tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

emo87    5

po co dawać 2l metazanexu wystarczy 1,5 w zaleceniach jest od 1-1,5. Ale wiadomo butisan star to nie metazanex jedna substancja więcej która pomoże zwalczyć przytulie, jak dasz 1,5l butisanu star to tak jakbys dał 1l metazanexu plus 125g chinomeraku to powinno wystarczyć, ale jak nie masz dużego problemu z przytulią to 1,3-1,5 metaznexu plus 0,2 navgatora powinno wystarczyć a wyjdzie taniej


aaabbb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Opryskałem Commandem 0,15 i za kilkanaście dni pojadę Navigatorem 0,2 zgodnie z zaleceniami etykiety Navigatora.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

mówiłem o mieszance navigator plus butisan np powschodowo

lub command plus butisan do trzech dni po siewie

comanndu i navigatora sie nie miesza

co do wysiewu zbóz po wymarznietym rzepaku po zastosowaniu colzora trio spokojnie chodzi tu o chlomazon który rozkłada sie około 8 miesięcy w glebie ale mozna siać ja siełem na jesieni zboże po tytoniu który był pryskany w maju dawką commandu która wielokrotnie przewyzsza tą z colzoru mianowicie szło 0.8l commandu

Po chlomazonie jest problem głównie z jęczmieniem jarym, z innymi jarymi takich problemów nie ma, ale trzeba wiosną przeorać na 20cm. No 0,8l commandu to prawie 400g chlomazonu, czyli sporo. Colzor trio nawet w max dawce 4l daje 120g chlomazonu. Ale 4l to chyba tylko w sytuacji bardzo ciężkich gleb, gdzie był problem z uprawą przedsiewną, i wilgotność gleby nie optymalna.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emo87    5

Opryskałem Commandem 0,15 i za kilkanaście dni pojadę Navigatorem 0,2 zgodnie z zaleceniami etykiety Navigatora.

tylko ze na etykiecie jest dawka 0,3l/ha i nie wiem czy chwasty które powschodzą po comandzie zwalczy navigator w obniżonej dawce do 0,2l


aaabbb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Sorki mój błąd, oczywiście 0,3 L jest na etykiecie. Natomiast na tym polu rzepak będzie pierwszy raz siany i nie wystepują tam chwasty dwuliścienne. Zawsze daję minimalną dawkę na dwuliścienne i pole czyściutkie.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

A u mnie Panowie na Podkarpaciu od 7 tygodni dobrze nie padało, susza taka, że ludziom brakuję w studniach wody, w polu ziemia taka spękana, że dłoń można włożyć po łokieć i jak tu siać rzepak jak nawet pług nie chce się ziemi czepić :( a jak się czepi to na wywala takich brył że nawet brona aktywna nie pomoże czekam do 10 września na deszcz w sumie lepszy kiepski ozimy niż ładny jary...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek59    4

Witam , prosze o rade czy navigator 0,2 l. plus fuego 1 l./h w fazie 2-go liścia zalatwi sprawe czy może zwiększyć dawke ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259

A u mnie Panowie na Podkarpaciu od 7 tygodni dobrze nie padało, susza taka, że ludziom brakuję w studniach wody, w polu ziemia taka spękana, że dłoń można włożyć po łokieć i jak tu siać rzepak jak nawet pług nie chce się ziemi czepić :( a jak się czepi to na wywala takich brył że nawet brona aktywna nie pomoże czekam do 10 września na deszcz w sumie lepszy kiepski ozimy niż ładny jary...

 

Uprawke robiłeś po zbiorach?? U mnie gdzie zrobiona to ziemia wilgotna, gdzie zostawione aby perz odrósł pług wyskakuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emo87    5

Witam , prosze o rade czy navigator 0,2 l. plus fuego 1 l./h w fazie 2-go liścia zalatwi sprawe czy może zwiększyć dawke ?

 

hmm powinno podziałać w sprzyjających warunkach ale teraz susza, ja bym zwiększył dawkę fuego do 1,3-1,4 tak dla pewności


aaabbb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek59    4

dzięki, tak chyba zrobie, rzepak zaczyna wschodzić zresztą bardzo nierówno, ta susza nas wykończy (wraz ze spekulantami)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

czy samosiewami zbóż trzeba sie przejmowac w rzepaku? czy rzepak je zagłuszy później? W niektórych miejscach widzę place gdzie zboże skiełkowało. Pryskałem juz Commandem i za kilka dni pójdzie navigator.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zależy po czym siałeś, jak po zbożach jarych to nie musisz, a jak po ozimych to jest to konieczne. Rzepak nie zagłuszy ich i będą jako zanieczyszczenia w rzepaku po zbiorze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emo87    5

samosiewy zbóż w rzepaku trzeba koniecznie zwalczać!!!!! nie ma znaczenia czy są to zboża jare czy ozime, jare są chyba jeszcze gorsze niż ozime bo na jesieni szybciej rosną niż ozime i bardziej konkurują z rzepakiem, a i tak większość zbóż jarych jest w stanie przezimować!!! nie słuchaj się takich rad że samosiewów jarych nie trzeba zwalczać, bo ja widziałem już mieszankę rzepaku i pszenicy jarej która dość dobrze przezimowała. zabieg od jednoliściennych to koszt około 55 zł/ha czyli koszt 45 kg rzepaku, a samosiewy nawet jeżeli by wymarzły w co bardzo wątpię to i tak wyrządzą więcej szkód niż ten koszt, a przy okazji zwalczysz jakiś rzadki perz i miotłę, wiec naprawdę warto.


aaabbb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Potwierdzam, zdecydowanie trzeba zwalczać niezależnie czy to zboże ozime czy jare. Każdy chwast konkuruje z rzepakiem o słońce, wodę składniki pokarmowe itd. Spowoduje to nadmierna wybujałość rzepaku, wysokie osadzenie stożka wzrostu, a to jest bezpośrednią przyczyną wymarzania rzepaku. Nawet skracanie takiego rzepaku może niewiele pomóc. Koszt nie jest strasznie wysoki targa lub zamienniki to koszt w granicach 55zł/ha, fusilade forte 60zł/ha. Przy kupowaniu większych opakowań wyjdzie taniej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Dzięki za informację, to jeszcze napiszcie mi czy Fusilade opryskać razem z Navigatorem i czy fusilade działa również doglebowo? Zboże ma już miejscami 2 liście i nie wiem czy czekać aż powschodzi więcej czy już pryskać, a oprysk załatwi również te co będą kiełkowały. To samo dotyczy miotły, narazie jest jej brak ale mam ogromny problem z nią na tym polu i jestem pewien że będzie.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

fusilade nie mieszaj z navigatorem.działa nalistnie jak wszystkie gramicydy

Edytowano przez slawek2209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emo87    5

musisz trochę poczekać, rzepak musi mieć przynajmniej 2 liście właściwe, i zdecydowanie potwierdzam to co napisał milanreal, oprysk od jednoliściennych to najtańszy chyba sposób poprawienia kondycji rzepaku


aaabbb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

a czy można stosować gramnicyd w jednym zabiegu ze skracaniem rzepaku np. tebukonazolem? Kiedyś wiosną tak pryskałem i było wszystko ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

W kwestii konkurencji jesiennej w pobieraniu składników odżywczych to macie rację, skupiłem się bardziej na zanieczyszczeniu po zbiorach i walce o składniki wiosną.

Mój błąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emo87    5

ale zboża jare są w stanie przezimować. słyszałeś o przewódkach??


aaabbb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Jęczmień jary bez problemu przezimuję i nawet da lepszy plon niż siany na wiosnę. U nas nawet nie którzy sieją jęczmień jary w październiku. Na 10 lat tylko raz wymarzł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Słyszałem, słyszałem i to sianych bardzo późną jesienią , a samosiewy tych jarych które wzeszły w sierpniu należy tępić.Koledzy przecież mnie poprawili i przyznaję im rację :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj