tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam pierwszy raz posiałem rzepak. Siew odbył sie wczoraj a nawozy rozsiałem tydzien temu 200 kg superfosfatu wzbogaconego i 200kg soli potsowej + 60kg saletry 34% na ha.teraz czekam na wschody. Nie wiem kiedy go prysnac teraz po iewie czy jak bendzie miał 2-4 liscie na chwasty.Chciałbym sie dowiedziec jak to cenowo wychodzi i jakie srodki proponujecie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

jak będzie dość sucho ja wybiorę wariant powschodowy navigator plus jakikolwiek metazachlor

do trzech dni po siewie można polecieć metazachlor plu np command lub colzor trio ewentualnie colzor trio solo


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

ja w zeszłym roku dałem pod rzepak 400kg polifoski 8 i plon na poziomie conajmniej 4t (ziemie 2 i 3 klasa, z czego na jednym kawałku była niby bardzo kwasna ziemia to w ramach 'ratunku' dałem na jesieni po rzepaku wapniaka po 500kg i tam plon 4,4t/ha)w tym roku zastosowałem od 300 do 420kg polifoski 6 pod korzeń, na górach dałem mniej bo nie wiem jak przezimuje, jak coś to na wiosne może się coś dosypie, ale póki co Panowie DESZCZ WSKAZANY! ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emo87    5

Kurcze to mnie koledzy zaskoczyliscie... Już chyba od 3 lat daje taki skład pod korzeń i 3 lata z rzędu 4 z ha zbieram.

@emo87 dlaczego źle policzyłem azot wg Ciebie?

 

widocznie masz glebę zasobną w potas. sory zapomniałem o tym fosforanie 12-52 który widocznie Ty stosowałeś


aaabbb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Witam pierwszy raz posiałem rzepak. Siew odbył sie wczoraj a nawozy rozsiałem tydzien temu 200 kg superfosfatu wzbogaconego i 200kg soli potsowej + 60kg saletry 34% na ha.teraz czekam na wschody. Nie wiem kiedy go prysnac teraz po iewie czy jak bendzie miał 2-4 liscie na chwasty.Chciałbym sie dowiedziec jak to cenowo wychodzi i jakie srodki proponujecie

Najlepiej jest po siewie ale gleba musi być wilgotna. Jak zamierzasz dać coś doglebowo to musisz się śpieszyć, lepiej nie stosować później niż 3 dni po siewie. Kolega który wcześniej Ci polecił colzor trio to droższy środek z 3 substancjami aktywnymi, ale jak masz dobrze doprawiona glebę to 3l wystarczą w takim wypadku koszt to ok 250zł/ha. Taniej wyjdą mieszaniny np dimetachlor (teridox) + chlomazon (command). Środki powschodowe cenowo wychodzą trochę taniej od colzoru, a z drugiej strony dobrze jeżeli od samych wschodów rzepak nie ma konkurentów w postaci chwastów.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

to że sąsiedzi którzy robią próby mają wysoką zawartość fosforu to nie znaczy ze ci którzy nie robią prób też mają wysoką, jak się bierze ziemie od takich ludzi to w ciemno można zakładać niską lub bardzo niską zawartość wszystkiego i dodatkowo niskie ph...

 

milanreal ja też na zasobniejszych ziemiach daje tylko 150 kg fosforanu ale przynajmniej 200kg soli na jesieni i przynajmniej 100kg soli na wiosnę, kolega źle policzył ilość azotu poza tym....

 

 

wszystko dobrze policzone :) ktoś tu nie zna nazw chemicznych nawozów wstyd :/ ja daje 60kg P mocznik poszedł na słome około 100kg no i wacham sie z solą na jesień. całosc pójdzie wiosna pogłównie na pszenice też

Edytowano przez BENNY82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emo87    5

wszystko dobrze policzone :) ktoś tu nie zna nazw chemicznych nawozów wstyd :/ ja daje 60kg P mocznik poszedł na słome około 100kg no i wacham sie z solą na jesień. całosc pójdzie wiosna pogłównie na pszenice też

 

co to jest nazwa chemiczna nawozu???? hehe ktoś tu nie zna języka polskiego :)


aaabbb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

 

co to jest nazwa chemiczna nawozu???? hehe ktoś tu nie zna języka polskiego :)

widzę że to nie ma sensu więc nie będę tłumaczył- bez urazy.

 

Wstyd, to popełnić, tyle błędów językowych, w jednym poście. -_-

 

masz racje - ortografia i interpunkcja nie jest moją mocną stroną dlatego też zająłem się rolnictwem a nie poszedłem na polonistykę. Lepiej zajmować się czymś o czym ma sie chociaż podstawową wiedze. pozdrawiam.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

jak będzie dość sucho ja wybiorę wariant powschodowy navigator plus jakikolwiek metazachlor

do trzech dni po siewie można polecieć metazachlor plu np command lub colzor trio ewentualnie colzor trio solo

 

Z Colzor trio jets problem taki że jak wymarźnie rzepak to nie można uprawiać po nim zbóż.

Zaproponowany przez ciebie Navigator i Command wychodzą bardzo tanio 130zł na ha. Stosowałeś tą mieszankę? Było OK?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETTI77    1

po zbioże rzepaku i talerzowaniu lepiej jak urośnie jak największy i dopiero orać pod pszenice czy raczej lepiej żeby nie wyciągał już z ziemi zawiele jak robicie przeważnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

ja dzisiaj dopeiro talerzowałem :D rzepaczek fajny urusł, zieloniutko na polu, fajnie się robiło talerzóweczką.. Ja Ci nie doradze bo drugi rok w sumie uprawiam rzepak, ale w tamtym roku chyba podobnie robiłem, dopiero tak z 3-4tygodnie przed sianiem.. jakbym miał lepszy sprzęt to może i bym wcześniej zrobił ale nie miałem czasu ..;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

nie zostawiaj tego gada zeby rósł bo pónij tego nie zaorzesz jak konkretnie nie popada :) JA w ubiegłym roku zrobiłem bład potalerzowąłem odrazu po skoszeniu i tak sobie rósł samosiew az do orki uróśł spory tak do 30cm ale jak wjechałem orac to juz nie było mi do smiechu ( sahara, skała jeden wielki koszmar) Póznij pszenica nie kiłkowała i dopiro po jesiennych deszczch schodziły najsuchsze miejsca. Od dfrogi przejechałem wczesnij agregatem przy okazji to było oki bo ten gad nie zdarzył wypic całej wody. W tym roku juz talerzowąłem dopiero jak samosiewy ładnie podrosły i teraz jest ok kiłkuja nowe ale za kilka dni pójdzie pług i bedzie dobrze. Także jak ktos robie sciernisko po rzepaku szybko po skoszeniu musi sie liczyc z ponownym zabiegiem uprawowym lub potraktowaniem glifosatem żeby samosiewy nie wypiły całej wody.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETTI77    1

Dzekii koledzy :) Tak właśnie myślałem. Ale te hybrydy odrastają że szok z dnia na dzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, u siebie też to samo zaobserwowałem, Rzepak wyciągnie z gleby cała wodę jaka jest i poźniej jest problem ze wschodami rośliny następczej.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Z Colzor trio jets problem taki że jak wymarźnie rzepak to nie można uprawiać po nim zbóż.

Zaproponowany przez ciebie Navigator i Command wychodzą bardzo tanio 130zł na ha. Stosowałeś tą mieszankę? Było OK?

Mozna powiedzieć taki spadek po środku zawierającej napropamid. Każda substancja ma wady i zalety, do zalet należy najmniejsze wymagania względem wilgotności gleby. W każdym razie jeżeli nie opryskałbyś wcale to ryzyko wymarznięcia rzepaku zdecydowanie wzrasta.

Dzekii koledzy :) Tak właśnie myślałem. Ale te hybrydy odrastają że szok z dnia na dzień

Teraz to już pokolenie F2 więc już nie hybryda. Co do wysuszania gleby, tego można się spodziewać. Rzepak ma korzeń palowy o bardzo dużym zasięgu, potrzebuje sporej ilości wody więc logiczne że wyciąga mocno każdą wilgoć w glebie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

nie zostawiaj tego gada zeby rósł bo pónij tego nie zaorzesz jak konkretnie nie popada :) JA w ubiegłym roku zrobiłem bład potalerzowąłem odrazu po skoszeniu i tak sobie rósł samosiew az do orki uróśł spory tak do 30cm ale jak wjechałem orac to juz nie było mi do smiechu ( sahara, skała jeden wielki koszmar) Póznij pszenica nie kiłkowała i dopiro po jesiennych deszczch schodziły najsuchsze miejsca. Od dfrogi przejechałem wczesnij agregatem przy okazji to było oki bo ten gad nie zdarzył wypic całej wody. W tym roku juz talerzowąłem dopiero jak samosiewy ładnie podrosły i teraz jest ok kiłkuja nowe ale za kilka dni pójdzie pług i bedzie dobrze. Także jak ktos robie sciernisko po rzepaku szybko po skoszeniu musi sie liczyc z ponownym zabiegiem uprawowym lub potraktowaniem glifosatem żeby samosiewy nie wypiły całej wody.

 

też tak kiedyś zrobiłem..:) szybko uprawiłem ściernisko a potem patrzyłem jak pięknie rośnie- myslę sobie ładny poplon to się szykuje:)

ale jak przyszło do orki to byłem załamany. Ze sprzętów jakie wtedy posiadałem najmocniejszym ciągnikiem była C-360 i pług 3 skibowy... to musiałem go ustawić na sztorc bo w ogóle w ziemię nie chciał wchodzić, same bryły wywalało a ciągnik dostał tak po d*pie jak nigdy... non stop ogień z tłumika!:)

teraz staram się odczekać ze 2 tyg po skoszeniu potem uprawa ścierniska i potem orka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

ja właśnie zaraz po siewie uprawiłęm i teraz nieźle rośnie ale w moim wypadku to moze i dobrze bo miałem sporo perzu i teraz pryskam glifosatem. Tam gdzie nie ma perzu chyba też przelece mniejszą dawką. Można by to było i zostawić no ale faktycznie przy aktualnym braku wody będzie problem, jeśli nie popada mocniej w tym tygodniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2200

Jak będzie się czekać aż skiełkuje bez uprawki to też wilgoć ucieknie. Trzeba zaraz po zbiorze uprawka i za jakies 2 tyg znowu uprawka bądz zabieg glifosatem albo poprostu wcześniejsza orka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to ja w takim razie czekam aż rzepak zejdzie i go dopiero opryskam. Tak tez polecił mi znajomy który mi go siał. U mnie wszyscy jada doglebowo i sie smieja ze mnie ale zobczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETTI77    1

to nie hybryda wiem ale źle się wyraziłem bo miałem napisać że po hybrydzie itak szybciej odrasta ;) Zrobię wcześniejszą orkę chyba

Edytowano przez ZETTI77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

 

Z Colzor trio jets problem taki że jak wymarźnie rzepak to nie można uprawiać po nim zbóż.

Zaproponowany przez ciebie Navigator i Command wychodzą bardzo tanio 130zł na ha. Stosowałeś tą mieszankę? Było OK?

mówiłem o mieszance navigator plus butisan np powschodowo

lub command plus butisan do trzech dni po siewie

comanndu i navigatora sie nie miesza

co do wysiewu zbóz po wymarznietym rzepaku po zastosowaniu colzora trio spokojnie chodzi tu o chlomazon który rozkłada sie około 8 miesięcy w glebie ale mozna siać ja siełem na jesieni zboże po tytoniu który był pryskany w maju dawką commandu która wielokrotnie przewyzsza tą z colzoru mianowicie szło 0.8l commandu


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krisma    17

JAK myślicie mieszanka butisan star 1,5l/ha i navigator 0.2l/ha powschodowo załatwi chwasty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj