tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
grego    385

ja też daje Lubofos ale jakieś 250-300kg więcej nie. Dodatkowo na posiekaną słome poszła saletra potem gruber i za kilka dni orka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

lubofos nie chciałbym sie tutaj rozwodzić ale lubofos i jego formy składników są bardzo kiepskiej przyswajalności polifoska jednak to marka i o wiele lepsza przyswajalność


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ja upieram się jednak przy mieszankach polidap + sól potasowa (tudzież korn kali)

 

 

1t polifoski 6 za 1800zł netto odpowiada 0,5t polidapu po 1900zł/t + 0,5t soli potasowej po 1500zł/t (tudzież 777kg korn kali po 1200zł/t) za 1700zł netto (1882zł)

czyli zamiast 60kg azotu + 200kg fosforu + 300kg potasu mamy 90kg azotu + 230kg fosforu + 300kg potasu i 100zł w kieszeni lub dokładając 80zł do korn kali otrzymujemy dodatkowo 46kg tlenku magnezu oraz 93kg trójtlenku siarki

 

ja oszczędzam na każdej tonie nawozu 100zł + 75zł (30kg azotu) + 75 zł (30kg fosforu) kosztem dwukrotnego przejazdu rozsiewaczem, co odpowiada kwocie 150zł/t, zatem oszczędność jest niewielka (100zł/t czyli około 50zł/ha), ale umożliwia mi to lepszy dobór poszczególnych składników do stanowiska oraz aplikację połowy potasu wiosną

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikua    119

Dam po 150 albo 200 kg na ha polifoski i chyba będzie w miarę dobrze? jak uważacie?

 

 

A tak na marginesie, Jak w tym roku ma przebiec zima? wymarznie wszystko jak 2 lata temu czy tak jak w tym roku wszystko ładnie przezimowało lecz troche sie przedłużyła

Edytowano przez Mikua

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Raczej wymarznie wszystko.

 

@kissmy... dodatkowy przejazd niesie ze sobą dodatkowe ugniatanie gleby i czas na ten dodatkowy przejazd.

 

Warto poszukać tańszego NPK z importu i po problemie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

ja tez myslałem o kombinowaniu mieszaniu ale postanowiłem zostac przy NPK blending wschodniego pochodzenie 5-20-30 +17% CaO kupiony po 1800brutto. Ja daje pod rzepak 350kg takiego nawozu i 5t wapna weglanowego NPK pod pług a wapno pod agregat.

Edytowano przez bialy2005

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Co będzie lepszym przedplonem dla rzepaku ? mięszanka zbożowa czy pszenica jara ? a może koniczyna czerwona ?

 

Oba pola są jednakowo zasobne , klasa gleby około IIIA , dawać przed orką siewną obornik ?

Motylkowe są jednym z najlepszych przedplonów wiec zdecydowanie koniczyna. Zboża ogólnie są słabym przedplonem, ciut lepszym są te wcześnie schodzące z pola np jęczmień ozimy.

  • Like 1

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

w tym roku 400kg Plifoski6 sypiemy, Polidap + KornKali lub soli wychodziła bynajmniej drożej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emo87    5

w jakiej cenie masz ta polifoske 6 ze sól i fosforan wychodzą drożej?


aaabbb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patron26    22

witam panowie ! ja pod rzepak zastosuje 300kg /ha yara mila power oraz wapno kreda koszelowska 400kg/ha ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Merkoo    24

W tamtym roku stosowałem lubofos pod rzepak 500Kg/ha. Szału nie było, ale źle też nie. Na ten rok wypróbuje coś innego. Pewnie fosforan + sól lub yara NPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

ja mam ułożony taki plan nawozowy pod korzeń

(150 Soli potasowej+150 fosforan amonu +25 kg mocznika + 200kg wapno GRADE IV) /ha

będę robił 3 przejazdy...

cena za całość wychodzi 725 zł/ha

wprowadzam razem 30N 78P 90K

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

A ja dałem na ha około 120kg soli potasowej i 120kg fosforan amonu no i 8tys l. gnojówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Nikt tu nie pisze, jak ma zasobną glebę, tylko podaje ilości nawozu wrzucone w ziemię, po co np. wprowadzać fosfor/potas, jeżeli gleba jest w niego bardzo zasobna? Nie ma sensu np. nawozić polifoską 6, jeżeli zawartość fosforu w glebie jest bardzo wysoka a odczyn obojętny, co warunkuje idealną dostępność tego pierwiastka? Aby np. wprowadzić do gleby 150kg K potrzeba aż 500kg Polifoski 6 (dodatkowo wprowadzi się 30kg N, w tym przykładzie zasobność gleby w fosfor wynosi 32mg/100g gleby, odczyn pH 6,7), co daje koszt ok 1050zł brutto/ha (minus N - ok. 900zł/ha). Taka sama ilość K wprowadzona poprzez sól to koszt 400zł brutto/ha. Badanie gleby to niewielki koszt, z może przynieść multum korzyści (niższe nakłady na NPK i wyższe plony). U mnie ojciec rok co roku kupował polifoskę 6 i nawoził wyłącznie nią pod agregat, po wykonaniu analiz gleby okazało się, że na 90% areału wystarczy wyłącznie sól potasowa i gdzieniegdzie wapnowanie.

 

Do tego jeżeli wprowadza się do gleby pierwiastki występujące w nadmiarze to, dla przykładu (jak wyżej, 32mg P/100g gleby) dodatkowa ilość fosforu będzie antagonizowac pobieranie potasu, manganu, miedzi, więc ten dodatkowy fosfor zamiast pomóc, tylko zaszkodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

prób w tym roku nie robiłem, robił wprawdzie sąsiad i wyszło to co ludzie mówią o ziemiach w moim terenie którzy robią próby. Gleby mają wysoka zawartość fosforu a brakuje potasu.

U mnie pod rzepak poszło 100 kg fosforanu i 200 kg soli. Rzepak już posiany, teraz tylko czekać na deszcz


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

ja mam ułożony taki plan nawozowy pod korzeń

(150 Soli potasowej+150 fosforan amonu +25 kg mocznika + 200kg wapno GRADE IV) /ha

będę robił 3 przejazdy...

cena za całość wychodzi 725 zł/ha

wprowadzam razem 30N 78P 90K

Skromne te nawożenie, taka dawka K wystarczy na 2t rzepaku... Chyba że masz wysoka zasobność.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emo87    5

prób w tym roku nie robiłem, robił wprawdzie sąsiad i wyszło to co ludzie mówią o ziemiach w moim terenie którzy robią próby. Gleby mają wysoka zawartość fosforu a brakuje potasu.

U mnie pod rzepak poszło 100 kg fosforanu i 200 kg soli. Rzepak już posiany, teraz tylko czekać na deszcz

 

to że sąsiedzi którzy robią próby mają wysoką zawartość fosforu to nie znaczy ze ci którzy nie robią prób też mają wysoką, jak się bierze ziemie od takich ludzi to w ciemno można zakładać niską lub bardzo niską zawartość wszystkiego i dodatkowo niskie ph...

 

milanreal ja też na zasobniejszych ziemiach daje tylko 150 kg fosforanu ale przynajmniej 200kg soli na jesieni i przynajmniej 100kg soli na wiosnę, kolega źle policzył ilość azotu poza tym....

Edytowano przez emo87

aaabbb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

Kurcze to mnie koledzy zaskoczyliscie... Już chyba od 3 lat daje taki skład pod korzeń i 3 lata z rzędu 4 z ha zbieram.

@emo87 dlaczego źle policzyłem azot wg Ciebie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj