tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
emo87    5

nawożenie będzie spore, to jest dzierżawa i tam już powoli ph się reguluje ale nadal niska zawartość w składniki.... skłaniam się zasiać tam monolita....


aaabbb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Przygotuj się na dodatkowe koszty na odzywki, w takiej sytuacji mogą okazać się niezbędne.

 

Napisze już o tych odmianach, chociaż nie powinienem w tym temacie. Jak coś to o odmiany pytajcie w temacie "Odmiany rzepaku"

Monolit ok, sherlock też ładne plony ponad 100% wzorca wg COBORU. Ale zastanawiam się jak możliwe jest że np NK Morse uzyskał 145%, a NK Bold 137% wzorca. Chyba jakiś rekord, lub błąd. Przy takich plonach pewnie nawet lepiej wychodzą od odmian mieszańcowych. A wg wielu badań akurat mieszańce wypadają korzystniej pod względem plonu.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Witam,

zrobiłem badanie gleby na działkach na których planuje posiac rzepak,

Pierwsza działke obrabiam od wiosny, posiana była tam facelia która wymiekła, a oto wyniki

Ph 6,52, P 8,7(niska), K 17,0 (średnia), Mg 20,0 średnia(b. wysoka), B 0,99(średnia), Mn 172,0 (średnia), Cu 9,8 (wysoka), Zn 12,8 (średnia), Fe 1940 (średnia)

Klasa gleby 2-3, Wapno weglanowe juz lezy i czeka na rozsianie. Myslicie ze juz moge tam posiac rzepak?

Na pozostałych działka nie robiłem badan na mikro tylko podstawowe, klasa gleby głównie IV, ale troche gorzej to wyglada

ph 5,8 P 8,4(niska), K 4,5 (b. niska) Mg 10,6 (b. wysoka)

ph 5,2 P 10,7 (średnia) K 7,5 (b. niska) Mg 5,5 (średnia)

Na tych działkach był posiany dolomit dwa lata temu... przedplonem było pszenzyto nawozone przyzwoicie ( N140 P60 K90) Zastanawiam sie czy sobie nie darowac na tych działkach rzepaku w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Na tej 1 działce jak najbardziej możesz siać rzepak, ewentualnie będziesz musiał dodawać odzywek fosforowych do zabiegów opryskiwaczem.

Na pozostałych bym posiał za rok, a w tym roku rzucić sporo nawozów żeby trochę te wartości poprawić. Jeżeli wapno węglanowe daje słabe efekty to daj kredę a pH powinno szybciej skoczyć.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

tylko kurcze pasuje mi tam w płodozmianie rzepak... Ile proponujesz dac weglanu na tej pierwszej działce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jak najlepiej zestymulować nasiona do skiełkowania? wykonać płytką uprawkę czy też pozostawić nieruszone ściernisko na 2 tygodnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

@kissmy...

Też teraz się głowię jak będzie lepiej zrobić.

Ze strony KWS:

 

"Pozostałe po zbiorze, osypane nasiona rzepaku mogą przetrwać w glebie dłuższy czas i pojawić się w uprawach roślin następczych jako samosiewy rzepaku. Aby tego uniknąć należy odpowiednio zagospodarować glebę po zbiorze rzepaku. Płytka uprawa roli powinna sprowokować osypane nasiona rzepaku do skiełkowania.W celu usunięcia skiełkowanych nasion rzepaku na ściernisku rzepaczanym, posłużyć się można metodami zarówno mechanicznymi jak i chemicznymi

Metoda mechaniczna: siewki osypanych nasion rzepaku zostają w trakcie drugiego, mechanicznego etapu uprawy wymieszane z glebą. Im później, tym skuteczniejsze jest oddziaływanie tego zabiegu.

 

Jeżeli zależy nam na skutecznym, jednoczesnym usunięciu siewek rzepaku oraz chwastów, należy zastosować herbicyd zawierający glifosat. Aby oprysk zadziałał w sposób pewny, należy wykonać go po upływie ok. 3 tygodni od uprzednio wykonanej płytkiej uprawy gleby."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

tylko kurcze pasuje mi tam w płodozmianie rzepak... Ile proponujesz dac weglanu na tej pierwszej działce?

Na tej 1 działce? Ona nie wymaga koniecznie wapnowania, ale większość węglanów działa dość wolno szczególnie na cięższych glebach więc możesz bez problemu dać 4t.

A jak chcesz na tych słabszych polach siać rzepak to przedsiewnie daj kredę bo działa szybko(z tlenkiem bym nie ryzykował), ewentualnie wiosną można dosypać kredy granulowanej. Przedsiewnie pełna dawka P, K przedsiewnie 60%, 40% wczesną wiosną.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

czy uwzględniacie w nawożeniu posiekaną słomę? Ja z racje tego że nie było co zrobić ze słomą po pszenicy wszystko posiekałem potem dałem trochę azotu i zgruberowałem. Teraz się zastanawiam o ile obniżyć mogę dawkę NPK. Planuje dać lubofos pod rzepak 3,5-10-18,5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

jak najlepiej zestymulować nasiona do skiełkowania? wykonać płytką uprawkę czy też pozostawić nieruszone ściernisko na 2 tygodnie?

 

Ja robię tak:

-zbieram słomę

-płytko talerzówka (w tym roku strasznie się kurzyło)

-po około 2-3 tygodniach płytko agregatem ale robię w poprzek -mniej się zapycha i jest bardziej równe pole

-jeżeli jest taka potrzeba to w momencie kiedy sieję rzepak czyli 25-30.07 to bronuje

 

Drugi sposób to jest Glifosat 2-4 tygodnie czyli około druga połowa sierpnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

w ubiegłym roku dałem 90 kg K/ha i 4 tonu uzyskałem, w tym roku daje 120 kg potasu i 46 kg fosforu


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

Ooo widze kolego ze rowniez jestes z lubelskiego. Mam pytanie, jakie odmiany rzepaku siejesz i jakie plony zbierasz??

Ja w tym roku posialem odmiane Kana i powiem ze srednio jestem z niej zadowolony. Jaka odmiane ty bys polecil??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

 

Ja robię tak:

-zbieram słomę

-płytko talerzówka (w tym roku strasznie się kurzyło)

-po około 2-3 tygodniach płytko agregatem ale robię w poprzek -mniej się zapycha i jest bardziej równe pole

-jeżeli jest taka potrzeba to w momencie kiedy sieję rzepak czyli 25-30.07 to bronuje

 

Drugi sposób to jest Glifosat 2-4 tygodnie czyli około druga połowa sierpnia

 

Tak wcześnie rzepak siejesz?? Drugi sposób jak dla mnie lepszy bo mniej czasu potrzebuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasinek47    13

w ubiegłym roku dałem 90 kg K/ha i 4 tonu uzyskałem, w tym roku daje 120 kg potasu i 46 kg fosforu

Ja nie dałem w ogóle i też 4 tony uzyskałem bo jeśli jest wysoka zawartość składników to i bez nawozu w sprzyjający rok urośnie a jak niedobory to i podwójna dawka nic nie da B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Ooo widze kolego ze rowniez jestes z lubelskiego. Mam pytanie, jakie odmiany rzepaku siejesz i jakie plony zbierasz??

Ja w tym roku posialem odmiane Kana i powiem ze srednio jestem z niej zadowolony. Jaka odmiane ty bys polecil??

 

wszystko się zgadza z tym że u mnie P i K sypie się w płodozmianie tylko pod rzepak i buraki a pszenica idzie tylko na azocie, wiec nie sianie nawozu pod rzepak nie wchodzi w gre.

 

@mathewc385 plony są różne, w ubiegłym roku miałem Californium i Xenona F1, plony ok. 3,7 t/ha. W tym roku miałem Casoara plon na jednym kawałku 3,8 t/ha na drugim 4 t/ha. Co wybiorę w tym roku - nie wiem, ale raczej bedzie to odmiana populacyjna

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Xenona F1 średnia w tym roku ważone 4,8ton/ha (4,5-5,5 ton)

Marathon F1 średnia w tym roku 5,2 (5 - 6 ton ) w zaleznosci od Pola . Jak dla mnie Rekord . Ziemia 4a i b czasami 5.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzela    0

Adrenalina jakie stosujesz nawożenie, że uzyskałeś taki dobry plon, co dajesz na jesień?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Ja daje 200kg pod korzeń Polifoski 4, na wiosne dałem 60kg azotu w czystym skladniku i 50 tys gnojowicy na ha.I tylko tyle .Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Ja zaczelm lac odkąd szło wjechac w pole.Najpierw poszedł RSM 60kg czystego skladnika a puzniej dawalem w 3 dawkach do samego kwitnienia Gnojowice.Efekty bardzo ładne i plon rekordowy.Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

A gnojowica rozlewana beczką z adapterem i ciśnieniem rozlewana czy jakieś węże stosjesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj