tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

west    46

Jeśli chodzi o Asahi to niestety jesteś w błędzie spróbuj a się przekonasz, miałem takie samo podejście jak Ty zastosowałem pierwszy raz 5 lat temu i od tej pory nie wyobrażam sobie rzepaku bez tego preparatu, miedzy czasie na niewielkich poletkach stosowałem produkty konkurencji typu Kelpak, Timac-wski starter, Calckorium itp. i faktycznie reszta to totalna ściema, nic się nie umywa do Asahi jest to jedyny produkt którego efekt działania można naprawdę zobaczyć gołym okiem na polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

warto na śnieg rozsiać saletrosan ? na polu jest 5-15 cm zleżałego śniegu miejscami pojedyncze rośliny widać, jak nie rozsieje teraz to później wjade 1,5-2 tygodnie nie wcześniej. co z dwojga złego zrobić ?


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Wczoraj dawałem RSM 32 na rzepak i chciałem dać od razu 600 kg, ale mi odradzili wszyscy doradcy, mówić że rzepak takiej dawki nie przerobi od razu. Nie bardzo się z tym zgadzam, i połowę plantacji jadę 400 kg w drugą połowę 600.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HORTUS    32

Atomik, mam podobny problem do ciebie. Na chwilę obecną na polach lezy kilka centymetrów sniegu, za chwilę nadają deszcze i gwałtowne ocieplenie.

Nie bardzo wiadomo co zrobić. Ja chyba jednak poczekam do zejścia okrywy śnieznej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

 

 

Ja pamietam rzepaki rozpoczynajace kwitnienie w ok 20 maja, a pierwsze kombajny na polu zajęte jego zbiorem w sierpniu. Np w 1984 r, 4 sierpnia. Data jest pewna gdyż był to dzień mojego ślubu , a rejon w którym rzepak był koszony należy do najcieplejszych rejonów Dolnego Sląska. Zima zas była wyjątkowo łagodna , choć wiosna i lato deszczowe. Jeczmień jary kosiłem dokładnie 19 sierpnia, a żniwa trwały do połowy wrzesnia.

A ja znam jeszcze lepszy przypadek. Jak dobrze pamiętam to był chyba 1993. Ludzie w moich stronach po 20 sierpnia zaczynali dopiero kosić żyto. Nie było porośniętego ziarna, więc nie ma mowy o mokrych żniwach. Po prostu tak dojrzało. My kończyliśmy około 15 października kosząc jęczmień jary.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

 

Kto jeszcze nie wysiał nawozu musi go zastosować w jednej dawce jak radzi gutmen123, bo rzepak pobiera go tylko do zakwitnięcia, ze względu na późny start nie ma co liczyć na

 

Pytanie moje dotyczy teorii, jakoby rzepak kończył pobieranie skladnikow pokarmowych, a szczegolnie azotu wraz ze swoim kwitnieniem

Skad więc roślina rzepaku pobiera skladniki pokarmowe potrzebne do wytworzenia plonu ok 3 ton nasion , skoro wiadomym jest że zawierają one ok 20-kilka procent białka , którego podstawowym budulcem jest azot? Skąd biora się składniki potrzebne na wytworzenie łuszczyn , których masa stanowi powazny ułamek plonu słomy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Jak jest kilka cm. śniegu to niema nad czym sie zastanawiać sypać !!!!!.i to najlepiej wszystko . Ashashi stosowałem kilka razy , jeden jedyny raz jak zauważyłem coś :blink: to jak wiosną przemarzł rzepak to troszke go zmotywowało do rośnięcia. Ja osobiście nie zastosuje żadnych takich wynalazków lepiej przeznaczyc te pieniądze na nawóz lub ochrone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

@West

Też mam Rohana ale mam tylko jedną odmianę. Właśnie chciałem porównać Ją z Visbim.

Jak możesz napisz który lepszy jest na dzień dzisiejszy???

 

Dzisiaj nie dało się już wjechać, chciałem dokończyć resztę. Strasznie mokro. Koleina straszna.

Temp. rano +1, bez przymrozku w nocy, woj.kuj-pom

Reszta tak jak @Hereford po za tym że nie jestem zwolennikiem sypania na śnieg.

 

Zawsze stosuję dzieloną dawkę nawozu.

Edytowano przez tespis17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Myślę że kolega xemit ma rację . Kiedyś dałem azot na rzepak jak juz pedy były dosyc wysokie za ok 2tyg zakwitł i plon był naprawde dobry, potem wszyscy mi to odradzali i ja dawałem się namówić ale chyba to powtórze aby zobaczyć kto ma racje .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

 

Pytanie moje dotyczy teorii, jakoby rzepak kończył pobieranie skladnikow pokarmowych, a szczegolnie azotu wraz ze swoim kwitnieniem

Skad więc roślina rzepaku pobiera skladniki pokarmowe potrzebne do wytworzenia plonu ok 3 ton nasion , skoro wiadomym jest że zawierają one ok 20-kilka procent białka , którego podstawowym budulcem jest azot? Skąd biora się składniki potrzebne na wytworzenie łuszczyn , których masa stanowi powazny ułamek plonu słomy ?

od kwitnienia rzepak nie pobiera azotu z gleby tylko korzysta z zasobów zgromadzonych w roślinie. Można jedynie podać azot dolistnie w małych stężeniach i wtedy roślina go wykorzysta. Były już doświadczenia o podawaniu azotu w tych fazach


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

ja dziś rozsiałem 300 kg/ha saletrosan na lekki śnieg. straty azotu pewnie będą ale lepsze to niż mam wjechać za 2 tygodnie jak będzie po zawodach


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Na dniach zasiliłem rzepak drugą dawką saletry amonowej, nawożenie rzepaku na ten sezon u mnie już zakończone, teraz pada deszcz ze śniegiem a pola praktycznie są bez śniegu, ma być coraz cieplej także z utęsknieniem czekamy za wiosną ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Były już doświadczenia o podawaniu azotu w tych fazach

Daj namiary na te doświadczenia i ich metodyke?

 

Do mojej wyobrażni trafia coś takiego

 

 

Tabela 1. Dynamika pobierania azotu przez rośliny rzepaku ozimego

na przedwiośniu i w okresie wiosenno-letniej wegetacji (wg IUNG-PIB)

Okres wegetacji Procent pobrania azotu

Od wznowienia wegetacji wiosennej do pąkowania 35-40

Od pąkowania do wykształcenia

się pierwszych łuszczyn 25-30

W czasie formowania łuszczyn i dojrzewania 15-20

 

A ty link do całości http://www.dodr.pl/III/4/1/3/1/9.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

nie zapominaj ze azot w dużych ilościach potrzebny jest do budowania zielonej masy, dlatego większą część pobiera na początku wzrostu. Nie jest w stanie go zakumulować w roślinie. Dopiero gdy roślina jest już większa to jest w stanie zgromadzić w sobie większe ilości składnika który będzie potrzebny dalej do wykształcenia nasion.

 

Na pytanie rolnika czy można zastosować azot w rzepaku na płatek TopAgrar pisze tak:

"Zastosowanie azotu w fazie kwitnienia rzepaku może wpłynąć na wzrost plonu, gdyż od kwitnienia rzepak nie pobiera już tego składnika z gleby. Dostarczony N w formie dolistnej, rzepak wykorzysta do nalewania nasion...... W tym terminie można podać 10-20 kgN/ha...."

 

W tym artykule od Ciebie również piszą o podaniu azotu po przekwitnięciu z tym że w dawce 20-30 kg i dają do wyboru saletrę lub roztwór mocznika. Twórca tego artykułu chyba nigdy nie wie co to znaczy rozsiać nawóz rozsiewaczem w tej fazie :P


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jeśli chodzi o newsy zawarte w Top Agrar , to warto brac je z przymrużeniem oka.

Ręczę Ci, że dużą częsc tych Expertów , średnio kumaty rolnik zapędzi w "kozi róg" w czasie nie dłuższym jak 15 min konwersacji ,

Zapytaj na łamach tego pisma , że jesli mit o braku pobierania składników pokarmowych z ziemi jest prawdą , to jakim cudem wysuszona roślina rzepaku w chwili rozkwitania waży ponad dwa razy mniej jak identycznej budowy , tyle że w okresie zbioru .

Idac jeszcze glębiej, w fizykę, to i jakim cudem wartość energetyczna rzepaku w momencie dojrzewania jest kilkukrotnie większa od tego w momencie kwitnienia , skoro rzepak od tego momentu zyje tylko z tego co zgromadził w sobie.

Idąc ta droga rozumowania ,mozna by opracowac metodę pozwalająca wylać z pólitrowej butelki wódki , taką ilośc trunku by zapelnić 4 ćwiartki i to o wiekszym procencie . lub zamianie 200 kg drewna opałowego, w 400 kg węgla kamiennego lub koksu.

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Wczoraj firma sufle robiła badania rzepaku na zawartość azotu. Rzepaku który nie dostał żadnego azotu miał 0 a ten któremu sypneliśmy w marcu ok 80 kg miał tylko 20 . Gdzie reszta!!!!!!!! Napewno maszynka im sie spierdzieliła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

zawartosc azotu w roslinach rzepaku? ciekawe... pewnie jakby zbadali zawartosc azotu w glebie to tam by znaleźli reszte;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebaskorpio    3

Witam, ja w poniedziałek od 5 rano siałem saletrę amonową w dawce 300kg/ha. Pięknie się siało do jakiejś 8 także 1 dawka już na całym rzepaku rozsiana. Miejscami jeszcze przy granicy śnieg leżał. Jestem z okolic Sandomierza jak wyprzedzałem było ok -4 C.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

Może u was gdzie nie ma już śniegu to 2 dawkę będziecie siać. U nas jest jeszcze śnieg, ludzie nie posiali 1 dawki nawet a co mowa o 2... U was zakwitnie w połowie maja a u nas jakies 1/2 tyg później bo na wschodzie zawsze tak jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas jak nie będzie przymrozku to wjade za tydzień albo dwa bo glina a śnieg zginie jutro max do piątku , więc bede starał sie wysiać pełną dawke ok 160N w jednym przejeździe w piątek albo sobote rano , macie jakiś dobry środek na chwasty bo planuje dać galere

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gutmen123    8

koledzy... bo poczułem się przywołany.. Jeszcze raz powtarzam, nie dzielimy dawek, jest na to za późno. Oczywiście śnieg musi wpierw zejść. Ja juz wczoraj skończyłem nawożenie i zastosowałem już dawkę azotu w przenicy.Gwoli jasności : Dolny Śląsk -okolice Wrocławia.. W tym roku na pewno hybrydy pokażą swoją przewagę bo ich rozwój będzie krótki ale intensywny... Liniówki - sam jestem ciekawy jak sobie poradzi californium :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2247

I co może powiesz że dałeś pod pszenice całą ilość azotu na to przeznaczoną??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

ja dzisiaj wjechałem na śnieg rozsiałem bo za dwa dni nie wjechałbym wcale, już w jednym miejscu prawie siadłem. 160 kg N ? no przepraszam bardzo mimo wszystko jeżeli tyle zapakujesz saletry to ja nie widzę jaki jest sens skoro rzepak jeszcze u mnie jeszcze wiosny nie czuje ? może jedna dawka ma prawo bytu za tydzień - dwa ale teraz można sobie i tak pozwolić na podzielenie 5-6 dni np. 100 kg N na raz i potem dokładka. @gutmen spokojnie jak ma być strata plonu to czy tak czy siak skrócenie wegetacji da się we znaki. pomiędzy Wrockiem a moim terenem (Łódź ale Wzniesienia Łódzkie) gdzie śnieg leży nie krócej jak na Podlasiu jest 2 tygodnie różnicy. Rok temu u mnie startował a kolo Wrocka pąki kwiatowe miał. Saletra działa szybko jak szatan więc jak to mówią jeszcze nie zjadłeś a już martwisz się o sr***e :) będzie dobrze, Ponoć na zachodzie słabo stoją rzepaki więc może cena powtórzy się z zeszłego roku tylko plony będą normalniejsze.


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gutmen123    8

pszenica 60% dawki całkowitej

 

nie generalizujmy :) rzepak nie pszenica :)

 

Do do cen. Nawet mało wiecie jak mało ma wpływ na cenę sytuacja w Europie. Każdy z nas jest uzależniony od koniunktury giełdowej. Ostatnie 2 lata to iście hossa na rynku surowcowych, zwłaszcza płodów rolnych. Po prostu dodrukowany pieniądz amerykański poszedł na giełdy. Stąd też ceny. Nikt nie wie kiedy to pęknie. Póki co to ok :) Rzepak w tamym roku powyżej 2 000 netto pszenica powyżej 800.. A jeszcze 8 lat temu rzepak poniżej 1000 pszenica poniżej 400 zł...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj