tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
wiel    0

U mnie dzisiaj było -4. Rzepak w połowie odsłonięty. Siałem od 4 rano, druga dawka i ostatnia. Razem dostał około 230 kgN/ha w postaci saletrosanu i saletry. Jeśli dzisiaj też będzie przymrozek to posieję pierwszą dawkę na pszenicę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

@Adrenalina RSM to nie saletrosan, inna szybkość działania na korzyść RSM więć możesz poczekać. Lina ciągać po zasianym to nie robota, lepiej już jednym porządnym.

Jak nie urok, to sr**zka :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ArekJD1177    11

Dzisiaj ładnie słoneczko świeci i dużo śniegu się podziało, jutro jak przymrozek będzie to sypnie się 300kg saletry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofil    6

Panowie dziś stopniało mi z kawałka 2hektarowego śniegu jakieś 20 ary jest po sniegiem gdzie stopniał jest mała warstwa błota ok. 4-6 cm a pod tym zamarźnięte jak myślicie jak przymrozek w nocy z złapie to rano wjedzie na pole koło 5-6??? czy czekać aż wszystko przyschnie??? to by dopiero pierwsza dawka nawozu szła:( co o tym sądzicie ryzykować???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

ja też jutro wjeżdżam rano na ma być -3, miejscami trochę śniegu ale już nie patrzę na to i sieje bo potem ma padać i padać. Ktoś tu pisał, że wysiał 230 kg N/ha, myślę, że to za dużo azotu na rzepak. Czytałem ostatnio w prasie rolniczej, że rzepak nie pobierze więcej niż 170 N.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

myślę że ktoś liczy się ze stratami, bo nigdy nie będzie tak że roślina wykorzysta 100 % tego co się wysieje..

 

Ja może po jutrze wjadę z pierwszą dawką, jeżeli będzie przymrozek. W planie 250-300 kg/ha saletry amonowej


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Dziś pierwsza dawka saletry .woj.kuj-pom.

Jeśli chodzi o koleiny to moim zdaniem raz da radę przejechać, gorzej drugi raz po tym samym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fiodor22    0

u mnie(podkarpacie) tez pierwsza dawka IMPULS-u wyszlo jakies 320kg/ha sialem po 15 jak tylko z pracy wrocilem nie bylo zle,1ha musi czekac bo nie dalo sie wjechac jutro moze na pszenice polece jak bedzie ladnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofil    6

w lubelskim jest już jakieś -3 stopie do rana jeszcze spadnie i o 4 z nawozem dawaj w pole najpierw polifoska 21 potem rsm i saletrzak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
juras390    2

ja dzis pierwsza na rzepak 220kg saletry i pod kozeń wieloskładnik na przezyto jare i na przenice ozimą w jednej dawce 200kg saletry dziś od 6-stej do 10-tej szło jechac może jutro znowu cos zachacze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofil    6

juras skąd jestes

Edytowano przez tofil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wicherek ma racje ja mogę w tygodniu "48/24h" robić, ale niedziela rzecz święta i należy świętować.

 

Fioletowe przebarwienia to skutek utrudnionego pobierania fosforu z kompleksu sorbcyjnego gleby na skutek jej niskiej temp, 90% niezależnie od jej zasobności w ten składnik. Dlatego jest to wybitnie częste zjawisko na wczesnowiosennych/póżnojesiennych plantacjach zarówno rzepaku jak i zbóż gdy gleba się ogrzeje to one zejdą, ale i tak mamy do czynienia z pewną wielkością ubytku plonu. Są one także oznaką ruszenia wegetacji - odbudowa systemu korzeniowego bo ten pierwiastek w dużej mieze odpowiada za korzeń. Teraz już nic nie zrobisz no chyba za zabiek dolistny P - ale moim zdaniem do mija się z celem przy cenach tych nawozów. Ja radze sobie w ten sposób, że w rzepaczku przedsiewnie nie stosuje fosforu - rzepakowi wystarczają zasobności glebowe jedynie na początku października stosuje 100kg fosforanu amonu jego granule ładnie się rozpuszczają przez dobre 2 miesiące i woda wsiakająca wraz z nawozem jest dostępna dla roślin tj. 6miesięcy to okres zanim KS nie zwiąże fosforu i jest on łatwo dostępny dla roślinek, tak samo na wiosnę stosuje 50kg/ha nawóz Yara nitrofoski. Nitrofoski bo one szybko się rozpuszczają w porównaniu do fosforanu czy polifoski. Ale i tak stosuje ją juz w lutym. I powiem że ten wariant działa ale i tak tylko 95% bo i tak idzie znaleźć pojedyńcze roślinki koloru fioletowego:(.

 

Kolego akurat fosfor nie jest w żadnym stopniu wiązany przez kompleks sorpcyjny. Przede wszystkim fosfor ulega sorpcji chemicznej, wiąże się z innymi pierwiastkami niekiedy tworząc nierozpuszczalne sole w glebie. Mikroorganizmy mogą udostępniać go z takich połączeń a wiadomo ze w takich temp jak teraz aktywności mikroorganizmów jest prawie żadna.

Koloidy glebowe w 90% maja ładunek ujemny, dlatego kompleks sorpcyjny wiąże praktycznie tylko kationy(a jony fosforanowe i wodorofosforanowe są ujemne). Kompleks sorpcyjny może wiązać Ca2+, Mg2+, K+, NH+ czy np H+.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDURAK91    22

dobre drugą dawke :D

 

ja jeszcze nie posiałem pierwszej, możę jutro albo pojutrze będe próbował siać bo umnie dzisiaj dopiero pierwszy dzień wiosny :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    531

U mnie za około półtora tygodnia będzie się dało wjechac z pierwszą dawką (mam taką nadzieję).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonski    1

U mnie rzepak nie widział słońca os poczatku stycznia.

Mam dylemat jak każdy czy lać RSM na jedna dawkę (ok. 450 l/ha) czy podzielić to na dwie w odstepach 5 dniowych?

Edytowano przez lonski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Dzisiaj wstałem o 5 bo miał być już ostatni przymrozek ok -3 a tu lipa bo tylko -0,5 także czekamy!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Rsm to mozesz na 2 podzielic bo i tak szybko dziala ;) , tylko to zalezy kiedy wjedziesz z 1 dawka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Dziś udało się rozsiać saletrzak w pierwszej dawce 350kg/ha. Przy okazji dostała pszenica i pszenzyto. Na żyto nie starczyło już czasu bo puszczało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mocher    8

u mnie było -7 ale śnieg na polu jest jeszcze a na drodze do pola to już nie wspomnę, w niektórych miejscach w wąwozach to żeby chociaż do żniw się roztopiło zaspy ponad 3m wysokości ... :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj