tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Tomek90    2242

kwitnienie rzepaku zależy odsumy temp. i długości dnia tak wiec się okaże kiedy zakwitnie. u mnie szybko to nie będzie miejscami 50 cm śniegu a średnio ze 30, nawóz posieje jak będe dał rady wjechać w pole. tylko nie wiem co pierwsze siać saletre czy saletrosan.

 

 

Nie daleko jesteśmy od siebie a jaka różnica w ilości śniegu u mnie pszenica przebija się liście widać, rzepak też. Saletre lepiej szybciej kopa dostanie, umnie już saletrosan kupiony to po ptakach.

Ja Bielsk Podlaski ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sznajdik    573

A z której strony bielska masz tak mało śniegu? bo z mojej wschodniej nie widać roślin tylko zielsko na miedzach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

Nie daleko jesteśmy od siebie a jaka różnica w ilości śniegu u mnie pszenica przebija się liście widać, rzepak też. Saletre lepiej szybciej kopa dostanie, umnie już saletrosan kupiony to po ptakach.

Ja Bielsk Podlaski ;)

Ten cały Twój Bielsk to zasypany sniegiem. W TV kablowej przed chwilą widziałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Teraz tak ale o 15 jak ostatni transport drewna wiozłem to było widac pszenice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    533

Nareszcie śniegu zaczyna delikatnie ubywac, zato przybyło saren, u sąsiada na rzepaku było 14 sztuk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dammat    0

Ustawa prawo łowieckie z dnia 13 października 1995r. a w szczególności art. 49 tej ustawy w oparciu o który wydane zostało rozporzadzenie Ministra Środowiska z dnia 08 marca 2010r. w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych.

W przypadku szkód wyrządzonych przez sarny w zimie w uprawie rzepaku powinna być określona liczba roslin na m2(czyli określenie czy obsada jest prawidłowa,a nastepnie procentowo określona wielkość szkody. Jesli obsada roslin jest prawidłowa to mnoży się szkodę wyrażoną w procentach przez średnią wojewódzką plonów rzepaku z ostatnich lat. Jeśli rolnik udokumentuje że zbiera więcej niż średnia wojewódzka(faktury sprzedaży rzepaku z poprzednich lat) to wstawia się plon z gospodarstwa.Cena rzepaku jest brana z dnia szacowania szkody. W przypadku kiedy kwota odszkodowania jest za niska, a rolnik jest pewny tego to składa wniosek do sądu o zabezpieczenie dowodu.(art. 310 Kodeksu Postepowania Cywilnego). Sąd przysyła biegłego z zakresu rolnictwa, który na miejscu ustala wielkość szkody. Sąd na podstawie opinii biegłego w trakcie rozprawy sądowej ustala kwotę odszkodowania.

 

czy ktoś wnosił sprawę do sądu, jak jest rozpatrywane ile wynosi koszt takiej operacji bo z kołem łowieckim to raczej się nie dogadam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brutus44    5

ktos siał 2 dawkę azotu w rzepaku? Ja posieję jutro albo w sobotę rano.Czytałem dzisiaj w gazecie ,że już trzeba bo rzepak pobiera azot tylko do 4 tyg przed kwitnieniem a kwitnienie opozni się w tym roku tylko kilka dni ,choć wegetacja powinna być już od 3 tyg.

Co Wy na to? Po namyśle trochę przyznaje temu racji.W każdym bądz razie na rekordy juz nie liczę-a tak pięknie rzepaczek przezimował :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wicherek    4009

Skoro uważasz że rzepak już wykorzystał cały azot który mu dałeś i głoduje a przyrosty są tak duże że grozi to odrzuceniem !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

ja pitole druga dawke trzecia ja nawet jednej nie posialem.....chyba moj rzepak padnie z glodu ale co tam i tak nie bede widzial bo 20 cm sniegu lezy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matteo    0
:) ja rzepaku od stycznia nie widziałem a śniegu tylko dosypuję, jestem laikiem w tym temacie czy coś będzie z mojego rzepaku w takiej sytuacji??. Rok temu to 10 kwietnia drugą dawkę sypałem i w maju pięknie kwitł w tym roku to zakwitnie ale na boże ciało :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
herrfilip1    5

Milanreal1 masz racje w obecnych warunkach nie ma mowy o dużych stratach NH4+ no chyba że na świeżo zwapniowanych polach, ale także niema mowy o wymyciu N z gleby który zdążył się rozpuścić przed nawrotem zimy. Saletra jest nawozem silnie higroskopijnym, ale jak się już rozpuści to jak ma się rozejść w 0,5m warstwie gleby bez opadu deszczu? Azocik będzie się rozchodził na zasadzie ciśnienia osmotycznego, ale to może potrwać, a 4-5tyg pola będą bardziej bądź słabiej żółte.

 

"Maksymalny zasięg korzenia głównego waha się od kilkudziesięciu do ponad 200cm. Jak podaje Pietruszczyński(1949), rzepak w 5-6 tygodniu wegetacji wytwarza korzeń sięgający do 50-60cm, a jego maksymalny zasięg odnotowany w pełni okresu wegetacyjnego, tuż przed spoczynkiem zimowym, wynosi prawie 200cm. Według Pietruszyńskiego pod koniec maja (koniec kwitnienia) korzenie sięgały do 240cm" Witold Grzebisz "Technologia nawożenia roślin uprawnych - fizjologia plonowania"

 

Badanie wpływu wielkości dawki i jej podział na plon rzepaku ozimego str. 7 tab. 3:

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CC8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.ihar.edu.pl%2Fbiblioteka%2Fshow_pdf.php%3Fsrc%3Dpdf%2F06%2F608eebc2.pdf%26name%3DJankowski%2520K.%2C%2520Budzy%25F1ski%2520W..pdf&ei=UwJeUfajIMmM4gS36IG4Aw&usg=AFQjCNHO9Xw4Vjpe4RmxJIMYDcB-Rxejig

 

W chwili obecnej jak ktoś nie posiał jeszcze nawozu to jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest jego zastosowanie zaraz po zejściu śniegu gdy zniknie możliwość jego ewentualnego spływu powierzchniowego. Bez podziału na dawki. Bo jak teraz ktoś jeszcze dzielić będzie to skutek nawożenia nie będzie plonotwórczy tylko "długie pobieranie prowadzić do spadku plonu nasion"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DonPedro    4

Puki co to ten temat zrobił sie nie smaczny bo w koło Wojtek o jednym gadacie... Według mnie temat wysianych nawozów został juz wystarczająco opisany. Tego jak do końca z tym azotem będzie to nikt nie wie żaden z nas i żaden uczony...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

ja i tak podzielę dawki tylko nie na 14 dni a na 5 i będzie dobrze, saletra działa piorunująco szybko ot tyle temacie


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

koledzy mieliście kiedyś 40 sztuk saren na rzepaku 5ha ja właśnie mam z tym problem zgłosiłem do koła i czekam na h.... możne ktoś miał doświadczenie z tym rodzaju zagrożeniem na rolnictwo z góry dzięki za jakaś podpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebb1    0

ja miałem 60 saren na działce 3 ha w rzepaku jest ciężko z odszkodowaniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

ja miałem ostatnio 40 sztuk saren na 2,5ha rzepaku i miejscami golą zdrowo rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

ktos siał 2 dawkę azotu w rzepaku? Ja posieję jutro albo w sobotę rano.Czytałem dzisiaj w gazecie ,że już trzeba bo rzepak pobiera azot tylko do 4 tyg przed kwitnieniem a kwitnienie opozni się w tym roku tylko kilka dni ,choć wegetacja powinna być już od 3 tyg.

Co Wy na to? Po namyśle trochę przyznaje temu racji.W każdym bądz razie na rekordy juz nie liczę-a tak pięknie rzepaczek przezimował :(

jutro sieję 2 dawkę na rzepak, pierwsza posiana 18 marca, śniegu nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

koledzy mieliście kiedyś 40 sztuk saren na rzepaku 5ha ja właśnie mam z tym problem zgłosiłem do koła i czekam na h.... możne ktoś miał doświadczenie z tym rodzaju zagrożeniem na rolnictwo z góry dzięki za jakaś podpowiedz.

40 saren to normalne zjawisko. Kilkanaście tysięcy dzikich gęsi robi dużo większe wrażenie,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

czy ktoś wnosił sprawę do sądu, jak jest rozpatrywane ile wynosi koszt takiej operacji bo z kołem łowieckim to raczej się nie dogadam...

Do sądu wnosi się opłatę w wysokości 5% wartości sporu. Czyli jak ktoś wyliczył że na sarnach w rzepaku stracił 10tyś to opłata sądowa wynosi 500zł. Koło łowieckie zawsze bierze radcę prawnego którego stawka wynosi 2400zł. Koszt radcy prawnego ponosi przegrywający. Może być tak, że rolnik uzyska w procesie 50% tego co chciał wtedy musi pokryć 50% kosztów radcy prawnego koła łowieckiego.Rolnik może wziąść też prawnika. Jeśli prawnik(pełnomocnik rolnika w procesie) wygra to wtedy koło łowieckie płaci za radcę prawnego rolnika. Rolnik może też występować w procesie osobiście nie biorąc radcy lub adwokata. Opłata sądowa w wysokości 5% jest zwracana rolnikowi przez koło łowieckie(pozwanego) jeśli rolnik wygra proces. W swoim procesie występowałem w sądzie bez radcy prawnego wychodząc z założenia że sam najlepiej dopilnuje swoich spraw.Średnie plony w wojeództwie można uzyskać w wojewódzkim oddziale GUS lub wojewódzkim ośrodku doradztwa rolniczego.

Edytowano przez sajgon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Podziękował koledzy @sajgon i @patrykDF- macie racje.

Mam jeszcze jedno pytanie.

Czy wygraliście sprawe o odzskodowanie jeśli chodzi o sarny???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dammat    0

@sajgon dzięki a na ile procent oszacowałeś straty wyrządzone przez sarny przy ugryzieniu stożka wzrostu bo niektórzy tu piszą że 10% a inni 50% i nie chce się przeliczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj