tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Merkoo    24

Ja planuje siać w piątek lub sobotę rano, w zależności od prognozy bo narazie sie zmienia na coraz cieplej. A sniegu zalega od 0 do 3 cm myslę że sie zejdzie do soboty bo w dzien jest na minimalnym +. ale zanim to zrobię muszę sie jescze przejechać na pole zrboić oględziny. Bo koło domu mam tylko pszenicę i własnie tyle śniegu w niej jest. A siał będę Impuls z puław na 1 dawkę

Edytowano przez Merkoo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr1234    0

oglądałem rzepak pod śniegiem i wszystkie liście z stożka wzrosty po lekkim dotknięciu odleciały to nie wróży za dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    531

A ja w sobotę planuję święcic jajka a nie wygłupiac się z nawozem. Na przyszły tydzień też podają nocne przymrozki a do soboty śnieg i tak z pola nie zejdzie a więc nie dajmy się zwariowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

oglądałem rzepak pod śniegiem i wszystkie liście z stożka wzrosty po lekkim dotknięciu odleciały to nie wróży za dobrze

No i co z tego? Epikotyl akurat potrafi się regenerować po przemarznięciu.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Przy określeniu żywotności rośliny najlepiej ją wyrwać wraz z korzeniem i przeciąć wzdłuż osi . Wtedy biało na czarnym widać które części rośliny uległy uszkodzeniom mrozowym. Najistotniejsza jest szyjka korzeniowa i korzeń. Jeśli są szarobrunatne i miękkie to masz problem. Jak nie to są szanse iż się zregeneruje. Trochę to potrwa aż wytworzy nowe liści rozety ale plantacja taka nie będzie kwalifikować się do przesiania.

Większym problemem mogą być choroby złego zimowania. Obumarłe liście, wilgoć i promienie słoneczne przebijające się przez chudą warstwę śniegu sprzyjają ich rozwojowi. Dotyczy to szczególnie wybujałych łanów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Patrząc na pogode w piatek w moim województwie ostatnie przymrozki. Na polu zalega od 5-10 cm śniegu po piatku gwałtowne ocieplenie i napewno przez 2 tygodnie w pole nie wjade. Co robic siac na śnieg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

I tu mamy prawdziwy dylemat. Z jednej strony siać na śnieg to równie dobrze połowę dawki mógłbym bezpośrednio z worka wysypać do rowu melioracyjnego.

Z drugiej strony niedożywiony rzepak może na tym mocno ucierpieć.

Wydaje mi się, że jednak warto zaczekać. I czekać na pierwszy dogodny moment. No chyba, że tego rzepaku masz ze 100ha. Wtedy jest problem !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Nie rzepaku jest nie cale 3 ha. Tak sie zastawiam czy straty naowzu beda az tak duże jak piszesz.Nawóz wysiałbym w piatek na nastepne dni przewiduja calodobowe dodatnie temperatury plus deszcz dzieki czemu snieg zejdzie w przeciagu 2-3 dni czy azot naprawde spłynie? Może po prostu wsiaknie powoli w glebe razem z woda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

po co siać nawóz jeszcze dwa tygodnie bez wegetacji to kiedy on zakwitnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Heh jak to bez wegetacji co po niektórym to wegetacja sie juz miesiac temu rozpoczeła a teraz to juz środek wiosny idac tym tropem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Co w tym dziwnego? To kiedy zamierzasz planować jak już strzeli w źdżbło ? albo po żniwach może? Lepiej sobie teraz zaplanować różne opcje a potem wybrać któraś która bedzie pasowała do obecnego stanu łanu i przebiegu pogody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Merkoo    24

Ja i tak wpadam na pole pod koniec tego tygodnia z nawozem. Śniegu juz praktycznie nie ma, W dzień odmarza a w nocy zamarza. To już prawie kwiecien, musi prezyjść ciepło, Na śnieg sypał nie będę ale na wegatację akurat bedzie już nawóz działał. Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

W końcu przyjdzie ciepło i to gwałtownie. I rzepak zamiast powoli się budzić to tez gwałtownie zacznie rosnąć. Chyba że i wiosna będzie "normalna" w co wątpię.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wicherek    3934

Nie polegaj na własnej intuicji tylko zobacz prognozę pogody ,----w mojej okolicy silne przymrozki mają jeszcze być dwa tygodnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ja dziś posiałem 300kg/ha saletrosanu, śniegu brak na polu (tylko przy miedzach leży), ale rzepak wygląda tragicznie w porównaniu do tego jak wyglądał przed nawrotem zimy, chyba bez preparatu typu asahi się nieobejdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

na 10 i 15m (rzucało dalej duże drobiny)

 

i jeżdziłem 4 szosową 1600 obr (c-360)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Panowie jak myslicie trzeba bedzie rzepaki orać?? Czy sobie poradzą??

powiem Ci za ok 10dni jak wegetacja ruszy co u mnie wyszło - ale pszenicy jarej po 1200 za tonę nie kupię :)

 

ustawienia podone - polifoska trochę drobniejsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj