tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

onyx1    0

Wy kłócicie się kto posiał azot a kto nie -ja należe do tych co nie posiali bo tak wyszło i teraz nie wiem co robić u mnie na pierwszą dawkę planowałem 400 kg saletrosanu a na drógą 250 kg saletry tylko że teraz terminy się przesuną o kilkanaście dni a saletrosan trochę wolno działa może by z tego zrobił tzw "półtorej" dawki i dać saletrosan np. 300 kg i 200 kg saletry na raz {oczywiście dawka na ha) nie będzie za dużo na raz ? ziemia od 1-2-3 klasy obsada w miare dobra co wy na to ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

saletrosan ma 7% azotu w formie azotanowej więc w czym problem, saletra ma 14 %, jak dasz 400 kg saletrosanu to masz 28 kg w formie azotanowej, a jak dasz 200 kg saletry to masz też to samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

saletra ma 17% azotanowego i amonowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klauss    0

U nas w lubelskim zimy ciąg dalszy, na drogach tragedia ale mysle że na polach tak nie będzie ;) po niedzieli ma być coraz cieplej i troche deszczyku nadają więc śnieg będzie w miare sukcesywnie giną. U nas tylko jeden typ posiał siarczan, a teraz śniegu nasypało. Co sie martwić za wczasu, trzeba być optymistą :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

panowie szybkie pytanie nabyłem 3 ha wraz z zasianym rzepakiem ale wiem ze to pole nie widziało wapna od 10 lat i teraz moje pytanie mam w domu kredę granulowaną o wysokiej reaktywności i zastanawiam sie żeby troszkę podratowac plon rzepaku chiałbym ją rzucić pogłównie macie jakieś doswiadczenie ze stosowaniem wapna pogłównie


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

kredę granulowaną syp nie zastanawiaj się - będzie dobrze (granulat nie poparzy roślin)

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszą ludzie z tytułami dr i prof. wapno musi być wymieszane z glebą, aby wystąpiło zjawisko odkwaszania gleby. Zgłoś się do kolegi @milanreal, myślę że on Ci to wytłumaczy dokładniej. Wypowiada się co nieco w tematach o chemii rolnej więc i tu pewnie ogarnie temat.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

no tak do wymieszania ale chodzi o podratowanie plonu granulatem sytuacja wyjątkowa


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale co z tego granulatu skoro nie wniknie w głąb profilu glebowego? Odkwasi wierzchnią warstwę a strefę przy korzeniach nie.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Raz że z glebą trzeba wymieszać też tak myślę a dwa w jakim stopniu to może pomóc w tym czasie wegetacji tego rzepaku? Nie lepiej jechać czymś pare razy dolistnie?? Zawsze jak gdzieś zauważymy że zółknie od niskiego ph to siarcznem magnezu pare razy, ktoś kiedyś pisał że nawet 2 razy dzienie jezdził.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

kolego Ca jest pierwiastkiem mobilnym i przemieszcza się w głąb profilu glebowego :)

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

no tak do wymieszania ale chodzi o podratowanie plonu granulatem sytuacja wyjątkowa

Ja Ci powiem tak . Jeśli wierzysz w zjawisko zwane teleoprtacją , zastosuj to wapno. Tylko nie zapomnij , że rozpuszczone granulki tego wapna , leżace sobie na glebie będą miały w niedługim czasie styczność z saletrą lub mocznikiem , które jak podejrzewam wysiejesz tam i to dość szybko.

Co się wtedy będzie działo , dowiesz się z literatury lub próby zrobionej w domowych warunkach przy użyciu tejże kredy, wody i nawozu azotowego.

Największy katar nie powinein mieć wpływu na zrozumienie zjawiska które niechybnie wystąpi.

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Co z tego że jest mobilny, skoro widać na roślinach objawy zakwaszenia gleby to sytułacja jest już tragiczna i nie pomoże nawet tona na ha wysypanej pogłównie kredy. Wapno musi mieć czas aby zadziałać i być dobrze wymieszane z glebą (dlatego stosuje się je przed siewnie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

xemit chciałeś napisać że zniszcze sobie uprawę ale podobno kredę jako jedyna można wysiewać pogłównie możesz bardziej po polskiemu napisać co miałes na myśli no dobra west to daj jakąś radę na te 3ha naprawdę nie wiem jak ludzie przez tyle lat nie dają wapna na pole

Edytowano przez thug

Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ale przyjmując że nawozy beda siane w np. 2-tygodniwych odstępach?

 

Co z tego że jest mobilny, skoro widać na roślinach objawy zakwaszenia gleby to sytułacja jest już tragiczna i nie pomoże nawet tona na ha wysypanej pogłównie kredy. Wapno musi mieć czas aby zadziałać i być dobrze wymieszane z glebą (dlatego stosuje się je przed siewnie)

a reaktywność o niczym nie świadczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

xemit chciałeś napisać że zniszcze sobie uprawę ale podobno kredę jako jedyna można wysiewać pogłównie możesz bardziej po polskiemu napisać co miałes na myśli no dobra west to daj jakąś radę na te 3ha naprawdę nie wiem jak ludzie przez tyle lat nie dają wapna na pole

 

Mialem zupelnie co innego na myśli

Mieszanie nawozów azotowych zawierających azot w formie amonowej z nawozami o odczynie zasadowym skutkuje reakcją:

(NH4)SO4 + Ca(OH)2 → CaSO4·2H2O + 2NH3↑

Powoduje to straty amoniaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

dobra bla bla bla a jakie rady na ten kawałek pola na którym widac braki wapnowania


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

weź się chłopie z tą reaktywnością poczytaj co to znaczy i dopiero zabieraj głos, aby wykazać się swoją reaktywnością musi najpierw dotrzeć do miejsca gdzie ma działać na powierzchni ziemi może mieć nawet 1000000000% reaktywności i tak d*pa z tego.

Thug niestety niewiele już zdziałasz musisz się pogodzić że rewelacji nie będzie

Edytowano przez west

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To wapno bedzie leżeć na pow pola az do pierwszej uprawki, oczywiście w ilości mniejszej niz byla wysiana z uwagi na erozję wietrzną.

Teoria o odkwaszeniu profilu glebowego , poprzez wapno zastosowane pogłównie sprawdziła się jedynie Żwirkowi i Muchomorkowi w "Opowieściach z Mchu i Paproci"

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

no nieoczekiwałbym ale może z 3 tony uda sie wyciagnąc przy sprzyjajacym roku


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja pierdziu, Thug- "może marne 3 tony? Co bedzie gdy zwapnujesz, wynawozisz i porządnie uprawisz.

Ja nie odważył bym się dzisiaj podpisać na tyle kontraktu .

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

weź się chłopie z tą reaktywnością poczytaj co to znaczy i dopiero zabieraj głos, aby wykazać się swoją reaktywnością musi najpierw dotrzeć do miejsca gdzie ma działać na powierzchni ziemi może mieć nawet 1000000000% reaktywności i tak d*pa z tego.

Thug niestety niewiele już zdziałasz musisz się pogodzić że rewelacji nie będzie

w chemiireaktywność chemiczna - zdolność pierwiastka lub związku chemicznego do udziału w reakcjach chemicznych

czyli jak spadnie deszcz Ca nie przrmiesci sie w głąb profilu - prznajmniej częściowo i nie zadziała?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

klasa ziemi dobra a ja staram sie robić wszystko tak jak ma być więc myśle że 3 tony to nie jakaś rewelacja koło mnie i po 5 ton rzepaku szło w bardzo duzym gosp


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj