tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ArekJD1177    11

Śmieszą mnie takie tłumaczenia "ja dobrze zrobiłem że rozsiałem, inni błąd popełnili że nie wysieli" takie pocieszanie się. Zapewne większa połowa Polski nie posiała i co nie urośnie im? Ja jak posieję w okolicach 20 marca to chyba nie umrze z głodu? Posianie nawozu później nie obniży nam plonu, trzeba pilnować innych ważnych zabiegów ochrony i desykować jak najpóźniej, albo wcale.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ale jeżeli każdy idealnie trafia z nawozem ma wysokie plony więc skąd się biorą średnie plony rzepaku 2,5t/ha a zbóż 3,8t/ha? Przecież podobno każdy wie najlepiej kiedy trzeba dać N :P


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ArekJD1177    11

Może nie wiążą się głównie z nawożeniem a ochroną. Wiadomo że na rzepak najlepiej wysiać przed ruszeniem wegetacji ale nie zawsze pogoda pozwala. Na jesień też wypada skrócić i na grzyba opryskać bo też wpływa to na plon. U nas niektórzy chcieli spróbować rzepaku, posieli i zapomnieli, a później eee rzepak się nie opłaca bo ile trzeba włożyć a tylko 2 tony. Jeden fajnie mówił po co tyle wkładać na jesień jak nie wiadomo czy przezimuje :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    840

Najlepiej jak poczekamy i zobaczymy kto miał racje. Ten co juz posiał czy ten co dopiero bedzie siał. Pozatym jak można komuś liczyć kase w kieszeni, nie twoja kasa nie twój interes to sie nie wpi....aj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elpaw    0

Kiedy zasilić borem? N juz posiane 5 marca, ale korzeń ma pęknięcie w środku a to oznaka niedoboru boru.

Może ktoś poradzić kiedy najlepiej zastosować i ew. Z jakim zabiegiem (rsm)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Co do nawożenia borem, to mieszanie go z RSM-em raczej nie jest dobrym pomysłem, gdyż RSM idzie do gleby, a nawozy borowe zalecane są na liść, aby były w maksymalnym stopniu wykorzystane. Musiałbyś dać z 5l bormaxu/ha, wtedy do gleby dostałoby się jakieś 0,8kg boru, dużo by to kosztowało, a efekt raczej byłby gorszy, niż gdybyś prysnął borem na liść, bo roślina musiałaby by go pobrać z gleby i zajęłoby to jej nieco czasu, a bor aplikowany dolistnie jest natychmiast dostępny. Swoją drogą, borem powinno się już nawozić jesienią, jeżeli masz pustostan w szyjce, to raczej wskazuje na to, że już jesienią rzepak cierpiał na brak tego składnika.

 

Arek, koledze poosa chodziło o to, że to nie Ty płacisz za nawozy, które rozsiewają inni rolnicy, więc to nie twój interes. I w sumie racja, sam niepotrzebnie zabierałem wcześniej głos w dyskusji, w każdym regionie Polski termin wjeżdżania w pole z azotem się różni ze względów na warunki pogodowe, do tego dochodzą różne typy nawozów, różne stanowiska, różny sprzęt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

i tak wszyscy napiszą w żniwa że rzepak 5 ton sypał a pszenica 8 ton na IV klasie gleby, i nikt nie przyzna sie do błedu czy to wcześniej czy później posiał ten nawóz, no bo jak to sprawdzić.? załóżmy jakby każdy na swoim polu gdzieś tam doswiadczenie zrobił a ochrona ta sama to wtedy można porównac, a tak to tylko bicie piany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crazy29    10

jak ktos sprawdzil to rzepak 10 dni temu mial juz korzonki przybyszowe co oznaczalo wznowienie wegetacji, w okolicy gosciu nasypal nawozu a po 4 dniach przyszedl mroz i rzepak w szybkim tempie zaczal robic sie czarny. do tego nasypalo sniegu 15-20 cm a pod sniegiem ziemia odpuscila i teraz sie wszystko kisi i gnije. w tej sytuacji ciesze sie ze nawozy leza w BB a nie na polu bo raczej wieksza krzywda by bylo ich rozsianie przed tym mrozem i sniegiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    837

crazy29 popieram. Po co się tak rwać z tymi nawozami nie mając pewności jaka będzie pogoda na najbliższe dni a nawet tygodnie. Bo tak naprawdę połowa albo i 3/4 piszących posty ma może 5-10 ha do zasilenia nawozem co raptem zejdzie 2 godziny a robią większy problem z tego jak duże gospodarstwa mające po kilka set ha. Wiadomo mróz to lepiej wjechać w pole nie robiąc kolein ale bez przesady. Ja osobiście załadowałem 15 ton na przyczepy i czekam, miałem dzisiaj wyjeżdżać ale się wstrzymam chyba, a mam do wysiania łącznie pod rzepak i pod zboża na pierwszy rzut około 75 ton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2200

jak ktos sprawdzil to rzepak 10 dni temu mial juz korzonki przybyszowe co oznaczalo wznowienie wegetacji, w okolicy gosciu nasypal nawozu a po 4 dniach przyszedl mroz i rzepak w szybkim tempie zaczal robic sie czarny. do tego nasypalo sniegu 15-20 cm a pod sniegiem ziemia odpuscila i teraz sie wszystko kisi i gnije. w tej sytuacji ciesze sie ze nawozy leza w BB a nie na polu bo raczej wieksza krzywda by bylo ich rozsianie przed tym mrozem i sniegiem

 

Skąd wiesz że się kisi i gnije? Sprawdzałeś?? Ile ten śnieg leże 2-3 dni? Bywa że miesiec leży i niema problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Leży miesiąc, ale w zimie... Azot azotanowy w glebie ->więcej wody w nadziemnej części rośliny -> wzbudzone oddychanie (możliwość wyprzenia) i niższa zimotrwałość (liście z mniejszą ilością suchej masy - rozsadzanie komórek). Nie wiem, ile jest u Was śniegu, ale u mnie może z pół centymetra, taka 30cm warstwa może schodzić po roztopach nawet do kilku dni, a czy coś się roślinom stanie, to zobaczymy. Mocne ciemnienie liści to pierwsza oznaki duszenia się roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

a u mnie bez nawozu planuję co posiać po rzepaku, będzie pewnie do zaorania, już miesiąc stoi woda, tydzień temu byłem zobaczyć to zaczynał gnić, ot i d*pa zbita , pewnie będzie kukurydza, szkoda tylko kasy wydanej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    837

posiej jęczmień albo kukurydze. Nawóz z ziemi nie zginie tak prędko, wiadomo koszty niestety sa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

Napewno beda, bez przesady nie zrobi sie odarazu +15 ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2200

http://www.twojapogo...dni_kolejne.htm

Wszystko wskazuje ze jeszcze będą warunki na sianie nawozu .

 

Haha stary przestań z tym portalem prognozy pogody nie sprawdza się na 90%. Chodzby głupi onet albo wp już bardziej wiarygodne.

 

@eMWu śniegu jest ponad 10cm ale przez najbliższe 2-3 dni nasypie sporo, tylko że u nas wegetacja nie ruszyłą, tylko śnieg się stopił i drugi zaczą sypać miejscami tylko koło lasów czy budynków zalegało sporo i tam może być problem z wyprzeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETTI77    1

według portalu twoja pogoda to chyba w kwietniu jeszcze nikt nie ruszy w pole bo strach że za po dwóch tychodniach przymrozi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

u mnie dzisiaj jedno przedsiębiorstwo nawoziło rzepak tyle, że śniegu parę cm leży. Ja się tam wstrzymam do soboty albo i do ostatnich mrozów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Ja też albo w sobotę albo wponiedziałek chcę siać ale raczej w poniedziałek o ile nie będzie padać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Może nie wiążą się głównie z nawożeniem a ochroną. Wiadomo że na rzepak najlepiej wysiać przed ruszeniem wegetacji ale nie zawsze pogoda pozwala. Na jesień też wypada skrócić i na grzyba opryskać bo też wpływa to na plon. U nas niektórzy chcieli spróbować rzepaku, posieli i zapomnieli, a później eee rzepak się nie opłaca bo ile trzeba włożyć a tylko 2 tony. Jeden fajnie mówił po co tyle wkładać na jesień jak nie wiadomo czy przezimuje :D

 

I tak się dzieje nie tylko z rzepakiem że zapominają, wszystko trzeba pielęgnować aby był zysk.

 

Stare przysłowie głosi : "Rolnik śpi a mu rośnie." - tylko wtedy 2 tony rośnie jak rolnik prześpi z zabiegami.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj