tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

rafto    32

My mieliśmy w tym tyg. sypać na rzepak ale śniegu jest z 10 cm a ostatni większy mróz niby pod koniec tygodnia. Siał ktoś kiedyś nawozy na ok 5 cm śniegu ??? chodzi mi o polifoskę oraz siarczan amonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sypiecie nawóz w ostatnie mrozy czy jeszcze z tydzien dwa przed ostatnimi mrozami? Bo czytajac posty z tamtego roku widzialem ze wiekszosc zaczynała sypac przed 10 marca.. U mnie ostatnie przymrozki byly koło 20 marca nawet po jestem z Podlaskiego. Dlatego nie wiem jaka strategie obrac sypac w ostatnie mrozy (bo tak napewno bede sypał pod zboża) czy z tydzien wczesniej.

 

Zależy co chcesz sypać. Saltrę będe sypał na ostatnie mrozy, o ile uda się trafić. Saletrosan tak samo.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Nawozy jeszcze nie kupione ale napewno bedzie to saletrosan a jak nie dostane to saletra z siarczanem amonu ale tego siarczanu mysle nie duzo dać ponieważ rzepak pierwszy raz na tym polu bedzie rosnac po za tym siraczan zakwasza glebe bardzo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Witam Panowie jestem nowy na forum. pierwszy raz posiałem rzepak odmiana hybrydowa. zasiany na 1 klasie gleby, grubość korzenia przed zimą 1,5 do ponad 2cm. moje pytanie jest takie czy wystarczy na start 80kg kizerytu, 100kg saletrzaku i 200kg saletry a na drugą dawkę 100kg saletry i 100 mocznika. proszę o porady. :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1341

aha no właśnie ja jestem z mazowieckiego okolice siedlec

 

Z której strony siedlec jesteś? U mnie śniegu ze 30 cm i w rzepaki wjadą... w marcu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Panie chyba się przespało lekcję w szkole:), P jest nie mobilny w glebie tylko przez uprawę się porusza więc nic nie da proszek, a na liścia to co położysz to jak umarłemu kadzidło. Ja na wiosnę daje tak: 100 kg soli potasowej jak najwcześniej, 1 dawka azot saletrosan 2 saletra i do przodu potem bor i inne gadźety :)

K również słabo przemieszcza się w glebie, i nigdzie nie napisałem żeby sypac fosfor w nawozie pogłównie :)

Jeżeli nawożenie P i K było skromne przedsiewnie to napewno dolistnie się przyda :)

 

A z tą Polifoską to faktycznie po**bałem z tymi formami :P


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

Witam Panowie jestem nowy na forum. pierwszy raz posiałem rzepak odmiana hybrydowa. zasiany na 1 klasie gleby, grubość korzenia przed zimą 1,5 do ponad 2cm. moje pytanie jest takie czy wystarczy na start 80kg kizerytu, 100kg saletrzaku i 200kg saletry a na drugą dawkę 100kg saletry i 100 mocznika. proszę o porady. :blink:

N 27 + 68 + 34 + 46 = 175 kg według mnie starczy i 4 t przy dobrych wiatrach można wyciągnąć

 

@losktos fosfor rocznie sam może 1-2 cm się przemieści, potas porównywalnie z azotem się przemieszcza


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Az tak to nie. Azot tylko w formie amonowej jest wiązany przez kompleks sorpcyjny, w azotanowej łatwo się wymywa, w formie amidowej także. A Potas jednak jest wiązany przez kompleks sorpcyjny. Gleby lepsze maja większy kompleks sorpcyjny więc nie tak łatwo ulegnie wypłukaniu jak ma to miejsce na glebach lekkich gdzie pojemność kompleksu sorpcyjnego są znacznie ograniczone. Poza tym koloidy glebowe w ponad 90% maja ładunek ujemny przez co łatwo przyciągają kationy jak np potas.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Dzięki za info dodam że pod korzeń dostał 100kg fosforani i 100kg soli potasowej i 200kg tarnogranu z borem. Także na jesień dostał 24N. :huh:. na jesień skróciłem go tebu+ topsin

+ stabilan + 60l gnojówki i po dwóch tygodniach wyglądał jakby go ktoś wałem przejechał.Liczę żę spokojnie minie 4 tony tylko żeby pogoda sprzyjała. B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

A z tą gnojówką to masz sprawdzone czy poprostu w ramach oszczędności. Słyszałem już o takich praktykach w zbożu, ale chyba potem to trzeba tydzień w wannie siedzieć i niewiadomo czy pomoże. Wolę już odżywkę i mocznik nie wspominając już o nastrojach ludzi/sąsiadów po takim zabiegu w pobliżu zabudowań

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Ojciec mój kiedyś pszenice gnojówką pryskał przy zabiegach z jakimś opryskiem. teraz ja dbam i bawię się w tym roku stosowałem w pszenicy na liść flagowy acanto+tebu+ 40l gnojówki plon 7,5t ha gdzie stosowałem sam Falcon bez gnojówki plon 6t z ha ale kawałek kawałkowi nie równy rok był słaby i tyle. a co do smrodu to czysta gnojówka śmierdzi alr rozcieńczona już nie. A odżywek nie stosuję bo szkoda na to kasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Panowie Gnojowica najtanszy nawóz ja leje ja w rzepak i zboza w ściezki po 50 tys litro( lance rzucaja ja Na 24 metry). na Ha w 3 dawkach i efekty piorunujace a nowozu nie stosuje nic od paru lat tylko troche RSM na start i wapno co roku .

 

A stosuje ktos NutriBor??i ile daje rocznie na Ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4r4s    3

Właśnie czym rozlewasz ? Ja planuje zakup rozlewacza do mojej beczki tzw. rozlewacz wleczony o szerokości 24m ale wiadomo koszt takiego urządzenia nie jest mały ;/ ale wtedy mógłbym nawozić również młode rośliny na wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

ja mam dwie lance znaczy dwie rury dlugosci 5 metrów zakocone talerzami ktore bez problemow rzucaja przy obrotach walku 800 obrotow na odleglosc 24 metrow :) Wezy sie nie oplaca kupowac bo sa drozsze od beczki i sie ciagle zapychaja A tak masz prosta konstrukcjie.Moja beczka ma pojemnosc 16 tys litrow na jednej osi Kola 28r26 z górnym zalewaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bambi24    0

Z której strony siedlec jesteś? U mnie śniegu ze 30 cm i w rzepaki wjadą... w marcu...

ok 7km od trasy sokołów podlaski-siedlce dokładnie msc. Patrykozy czekam aż śnieg zginie i złapie mróz to da się w pole wjechać bo i tak nawóz zaczyna działać ok. po 2 tyg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Chetnie bym wstawil ale niemam fot a beczka stoi u sasiada bo akurat wylewal gnojowice.Ale prosta konstrukcjia jest poszukam gdzies fot i podam linka na podobna beczke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2237

Sypiecie nawóz w ostatnie mrozy czy jeszcze z tydzien dwa przed ostatnimi mrozami? Bo czytajac posty z tamtego roku widzialem ze wiekszosc zaczynała sypac przed 10 marca.. U mnie ostatnie przymrozki byly koło 20 marca nawet po jestem z Podlaskiego. Dlatego nie wiem jaka strategie obrac sypac w ostatnie mrozy (bo tak napewno bede sypał pod zboża) czy z tydzien wczesniej.

 

No u nas "troche" nasypało tego śniegu to niewiem kiedy on się roztopi, ale trzeba bedzie pogodę sprawdzać codzienie i się może trafi. Najlepiej to ostatni dzien mrozu a potem juz tylko przymrozki byłoby dobrze ale wiadomo jak to bywa. W tamtym roku 8-9 maraca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
manko    7

witam, panowie jedno pytanie, jakie proponujecie nawozenia rzepaku, który przed siewem dostał 300kg/ha Suprofosu 25, nie był dokarmiany i traktowany regulatorem wzrostu, myslalem o 350kg/ha Saletrosan na start, ale będzie brakowac P i K, co proponujecie?

p.s. stan plantacji narazie bardzo dobry


we wszystkim trzeba zachować umiar...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bambi24    0

ja też sypałem suprofos pod korzeń ok. 400kg/ha i właśnie jak kolega napisał jakie proponujecie nawozenie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

ile dajecie kg. siarki na rzepak ??

Edytowano przez rafto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj