tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

slawek2209    161

z tego co wiem to rzepak pobiera w dobrych warunkach 80 procent nawozenia azotem.pszenica nawozona dawka 200 kg azotu pewnie by padla a rzepak swobodnie ja spozyje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Dlatego tyle zebrałeś bo pogoda dopisała. W tym roku możesz dać 200 kg/N i zebrać 2 tony.

Dwa lata temu u nas po 1 tonie zbierali a w tamtym po 4.

Ja dwa lata temu zebrałem 2,3 to mówili że rekord.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

ale jak pogoda będzie ok a ty dasz 20 kg N to i tak zbierzesz mało. Wiadomo że pogoda ma niebagatelne znaczenie ale jej nie przewidzisz. My zakładamy że będzie przyjazna rolnictwu i idziemy z ochroną na 4.5 tony, co się uda to się okaże w lipcu.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259

z tego co wiem to rzepak pobiera w dobrych warunkach 80 procent nawozenia azotem.pszenica nawozona dawka 200 kg azotu pewnie by padla a rzepak swobodnie ja spozyje

 

Przeżyje przeżyje pszenica po 200N ;)

 

@Daros aty wjedziesz w pole jak ruszy wegetacja?? Bo jak bedziesz czekać aż pole osechnie troche to rzepak bedzie głodować bo ta polifoska jeszcze nie bedzie działać przy takiej temp.

 

Jak dla mnie gdy rzepak z dobrą obsadą i możliwym stanie rośliny wchodzi pod śnieg, to 70-80kgN/ha jest ok. więcej nie trzeba. Mówię tu o dawce startowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daros    11

@Tomek90 Tak wiem może być nie ciekawie rok temu udało się w ostatniej chwili podać saletrę 200 kg kilka dni wcześniej poszedł siarczan 100 kg . U mnie późno wegetacja rusza a teren mam pagórkowaty glinka nie źle się lepi do kół jak mokro .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

ile rzepak potrzebuje azotu na tonę ziarna?

gdzieś już było pisane ze 40kg jak nic.

Jak celujesz w 5 ton to ile powinno byc?

 

tak wiem jest też azot i inne składniki w glebie, ale wtedy trzeba liczyć znacznie wiecej niz 40kg na tone

Nawet więcej bo 55, potasu trochę powyżej 40, 45 o ile pamiętam. Tyle że trzeba doliczyć azot stosowany przedsiewnie, z słomy (jeżeli była przyorywana i był zastosowany azot), azot glebowy, azot pobrany z prze mikroorganizmy itp. Wykorzystanie azotu z nawozów mineralnych w granicach 70-80%.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek25    3

@waldek25 Ja bym dał polifoskę razem z saletrosanem za 2-3 tyg saletrę .

no tak ale polifoske modę dać na zamarźniętą glebe i może sobie leżeć . saletrę wole dać w 2 dawce ponieważ w trakcie dawania 2 dawki pogoda jest lepsza . w 3 dawce daje saletrosan ponieważ działa nieco wolniej i nie przypala roślin (podobno) jak saletra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

@waldek25 po co się pytasz o poradę jak i tak zrobisz po swojemu ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Ja od 3 lat sieje rzepak, w tym roku mam zasiane 9ha Californium. Rzepak wygląda całkiem nieźle ale zima się jeszcze nie skończyła więc zobaczymy jak to będzie.Rzepak na jesień dostał 250kg Polifoski 8. Na wiosnę myślę dać 400kg Saletry 34% w dawkach po 200kg. Pierwsza dawka 3 dekada marca, druga przed kwitnieniem. Czy dostanie jeszcze coś dolistnie zobaczymy jak będzie wyglądał :)


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasiu12347    0

3-cia dekada marca pierwsza dawka?? Ja planuję wysiać w pierwszej dawce startowej 400 kg saletrosanu, co myslicie o tym?

Edytowano przez jasiu12347

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

jesli planujesz dwie dawki azotu to saletrosan moze byc na pierwsze nawozenie .w sumie 100 kg azotu i 50 kg siarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabloooo    124

post jaco25:Ja od 3 lat sieje rzepak, w tym roku mam zasiane 9ha Californium. Rzepak wygląda całkiem nieźle ale zima się jeszcze nie skończyła więc zobaczymy jak to będzie.Rzepak na jesień dostał 250kg Polifoski 8. Na wiosnę myślę dać 400kg Saletry 34% w dawkach po 200kg. Pierwsza dawka 3 dekada marca, druga przed kwitnieniem. Czy dostanie jeszcze coś dolistnie zobaczymy jak będzie wyglądał

 

 

Cały azot powinien być dostarczony roślinie na ok 1 miesiąca przed kwitnieniem

Edytowano przez pabloooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Pierwsza dekada marca to się z tobą zgodzę ale nie koniec marca!!!. Kiedy zamierzałbyś dać drugą dawkę, w fazie kwitnienia?

Pierwsza dawka powinna być wysiana jeszcze na zmarznięto ziemię. Ja w 2012 r. siałem 28 lutego saletrosan z saletro amonowo druga dawka 14 marca, efekt był bardzo zadowalający.

Edytowano przez major_89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magik0578    5

Z pierwszą dawką najlepiej trawić na ostatni przymrozek.. Ja daje na pierwszy rzut 280kg saletry i na drugi dzień 200kg siarki potem jak wegetacjia dobrze ruszy to kolejne 250kg N jak temp osiąga okło 12 stopni to i dolistnie sie dokarmia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Chłopaki pierwszą dawkę dam kiedy da się w pole wjechać, w tamtym roku dało się koło 20 marca <_< mieszkam w Podkarpackim a u nas dużo śniegu zalegało i późno zeszedł potem czekałem aż da się siać, więc siałem na równi z owsem. Po za tym miałem po zimie dramatycznie kiepski rzepak i to nie od wymarznięcia, tylko od suszy cały wrzesień i pół października nic nie padało, obsada jaka była to 20 roś na m2, z jednej strony szkoda było wyorywać a z drugiej szkoda było dawać nie wiadomo ile nawozu. Miałem 2 t/ha. Ale w tym roku jak będzie jako tako na świecie to postaram się przed 15 marca dać pierwszą dawkę a drugą gdzieś w kwietniu :D wielkie dzięki za odpowiedzi :)

 

Po za tym z tym saletrosanem to nie taki zły pomysł :) myślę na pierwszą dawkę jak dam rady tylko w pole wjechać 200kg/ha normalnie nie w czystym składniku a potem 200 saletry 34% a jak bym pryskał na słodyszka to wtedy dam jeszcze jakąś odżywkę.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktomek8    5

Panowie mam pytanko

 

Na jednym kawałku następnego dnia po zasiewie rzepaku przyszła ulewa przez co wschody sie nie udały. Są miejsca gdzie jest ok 20 szt na m2 i poniżej. Te poniżej 20 likwiduję. CZy warto zosawiać? Planowane nawożenie 300 kg saletrosanu na I rzut, na II 300 kg saletry i później coś dolistne. JAka najmniejsza obsada na m2 da przyzwoity plon przy tym nawożeniu i oczywiście sprzyjających warunkach pogodowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Kolego @ktomek8 Moim zdaniem warto zostawić. Może nie masz co liczyć na 4 tony ale dobrze poprowadzony łan o takim zagęszczeniu może wygenerować ok 3 ton. To wszystko zależy jaka to odmiana, na jakiel klasie zasiana, oraz jak kształtują się opady w twoim regionie, o ochronie nie wspominając. Przy odmianach mieszańcowych (hybrydowych) obsada 9-11 roślin na m2 pozwala wygenerować plon w granicy 2,5 - 3 tony. Nawożenie azotowe może być może nawet zasilne na tak słaby łan. W fazie wydłużania pędu głównego razem z regulatorem wzrostu zastosuj siarczan magnezu z odrzywką borową. Ewentualnie zabieg nalistnego dożywiania możesz powturzyć w czasie ochrony fungicydowej dodając odrzywkę wieloelemętową.

Narazie nie ma co gdybać ponieważ zima się jeszcze nie skończyła i nie wiesz w jakiej kondycji wyjdą z niej rośliny. Może się w rezultacie okazać że obsada wszędzie będzie na tyle niska by zakwalifikować plantację do przesiania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jak jest ok 20 roślin to można śmiało zostawić. Tak jak napisał kolega wyżej na 4 t nie ma co liczyć ale te 2-3 przy dobrej agrotechnice uzyskasz. A napewno lepiej wyjdziesz na tym gdy zostawisz rzepak i zbierzesz nawet ok 2-2,5 t/ha, niż przesiewać np. pszenicą czy jęczmieniem


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj