tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

pawelek98    1175

śmieszna sprawa przy tym poście jest 110 stron, o nawożeniu już prawie wszystko napisane, nawozów nowych jakoś nie wymyślono, i ktoś zawsze wchodzi z tekstem posiałem rzepak i co dalej i wszyscy odpisują , ale wystarczy wziąśc przeczytać posty kilka stron wcześniej i wszystko jasne. ale może to tylko moje spotrzeżenie. jak się myle wybaczcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

ja bede robil tyle przejzadu poniewaz saletry za malo mam kupione chyba ze zamiast saletry pojade samym RSM a saletry dam na pszenice a poli daje bo chhce siarki dac troche

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek25    3

a co sądzicie o daniu 300 kg polifoska 21 na zamarźniętą glebę następnie po ok tygodniu 200 kg saletry i po 3 tygodniach 200 kg saletrosanu . do tego jeszcze jakieś drobne dokarmianie dolistne ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

@waldek25 Ja bym dał polifoskę razem z saletrosanem za 2-3 tyg saletrę .

Edytowano przez rafto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

wszyscy chyba zapomnieli o soli? jak sie nie posoli to nie roslnie :) wg mnie ile dostaje N tyle musi dostac K bo inaczej nie wykorzysta N ale jak ktos wyzej napisal nasze staranie to jakies 50 % reszta to pogoda mozna sobie zaplanowac majowy wyjazd a nie plon rzepaku.... :)

 

Heh pomyliłeś K z S :)

 

 

@waldek25 zamiast polifoski to saletrosan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

Panowie jak wyglada sprawa prównania ekononicznego siania:

1. saletrosan/polifoska w dawce ok 400kg

2. saletra 300kg

 

a

1. Siarczan amonu - 200kg

2. Saletra 250kg

3. Saletra 300kg

 

Ile trzeba odczekać pomiędzy 1 i 2?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

szefie a kiedy planujesz dać tą pierwszą dawkę? W pierwszym wariancie jeżeli saletrosan na zamarzniętą glebę to saletra za ok. 3 tygodnie. W drugim wariancie gdy siarczan na zamarzniętą glebę to saletra jak tylko na dobre ruszy wegetacja (gdy nie będzie juz większych spadków temperatur, ok tygodnia do maksymalnie 2), a 3 dawka do maksymalnie 4 tygodni przed kwitnieniem.

U mnie w ubiegłym roku 2 dawka poszła tydzień po pierwszej.

@Waldek25 saletrosan daj wcześniej a saletre zostaw na później. A jeżeli masz saletrosan to daj 2 dawki. Np. 300 saletrosanu i 300 saletry


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek114    6

A ja bym tak nie szalał z takimi dawkami na rzepak na pierwszy rzut 300 kilo to trochę dużo max 250 ponieważ tak mała roślina po zimie nie przyswoi tak dużej ilości n i dużo azotu pójdzie w chumrki <_< Lepiej trochę mniej i za ok tydzień dwa druga dawka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

do tej pory z 1. dawką saletry czy też polifoski/saletrosanu wjeżdżaliśmy w ostatnim dniu kiedy temp rano była -5. zwykle to wychodziło w 1. tygodniu marca.

2. dawka zwykle szła w 3 tygodniu po pierwszej

co do mocnej dawki azotu na początek - tak się zwykle robiło i jakoś ten rzepak dobrze wyglądał.

zakładając ze na początek da się 60kg N, to później w 2. dawce trzeba by było dać 140 aby dojechać do 200kg - mysle ze 140kg na raz to jest przesada, a 3 raz to juz nie wiem kiedy miałbym w ten rzepak wjeżdzać aby go nie poniszyczyć i aby ten azot został wykorzystany.

 

losktos - co do terminów to ok, wiemy co i jak a jak to wygląda ekonomicznie czy jest sens wjeżdzać 3 razy czy taniej wyjdzie 2. biore pod uwage eksploatacje maszyn i krzywde jaką wyrządze rzepakowi każdym dodatkowym przejazdem, ścieżki ścieżkami ale i tak troche sie go gniecie nie mówiąc już o nawrotkach


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

ja jestem zwolennikiem trzech dawek azotu.ostatni przejazd z azotem to pikus w porownaniu z zabiegiem na płatek.wtedy to zgodze się ze rzepak mozna uszkodzić.sypanie duzej dawki azotu na zamarznietą glebe tez nie dokońca jest dobre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Przeciez normalne że 2 przejazdy to ekonomiczniej zostaje kwestia ceny nawozu. Niszczenie roślin i tak bedzie później przy opryskach więc na to zabardzo nie zwracajmy uwagi bo tego nieda się wyrzucić chyba że samolotem :D. A o terminach zabardzo niema co gadać bo np u mnie 2 dawka gdzieś w kwietniu idzie, do tego tydzien tygodniowi nie jest równy przecież niema co porównywać tygodnia suchego i zimnego do ciepłego i wilgotnego :), Pierwsza to jak ostatnie przymrozki, wstajemy w nocy i heja w pole :)

 

slawek a w kiedy ta 3 dawka i w jakim celu?? Na rzepak jak mówiłem to tylko na zamarznietą walić bo ta roślinga szybciej rusza w porównaniu do zboża, a druga sprawa to nie każdy wjedzie w pole jak ziemia puści.

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

@yacenty ja w tamtym roku stosowałem 3 dawki, w tym roku przechodzę na dwie + większe nawożenie dolistne.

Efeky po trzech dawkach niby nie był zły ale spróbuje tym razem rozłożyć to na 2 razy. na Pierwszą dawkę ok. 80 kgN/ha i na drugą 80-100 kgN/ha

Zobaczymy która technika będzie lepsza

 

Icek114 w 300 kg saletrosanu będzie 81 kg N więc to nie jest jakaś nie wiadomo jaka dawka.

w 300 kg saletry bedzie 102 kg N a stosując ją juz po ruszeniu wegetacji rośliny spokojnie dadzą radę pobrać taką ilość.

Co innego gdy dawki sięgają ponad 100 kg N, wtedy może już być ciężko.

Ale pamiętajmy że pobranie azotu zależy w znaczącym stopniu od pogody. W jednych warunkach roślina pobierze duże ilości a gdy np. zrobi się zimno lub zbyt mokro już pobieranie spadnie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Przeciez normalne że 2 przejazdy to ekonomiczniej zostaje kwestia ceny nawozu. Niszczenie roślin i tak bedzie później przy opryskach więc na to zabardzo nie zwracajmy uwagi bo tego nieda się wyrzucić chyba że samolotem :D. A o terminach zabardzo niema co gadać bo np u mnie 2 dawka gdzieś w kwietniu idzie, do tego tydzien tygodniowi nie jest równy przecież niema co porównywać tygodnia suchego i zimnego do ciepłego i wilgotnego :), Pierwsza to jak ostatnie przymrozki, wstajemy w nocy i heja w pole :)

 

slawek a w kiedy ta 3 dawka i w jakim celu?? Na rzepak jak mówiłem to tylko na zamarznietą walić bo ta roślinga szybciej rusza w porównaniu do zboża, a druga sprawa to nie każdy wjedzie w pole jak ziemia puści.

trzecia dawke daje zawsze po zabiegu skracania.odstep pomiedzy poszczegolnymi dawkami 10-14 dni.w tamtym roku udalo mi sie wjechac 10 marca.nawozenie zakonczylem 3 tygodnie przed kwitnieniem.u nas rzepaki kwitnac zaczynaja koniec kwietnia.dodam jeszcze ze rzepak od momentu wznowienia wegetacji do fazy pakowania pobiera 40 procent azotu.od fazy pakowania do pierwszych luszczyn 30 procent.formowanie luszczyny i dojrzewanie 20 procent

Edytowano przez slawek2209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Pewnie dobra sprawa tylko jaka cena względem tego "pylistego"?

 

 

sławek to jak u ciebie te dawki 3 wyglądają?? N,N,N??

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Nie lepiej 100Nx2?? Ostatnia dawka jak rzepak jest już wysoki, i ciężko precyzyjnie rozsiać nawóz rosiewaczem rzutowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

rzepak skracam na poczatku wybijania w ped wiec nawoz swobodnie doleci.czas pokaze jak ulozy sie zima .jesli bedzie dluga to dwa razy tak jak piszesz.jak zrobi sie wczesna wiosna to trzy razy.jeszcze kwiecien nie wiadomo co przyniesie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daros    11

A może poczekajmy do wiosny by zobaczyć jaka obsada nam zostanie ? Bo niby czym mniejższa obsada to musimy zastosować większą dawkę N tz uderzeniowa by pobudzić rośliny do szybkiej regeneracji po zimie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Ja zakładam teraz że obsada bedzie ok bo zakup nawozów jest lato/jesień więc musze wiedzieć co i ile czego mniej wiecej ma być. Jeszcze troche ponad miesiąc i w pole jak dobrze pojdzie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daros    11

No tak lecz chodziło mi o wielkość pierwszej dawki N . 100 kg N to raczej wystarczajaca jednorazowa dawka . Ja mam zamiar dać 200 kg polifoski 21 na zamarznietą glebę później z chwilą ruszenia wegetacji 200 kg saletry i drugą dawkę równiesz 200 kg saletry myślę że to będzie dobre rozwiązanie ;)

Edytowano przez Daros

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

kilka lat już uprawiam rzepak i coś mi się zdaje że nawożenie N ponad 150 kg jest już mało ekonomiczne,

pszenicy można dać i 200 ale rzepak aż tyle nie potrzebuje,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

ile rzepak potrzebuje azotu na tonę ziarna?

gdzieś już było pisane ze 40kg jak nic.

Jak celujesz w 5 ton to ile powinno byc?

 

tak wiem jest też azot i inne składniki w glebie, ale wtedy trzeba liczyć znacznie wiecej niz 40kg na tone


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj