tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
losktos    356

@tespis17 plon w zależności od pola. Średnio 3,7. Na jednym kawałku ponad 4 t


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestka5465    0

Ja w tym roku będę sypał 350 kg saletry amonowej na pierwszą dawkę i po około dwóch tygodniach drugą dawkę 250 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

A co Panowie powiedzielibyscie o tym zeby na 1 dawke dac 150 kg saletry i 200 kg saletrosanu ?? Dodam ze rzepak(jezeli przetrwa) bedzie napewno rzadki w sensie 10-15 roslin na m2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

po co mieszać saletrosan i saletre? Przecież to dwa nawozy o takiej samej formie azotu tylko że saletrosan zawiera dodatkowo siarke.

Daj na pierwszą dawke 300-350 saletrosanu a za jakieś 2-3 tygodnie ok. 300 saletry i finał ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

Mialem robic dokladnie tak jak mowisz @losktos ale w skupie gdzie sprzedawalem zborze nie mieli saletrosanu i wzialem troche wiecej saletry. A saletrosan bede kupowal ok 30 km od gospodarstwa i bede po niego jezdzil samochodem wiec jezeli dawalbym go 350 kg na hektar to musialbym zrobic duzo kursow . A dlatego chce zmieszac bo jak napisalem wczesniej rzepak jest bardzo rzadki i musze mu dac na start dobrego kopa zeby dobrze sie rozkrzewil.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

po co mieszać saletrosan i saletre? Przecież to dwa nawozy o takiej samej formie azotu tylko że saletrosan zawiera dodatkowo siarke.

Daj na pierwszą dawke 300-350 saletrosanu a za jakieś 2-3 tygodnie ok. 300 saletry i finał ;)

po pierwsze nie ma sensu mieszac saletrosanu z saletra bo to inna granulacja i nierownomierny wysiew.po drugie przy takie obsadzie rzepak nie pobierze tyle azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Ja w tym roku będę sypał 350 kg saletry amonowej na pierwszą dawkę i po około dwóch tygodniach drugą dawkę 250 kg.

 

Brawo ciekawe ile tego N bedzie wykorzystane bo jak widze to S niema.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej232    1

Panowie stosunek N do S wynosi podobno około 4:1 to znaczy 100kgN:25kgS Jeżeli na jesieni zastosowałem 45kgS w nawozach wieloskładnikowych pod korzeń to planując wiosenne nawożenie azotem w wysokości 160-170kgN na ha muszę dosiewać jeszcze siarke? Ile siarki pobiera rzepak jesienią albo jakie są jej straty przez zime?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

o ile się nie myle to rzepak pobiera od 8 do 12 kg S na 1 tone nasion. Jeśli więc zakładasz plon np. 4 t to musisz dostarczyć 32-48 kg S/ha. Stosunek który podałeś jest słuszny. Przy 160 kg N/ha wychodzi 40 kg S/ha czyli mieści się w normie.

Nie wiem jak jest ze stratami S po zimie, ale jeśli byś nie stosował nawozu z siarką na wiosne to nastaw się na chociaż jeden oprysk dolistny.

Od siarki zależy przyswajalność azotu.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

Jak bardzo wplywa siarka na przyswajalnosc azotu??Jaka bylaby roznica w plonie jezeli dałbym 150 kg N i 40 kg S a w drugim przypadku rowniez dałbym 150 kg N ale bez siarki (reszta zabiegow w obydwu przypadkach tak samo)???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Siarka wpływa na intensywność kwitnienia rzepaku, jak masz mało siarki to kwiaty są jakby bielsze. A jak pięknie kwitnie to bardziej przyciąga to pszczoły itp oraz słodyszka, który podczas kwitnienia w jakimś stopniu też zapyla.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

na intensywnośc kwitnienia, i zawiązywanie i wielkośc łuszczyny i nasion, siarka zawarta jest w nasionach, więcej czy mniej pszczół to znaczenie drugorzędne ponieważ rzepak jest samo i obcopylny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

zgadza się rzepak jest samo i obcopylny, ale inny plon będzie gdy będzie instensywnie "chodziła" pszczoła ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Co do stosowanie siarki to przez parę lat dawałem siarczan amonu po 250-350 kg/ha i raczej zalet nie zauważyłem. Robiłem próby i plon taki sam wyszedł.

Przestałem dawać już z 3 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

u mnie na polach gdzie rzepak pierwszy raz był , to bez siarki ok było ale po 4 latech znowu rzepak i kicha, gleby mam średnie i lekkie i w okolicy nie przemysłu.

 

z tymi pszczołami to moze wspomagają równomierne dojrzewanie, ale na plon wpływu nie mają większego. nieraz bywa że jak rzepak kwitnie to jest zimno albo deszcz pada kilka dni, i co z tych przekwitniętych deszczem łuszczyn nie będzie, rzepak to nie gryka. jak osttnio w promieniu kilometra było u mnie i u sąsiadów 200 ha rzepaku to ile trzeba by uli teoretycznie ze 2000, a było może ze 100. sam posiadam pszczoły i jakoś nawet ten miód z rzepaku to kicha , pszczoły wolą na malinę w tym czasie np latac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

wstawienie uli nic nie kosztuje a wydaje mi się ze ma to pozytywny wpływ na plon...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Pamiętajmy że pszczoła miodna nie jest jedynym owadem zapylającym który możemy spotkać na plantacji rzepaku. bardzo duże znaczenie mają trzmiele, trzmielce, murarki i inne dzikie formy pszczołowatych. Udział tych owadów w plonie końcowym jest znaczący ale nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Więc prosze pomysleć o nich w momęcie wyboru preparatu insektycydowego w szczególności w fazie kwitnienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

wstawienie uli nic nie kosztuje a wydaje mi się ze ma to pozytywny wpływ na plon...

 

Przestań to ja już wole mniejszy plon niż od pszczół uciekać :D ale zawsze jak zajdę na rzepak jak kwitnie to pełno pszczół i żadna nie ugryzie, a zajde do dziadka pod pasiekę to zaraz zaczną ganiać <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mocher    8

chciałbym tu również zaznaczyć że jeżeli na środku pisze że nie zagraża pszczołom to nie należy pryskać w trakcie oblotu pszczół bo mimo wszystko pszczoła potraktowana opryskiem zostanie niewpuszczona do ula. Najlepiej jest pryskać późnym wieczorem, bo rano też już pszczoła może wcześniej wstać a my nie skończymy zabiegu Także szanujmy pszczoły bo za niedługo nie będzie komu rzepak zapylić ;)

Edytowano przez mocher

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

ja zawsze w rzepaku opryski insektycydowe wykonuje póznymi wieczorami ale z tego co widzę nie brakuje takich co pryskają wyjatkowo szkodliwymi środkami za dnia wiem ze to niewiele zmieni bo po takim oprysku do zatrucia może dojśc i za kilkanaście godzin także ludzie trochę rozwagi i oczytania

Edytowano przez thug

Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

ja też wchodzę na plantacje koło 12 brzęczy wszystko aż miło a idę zobaczyć czy wszystkie stoją czy nikt nie ukradł czegoś to zawsze musze ostro brać nogi za pas bo ganiają ostro... ja wszystkie zabiegi wykonuje wieczorami nie ma tego wiele to i można opryskać na czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

@thug małorolni co mają pare setek hektrów to nie patrzą pszczoły czy nie pszczoły czy jest karencja czy jej niema leją wode i środek i jadą w pole.

Opryski insektycydowe robić wieczorem, a nawet i później nie szkodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

najlepiej wieczorem po 18, ale rak jak piszesz jak mój sąsiad ma 300 ha rzepaku ro on do wieczora czekac nie będzie,

ciekawe czy są badania nad wpływem zapylaczy na plon rzepaku, bo każdy pisze że powodują przyrosr plonu ale nikt sie jakimis badaniami nie podpiera, słodyszek też zapyla .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj