tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

yacenty    3871

2 razy dosuszaliśmy i mam wrażenie ze strata plonu jest duża, najgorsze to ze na razie nie miałem możliwości przeprowadzenia dokładnego testu - na tym samym polu, tak samo prowadzonej odmiany.

 

W tym roku plon nam bardzo szalał - od 3.3 tony do 5.2 tony.

Ten najniższy był na polu własnie desykowanym, nie wiem czy ze szybko desykowaliśmy czy po prostu łan tak mocno odchorował zimę. Mogę sobie tylko gdybać.

Mając własny kombajn ze stołem do rzepaku wydaje mi sie ze nie ma się co spiesszyć. W tym roku na kawałkach nie desykowanych i tak mieliśmy wilgotność na poziomie 8-8.5 czyli niemal idealnie, bo nie traci się nie potrzebnie plonu a jest już na tyle dobrze ze idzie jako technologiczny


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Wydaje mi się że desykacje przeprowadziłeś za wcześnie. Co doprowadziło do wykształcenia wielu nasion poślednich. Mogło to być również winna osypywania się nasion jeśli wystąpiły niesprzyjajaće warunki atmosferyczne. Łuszczyny po desykacji są na to bardziej podatne bo zasychają w nienaturalny sposób, dlatego wymyśleli te sklejacze na bazie syntetycznych polimerów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

chodzi mi o to, że chce dać na pierwszą dawkę 250 kg saletrosanu tj 65 N a to jest za mała dawka czystego składnika i chce jeszcze saletrą poprawić aby razem w pierwszej dawce było ok 100N/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Wymieszaj 2 nawozyi wysiej je jeszcze przed ruszeniem wegetacji. Nie przekraczaj 100kg N bo azot popłynie z wodami powierzchniowymi tym bardziej jeśli gospodarujesz na gorszych glebach!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

a jak wymieszać 2 nawozy?

Kiedyś próbowaliśmy z ojcem sypać w małych workach (50kg) raz jeden raz drugi, owszem w rozsiewaczu było po równo, ale na polu cześć azot a część pk.

Teraz już siejemy tylko 1 rodzaj nawozu aby rozkład na polu był równomierny


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

a mnie zawsze uczyli ze wszystko powyżej 70kg czystego N to idzie w powietrze więc nie wiem czemu akurat chcesz dać 100 ja daje w pierwszej dawce 300 kg saletrosanu co i tak przewyższa 70 kg czystego N ha i nie kombinuje a wymieszać sie nie da idealnie inna granulacja itd poza tym saletra wiadomo jak sie zachowuje jak dostanie powietrza trzeba szybko siać a co do desykacji moim zdaniem za szybko wjechałeś z opryskiwaczem w pole ale to moja subiektywna ocena

Edytowano przez thug

Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Ile dajecie siarki a ile azotu w czystym skladniku na 1 dawke ??

Optymalnie 45kg SO3 oraz 90kg N powinno w zupełności wystarczeć na pierwszy rzut. Ale to wszystko zależy na jaki plon oscylujesz. Wylicz sobie wszystko inwidualnie zgodnie z potszebami pokarmowymi. To najlepsze rozwiązanie

 

@ Yacenty : Zawsze mówie że formulacja również ma znaczenie. Z saletrą znakomicie miesza się i rozprowadza po polu polifoska 21. Co więcej można ją mieszać z solą potasową co często sam robię. Dlatego też wolę polifoskę niż siarczan amonu czy saletrosan przecierz to różnica w cenie 50-100zł/ ton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

@major_89 czyli według Ciebie 350 kg saletrosanu na 1 dawke wystarczy ??

Ile i jakich skladnikow rzepak potrzebuje na wyprodukowanie 1 tony na 3-4 klasie(wiem ze ktos, kiedys pisal cos na ten temat na forum ale nie moge tego znalezc).

Edytowano przez mathewc385

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek26    0

Panowie a co powiecie na taką mieszankie 150kg polifoski i 150 saletry amonowej na pierwszą dawkie??? Wystarczy?? prosze o opinnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Na wygenerowanie 1 tony nasion i odpowiedniej ilości slomu rzepak potszebuje

N 50-60kg

P2O5 11-15 kg

K2O 50-58kg

Ca 28-50kg

Mg 4-7 kg

SO3 18-22 kg

Edytowano przez major_89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Rzepak przy plonie 4t/ha pobiera średnio 240kg N, 100 kg P, 320 kg K-tak pisze teoria. Oczywiście jakieś zasoby są już w glebie ale na pewno te 200 N trzeba dać. Kolega wcześniej pisze, że rzepak przyjmie 70 N w jednorazowej dawce, to praktycznie 3 dawki by musiał dać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz612    0

Panowie zastosowałem w tamtym roku 2012, Saletrosan na pierwszą dawkę w ilości 400kg/ha, natomiast na drugą dawkę poszła saletra Can w ilości 380 kg/ha plon osiągnąłem średni z powierzchni 25 ha 5,2t/ha. Natomiast w tym roku zastosuje tylko nawóz Sulfan 24N i 6S w ilości 800-850 kg/ha. Moje pola są wapnowane co 2-3 lata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

major co z tego że dasz polifoske 21 jak bedzie leżeć bezaktywnie na ziemi bo ma taką forme azotu a nie inna, chyba że dasz saletre ale to trzeba znowu 2 razy jezdzić, można też wymieszać ale to jest po pierwsze czas, a po drugie jak to zrobić dokładnie>?

Teoria teorią każdy wie jakie ma ziemie i jaką zasobność w dany składnik niekiedy jest tak że teoria się ma nijak to praktyki. Ja tak samo 300kg/ha saletrosanu wystarczająco.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

zawsze trzeba uwzglednić jeszcze ilość azotu w glebie dopiero ustala się dawkę azotu do wysiewu z nawozami mineralnymi a co polifoski i saletry hmm mozesz sobie mieszać polifoska w końcu zacznie działać ale jak już chcesz dawać tą poli to dodaj jeszcze 100 kg saletry wtedy be dzie pierwszy kop na rzepaku satysfakcjonujący

Edytowano przez thug

Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Panowie moja strategia jest taka..

Stosując 3 dawki:

1 - nawóz wolno działający zawierający siarke, rozsiany tuż przed ruszeniem wegetacji (siarczan amonu, polifoska 21)

2- nawóz szybko działający rozsiany z chwilą ruszenia wegetacji jak już nie występuja większe przymrozki, tydzień góra 2 po pierwszej dawce (najlepiej saletra amonowa)

3 - nawóz rozsiany na okres ok. 4 tyg przed kwitnieniem, może byś saletra, saletrzak lub mocznik. W takim terminie nie ma większego problemu żeby rzepak pozostawał zielony.

Stosując 2 dawki

1- z chwilą ruszenia wegetacji (chyba najlepszy będzie saletrosan lub saletra)

2- 2-3 tygodnie po 1 dawce, saletra, saletrzak lub mocznik.

W ubiegłym sezonie stosowałem 3 dawki. Na pierwszą 200 kg polifoski 21, na 2 250 saletry amonowej, i na 3 ok. 180-200 mocznika.

Rzepak nie był jakoś wybitnie zielony. Odmiana mieszańcowa Xenon kwitła bardziej nierówno niż Californium i podczas zbiory była bardziej zielona. Kosiłem podobnie jak wszyscy, dzień góra dwa różnicy. Nie doszuszałem. Wilgotność ok. 8 %

W tym roku przechodze na 2 dawki, zobaczymy który system będzie lepszy ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek26    0

ale panowie co sadzicie o tej mieszance polifoski i saletry po 150 kg kazdego rodzzaju?/ zda to egzamin - to mam rozumiec że polifoska długo się rozkłada?? Z tego co mi sie wydaje to zawiera 2 formy azotu jedna amonowa 13% szybko przysfajalna a druga 8% co sie dłużej rozkłada - dobrze rozumuje??? Panowie doradzcie bo jutro chce zamówic juz nawozy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

dla jasności, forma amonowa działa wolniej, forma azotanowa (saletrzana) szybciej. Polifoska 21 jest nawozem działającym wolniej, zawiera trochę za dużo siarki w stosunku do azotu. Lepszy będzie saletrosan ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek26    0

u nie akurat takiego nawozu niema na składzie jak saletrosan i dlatego pomyślałem o polifosce 21. ale chyba nie byloby tak żle- rzepak miałby już azot który dostanie w saletrze 150 kg na ha i zanim go przyswoi to bedzie już dla niego dostępna też ta polifoska 21 w dawce też 150 ha wysiane tego samego dnia- przynajmiej ja tak myśle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

u mnie też nie ma saletrosanu, moze w tym roku zdobędę. W ubiegłym roku stosowałem Polifoske tak jak napisałem wyżej, przed ruszeniem wegetacji a potem saletra, nie było źle, aczkolwiek mogłoby być lepiej


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Umnie jak mówiłem był niby już suchy. Wjechałem zmierzyłem, 8% i decyzja ok lecimy dalej. Co do czego to miejscami był zielony, miejscami kwitł ale mało gdzie, a gdzie leżał to kombajn lewo szedł tylko brzęczyk i kontrolki na czerwono że obroty spadły :D Na skupie wyszło 18% wilgotniści :o A właśnie 2 dawka była mocznik 200kg/ha i siarczan 100kg/ha.

@thug ale jak to wymieszać dokładnie, za dużo z tym zabawy a 2 razy jezdzić to ja wole saltrosan rzucić i jechać dalej na zboża :)

@tomek26 to jak niemasz to dawaj w ten sam dzień saletre i polifoske 21 albo siarczan amonu.

@loskots jaką forme azotu ma siarczan bo nie mogę znaleść.

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

siarczan amonu ma forme amonową


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Na wygenerowanie 1 tony nasion i odpowiedniej ilości slomu rzepak potszebuje

N 50-60kg

P2O5 11-15 kg

K2O 50-58kg

Ca 28-50kg

Mg 4-7 kg

SO3 18-22 kg

 

Będę się czepiał.

bł. ort., pisze się -> słomy, potrzebuje.

"P2O5 11-15 kg", tylko tyle?

"SO3 18-22 kg", SO3, czy S?

Szczegóły, ale moim zdaniem znaczące.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

Szczegółowa uprawa roślin:

na 100 kg nasion z odpowiednia ilością słomy: w kg

N-7,1, p2o5 2,97, K20 9,57, CaO 5,23, MgO 2,33, SO3 6,23, Na 0,73,

 

Prof Grzebisz

N - 6, p2o5-3, k2o-8,Ca- 6, Mg-0,8, S-1,5

 

tak więc porównywalne choć trochę się różnią, zwróćcie uwagę na wapn, magnez i siarkę są formy tlenkowe i w formie pirwiastków

 

Jak pisałem pracę inż. z rzepaku parę lat wstecz to miałem kilku autorów do porównania i prawie podobne pobranie, z tym że zawsze dawka siarki 1/4 do 1/5 dawki azotu

jeśli chodzi o tą polifoskę to uważam że na tereny podlasia, warmi i inne gdzie wiosna pomału przychodzi, jest lepsza niż saletrosan ale tylko o odrobinę, ponieważ takiej polifoski to maks 200 kg i następnie saletrą uzupełnić , a saletrosan jedna dawka 400 kg i po sprawie szczególnie gdy wiadomo że szybko temp będzie rosła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj