tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
wyrebski1    103

to można przecież wysiać saletrosan i zaraz dać pierwszą dawkę azotu np saletry. Saletra podziała od zaraz a saletrosan póżniej. Ja tak będę chyba robił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

2 razy trzeba jeździć :D ja 300kg/ha saletrosan chyba że zabraknie to saletre sie dorzuci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykDF    4

A czemu saletrosan ma działać wolniej?? Saletra i saletrosan maja takie same formy azotu.

Edytowano przez patrykDF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

ja wysiałem saletrosan w zeszłym roku na pierwszą dawkę i jakoś nie zauważyłem żeby gorzej zadziałał, wręcz rewelacyjnie ! druga dawka poszła zaraz po 2 tyg. RSM32

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ja rowniez dawalem saletrosan przed ruszeniem wegetacji i zrobil sie szybciej zielony niz u sasiada po saletrze+siarczan amonu ten granulowany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Wszyscy co sypali rok temu saletrosan lub saletre przed 15.03 to im wymarzł. Rzepak ruszył i przyszedł z powrotem mróz

Ci co sypali korn kali lub sól lepiej wyszli. Tak samo kto siał przed 21.07- za duże rzepaki były.

W tym roku już nikt się nie spieszy z sianiem i tak samo się nie spieszy z nawozami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

Mówisz że się nie spieszyli z sianiem, a jakby tak zima w tym roku przyszła wcześnie to co wtedy?? Tak samo jest z sianiem jeczmienia ja siałem pod koniec marca a ludzie mówili człowieku co ty robisz jeszcze tobie wymarznie. Jakbym miał czekać dopuki nie bedzie przymrozków to musiałbym siać pod koniec maja to napewno wtedy nie wymarznie na 100% ale jaki plon bedzie?? Mówie tak bo juz były takie przypadki ze w maju spadł śnieg albo było na -. Umnie saletra poszła 9 marca i nic nie wymarzło tylko pszenica muszelka zrobiła się troche żółta na końcówkach a jestem z podlaskiego 50km od granicy gdzie wegetacja rusza wolniej.

Właśnie o to chodzi żeby szybko zapodać papu dla roślinki to bedzie zbierać i regenerować się szybciej po zimie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

tespis chyba pojęcia nie masz nawet w minimalnej ilości ochemii. mylisz podstawowe grupy nawozów. jest tu mowa o pierwszej dawce azotu, a nie potasu.

saletrosan 26 % N w tym 7 % azotanowy szybko działający reszta amonowy wolniej działający, ja zastosuje 400 kg na ruszenie wegetacji lub krótko przed. jest to nawóz zakwaszający ziemie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Stosowanie takich dawek nawozów azotowych zawierających siarkę jest uzasadnione gdy mamy gleby ubogie w siarkę. Tak jak mój popszednik wskazał nawozy tego typu silnie zakwaszają glebę więc ich stosowanie powinno być racjonalne. Sądze że lepiej jest doprowadzić zasobność S do optymalnych wartości i po prostu stosować NO3NH4 lub RSM. A i tak decudujaco kwestią przy wyborze nawozu jest cena 1kg czystego składnika. Którą sobie zawsze liczę przed zakupami. Z tego tytułu wiem że zarówno siarczan amonu jak i saletrosan nie wychodzi wcale tak atrakcyjnie cenowo jak saletra czy mocznik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Admiral150    0

Morze kolego nie rzepak zasiałeś tylko jakąś Marichuanę lub inną roślinkę ;d albo wyhodowałeś inną odmianę rzepaku opatentuj i będzie kasa ;d

Edytowano przez Admiral150

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Kolego pawelek, Ja do niczego Cie nie namawiam :) Każdy sypię i robi jak uważa i nie patrzy na sąsiada :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

@major_89 no to mocznik wychodzi najtaniej po przeliczeniu na 1kg, więć dajesz go na 1 rzut? :D

Ktoś gdzieś pisał na forum że siarczan amonu zakwasza glebę, a saletrosan nie :wacko:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykDF    4

Osobiście znam takich co dają mocznik na 1 strzał, twierdząc ze działa bardzo szybko. Każdy ma swój pomysł na uprawe. Dałbym azot amidowy na start ale pod warunkiem idealnego przezimowania braku oznak głodu i strat w zielonej masie.

Ostatnie lata pokazuje ze trudno znaleźć takie plantacje. A wtedy liczy się szybkość przyswajania składników pokarmowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

kupiłem saletrosan po 1100 kg, tak więc kilo azotu 4,2 + siarka , saletrę kupiłem po 1250 tak wiec kilo 3,67 ,

pewnie w moczniku najtaniej wyjdzie , ale w pierwszej dawce kiedy jest chłodno na 100 % 1/3 azotu w powietrze pójdzie u suma sumarum jeden ch...., nie mówiąc już o tym ze jak zimno to dziłanie praktycznie żadne

kolego tespis jak dajesz siarczan potoasu to ok bo siarkę wprowadzasz i potas jednocześnie jezeli w glebie jest go mało, tak samo można zrobic stosujac siarczan magnezu, ale nie jest to dawka główna plontwórcza najważniejsza pierwsza na ruszenie wegetacji, lecz uzupełniająca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

N z mocznika nie pójdzie w powietrze w porównaniu do saletry, ale działa przy 15 stopniach dopiero a saletra przy 3 juz co jest najważniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

tomek pójdzie, połóż worek mocznika na słońcu a potem go otwórz i delektuj się zapachem amoniaku, jak długo polezy na pow ziemi to tak samo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klauss    0

Teori o naworzeniu jak widzimy jest setki, i każda ma inne zalety lecz i tak najważniejszy jest przebieg pogody i jej wpływ na rozwój roślin. Każdy z nas stara sie jak nalepie i obyśmy osiągneli minimum te 3,5 4 tony :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crimer    0

Panowie mam do was pytanie odnośnie nawożenia wiosennego azotem. Jestem z podkarpacia i pierwszą dawkę azotu w postaci 200kg saletry i 100kg siarczanu wysiałem 15 marca drugą dawkę w postaci 200kg saletry chciałem dac po 2 tygodniach ale warunki pogodowe na to nie pozwoliły i ostatecznie dalem ją 3 tygodnie przed kwitnieniem.chciałęm zapytac czy miało to wpływ na to że rzepak wzdłuż przejazdów i na poprzeczniakach był zielony do samego konca? dodam ze nie desykowałem go i nie posiadam siewnika ze znacznikami i rzepak za kazdym razem jak wjezdzałem w pole odbijał na na przejazdach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj