tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Tomek90    2244

Ludzie jak zmieszacie RSM i siarczan amonu w takich stężeniach to wszystko popalićie!!! Czysty RSM to rozumiem ale to na pierwszą dawkę. Pamiętajmy że RSM to nawóz doglebowy. Jeżeli nie ścieknie z liści to powypala dziury. I tak zrobicie co chcecie ale to igranie z ogniem.

 

 

Ty weź przeczytaj jeszcze raz posty i powiedz gdzie tam pisze siarczanie amonu?? Stosujesz RSM, że wiesz czy popali bo ja nie więć napisałem żeby się zapytał użytkowników którzy stosują RSM. Wiem tyle że userzy Barabus i farmermf leja i jakoś nie pali im. Może przeż węże leja?? Ale to chyba na kłos w zbożach i w kukurydzy, a może i w rzepaku?

 

kissmy- niepowiem tobie jaka forma musiałbyś poszukać. Chyba tylko jedna firma w Polsce jest dystrybutorem RSM+S

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Po pierwsze kto napisał o siarczanie amonu?

Stosowałeś RSM?

Ja raz zrobiłem próbę na kwitnącym rzepaku i nic mu nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

major_89 coś wspominał o siarczanie amonu po moim pytaniu o siarczan magnezu, jakie jest inne tanie źródło siarki poza gotowymi nawozami (saletrosan, rsm 27/3 itp)? kizeryt też jest drogi, SulCa jest tania ale nic nie warta, macie jakieś ciekawe propozycje? ile kosztuje siarczan amonu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

2SO2+2 H20=2 H2SO4 czyli kwas siarkowy , fajne te wasze eksperymenty, tylko należy znac proporcje i próbke na mniejszy areale zrobic. w sumie siarczan amonu też przy udziale kwasu siarkowego powstaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nie jestem alchemikiem ale z mojego matematycznego punktu widzenia 2SO2+2 H20 nie jest równe 2 H2SO4, i skąd wziąłeś SO2?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134

Jak już to

SO2 + H2O -> H2SO3

SO2 otrzymał ze spalenia siarki oczywiście

tylko trzeba uwzględnić jeszcze jeden etap, utlenianie SO2 do SO3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ale w jaki sposób siarka ma się spalić w glebie, bo rozumiem, iż to komentarz to aukcji siarki z allegro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134

Poprawiłem poprzednią reakcję, dotyczy ona otrzymywania kwasu siarkowego z którego powstają sole amonowe, magnezowe czy chociażby superfosfat prosty. Siarka w glebie jest utleniana przez bakterie, czego produktem końcowym jest SO42-. Mogą też powstawać siarczki które również są przekształcane w siarczany, podobnie jak w przypadku azotu amonowego który przechodzi w azotanowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

żarty żartami, bo zaraz zaczniemy skrobać zapałki,

wskażcie lepiej gdzie szukać najtańszej i dostępnej dla roślin siarki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

nie o to mi do końca chodziło, fakt miałem na myśli siarkę z allegro, ale uważam że w tym wszystkim jest troche przesady i przekombinowania, wiadomo że na pewnych kompleksach glebowych większych plonów nie osiągniem niż te 4 tony za wyjątkiem żuław, zamojszczyzny, i opolskiego głównie, chyba że mamy obornik bez granic, a ta sirka tak czy siak zapodana to ma najmniejsze znaczenie, a tu niektórzy to mało się nie poosra..... z przekombinowania, chociaż nowinki są fajne. RSM jest praktycznie osiągalny wokół pewnej odległości od zakładów azotowych a rzepak siejemy w całym kraju.

to jest tylko moje spotrzeżenie i możeci się z nim nie zgadzac ale uważam że wszystko z umiarem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

wskażcie lepiej gdzie szukać najtańszej i dostępnej dla roślin siarki?

 

 

Liczyłeś, jak wychodzi Wigor S?

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykDF    4

Do tej listy można dodać jeszcze polifoska 21, saletrosan 26

 

 

 

 

Jezeli zalezy Ci tylko na S to bierz kizeryt 25 %S i 25%MgO brak azotu

A z azotem brałbym Saletrosan 26 13%S + dwie formy azotu amonowy azotanowy na pierwszą dawkę idealny cena 1200zl/t

Sulfan droższy i mało siarki 6%S ale za to azot, wapn i magnez

Polifoska cena podobna do saletrosanu, posiada azot amidowy (jak dal mnie na pierwsza dawkę niepotrzebny) i azotanowy, 14%S

Prosan ma w sobie full składników rożnych 20%S fajny skład ale napewno drogi

Siarczan amonu powinien być najtańszy 24%S

 

W ubiegłym sezonie stosowałem sairczana amonu i polifoske 21 a na bieżący pojdzie Saletosan

Edytowano przez patrykDF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Znalazłem w swoim archiwum odpowiedź na temat mieszania siarczanu z RSM

Zakład Nawozów Dnia 30.01.2008 r.

Wydział Saletry

 

Dotyczy: odpowiedzi na zapytanie rolnika z dnia 28 stycznia w sprawie sporządzania nawozów z

siarką i magnezem na bazie RSM 28%.

 

W naszych Zakładach prowadzone były prace nad produkcją nawozów płynnych z siarką.

Nie stosowaliśmy jednak surowców wymienionych przez klienta.

Surowcami wyjściowymi stosowanymi przez nas były roztwory mocznika, siarczanu amonu, tiosiarczanu amonu, azotanu magnezu i RSM 32N. Nie stosowaliśmy siarczanu magnezu i siarki elementarnej. Nie dysponujemy więc praktyczną wiedzą na temat mieszania RSM 28% z wymienionymi przez klienta nawozami.

Ogólnie mówiąc, siarczany są trudno rozpuszczalne w wodzie i RSM. Z danych literaturowych wynika, że siarczan amonowy ma wyższą rozpuszczalność w wodzie niż siarczan magnezu.

W próbach laboratoryjnych mieszania RSM 28% z siarczanem amonowym, wykonanymi pod kątem zapytaia klienta, udało nam się uzyskać jedynie RSM z zawartością siarki na poziomie 2%.

Większe ilości siarczanu amonu w temperaturze pokojowej (bez podgrzewania) nie rozpuszczały się, pozostawał drobnoziarnisty osad, który utrudniałyby stosowanie nawozu.

Aby uzyskać 1 tonę nawozu płynnego o tej zawartości ( 2%) siarki należy zużyć:

ok. 0,083 t siarczanu amonu - (NH4)2SO4 i 0,917 t RSM 28% tj.1,174 m3

Otrzymany nawóz zawiera 2% siarki (S) i 26,1% azotu (N) całkowitego (tj. 12,8% azotu amidowego i 13,3 azotu amonowego).

Należy podkreślić, że wyniki prób wykonywanych w skali laboratoryjnej, nie zawsze można odnieść do produkcji na skalę techniczną.

Z faksu można się domyślać, że klient hoduje rośliny kwaśnolubne i o dużym zapotrzebowaniu siarki. Nie wiemy, więc czy nawóz o zawartości 2% S byłby dla niego satysfakcjonujący.

Nie przeprowadzaliśmy prób otrzymania nawozów płynnych na bazie RSM , siarczanu magnezu i siarki mielonej.


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

z tym mieszaniem to jest tak że trzeba znac i stęrzenia molowe, i wiedziec w jakich warunkach reakcja przebiega, i w jaki sposób ze sobą łaczą się składniki, czy jest to reakcja egzo lub endo termiczna no i czy się wzajemnie nie zobojętniaja.

uważam że na rynku jest taki wybór nawozów pod rzepak z siarka, i kombinacje nie potrzebne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

Siarczan amonu najtańszy ale zakwasza glebe i strasznie lekki, nie dorzuca do następnej scieżki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

mieszanie z RSM jest raczej pozbawione sensu ewentualnie można się pokusić o siarczan magnezu, ale usiłuję przestudiować wszystkie dostępne źródła, aby znaleźć dobre źródło taniej siarki - cały czas kusiła mnie SulCa, ale okazuje się, iż większość tanich nawozów jest nic nie warta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

To zapodaj pierwsza dawke w granulacie i z głowy, nie bedzie żadnego mieszania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

tomek 90 jest siarczan amonu granulowany z azotów tarnów, że zakwasza to prawda ale cóż zrobić, mimo to w ostatnim top agrarze jakiś doktorek z niemiec wskazał że stosowanie azotu w formie amonowej powoduje lepsze wykorzystanie przez rośliny niektórych składników w porównaniu do azotu azotanowego. w naszych warunkach wapnowanie jest niezbędne tak więc trzeba się z tym pogodzić, lub nie siać roślin które wymagają nawożenia zakwaszającego ziemię

Edytowano przez pawelek98

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek    29

siarczan amonu forever ,czytaliście wyniki z okolic magdeburga w Top agrar ,można wynieść trochę z nich przydatnej wiedzy. Dlaczego polacy z Modr znowu są ostatni chociaż dużo nie zostali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

W moim regionie ze względu na ubiegłoroczne doświadczenia mało kto będzie stosował saletrosan, saletrę na pierwszy rzut. Najstarsi będą sypać sól potasową, a młodzi kornkali lub kizeryt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RSM32    0

RSM+S to RSM + trosiarczan amonu

Dostępny w zachodnio pomorskim, sam trio niedostępny na polskim rynku.

Próby stosowania rsm-u z roztworem siarczanu magnezu /który mam jako płynny nawóz/ przeprowadziłem na kilku hektarowych uprawach rzepaku. Uszkodzeń brak. Tylko dodawanie do 5% roztworu siarczanu magnezu nie powoduje wytracania się widocznych okiem kryształów, powyżej tak mimo dobrze pracującego mieszadła. Zatrzymanie opryskiwacza celem wyczyszczenia filtra spowodowało powstanie dużych kryształów. Dla chemików to jasne. Dla reszty to nie ta metoda bo aplikacja takich małych ilości doglebowo mija się z celem i napewno proces krystalizacji biegnie w kropli nawozów czyli składniki podajemy w formie stałej.

Od kilku lat robimy tak:

1.Rozlewamy dużą kroplą rsm a następnego dnia tą samą metodą roztwór siarczanu magnezu w ilościach 50-200 l/ha.

Dotyczy rzepaku,buraków,traw i pozostałych roślin zgodnie z ich zapotrzebowaniem na azot siarkę i magnez uwzględniając wcześniejsze nawożenie i zasobność gleby. Badań labratoryjnych nie robiłem. Moi klienci też to robią od kilku lat laboratoria mają w oku i w zbinikach kombajnów.

Roztwór siarczanu magnezu to nawóz z Z.Ch "Złotniki" Wrocław

Skład: MgSO4 23,8% MgO 8% /Mg 4,8%/ S 65,%

Cena 450 zł/tona gęstość 1,28.

Czy to się opłaca, przeliczcie ceny tych składników w innych nawozach i jeszcze jedno to jest roztwór N,S,Mg podawany doglobowo bardzo wcześnie wiosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Moimi zdaniem sam saletrosan na pierwszą dawkę nie nadaje się ponieważ za wooolno działa i rzepak nie może się zebrać po zimie u mnie w tym roku jak będzie na co siać idzie też saletra z siarczanem ;) ale może to są tylko moje spostrzeżenia ;)

Edytowano przez rafto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj