tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

pawelek98    1175

tomek nie wk.... kolegów, bo u nas w podlakim zima długa i różnie może byc, tak więc nie ciesz się na razie z tego śniegu, wszystko fajnie jak sprzedasz i kasę na koncie będziesz miał, a do tego czasu przymrozki, gradobicia i niedajboże nieuczciwy skup.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

u mnie w lubelskim na szczęście narazie jest ładna okrywa, temparetura ok -10 do -15 stopni. Nie wiem jak ziemia wygląda. Daj Boże dalej wszystkim takiej zimy jak u mnie..


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

i to jest podejście do sprawy a nie ciesze się że ja mam śnieg a co u innych to kit.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klauss    0

Kolego @atomik jak byś przeczytał strone wcześniej to byś zrozumiał dlaczego pisze jaki i kiedy nawóz będe siał, sam temat tej rozmowy (rzepak i naworzenie) o tym mówi, więc to chyba Ty jakąś flache obaliłeś bo jakiś wczorajszy jesteś w swoich wypowiedziach :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Czytajac te 100 stron o nawożeniu i ochronie człowiek sie robi "głupi". Z nawożenia planuje 300 saletrosanu koło 15 marca nastepnie za 2-3 tygodnie 200 saletry reszta azotu w odzywkach. Teraz chciałbym sie poradzic odnośnie ochrony jesienia poszło litr Caryx ale późno nie wiem czy zadziałał. Teraz odnośnie wiosny w jakich fazach rozwojowych i czym pryskac rzepak bo sie kompletnie pogubiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

ja w tym roku przed siewem dałem 400kg Polifoski 5 potem do zabiegu na grzyba odżyweczka z borem i innymi składnikami, na wiosne na start ok 200 kg saletry 34% i za jakiś tydzień ok 150kg Polifoski 21 a reszta to odżywki do zabiegów na grzyba i insekty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Czytajac te 100 stron o nawożeniu i ochronie człowiek sie robi "głupi". Z nawożenia planuje 300 saletrosanu koło 15 marca nastepnie za 2-3 tygodnie 200 saletry reszta azotu w odzywkach. Teraz chciałbym sie poradzic odnośnie ochrony jesienia poszło litr Caryx ale późno nie wiem czy zadziałał. Teraz odnośnie wiosny w jakich fazach rozwojowych i czym pryskac rzepak bo sie kompletnie pogubiem.

Jeśli jesienio dawałeś carex to wiosną również możesz nim poprawić w dawce 1,5l ale to straszny koszt. Momęt zabiegu to najlepiej BBCH47 .( powolne wydłużanie się łodygi, wzrost wydłużeniowy roślin). Ja najczęściej stosuje poprostu tebukonazol z domieszką Topsinu lub czegoś z prochlorazem. Nie można również zapomieć o chowaczach łodygowych. Dolać do zbiornika jakiegoś fosfoorganika lub nikotynoidu w zależności od temperatur. A co do nawożenia to jak dobrze licze to wyjdzie ci jakieś 146 kg czystego sładnika plus to co zostało z zimy. to według potszeb pokarmowych wystarczy na wygenerowanie ok. 3 ton nasion. Lecz nie wiem na jakich glebach gospodarzysz i jakie było nawożenie przedsiewne.

Edytowano przez major_89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja w tym roku planuje na wiosnę dać na start 200kg siarczanu amonu, za 5 dni 250kg saletry 34% i po 2 tyg 200kg saletry 34% + 2 opryski dolistne insol + kristalon zielony po 4,5 kg/h ,oczywiście jak będzie na co dawać na wiosnę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Lepiej zamień siarczan z saletrą. Siarczan późno zaczyna działać, saletra od razu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja w tamtym roku azot dawałem na 3 dawki. I - Polifoska 21 200 kg/ha, II - Saletra amonowa 250 kg/ha, III - Mocznik ok. 200 kg/ha. I na słabszych kawałkach pryskałem raz Mikrokomplexem + Mocznikiem. Oczywiście wszystkie pola były nawożone dolistnie borem.

Plony średnio 3,7 t/ha, na najlepszym kawałku ponad 4 t.

W tym roku poszło pod korzeń na 1 kawałku 600 kg/ha Amofoski (4-16-18) a na drugim 500 kg/ha.

Na jesieni nawożony raz Kristalonem w dawce 5 kg/ha i skrócony Toprexem w dawce 0,5 l/ha.

Na wiosne planuje 2 dawki. Jeżeli dostane Saletrosan to będzie to 300 kg/ha Saletrosanu na pierwszy rzut, i ok. 300 kg/ha Saletry amonowej na drugi raz. No i do tego planuje przynajmniej 2 zabiegi Mikrokomplex + Mocznik

Przed śniegami rzepak wyglądał tak http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/396918-rzepak-ozimy-casoar/


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Major dzieki za info ziemia to 3-4 klasa przedplon pszenica ozima. Przedsiewnie wapno granulowane 300 kg oraz 350 kg lubofoski. Takze w lubofosce tez jakis azot byl no i plus z dożywianie takze koło 170 N bedzie nie chcemy sie za bardzo do razu grubo pakowac w koszty bo to pierwszy rzepak. Póki co z Caryxu to raczej zrezygnuje moze byc jakis orius? bo chyba jest taki zakupiony do tego w jednym zabiegu siarczan mocznik mikroelementy i cos na robaka od razu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

planuję w najbliższym sezonie przejść wyłącznie na azot w formie RSM oraz mocznika, jaka kombinacja wiosennego nawożenia azotem będzie z tymi nawozami najlepsza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

ja przedsiewnie dałem 500kg lubofoski po rzepak i 100kg saletrzaku ..a na wiosnę planuje dać 250kg saletrzak w 1 dawce a w 2 dawce 200kg saletry i oczywiście jakieś nawozy dolistne myślę że to wystarczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

ja tradycyjnie, 400 kg polifoski 6, na póżniej posianych dodatkowo 100 kg saletry w fazie 4 liści, na wiosnę 400 kg saletrosanu na ruszenie wegetacji + 200 kg saletry amonowej w fazie pąkowania, i tak max 4 tony ze swoich gleb wyciągne tzn IVa i IVb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

ja w tamtym roku azot dawałem na 3 dawki. I - Polifoska 21 200 kg/ha, II - Saletra amonowa 250 kg/ha, III - Mocznik ok. 200 kg/ha. I na słabszych kawałkach pryskałem raz Mikrokomplexem + Mocznikiem. Oczywiście wszystkie pola były nawożone dolistnie borem.

Plony średnio 3,7 t/ha, na najlepszym kawałku ponad 4 t.

W tym roku poszło pod korzeń na 1 kawałku 600 kg/ha Amofoski (4-16-18) a na drugim 500 kg/ha.

Na jesieni nawożony raz Kristalonem w dawce 5 kg/ha i skrócony Toprexem w dawce 0,5 l/ha.

Na wiosne planuje 2 dawki. Jeżeli dostane Saletrosan to będzie to 300 kg/ha Saletrosanu na pierwszy rzut, i ok. 300 kg/ha Saletry amonowej na drugi raz. No i do tego planuje przynajmniej 2 zabiegi Mikrokomplex + Mocznik

Przed śniegami rzepak wyglądał tak http://www.agrofoto....k-ozimy-casoar/

 

Po tej ostatniej dawce mocznika nie był zielony w porównaniu do innch rzepaków gdzie był na samej saletrze gdy przyszło do zbioru?? Umnie raz było tak że pszenice kosiłem a rzepak stał jeszcze na polu bo miał zielone plamy i wtedy było właśnie po moczniku.

 

planuję w najbliższym sezonie przejść wyłącznie na azot w formie RSM oraz mocznika, jaka kombinacja wiosennego nawożenia azotem będzie z tymi nawozami najlepsza?

 

Po co ten mocznik?? Sam RSM albo saletrosan ewentualnie saletra. Jak niemasz RSM z siarką to na pierwszy rzut saletrosan i gitara, a mocznik w rzepaku to pomyłka jest chyba że desykacja za każdym razem.

 

ja przedsiewnie dałem 500kg lubofoski po rzepak i 100kg saletrzaku ..a na wiosnę planuje dać 250kg saletrzak w 1 dawce a w 2 dawce 200kg saletry i oczywiście jakieś nawozy dolistne myślę że to wystarczy

 

Czemu tak?? Odwrotnie na I saletra na II salerzak. Na początek rzepak potrzebuje kopa i szybkiej regeneracji po zimie więc saletra bedzie bardzo dobra przy 3C juz bedzie działać, obserwuj pogode to rzucisz na zmarzniętą ziemie jeszcze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

@Tomek90 nie był zielony w porównaniu z innymi. Kosiłem podobnie jak inni, dzień może 2 dni później ale ze względu na to że nie dosuszałem. Mocznik był podany dosyć wcześnie, przed pąkowaniem.

Apropo tych 2 dawek. Jeżeli I dawke stosuje się jeszcze pod koniec lutego lub początek marca to ja bym był ostrożny z saletrą - działa szybko i może rozchartować rzepak. Co innego gdy wegetacja ruszy na dobre i nie występują już większe przymrozki wtedy zdecydowanie saletra na pierwszy rzut.

Aczkolwiek saletrzak zawiera taką samą formę azotu więc powinien działać tak samo, ale chyba jednak działa wolniej..

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

@Tomek90

 

Zawaliłem, bo mocznik mogłem dać na ściernisko, przed podorywką. Jeśli przedsiewnie, to jednak max 50N/ha. W zeszłym roku poszło tylko 15N i rzepak wyglądał jesienią słabo, w dodatku był kolorowy, a jednak plon bardzo ładny jak na pierwszy raz. Azot w saletrze myślałem dawać tak co ok. 2 tygodnie, począwszy od 1 startowej dawki.

 

Ładny był, bo dostał. Zobaczymy co będzie wiosną. Śnieg zszedł, było ciepło, ale teraz kilka dni przymrozki -5 do -9 nocą. Nic nie było czuć, a liście lekko się połamały. I tak wiosną będą rosły od nowa.

 

Na zdjęciu akurat Artoga, ale mam też Adriane.

 

A czy był aż tak duży?-nie, raczej nie. W okolicy takie same.

 

Teraz tylko czekać, co będzie dalej...

Edytowano przez MarcinPykuS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

RSM z siarką to dodatek siarczanu magnezu? czy dla drugiej dawki azotu w postaci RSM nie ma problemów z uszkodzeniami roślini?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

Nie jest to chyba sama siarka 27N i 3N, ale może mozna mieszać z siarczanem magnezu musiał byś popytać się użytkowaników tak samo jak z tą drugą dawka RSM my stosujemy granulaty ale Barabus i farmermf leja RSM i chyba niema żadnych przeciwskazań :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

a w jakiej formie jest ta siarka w tym nawozie?

siarczanu magnezu siedmiowodnego musiałbym dorzucić ponad 100kg na tonę RSM, aby uzyskać 3% stężenie S,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Ludzie jak zmieszacie RSM i siarczan amonu w takich stężeniach to wszystko popalićie!!! Czysty RSM to rozumiem ale to na pierwszą dawkę. Pamiętajmy że RSM to nawóz doglebowy. Jeżeli nie ścieknie z liści to powypala dziury. I tak zrobicie co chcecie ale to igranie z ogniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ozik    0

Witajcie

RSM z siarką to zwykły RSM z Puław + płynna siarka (chyba z Niemiec) robi to firma Unibaltic (poszukajcie jej sobie) i podobno teraz będą robić Puławy. To jest roztwór minimalny poniżej 27% N można popalić rośliny gdyż kropla jest lżejsza. Tak więc proszę nie kombinujcie z mieszaniem RSM z siarczanem Mg bo obniżycie zawartość N i po kwiatkach. Lepiej dać troszkę więcej i kupić gotowca o którym powyżej.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj