Skocz do zawartości
tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Wiadomość z agroFakt.pl

co będzie lepszym rozwiązaniem ?

1). Metazanex 2l+ 0,2 commandu- przedwschodowo

2).0,15 Commandu ( przedwschodowo) + 0,3l  Navigator (powschodowo)

1.5l metazanex + 0,25 navigator powschodowo

XTRO    159

czyli bez różnicy czy dam polifoskę pod pług czy agregat ?

Ja wczoraj dałem bactim i fosforan amonu, zatalerzowałem i dziś zaorałem, przed siewem sól potasowa. Chrobry zasiany, jutro jedziemy z Atorą i Einsteinem, może się uda chociaż miejscami mokro i się lepi zaraz po orce, dziś czekałem aż obwieje a jakiś zimny wiatr i słabo suszył

ksys    2

U Ciebie za mokro a u nas susza niemiłosierna , niektórzy już zasiali ale w pył

Alio    61

Ja wczoraj dałem bactim i fosforan amonu, zatalerzowałem i dziś zaorałem, przed siewem sól potasowa. Chrobry zasiany, jutro jedziemy z Atorą i Einsteinem, może się uda chociaż miejscami mokro i się lepi zaraz po orce, dziś czekałem aż obwieje a jakiś zimny wiatr i słabo suszył

Kurcze u mnie z kolei susza, choć w sobotę trochę wreszcie popadało. Zrobił się w mojej okolicy taki "klin" i wszelkie większe burze omijały moją okolicę w tym roku. Mocno padało już 30 km w jedną czy drugą stronę, Dobrze  ze choć ten deszcz z soboty....

KOSTEK12    5

Witam,jestem nowicjuszem w uprawie rzepaku i mam wątpliwości czy dać nawóz azotowy przedsiewnie jeżeli tak to ile,kupiony mam saletrzak i polifoskę petroplon,której mam zamiar posiać 400kg/ha.Przedplonem była mieszanka pszenicy i jęczmienia.

Audi213    3

Koledzy mam pytanie jakie plusy przynosi danie nawozu pod pług bo do tej pory nawóz podawany był inaczej i chciałbym się dowiedzieć czy to coś zmieni

Alio    61

Generalnie zalecane jest podawanie nawozu pod pług z uwagi na lepsze wymieszanie się nawozu z glebą. Ja od tego roku daję nawet nawóz na ściernisko, potem idzie agregat ścierniskowy i dopiero orka.

Byłem w tym roku na spotkaniu gdzie miałem okazję rozmawiać z przedstawicielem grupy "Azoty" i w prawie godzinnej rozmowie poruszyłem i ten temat. o opowiadał ale wreszcie podał konkrety z ich doświadczeń gdzieś na dużych polach na mazurach. Mnie interesowała głównie mobilność NPK w glebie tzn ile są w stanie przedostać się te składniki przez rok w dół.

Z ich doświadczeń wynika, że przeciętnie (w zależności od gleby i sumy opadów) przez sezon (rok):

azot przemieszcza się do 25 do 50 cm (rok)

potas od 15 do 25 cm

fosfor..... 1-3 cm!!

Robili też badania z jakich głębokości rośliny są w stanie pobrać składniki pokarmowe i jak powszechnie wiadomo rzepak i np burak cukrowy do 200 cm a zboża (pszenica) co mnie zdziwiło nawet do 50 cm, choć przeciętnie 30-40 cm. 

Podstawowym argumentem za siewem nawozu pod pług jest mobilność Fosforu. W przypadku gdy pozostaje on w górnej warstwie gleby i gdy zdarzy się susza albo bardzo niskie temperatury przestaje być dostępny. Głębiej jest zabezpieczony tak przed spadkami temp. jak i przed suszą. 

Pobierali też próbki gleb z głębokości 1m i 2m żeby sprawdzać czy jest tam zwiększona ilość PK. Nie stwierdzili nic takiego. Były to wręcz ubogie w PK warstwy. Jedynie azot potrafi być tak głęboko wymywany przy niewłaściwym stosowaniu.

Ja już od wielu lat PK pod rzepak czy buraki cukrowe daję jesienią pod pług i tego na pewno nie zmienię.

pep14    1

Czy mogę pod rzepak wysiać wapno magnezowe na ściernisko i od razu na to polifoskę 6 pod pług ? Niestety nie zdążę  tego przegruberować

daro189    11

Moim zdaniem tak. Zanim to wapno zareaguje z nawozem to sporo czasu upłynie. 

master20002    151

Czy mogę pod rzepak wysiać wapno magnezowe na ściernisko i od razu na to polifoskę 6 pod pług ? Niestety nie zdążę  tego przegruberować

Robiłem tak nieraz i nie widziałem negatywnych skutków.

bools    13

zadam podobne pytanie z tym nawozem tylk oze ja krede jeziornom bede siac czy beda skutki jakies tego negatywne jestli dam razem krede i polifoske ?

Minkes    1

Ponowię swoje pytanie o to czy kapusta w sasiedztwie rzepaku nie pozaraża rzepaku?

pasio    1

witam,

zaplanowałem sobie dać obornik pod raps, a tu wyszło, ze trzeba i wapno rozsiać. Jak to teraz pogodzić? Myślałem, aby dać obornik na ściernie po pszenicy, następnie gruberować, rozsiać NPK przed orką a wapno rozsiać na orkę przed siewem, co Wy na to?

zaplanowałem sobie dać obornik pod raps, a tu wyszło, ze trzeba i wapno rozsiać i jak to pogodzić? myslałem o oborniku i pk pod pług a wapnie na orkę przed siewem, co Wy na to?

kalino30    4

Witam. Panowie czy rozsianie saletry pod rzepak to dobry pomysł czy lepiej mocznika podsypac

nie    570

ile dni po wapnowaniu na ściernisko (wapno węglanowe) i orce można siać rzepak?

pawlus224    1458

witam,

zaplanowałem sobie dać obornik pod raps, a tu wyszło, ze trzeba i wapno rozsiać. Jak to teraz pogodzić? Myślałem, aby dać obornik na ściernie po pszenicy, następnie gruberować, rozsiać NPK przed orką a wapno rozsiać na orkę przed siewem, co Wy na to?

zaplanowałem sobie dać obornik pod raps, a tu wyszło, ze trzeba i wapno rozsiać i jak to pogodzić? myslałem o oborniku i pk pod pług a wapnie na orkę przed siewem, co Wy na to?

Ja bym cos odpuscil - albo obornik albo wapno ;) Moze daloby sie tsk zrobic ale juz jest za krotko z czasem ...

kapec22    26

Robili też badania z jakich głębokości rośliny są w stanie pobrać składniki pokarmowe i jak powszechnie wiadomo rzepak i np burak cukrowy do 200 cm a zboża (pszenica) co mnie zdziwiło nawet do 50 cm, choć przeciętnie 30-40 cm. 

niby jakim cudem rzepak może pobrać składniki z 2m jak korzeń ile może mieć max 30 cm?

Kula07    137

niby jakim cudem rzepak może pobrać składniki z 2m jak korzeń ile może mieć max 30 cm?

Odkopałeś kiedyś cały korzeń rzepaku?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się