tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

silva    19

Może napisałem nieprecyzyjnie. Początkowo napewno temperatura ale azot w saletrze od razu z kopyta rozpędza wzrost

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zastanawiam się jaka będzie presja szkodników w przypadku masowej likwidacji okolicznych rzepaków na pozostawionej samotnie enklawie. i czy walka z nimi nie okaże się przysłowiową 'walką gołej d*py z batem".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja dzisiaj rzuciłem 200 kg saletry i 150 siarczanu, owszem są liczne wymarznięcia ale nie opłacalne jest likwidować wszystkiego... bo koszty już poniesione zapewne sie zwrócą i przynajmniej nie będzie kolejnych związanych z zasiewem czegokolwiek w zamian. tak więc póki co trzeba żyć nadzieją, robi się coraz cieplej tak więc powinien ruszać. Saletra rozpuściła się na wilgotnej glebie juz po ok godzinie może krócej nawet. za ok 2-3 tygodnie pójdzie 250kg saletrzaku i myśle że to wystarczy bo sporo azotu powinno być ubiegłorocznego obornika obficie rozrzuconego. Nie traćmy wiary Panowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stachu2005    5

Dzisiaj oglądałem nasz rzepak i już widać że jakieś 5-10% wypadnie. Po zimie wyglądał że przezimował w 95%(reszta dla dziczyzny), dzisiaj już pojawiły się pierwsze obumarłe serca. Łodyga w nich robi się miękka, teraz weekend ma być ciepły więc w poniedziałek zrobię dokładną lustrację rzepaku i pszenicy. Co do pszenicy to już pewne że część wymarzła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

Bo itak jest niewszyskim zimowy daje 5t są tacy co 2-2,5 t ledwo co wyciągają postęp genetyczny w rzepaku jarym też jest duży radzę kożystać z odmian szwedzkich oni mają największe doświadczenie z tą uprawą.


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

5-10% to bardzo niedużo jeśli regularnie wymarł.

 

5-10% to bardzo niedużo jeśli regularnie wymarł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

Może napisałem nieprecyzyjnie. Początkowo napewno temperatura ale azot w saletrze od razu z kopyta rozpędza wzrost

Uważasz że to nawóz zaszkodził roślinie? Ja tak nie uważam.... sam widziałem po czym siałem... Było ładnie zielono i byłem pewien w 100% że przeżyje... patrząc na tegoroczną pogodę to i tak uważałem że wjechałem dosyć późno (4marca) przymrozki potem były jeszcze przez 4 dni max do -8stopni... tak więc nie uważam że ta saletra aż tak zaszkodziła... rozumiem po tyg od siania saletry przyszły by takie spadki temp ale nie po 2-3 dniach... przez ten okres to rzepak dopiero zaczął "wyczuwać" że coś tam jest posypane... Najlepsze podsumowanie tegorocznej zimy dla roślin podsumował Xemit "walka gołej d**y z batem" :):) A jeszcze i wiosna może wiele szkód wyrządzić... ehhhhh....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

warto zostawić? Jeszcze kilka dni temu byłem pewny że zostawie rzepak po wczorajszej lustracji to się tylko rzygać chcę myślałem ze nawet jak 7-10 roślin zostanie na metrze ale nawet tego nie będzie wczoraj zauważyłem powoli zaczyna gnić korzeń tak pamiętam ze szkoły że rzepak nawet przemarzniety na poczatku troszkę odbija jakieś procesy w nim zachodzą a póżniej gwałtownie umiera także jak pisał kolega Xemit chciałbym żeby zostało tylko te 8 roślin ale raczej ich nie będzie wszystko się wyjaśni w ciągu kilku dni ale raczej rzepak tylko orka a i jeszcze pytanie do kolegi xemita nie uważasz że presja zachwaszczenia wtórnego w rzadkim rzepaku też będzie ogromna? co do rzepaku jarego hmmm jak dla mnie szkoda wogóle zgłebiać temat plon mizerny mimo nakładów presja szkodników ogromna i walka jak tak jak było wczesniej napisane jak dla mnie szkoda wogóle wchodzić w temat ale to moja subiektywna opinia jako byłego plantatora rzepaku jarego.


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

Klego masz racje tam gdzie nie będzie rzepaku to będą takie chwasty po sam pas albo i wyżej... Z tego co pamiętam to dodatkowo nawet jak jest w takich miejscach rzepak to jest on tragiczny! Łuszczyny karłowate, chyba wszystko obżarte przez słodyszka... Stoi sobie taki rzepak sam i marnieje że aż oczy bolą..:/ Ku**a co za rok! już drugi raz z rzędu rzepak się nie uda! Zeszłego roku późny siew bo nie można było na pole wjechać, teraz siane w terminie i co z tego? znowu D**A! Tak sobie myślę może siać tylko żyto (jest pewne) na zmianę z jakąś latowizną bo jakoś te pieniądze trzeba robić a nie tylko cieszyć się że na ciągniku można pełną piersią obcować z przyrodą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

jeszcze ze dwa lata takie i można tobołki zakładać na ramie heh


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

Ten kraj chyli się ku upadkowi... hehe. Nie dosyć że rząd mamy jaki mamy to jeszcze pogoda nie pomaga... I weź tu teraz kredyt na jakieś maszyny albo cuś...:/:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogrodnikm    11

Ja zaryzykowałem i posiałem nawozy pod rzepak 150 siarczan amonu 200 saletry i tak trzeba było u mnie straty w rzepaku sa bardzo duże jeśli chodzi o stożki wzrostu, korzeń jest ok. i to mnie cieszy bo powinien się zregenerować tz odbić od korzenia

Uwierzcie mi ze w takim wypadku jest ważne aby dać wcześniej azot

Edytowano przez ogrodnikm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

ten z góry jak w ogóle tam jest to na pewno ci pomoże, jak do tej pory nie pomógł :) każdy musi liczyć na siebie i nie ma co liczyć na pomoc innych bo nikt nam nie da, więc nie narzekać tylko robić swoje... jakoś to będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszbor    0

Zobaczymy Co bedzie dopiero pod konic miesiąca

Edytowano przez lukaszbor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

u mnie na szczęście rzepak trzyma się super, ale wiem coś o takich problemach jak piszecie bo w ubiegłych latach nie miałem dobrego rzepaku :mellow: jutro kończe nawożenie saletrą rzepaku i pszenicy ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszbor    0

Jest nie najgorzej 10szt żywych miejscami 20szt a najgorsze jest to że zrobiłem kontrakt po 1800+Vat troche sie martwie czy nie bedzie lepsza cena jak myslicie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

Dziś byłem na plantacji rzepaku SY Kolumb i ten wygląda słabiej od Visby F1, zdecydowanie bardziej wyniósł na jesień stożek i jest więcej przemarzniętych roślin, część jest OK, część stożek ma zielony ale maźisty a korzeń twardy a część jak wyrywam to z korzenia schodzi cała skóra i generalnie jest zgnity... miękki.

 

jaka powinna być minimalna obsada aby te 2.5t/ha dało plonu przy dobrych wiatrach ?? czy 15-20 roślin na 1m2 jest sens zostawiać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

wiadomo prawidłowa obsada powinna być większa ale spokojnie można zostawić i 15-20 roślin. Tylko z drugiej strony przyjdą niekorzystne warunki jak np w tamtym roku w maju i wiadomo! Szkoda gadać, początek roku niezbyt się zaczyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykDF    4

U mnie w tym roku rzepaki przezimowały super w tamtym roku była tragedia obsada wynosiła 20 szt. i udało się wyciągnąć z niego prawie 2,8t/ha. Największy problem był z zachwaszczeniem miejscami były puste place i chwasty miały pole do popisu desykacja obowiązkowa . W okolicy większość rzepaków była zlikwidowana także presja szkodników tez była duża. Jak przypilnujesz spokojnie te 2,5t wyciągniesz.

Edytowano przez patrykDF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brutus44    5

Dziś byłem na plantacji rzepaku SY Kolumb i ten wygląda słabiej od Visby F1, zdecydowanie bardziej wyniósł na jesień stożek i jest więcej przemarzniętych roślin, część jest OK, część stożek ma zielony ale maźisty a korzeń twardy a część jak wyrywam to z korzenia schodzi cała skóra i generalnie jest zgnity... miękki.

 

jaka powinna być minimalna obsada aby te 2.5t/ha dało plonu przy dobrych wiatrach ?? czy 15-20 roślin na 1m2 jest sens zostawiać ?

 

w zeszlym roku miałem odmianę Visby-rzepaki wydeptane i zjedzone przez zwierzynę-okolo 10 szt. na metrze-widok mizeria i placz,dowalil mu tez mocno majowy przymrozek bo wcześnie zakwitł-i tu niespodzianka plon 3,3 tony grubego ziarna :) -kombajnista był nawet w szoku bo pola mielismy po sasiedzku i obserwowal plantacje od wiosny.To jednak koniec moim zdaniem dobrych wiadomości-myslę że tegoroczne rzepaki dadzą (te w optymalnej obsadzie) max 1,5 t/ha bo są mocno przemrozone i nie bedą normalnie rosły.Pamiętam taką sytuację-20 la temu-komu rzepak przetrzymał i kto go zosawił to pozniej załował bo plony byly mizerne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

1,5 t to jeszcze koszta się zwrócą.... zawsze coś :) lepsze to niż przesiewanie i strata poniesionych na dziś dzień kosztów około 2 tyś zł na ha ! bo teraz jakby trzeba kupić nasiona, znowu zasiać, oprysk, nawóz... itd... to by było już na minusie ostro :)

 

Co do Visby to raczej nie mam obaw... za to Kolumb jest wyraźnie słabszy, bo jak pisałem wczesniej bardziej go wyniosło i niestety bardziej przymarzł, Visby po skróceniu w większości pięknie siedzi w ziemi, miejscami tylko stożek wyskoczył i ten właśnie przemarzł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

ja tam badziewia nie zostawiam rzepak jest tak przemrozony że nawet jak sie z tego wylize to plony bedą co najwyżej marne przynajmniej na naszym terenie zreszta co ja pisze plantacji które zostaną bedzie bardzo niewiele


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brutus44    5

1,5 t to jeszcze koszta się zwrócą.... zawsze coś :) lepsze to niż przesiewanie i strata poniesionych na dziś dzień kosztów około 2 tyś zł na ha ! bo teraz jakby trzeba kupić nasiona, znowu zasiać, oprysk, nawóz... itd... to by było już na minusie ostro :)

 

Co do Visby to raczej nie mam obaw... za to Kolumb jest wyraźnie słabszy, bo jak pisałem wczesniej bardziej go wyniosło i niestety bardziej przymarzł, Visby po skróceniu w większości pięknie siedzi w ziemi, miejscami tylko stożek wyskoczył i ten właśnie przemarzł

masz rację-visby to nieoceniona odmiana-ja przez skąpstwo(i siłę reklamy) nabyłem w tamtym roku inną odmianę a resztki Visby też wysiałem i widzę ogromną różnice-visby jest zdecydowanie lepsze i może coś będzie a ta druga odmiana pewnie do zaorania-dziś zniszczyłem pszenice-trochę bólu było

ps. ale może coś dostanę od Agrobrasa za reklamę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

krótkie podliczenie nakładu rzepaku na dziś dzień

Polifoska 6 550 zł

Oprysk chwasty 120 zł

Odżywki 60 zł

Saletrosan 500 zł

Potas 75 zł

Paliwo 300 zł

nasiona 250 250 zł

razem 1 855 zł

 

 

załóżmy że przesiewamy go na jęczmień, u nas najpopularniejszy, a pszenica kwalifikuje się pod pług i pójdzie tam Kuku... więc dla odmiany jęczmień (o ile da się kupić nasiona... a na dziś dzięń juz wiem że się nie da)

 

zakup nasion jęczmienia na 1ha ~ 300zł

azot- RSM32 jakieś powiedzmy 250kg ~ 250zł

paliwo na przesiewy ~ 100zł

oprysk na chwasty ~100zł

kombajn tylko paliwo liczę bo mam własny ~ 80zł

razem 830zł

+ nakład na rzepak =~ 2685zł

 

powiedzmy że da nam 4t/ha... to bardzo optymistycznie, bo pewnie znowu będzie susza, a ziemie nie są jakieś super, x 750zł/t = 3000zł (policzyłem super cenę :)

 

ZYSK z jęczmienia powiedzmy wyszło ~315zł

 

.... a teraz rzepak jakby dał 1,5t

do wydatków 1855 należy doliczyć

+ 250zł na RSM32 (druga dawka),

+ opryski wiosenne, robaczki, skracanie itd... powiedzmy 400zł ha

+ kombajn 80zł/ha (własny)

RAZEM =~2585zł

sprzedajemy rzepak po 1800zł/t x 1,5 = 2700zł

ZYSK= 2700-2585zł = 115zł

 

..... czyli tylko 200zł/ha więcej jak na jęczmieniu.... a ile roboty.. warto ? nie wydaje mi się, a mam nadzieję że rzepak da więcej jak 1,5t :) oby :P

Edytowano przez BARABUS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj