tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

co będzie lepszym rozwiązaniem ?

1). Metazanex 2l+ 0,2 commandu- przedwschodowo

2).0,15 Commandu ( przedwschodowo) + 0,3l  Navigator (powschodowo)

1.5l metazanex + 0,25 navigator powschodowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1534

czyli bez różnicy czy dam polifoskę pod pług czy agregat ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj dałem bactim i fosforan amonu, zatalerzowałem i dziś zaorałem, przed siewem sól potasowa. Chrobry zasiany, jutro jedziemy z Atorą i Einsteinem, może się uda chociaż miejscami mokro i się lepi zaraz po orce, dziś czekałem aż obwieje a jakiś zimny wiatr i słabo suszył

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

U Ciebie za mokro a u nas susza niemiłosierna , niektórzy już zasiali ale w pył

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Ja wczoraj dałem bactim i fosforan amonu, zatalerzowałem i dziś zaorałem, przed siewem sól potasowa. Chrobry zasiany, jutro jedziemy z Atorą i Einsteinem, może się uda chociaż miejscami mokro i się lepi zaraz po orce, dziś czekałem aż obwieje a jakiś zimny wiatr i słabo suszył

Kurcze u mnie z kolei susza, choć w sobotę trochę wreszcie popadało. Zrobił się w mojej okolicy taki "klin" i wszelkie większe burze omijały moją okolicę w tym roku. Mocno padało już 30 km w jedną czy drugą stronę, Dobrze  ze choć ten deszcz z soboty....


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KOSTEK12    18

Witam,jestem nowicjuszem w uprawie rzepaku i mam wątpliwości czy dać nawóz azotowy przedsiewnie jeżeli tak to ile,kupiony mam saletrzak i polifoskę petroplon,której mam zamiar posiać 400kg/ha.Przedplonem była mieszanka pszenicy i jęczmienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

Koledzy mam pytanie jakie plusy przynosi danie nawozu pod pług bo do tej pory nawóz podawany był inaczej i chciałbym się dowiedzieć czy to coś zmieni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Generalnie zalecane jest podawanie nawozu pod pług z uwagi na lepsze wymieszanie się nawozu z glebą. Ja od tego roku daję nawet nawóz na ściernisko, potem idzie agregat ścierniskowy i dopiero orka.

Byłem w tym roku na spotkaniu gdzie miałem okazję rozmawiać z przedstawicielem grupy "Azoty" i w prawie godzinnej rozmowie poruszyłem i ten temat. o opowiadał ale wreszcie podał konkrety z ich doświadczeń gdzieś na dużych polach na mazurach. Mnie interesowała głównie mobilność NPK w glebie tzn ile są w stanie przedostać się te składniki przez rok w dół.

Z ich doświadczeń wynika, że przeciętnie (w zależności od gleby i sumy opadów) przez sezon (rok):

azot przemieszcza się do 25 do 50 cm (rok)

potas od 15 do 25 cm

fosfor..... 1-3 cm!!

Robili też badania z jakich głębokości rośliny są w stanie pobrać składniki pokarmowe i jak powszechnie wiadomo rzepak i np burak cukrowy do 200 cm a zboża (pszenica) co mnie zdziwiło nawet do 50 cm, choć przeciętnie 30-40 cm. 

Podstawowym argumentem za siewem nawozu pod pług jest mobilność Fosforu. W przypadku gdy pozostaje on w górnej warstwie gleby i gdy zdarzy się susza albo bardzo niskie temperatury przestaje być dostępny. Głębiej jest zabezpieczony tak przed spadkami temp. jak i przed suszą. 

Pobierali też próbki gleb z głębokości 1m i 2m żeby sprawdzać czy jest tam zwiększona ilość PK. Nie stwierdzili nic takiego. Były to wręcz ubogie w PK warstwy. Jedynie azot potrafi być tak głęboko wymywany przy niewłaściwym stosowaniu.

Ja już od wielu lat PK pod rzepak czy buraki cukrowe daję jesienią pod pług i tego na pewno nie zmienię.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pep14    29

Czy mogę pod rzepak wysiać wapno magnezowe na ściernisko i od razu na to polifoskę 6 pod pług ? Niestety nie zdążę  tego przegruberować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Czy mogę pod rzepak wysiać wapno magnezowe na ściernisko i od razu na to polifoskę 6 pod pług ? Niestety nie zdążę  tego przegruberować

 

Robiłem tak nieraz i nie widziałem negatywnych skutków.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bools    19

zadam podobne pytanie z tym nawozem tylk oze ja krede jeziornom bede siac czy beda skutki jakies tego negatywne jestli dam razem krede i polifoske ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Minkes    72

Ponowię swoje pytanie o to czy kapusta w sasiedztwie rzepaku nie pozaraża rzepaku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

witam,

zaplanowałem sobie dać obornik pod raps, a tu wyszło, ze trzeba i wapno rozsiać. Jak to teraz pogodzić? Myślałem, aby dać obornik na ściernie po pszenicy, następnie gruberować, rozsiać NPK przed orką a wapno rozsiać na orkę przed siewem, co Wy na to?

zaplanowałem sobie dać obornik pod raps, a tu wyszło, ze trzeba i wapno rozsiać i jak to pogodzić? myslałem o oborniku i pk pod pług a wapnie na orkę przed siewem, co Wy na to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2064

ile dni po wapnowaniu na ściernisko (wapno węglanowe) i orce można siać rzepak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

witam,

zaplanowałem sobie dać obornik pod raps, a tu wyszło, ze trzeba i wapno rozsiać. Jak to teraz pogodzić? Myślałem, aby dać obornik na ściernie po pszenicy, następnie gruberować, rozsiać NPK przed orką a wapno rozsiać na orkę przed siewem, co Wy na to?

zaplanowałem sobie dać obornik pod raps, a tu wyszło, ze trzeba i wapno rozsiać i jak to pogodzić? myslałem o oborniku i pk pod pług a wapnie na orkę przed siewem, co Wy na to?

 

Ja bym cos odpuscil - albo obornik albo wapno ;) Moze daloby sie tsk zrobic ale juz jest za krotko z czasem ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kapec22    37

 

Robili też badania z jakich głębokości rośliny są w stanie pobrać składniki pokarmowe i jak powszechnie wiadomo rzepak i np burak cukrowy do 200 cm a zboża (pszenica) co mnie zdziwiło nawet do 50 cm, choć przeciętnie 30-40 cm. 

 

niby jakim cudem rzepak może pobrać składniki z 2m jak korzeń ile może mieć max 30 cm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

niby jakim cudem rzepak może pobrać składniki z 2m jak korzeń ile może mieć max 30 cm?

Odkopałeś kiedyś cały korzeń rzepaku?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj