tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Kula07    163

Najważniejsze to dmuchać od razu po zbiorze, ziarna wtedy jeszcze "dochodza" i oddają wilgoć. Ja zawsze dmucham od razu podczas wsypywania nasion i codziennie jeżeli jest odpowiednia pogoda. Bardzo dobry efekt daje też dmuchanie w mroźny słoneczny dzień.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

nie ma co się dziwić w sumie,   bo ogólnie ciężka jest sprawa z rzepakiem z zielonymi zanieczyszczeniami. Np u nas w tym roku na przyczepach stał rzepak 3 dni i od burt gdzie było zielsko właśnie to już śmierdziało a nawet robił się grzyb.


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

jeżeli jeszcze raz miałbym sypac do bina to już człowiek trochę wiedzy ma, tak to jest jak się pierwszy raz coś robi a nie ma się znajomych co coś takiego praktykują.. 

osobiście myślę, że przy moim areale nie opłaca mi sie inwestować specjalnie w zbiorniki, mam w planach przerobić stodołę, to już z sypaniem w żniwa poszłoby sprawniej a i pózniej bedzie gdzie pochowac maszyny.. bez zbiornikó to lepiej sypać chyba na płaski magazyn i przesypac turem z miejsca na miejsce i powinno być ok tak uważam..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Panowie przedsiewnie pod rzepak poszło 250 kg cos na kształt polifoski 8. Planuje dać mu jeszcze jakis potas i nie wiem czy będzie to sól potasowa czy korn kali trzeba powoli się rozglądać za nawozem ale chcialem zapytać czy polecacie dać potas przełom grudnia stycznia? A nawet teraz? Na polach prawie nie ma śniegu przymrozki ładnie przymorziły ziemie myśle że to dobry pomysł żeby juz teraz pomysleć o siewie potasu? Są jakies skutki uboczne? Wydaje mi sie ze nie. No chyba że nie przezimuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrozon07    10

konor93, zależy jakiem masz ziemie, czy przepuszczalne czy nie, jak zwięzłe to siej, a jak wymarznie to zostanie pod następną roślinę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

dzis byłem przy swoim rzepaku to polu było ok 30 saren , liście trochę zjadają ale stożek mocno wbity w ziemię i jest w miare bezpiecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Ziemie mam raczej słabe 4-5 klasa. Ale przecież ten potas nie wymyje się na tyle żeby były jakies straty. Milanreal bodajże coś pisał że rocznie potas przemieszcza się w glebie 8 cm więc o wymywaniu raczej nie ma mowy. Ogólnie myśle że to dobra decyzja jak beda warunki i czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nie rocznie, a na 100mm opadu bez pokrywy roślinnej na glebie lekkiej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    585

Jeżeli dane było NPK pod korzeń, to czy nie lepiej zainwestować w nawozy dolistne , niż w drogi nawóz,ktory nie konieczne będzie efektywnie wykorzystany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

to zależy w jakiej sytuacji, dla fosforu na pewno tak, ale dla potasu już jest inaczej bo przemieszcza się nieco bardziej w glebie niż fosfor.

 

 

Ziemie mam raczej słabe 4-5 klasa. Ale przecież ten potas nie wymyje się na tyle żeby były jakies straty. Milanreal bodajże coś pisał że rocznie potas przemieszcza się w glebie 8 cm więc o wymywaniu raczej nie ma mowy. Ogólnie myśle że to dobra decyzja jak beda warunki i czas.

 

z punktu teoretycznego ja nie widzę przeciwwskazań do tego zabiegu. Na pewno lepiej w styczniu niż przed samym ruszeniem wegetacji (pod warunkiem odpowiedniej pogody)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Czyli mówicie, żeby z solą ruszać w styczniu, a nie w lutym? Musze podjechać na swoje działki zobaczyć co tam sarny nawyrabiały... Niczego się nie boją...


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Zobaczymy, beda warunki to sie posieje jak nie to nie. Ogólnie nawet jak i te 8 cm na 100 mm deszczu sie przemieści to praktycznie to nic nie znaczy jeszcze lepiej bo potas sie przemieści do strefy korzeniowej. 
W sierpniu wyszło jak wyszło tyle było polifoski kupionej a posiało się więcej rzepaku niż było w planach i wyszło ok 250 kg/ha. Dorzuce 60 kg K i będzie dobrze. Myśle ze w tym roku naprawde warto dobrze zainwestować w rzepak bo cena szykuje sie jedna z lepszych na przestrzeni ostatnich 3-4 lat. Rzepaki sa naprawde ładne z jesieni. U nas w okolicy jeszcze takich nie widziałem także potencjał jest zobaczymy jak z pogoda. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich18    89

Panowie czy dawka kizerytu 120kg/1ha będzie odpowiednia dla rzepaku ?


Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Jak przezimuje można strzelać kontrakt bo cena już teraz jest zadowalająca. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Niektórzy już liczą kasę za rzepak   :lol:

 

Równi dobrze może być po 2500 lub 1100 za tonę, na wiosnę wielu to chwaliło się rzepakami nielicznymi co pod śniegiem nie ucierały a w żniwa wielkie rozczarowanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

dlaczego tak uważacie, że taki pułap 1500 ? ja myślę, że powinno być nie gorzej jak w tym roku, coś w przedziale 1650-1800 netto, rzepaku wcale nie ma jakoś rekordowo nasianego czy u nas czy w UE, przez kilka ostatnich lat cena systematycznie rośnie... chyba że wydarzyłoby się coś nieoczekiwanego w polityce, czy też z biopaliwami czy jakoś waluty mocno by poleciały.. osobiście jakbym miał teoretycznych min. 100t do sprzedania to mógłbym myśleć o jakichś wcześniejszych kontraktach, a jak przy dobrych plonach będzie 40-50t, to co tu można wydumać wczesniej... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    458

Kiedy można wysiewać krede granulowaną i czy ma to sens ? 

Edytowano przez SawekBraczyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

Lepiej rozdzielić 600l RSM z S na 2 dawki czy 3 ? w tym roku dawałem 2x 300l i byłem zadowolony, ale może lepiej dać 3 ? w pszenicy też dawałem 2 dawki i plony rekordowe  :)


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

3 to już raczej wężami, albo ryzykować w deszcz. 

 

Ja 130N w drugiej dawce i nie dziele. Oczywiście w RSM.

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj