tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

panczo1922    631

czyli jest to argument na minus...

chociaż z tym magnezem to i tak i nie, bo np jadąc opryskiem na rzepak np 7kg/ha MgSo4 to wprowadzam ok 1,2kg magnezu...

niech takich oprysków zrobię 5 na wiosnę to wyjdzie 6kg

A przy Salmagu dając dawkę 320kg/ha rzucam na dzień dobry prawie 13kg MgO...

Ponadto dając ten Salmag na drugą dawkę w 3 dekadzie marca chyba mam prawo spodziewać się jakiś opadów...

oczywiście cały czas polemizujemy..:)

Edytowano przez panczo1922

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Saletra też ma w sobie magnez. Niewiele ale zawsze. 


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Ja jak pisałem na 1 dawkę jadę od kilku lat RSM i nie muszę się martwić czy wilgoć będzie czy nie a efekty moim zdaniem po rsm najlepsze. No i najtańszy azot na rynku co też nie bez znaczenia przecież.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

najtańszy azot na rynku niekoniecznie , bo  wbrew pozorom - nakręcona moda na rsm powoduje że od 3 lat  jest 10 procent droższy niż w moczniku :) co jest absurdem z punktu widzenia technologi produkcji - ale klient nasz pan - ładne zbiorniki na rsm z logo puław też kosztują ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

A w jakie plony celujecie jeśli dajecie tego saletrosanu 300 czy nawet 400 kg na hektar?(nie traktować tego pytania jako złośliwości) Trochę przerażają mnie te wartości, które podajecie. Ja sypnąłem na pierwszą dawkę saletrosanu 260 kg na hektar, a na drugą za jakieś 3 może 4 tygodnie 200 kg mocznika na hektar(dodałem trochę mocznika jak pryskałem caryxem, ale to minimalna ilość może 5 kg azotu na hektar). Ogólnie jakieś 165 kg azotu wiosną na hektar i jesienią te 16 kilogramów z polifoski czyli łącznie 180 kg na hektar i plon- 4,4 tony z hektara. Odmiana monolit czyli żadne cuda i ziemia też wcale niezbyt szałowa chociaż nie mogę powiedzieć, że zła. Warunki może były i sprzyjające ale bez przesady, w tym roku chcę rzucić 270 kg saletrosanu, 200 kg mocznika i opryskać conajmniej 2 razy odżywką z mocznikiem i myślę, że na te 4 tony z lekkim bonusem powinno wystarczyć śmiało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2200

najtańszy azot na rynku niekoniecznie , bo wbrew pozorom - nakręcona moda na rsm powoduje że od 3 lat jest 10 procent droższy niż w moczniku :) co jest absurdem z punktu widzenia technologi produkcji - ale klient nasz pan - ładne zbiorniki na rsm z logo puław też kosztują ;)

RSM 1kgN 2.62

Mocznik Pulera 1kgN 2.64 z dostawą 2.69

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

czyli jest to argument na minus...

chociaż z tym magnezem to i tak i nie, bo np jadąc opryskiem na rzepak np 7kg/ha MgSo4 to wprowadzam ok 1,2kg magnezu...

niech takich oprysków zrobię 5 na wiosnę to wyjdzie 6kg

A przy Salmagu dając dawkę 320kg/ha rzucam na dzień dobry prawie 13kg MgO...

Ponadto dając ten Salmag na drugą dawkę w 3 dekadzie marca chyba mam prawo spodziewać się jakiś opadów...

oczywiście cały czas polemizujemy.. :)

Saletra zawiera średnio od 2 do 5% MgO, to śladowe ilości dlatego nieraz producenci nawet o tym nie wspominają. Jeżeli ktoś sieje saletrzak czy salmag ze względu na wapń i magnez to jest chyba niespełna rozumu. Saletra ciut mocniej zakwasza glebę ale przeliczając na czysty składnik saletrzak glebę zakwasza silniej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Saletra z Puław do 2% max magnezu. "panie bo saletrzak dłużej działa, a saletra cyk myk i już nie ma".


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

milanreal cenna uwaga saletrzak bardziej zakwasza glebe dodatkowo kolejny minus. Ogólnie ten nawóz to porazka jak dla mnie siejąc go pogłównie. A ten magnez i wapń to nic innego jak chwyt marketingowy dla ludzi którzy sie nie znaja i jak zobaczą że saletrzak ma oprócz azotu wapń i magnez to od razu kupują  bo myślą że to coś da albo jak niektórzy zamiast wapnowania dają saletrzak śmiech ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

I takich właśnie odpowiedzi oczekiwałem...

Nigdy nie interesowałem się tym Salmagiem ani saletrzakiem ponieważ nie miałem tego w ofercie nawozów mojego dostawcy... Teraz się to pojawiło więc pytam...

Tak więc nie będę sobie głowy zaprzątać tym wynalazkiem i stawiam na saletre...

 

@milanreal - Nie wiedziałem o tym że saletra zawiera jakikolwiek magnez...

Chyba obniże docelową dawkę azotu do 170kg(planowałem 200kg) na rzecz Kizerytu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Chce ktoś dać  azot w dobrej formie a do tego wnieść wapn i magnez to nic innego jak wiosną saletra, a po żniwach wapno. Ewentualnie odzywki z wapniem i magnezem, dadzą więcej niż saletrzak, przynajmniej rośliny z tego wapnia i magnezu skorzystają.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroner    50

Cześć, 

po kilku rozmowach stwierdziliśmy z @Yacentym, że chcemy ruszyć z cyklem takich seminariów agrotechnicznych pod ogólnym hasłem  POTRZEBNA RADA - WIEDZA Z DOŚWIADCZENIA. Będą to seminaria prowadzone w sieci na agrofoto.pl, czyli webinaria. Myślimy o realizacji dwóch spotkań na przełomie stycznia/lutego poświęconych rzepakowi na wiosnę. Spotkania będą podzielone, tak aby na jednym maksymalnie omówić jeden konkretny temat związany z rzepakiem ozimym. Webinaria będą prowadzone przez ekspertów agrotechnicznych, którzy są niezależni, tzn. nie będą reprezentować żadnej firmy.Postaramy się dostarczyć wiedzę w jaki sposób zadbać o rzepak wiosną, aby dostarczył możliwie duży plon. Najważniejsze seminaria są darmowe i dostępne na agrofoto.pl bez wychodzenia z domu. Prośba do Was o wpisywanie ewentualnych tematów, które chcielibyśmy omówić - teraz jest na to jeszcze czas. Eksperta zamówimy z najwyższej półki. Totalna wiedza, żadnej ściemy.

pozdrawiam

Edytowano przez agroner
  • Like 3

@agroner-AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Które formy nawozów stosować w konkretnych terminach i stanie plantacji? Jak możliwie dokładnie określić termin stosowania insektycydow i jego zasadność w określonych fazach rozwojowych? Prezentacje dobrze jak by były poparte prawdziwymi zdjęciami z upraw a nie teoretycznymi rysunkami. Wszystko to z uwzględnieniem ekonomicznej strony bo przy cenie 1300 zł trudno o rozrzutnosc a nic nie wskazuje na to że w perspektywie kilku lat rzepak podrożeje.

 

A poza tym to super inicjatywa.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

A ja bym poruszył temat odnośnie mieszania środków. Chodzi mi tutaj o różnego rodzaju odżywki z regulatorami wzorostu siarczanem magnezu mocznikiem. Ogólnie co z czym można a czego z czym sie nie zaleca. A proponuje poruszyć ten temat bo to sie co roku powtarza jeden przed drugim pytają co z czym można a czego z czym nie można mieszać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Cześć, 

po kilku rozmowach stwierdziliśmy z @Yacentym, że chcemy ruszyć z cyklem takich seminariów agrotechnicznych pod ogólnym hasłem  POTRZEBNA RADA - WIEDZA Z DOŚWIADCZENIA. Będą to seminaria prowadzone w sieci na agrofoto.pl, czyli webinaria. Myślimy o realizacji dwóch spotkań na przełomie stycznia/lutego poświęconych rzepakowi na wiosnę. Spotkania będą podzielone, tak aby na jednym maksymalnie omówić jeden konkretny temat związany z rzepakiem ozimym. Webinaria będą prowadzone przez ekspertów agrotechnicznych, którzy są niezależni, tzn. nie będą reprezentować żadnej firmy.Postaramy się dostarczyć wiedzę w jaki sposób zadbać o rzepak wiosną, aby dostarczył możliwie duży plon. Najważniejsze seminaria są darmowe i dostępne na agrofoto.pl bez wychodzenia z domu. Prośba do Was o wpisywanie ewentualnych tematów, które chcielibyśmy omówić - teraz jest na to jeszcze czas. Eksperta zamówimy z najwyższej półki. Totalna wiedza, żadnej ściemy.

pozdrawiam

 

super pomysł tylko kiedy by to mialo byc ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroner    50

Seminaria chcemy rozpocząć w drugiej połowie stycznia i poprowadzić gdzieś do marca. Podobnie jak te, które kiedyś odbywały się w ODR czy teraz w sieciach dystrybucyjnych. Dokładnych dat jeszcze nie mamy, w grudniu będziemy dogadywać szczegóły z kluczowymi fachowcami i wtedy podamy listy i terminy. Teraz prosimy o tematy i problemy. pzdr agroner


@agroner-AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a wiec tak mam zasiany rzepak dk exstorm z monsanto i w zaleceniach na ich stronie pisze :

Nawożenie – wiosenne nawożenie N w dwóch dawkach: pierwsza dawka w wysokości 80 kg/ha, druga dawka nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem kwitnienia. Odmiana umożliwia osiągnięcie bardzo wysokich plonów przy wiosennym nawożeniu azotowym od 120 do 160 kg/ha.

i tak na jesieni poszlo pod korzen 150 soli potasowej i 150 fosforanu amonu  a teraz na wiosne chce dac 300 kg saletrosanu tj 78 kg azotu i 200 moze 250 kg saletry tj 68 -85 kg azotu na  2 dawke czy to by wystarczylo wedlug zalecen i pozwoli osiagnac w miare jakis plon  ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

zależy jaka ziemia, ja na swoich w miarę dobrych ziemiach na podobnym nawożeniu (tylko pod korzeń 400kg poli 6) osiągam 3,5-4,5t..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Ja w tym roku przy 170N 4,7t/ha miałem, sąsiad dał coś ponad 180N w czystym i 5t/ha miał.  na wiosnę  już zaplanowane 184kg w czystym.

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

A ja dałem ponad 190kg N/ha i plon ok 4ton... Dodam tylko że połowa pola leżała plackiem... Monolit...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dołączam się do wypowiedzi  knoro93 i poruszył bym temat mieszania się śor co i w jakich dawkach można ze sobą łączyćłączyć?

dołączam się do wypowiedzi knoro93 i poruszył bym temat mieszania się ze sobą śor. Co można łączyć i w jakich dawkach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj