tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

S-Piotr    58

W moim rejonie rzepaki już kwitną i te dobrze odżywione , przyczyna wczesnego kwitnięcia leży w genetyce rośliny,gdy miała sucho to w obawie o nasiona pomięła wzrost i przeszła do kwitnienia i wydania nasion. W 2013 moje rzepaki zakwitły 7 maja i kwitł 2 tygodnie. teraz jeszcze się trzymają w pąku a odmiana Rohan F1 ma dopiero 20-25 cm gdy populacyjne już do łydki sięgają.


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rk1    5

Ty chyba nie wiesz o czym mówisz rzepaki będą kwitnąć końcem kwietnia jak co roku a niwa w połowie lipca (ci co poskąpili nawozu i innych składników pokarmowych) a ci co dali prawdę do końcem lipca

 

Może u ciebie są normalne rzepaki w tym roku, ale w niektórych rejonach rzepak jest naprawdę duży i już zaczyna kwitnąć, tak więc chyba ty też powinieneś zastanowić się co piszesz bo u ciebie może żniwa zaczną się pod koniec lipca, ale w niektórych rejonach na pewno zaczną na początku lipca. Ja napisałem od kiedy przypuszczam że zaczną się żniwa i nie napisałem, że tak będzie u wszystkich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro330    5

panowie mam problem z rzepakiem otóz dałem 400 kg saletry na hektar a mino to rzepak dalej jest jasnozielony i niektóre liscie sa zżółkniete i powiedzcie co by mu jeszcze dac ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patfilmax    7

u nas okolice nysy to rzepaki w większości zaczynają kwitnąć i nie jest to sprawa ograniczonego nawożenia, po prostu w tym roku jest wszystko wcześniej. Samo to że np u mnie pierwsza dawka nawozu szła 17.02, a to i tak nie było najwcześniej bo jak ja sypałem nawóz to już wielu miało posypane. Od kilku dni już nawet sieją kukurydze, ale dla mnie to już jest gra w ruletkę:) planuje około 20.04

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek56    4

Czy pozna opryskac rzepak w fazie pakowanie (tzn. rzepak ma jakies 40 cm) moczniekiem i siarczanem magnezu w stezeniach po 5% ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    830

z tego co czytałem ostatnio w gazecie zalecają w fazie zielonego pąka dawkę n w oprysku 10-20kg, więc stężenie 5% nie powinno zaszkodzić..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

teraz toprex? jeśli to właśnie środek o właściwościach regulatora z fungicydem to w tej fazie rzepaku już nie wiele on zdziała. Teraz wszyscy czekają na oprysk na płatka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

Czy pęknięcia łodyg rzepaku ma jakies odbicie w plonie? bo nocnych przymrozkach w hybrydzie która zbliża się do kwitnienia pojawiły się podłużne szparki. Ochrona od grzyba toprexem była robiona a szkodników brak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Czy pęknięcia łodyg rzepaku ma jakies odbicie w plonie? bo nocnych przymrozkach w hybrydzie która zbliża się do kwitnienia pojawiły się podłużne szparki. Ochrona od grzyba toprexem była robiona a szkodników brak.

pęknięcia łodyg są znakiem żerowania chowacza brukwiaczka


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Pęknięcia mogą być spowodowane również przymrozkami.

co polecicie tera na rzepak Carambe czy Toprex???

Ile rzepak ma cm wzrostu? Bo w wielu regionach rzepak już wyraźnie poszedł w pęd a czasami nawet kwitnie.

Co do toprexu i caramby. Toprex ma lepsze działanie skracające i sądzę że też lepszą ochronę, caramba to metkonazol a toprex to 2 triazole. Optymalny termin na zastosowanie toprexu to 10-15cm pędu no do 20cm jeszcze efekt będzie ok.

Jeżeli za późno dasz regulator to podziała dobrze jako fungicyd, bo działanie regulującego wzrost już nie będzie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laver    5

Ja na swoim rzepaku tzn. na niektórych roślinach zauważyłem poskręcane liście i fioletowe przebarwienia na ich brzegu(dookoła liścia), czego to może być objaw?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

To efekt przymrozków u mnie to samo, Niskie temp i słabo pobiera fosfor azot i inne składniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofil    6

Pęknięcia mogą być spowodowane również przymrozkami.

 

Ile rzepak ma cm wzrostu? Bo w wielu regionach rzepak już wyraźnie poszedł w pęd a czasami nawet kwitnie.

Co do toprexu i caramby. Toprex ma lepsze działanie skracające i sądzę że też lepszą ochronę, caramba to metkonazol a toprex to 2 triazole. Optymalny termin na zastosowanie toprexu to 10-15cm pędu no do 20cm jeszcze efekt będzie ok.

Jeżeli za późno dasz regulator to podziała dobrze jako fungicyd, bo działanie regulującego wzrost już nie będzie.

a

rzepak ma już około 35cm myślałem jescze o carix ale jak nie zadziała regulująco to szkoda tyle kasy wydać a jaki srodek mogę zastosować teraz od grzyba???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

W fazie początkowej strzelania w pęd da się jeszcze coś zrobić z samosiewami jarej pszenicy, która nie poddała się zimowym mrozom?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Niestety raczej już nic nie da się zrobić, możesz wysterylizować rzepak... Wszystkie herbicydy przed fazą wybijania w pęd.

 

Trochę mnie pocieszyliście z tymi niskimi rzepakami, mój półkarłowiec się trzyma ziemi jak pieron (15-25 cm 3 dni temu), a okoliczne rzepaki już są do pasa i zaczynają kwitnąć, mojemu jeszcze do kwitnienia daleko. Bałem się, że 0,7l caryxu jesienią i 0,5l tebukonazolu w początku strzelania w pęd mu zaszkodziło, ale chyba wsio jest ok, ma zdrowy wygląd.

 

Swoją drogą, znajomy dwa lata temu przy nawożeniu 200kg N + 20t obornika bydlęcego wyciągnął z rzepaku 6,5t nasion z 3 klasy. Jesień caryx + tebu, wiosna toprex, płatek pictor. Odmiany rohan i kolumb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

rzepak ma już około 35cm myślałem jescze o carix ale jak nie zadziała regulująco to szkoda tyle kasy wydać a jaki srodek mogę zastosować teraz od grzyba???

No sporo ma już rzepak, jak masz wysokie ryzyko wylegania to jeszcze caryx powinien skrócić.

W każdym razie jeżeli masz te pęknięcia to ochrona fungicydowa teraz powinna być priorytetem, teraz ryzyko chorób rośnie 2-3 krotnie. Jak dasz teraz np toprex to skrócenia nie będzie ale ochrona fungicydowa będzie dobra. Dość dobra powinna być tez ochrona tebukonazolem. I koniecznie ochrona na płatka.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rk1    5

W fazie początkowej strzelania w pęd da się jeszcze coś zrobić z samosiewami jarej pszenicy, która nie poddała się zimowym mrozom?

 

Mi na jednym polu zostały też samosiewy, i w tamtym tygodniu jeszcze pryskałem od samosiewów. Też się trochę boje że może zaszkodzić a rzepak już się wznosił do góry. Ale zaryzykowałem i dałem minimalną zalecaną dawkę. Znajomy powiedział mi że w tamtym roku tak zrobił i nic się nie stało. Pożyjemy zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Ja dałem w sobotę 0,7 l Leoparda i liczę że przy tej chłodnej pogodzie nie zaszkodzi pędom głównym a nie pozwoli na wykłoszenie pszenicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

Niestety raczej już nic nie da się zrobić, możesz wysterylizować rzepak... Wszystkie herbicydy przed fazą wybijania w pęd.

 

Trochę mnie pocieszyliście z tymi niskimi rzepakami, mój półkarłowiec się trzyma ziemi jak pieron (15-25 cm 3 dni temu), a okoliczne rzepaki już są do pasa i zaczynają kwitnąć, mojemu jeszcze do kwitnienia daleko. Bałem się, że 0,7l caryxu jesienią i 0,5l tebukonazolu w początku strzelania w pęd mu zaszkodziło, ale chyba wsio jest ok, ma zdrowy wygląd.

 

Swoją drogą, znajomy dwa lata temu przy nawożeniu 200kg N + 20t obornika bydlęcego wyciągnął z rzepaku 6,5t nasion z 3 klasy. Jesień caryx + tebu, wiosna toprex, płatek pictor. Odmiany rohan i kolumb.

błogosławieni ci co nie widzieli a uwierzyli....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj