tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

maxiben    23

ja tez mam taki dylemat ale dopiro 4 dni mam rozsiane yara can 200 kg i na chłodno myslac druga dawka powinna być do 2 tyg ale czy w tym układzie pogodowym [sucho i zimno ] poczekać z druga dawka dluzej ? bo raczej nie gloduje a i tez zbyt dużo nie pobiera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Druga dawka na rzepak ? Pierwsza w postaci Yara Sulfan (N i S) leży na polu 8 dni- silne rosy ani deszczyk jej nie rozpuściły... Co robić? Czekać? Czy sypać Saletrę żeby nie głodował ? 100kg saletry coś poratuje czy od razu pełną drugą dawkę walnąć i wtedy już komplet 200N/ha ?

Hmm aż tak sucho ze wcale się nie rozpuścił? Może w takim razie trochę się spóźniłeś z 1 dawką, albo ten nawóz nie nadaje się w tych warunkach. Nie dawaj 2 pełnej dawki, dopiero początek marca a już byś chciał całe nawożenie N zrobić? Za wcześnie zdecydowanie. Jak chcesz to daj te 100 kg saletry, tylko czy jak jest tak sucho to czy ta saletra się w miarę szybko rozpuści.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

U mnie sól leży na polu od 22.02 i ani myśli się rozpuścić, a po saletrosanie nie ma za bardzo śladu. Nie było śniegu stąd gleba jest bardzo sucha. Rzepak nie rośnie jakoś mocno bo jest też zimno. Wedle tych 14dni po pierwszej dawce też myślę ze drugą zastosuje ok 13marca w ilości 300kg saletry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
infinityPG    0

U mnie ten sam problem planowałem teraz siac saletre na rzepak jako uzupełnienie do polifoski21 która poszła na pierwszy rzut ale na polu jest bardzo sucho i jak do tej pory chłodno...Więc nie wiem czy jest sens wysiewac jeśli zapowiadają ładne pogody ... Czekac za deszczem?Saletra powinna się rozpuscic lecz do korzeni i tak bez deszczu nie trafi co o tym myślicie? :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

??? rzepak zakwitnie końcem kwietnia początkiem maja więc czemu tak szybko planujecie pełne dawki???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

jeśli nawóz się nie rozpuszcza na wierzchu to nic temu nie pomoże tylko upragniony deszczyk, jedyne co można zrobić to podratowac go dolistnie. W uprawach nie ma konkretnych terminów nawożenia są tylko przypuszczalne i prognozowane wszystko opiera się o fazy rozwojowe I dawka przed lub początek wegetacji II dawka wybijanie w pęd III dawka jeśli ktoś stosuje to np faza zielonego pąka lub żółtego zwartego pąka. Tego się nie przeskoczy a aplikowanie teraz pełnej dawki jest nieuzasadnione i niepotrzebne jest poprostu błędem.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Druga dawka na rzepak ? Pierwsza w postaci Yara Sulfan (N i S) leży na polu 8 dni- silne rosy ani deszczyk jej nie rozpuściły... Co robić? Czekać? Czy sypać Saletrę żeby nie głodował ? 100kg saletry coś poratuje czy od razu pełną drugą dawkę walnąć i wtedy już komplet 200N/ha ?

Najlepszy byłby oprysk dolistny ale temperatury troche za niskie.. Widać niedobory wyraźnie, głoduje rzepak? Jeżeli tak to daj te 100 kg saletry, z pełną 2 dawką sie wstrzymaj. Jezeli nie widać wyraźnych niedoborów to jeszcze poczekaj, a na następny sezon wybierz inny nawóz na pierwszą dawke ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie bo będę rozsiewał saletre na rzepak jutro 1 dawka i czy to nie jest już za pózno bo chyba jest no ale tak mi to wyszło jakość ale chyba nie jest aż tak strasznie pózno .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

z jakiego rejonu Polski jesteś?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jeszcze nie jest aż tak późno, tym bardziej ze jak siejesz saletre.. Wydaje mi się ze na taki nawóz to optymalny termin


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiewiur1987    0

koledzy jestem z woj podkarpackiego i pierwsza dawke na repak bede zmuszony sypnac dopiero w przyszlym tygodniu w ilosci jakies 200 kg czy to nie bedzie za malo i czy nie bedzie za pozno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Jeśli myślisz dopiero nad pierwszą dawką, a jest u ciebie sucho to lepiej pomieszać i dać np. 200lg saletrosanu i 200kg saletry na pierwszy raz, ale jeśli masz wilgoć to rzuć od razu 350-400kg saletrosanu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

to zależy jak wygląda u ciebie gleba i jaki nawóz dawałeś pod korzeń i jakim stanie jest rzepak jak jest słaby to należy ograniczyć azot a dać innych składników i mikro elementów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

Jakie to forum jest przewrotne... Jeszcze czytając oraz pisząc swoje wypowiedzi o ruszeniu z pierwsza dawka azotu było gro opinii że to szaleństwo! Że jak tak można tak szybko ruszać... Że to przecież luty! A dzisiaj po niecałym tyg widzę pierwsze opinie że może być już późno na pierwsza dawkę... Ehhh ten czas leci nieubłaganie:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

Jeśli tydzień temu wysiałem saltere amonową 34N w dawce 280kg na ha pod rzepak to drugi podejście, kiedy i w jakieś ilości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Druga dawke saletry 250 kg daj na początku wybijania w pęd najlepiej po zabiegu skracania.Rzepak ma wysokoś pędu 10-15 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

Aha czyli pierw oprysk skracający potem druga dawka.. Te 10-15cm musi mieć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

nie musi mieć .mozesz i wczesniej dać saletre,ale wydaje sie bardziej optymalny termin na poczatku wybijania w ped

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Ja na pierwszy strzał saletrosan dałem, a saletrę dam chyba w poniedziałek, albo środę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

dzisiaj dałem 330kg saletrosanu, miałem zamiar jeszcze dać 70kg saletry i 100 poli8, a na drugą dawkę 300 saletrzaku. Darować sobie już tą saletre i polifoskę czy jednak dac jak planowałem? Na jesieni dostał 350kg NPK 4-15-30-4S i 100kg soli.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj