tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

jaj juz po sianiu

rzepak 160kg/ha mocznik i na to 250kg/ha saletrosan

pszenica 120 kg/ha wczesniej siana i 150kg pozniej siana - saletra amonowa 34N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jaj juz po sianiu

rzepak 160kg/ha mocznik i na to 250kg/ha saletrosan

pszenica 120 kg/ha wczesniej siana i 150kg pozniej siana - saletra amonowa 34N

po co ten mocznik w pierwszej dawce?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

Ja tez jestem z powiatu tomaszowskiego ale jeszcze sie wstrzymuje. Pod miedzami jeszcze lezy snieg nie ma mowy zeby bez przymrozku wjechac. Na pierwszy rzut dam 150 saletry i 150 saletrosanu takze zanim saletrosan sie rozpusci saletra bedzie juz dzialac. Jezeli w pogodzie nic sie nie zmieni i nie beda juz nadawac duzych mrozow to pewnie kolo 10 zacznie sie akcja.

 

oj kolego do 10.03 to ma być średnio do 10'C, a nawet powyżej, i niby trochę deszczu wg niektórych prognoz. Jak teraz posieję, to akurat ten saletrosan się rozpusci, a azot zacznie działać pewnie za ok tydzień jak będzie wszystko ok z pogodą. A saletrę jak posiejesz to mimo wszystko 'chwila' musi minąć, zanim to zacznie być pobierane.. Najszybciej to chyba RSM, dlatego to (na próbę w tym roku) idzie u mnie po saletrosanie.

Ma być niby -2 w nocy, a liczę że rano ziemie dobrze ściśnie to może udałoby się objechać te góry ;)

Kto nie ryzykuje to nie wygrywa, u mnie 'patrząc przez okno' to nikt z rozsiewaczem nie jeździł, więc będę pierwszy.. :P mam zasadę, że należy robić to co się uważa za słuszne a nie patrzeć na to co myślą ludzie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MAZAK1PP    0

Hej! Wiem że wielu się narażę, ale ja nie mogę zapomnieć jak w ubiegłym roku zima powróciła koło 10 marca,pamiętam śnieg kilka lat temu w maju przez 4 dni. Myśle że wczesny start z azotem przyśpieszy wegetację rzepaku a potem może być różnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dfk110    1

zgadza się 2 i 3 klasa ale to nowe pole troche było zaniedbane i jesienią nie przewidziałem tak długiej wegetacji i dałem za mało azotu pod siew a później bałem sie dosypać żeby zima nie przyszła i nie wymroziło mi rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

Hej! Wiem że wielu się narażę, ale ja nie mogę zapomnieć jak w ubiegłym roku zima powróciła koło 10 marca,pamiętam śnieg kilka lat temu w maju przez 4 dni. Myśle że wczesny start z azotem przyśpieszy wegetację rzepaku a potem może być różnie.

 

pogody nigdy nie można przewidzieć dokładnie miesiąc do przodu...

Skoro masz takie spostrzeżenia to czekaj z pierwszą dawką do maja...

potem już śniegu być nie powinno..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal225    14

Hej! Wiem że wielu się narażę, ale ja nie mogę zapomnieć jak w ubiegłym roku zima powróciła koło 10 marca,pamiętam śnieg kilka lat temu w maju przez 4 dni. Myśle że wczesny start z azotem przyśpieszy wegetację rzepaku a potem może być różnie.

Tyle że wegetacja rzepaku już i tak ruszyła więc jak ktoś idzie na co najmniej zadowalający plon to pierwsza dawke ma za sobą bądź lada dzień wysieje ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Hej! Wiem że wielu się narażę, ale ja nie mogę zapomnieć jak w ubiegłym roku zima powróciła koło 10 marca,pamiętam śnieg kilka lat temu w maju przez 4 dni. Myśle że wczesny start z azotem przyśpieszy wegetację rzepaku a potem może być różnie.

w mojej okolicy w ubiegłym roku posieli nawozy przed tym powrotem zimy (z tym ze nie saletre) i nic rzepakom nie było a nawet pomogło. Plony na wysokim poziomie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rexreed    1

Witam Mam pytanie czy pojedyncze krople RSM 32 na lisciach rzepaku spowoduja oparzenia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie czy to nie za wczesnie siać wiewm ze pogoda dopisuje ale to luty ja zawsze końcem marcem siałem choc w naszych terenach w tamtym roku w kwietniu był snieg co dajecie na rzepak bo ja 250 saletry na pierwszy raz i na drugi 200 kg mocznika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

W podjeciu o siewie nawozów w obecnej chwili powinny nam pomóc dwie rzeczy mianowicie prognozy pogody długoterminowe o raz aura panująca za oknem. Prognozy długoterminowe są jakie sa nie zawsze sie sprawdzaja ale w tamtym roku zapowiadali nawrót zimy i ten nawrót przyszedł w tym roku nie zapowiadają narazie nawrotu zimy wrecz przeciwnue . Druga rzecz to pogoda jest ciepło a po roślinach widać że ruszaja juz nie mówie tu o rzepaku ale i po zbożach widać że ruszyły bynajmniej u mnie w podlaskim. Patrząc na kalendarz jest jeszcze wczesnie nawet bardzo ale co z tego ? Wszystko ruszyło taką mamy w tym roku wiosne w tamtym roku siałem nawozy 15 kwietnia jak nie później a w tym 26 lutego tak bywa dlatego według mnie nie ma co sie wstrzymywac z siewem nawozów takie jest moje zdanie aczkolwiek nie krytykuje tych którzy jeszcze nie sieją ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2064

wiosna zapowiada się długa więc może zamiast saletry lepiej będzie zastosować saletrzak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1308

Ci co teraz siejecie pierwszą dawkę azotu to kiedy będziecie siać drugą? Jeszcze w marcu? A co w kwietniu będzie? Rozkład jest równomierny?

W kwietniu będzie trzecia dawka i kwitnienie do czerwca!.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

Ja jutro rano startuje na rzepak i zboża... Oczywiście saletra... Rzepaki już ruszyły... Zaczynają robic się ładnie zielone...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Wydaje mi się że teraz zarówno na zboża jak i rzepak póki wegetacja obecna nie przypomina jeszcze tej marcowej dobrze by było zastosować jakiś azot z większym udziałem formy amonowej niż azotanowej np saletrosan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

Z tych co siali lub sieją na dniach.. dawał ktoś saletrę???

noo ja 22 lutego siałem saletre puławską 200 kg/ha drugi rok praktykuję tak wczesne sianie nawozów, w zeszłym roku wysialiśmy salertre anwilu około 1-2 marca i przyszła zima, myślałem że wszystki azot w pi*du poszedł :lol: ale nie jeden przejazd pszenżyta dostał pierwszą dawkę około 15 kwietnia bo zabrakło nawozu i nie zdążyliśmy wysiać bo przyszedł śnieg, różnica około 1-1,5 t gorszy plon (te same ilości azotu następna 2 dawka była jednocześnie równo) także śmiem twierdzić PIERWSZA DAWKA AZOTU DECYDUJE O PLONIE B) niema co zwlekać jak wegetacja ruszy azot już musi być na polu żeby rośliny się krzewiły Super agronomem nie jestem ale trzeba podpatrywać co robią inni rolnicy wyjeżdżając w lutym z rozsiewaczem :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Jeśli jutro sypnę 400kg Saletrosanu ile dać na drugą dawkę CANu Yary?

 

Jeszcze pytanie techniczne. Przeglądam tabele wysiewu i mam rozgraniczone nawożenie normalne i pogłowne. Teoretycznie wiosenne sypanie możnaby nazwać pogłownym ale jesli rzepaki czy zboża są w takiej fazie jakiej są to chyba większego znaczenia nie ma i mogę korzystać z ustawień dla obu nawożeń. Dobrze myślę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

moje nawożenie na rzepak wygladało tak 170kg/ha polifoski 21, 100kg/ha kizerytu, 205kg/ha saletry, pszenica 250kg saletry, pszenżyto 220kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek56    4

Wyjechal ktos z azotem w lubelskim?? Ja asekuracyjnie mam zamiar w nastepnym tygodniu przed deszczami dac 150 kg saletrosanu a za jakis tydzien 150 saletry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj