tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

BARABUS    6

tylko że mowa tu o nawozach naturalnych i organicznych a nie mineralnych... no chyba że ja czegośnie kumam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

NATURALNYCH I ORGANICZYNYCH , a tu kruczek o mineralnych nie wspomnieli :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Tak jak piszą koledzy, nie można stosować nawozów naturalnych (gnojowica, obornik, kompost itp.) nawozy sztuczne można jak najbardziej siać!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TJ206    1

poszło 400kg saletrosanu,na polu jest tak sucho że za tydzień będzie się u mnie kurzyło, najwięcej szkody zrobiły sarny których na rzepaku przez całą zimę pasło się około 45szt.

wydaje mi się że sianie saletry po rzepaku jest troszkę za wcześnie gdyż saletra daje kopa od zaraz a saletrosan jest nawozem pochodnym od siarczanu amonu i skutkuje tym że rozkłada się wolniej , a jest bardzo wcześnie i jeszcze mogą być znaczne przymrozki,sianie saletry jest bardzo wskazane jak jest póżna wiosna a narazie jest 23 luty.

na zboża poczekam jeszcze bo są bardzo dobrze skrzewione i dzisiaj dawka azotu spowoduje jeszcze większe krzewienie ,a na moich glebach (4b-6) gdy w czerwcu jest susza to rośliny u mnie zasychają więc z azotem w zboża poczekam ok 10 dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Rzepak który nie urósł na jesieni (póżno siany) warto próbować gonić nawozani czy darować sobie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Za tydzień będzie się kurzyło?!?! Skąd jesteś, jasię przedwczoraj topiłem w jednym miejscu. Ja ze śląska. RSM na rzepak planuję we wtorek/środę, mam nadzieję że opryskiwacz nie zawiedzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4r4s    3

U mnie nawóz rozsiał mało kto dziś widziałem jak były PGR lał RMS na rzepak i to w dzień bez przymrozku jest tak sucho w polu. Ja planuję jutro rozsiać, 350kg/ha saletrosanu wegetacja ruszyła i to nawet ostro bo widać spore przyrosty młodych korzonków. A na zboża mam saletrę, a zboża są bardzo dobrze rozkrzewione i nie wiem czy czekać jeszcze czy dać po prostu niższą dawkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Rzepak który nie urósł na jesieni (póżno siany) warto próbować gonić nawozani czy darować sobie?

jakie nawożenie dałeś na jesieni? czym chcesz gonić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati15196    2

umnie okolice lipska rolnicy zaczeli nawozic rzepak, ja zaczynam sianie w srode

Edytowano przez milanreal1
indeks dolny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Rzepak który nie urósł na jesieni (póżno siany) warto próbować gonić nawozani czy darować sobie?

Rzepak na jesieni wykształca wszystkie elementy struktury plonu już jesienią poza MTN. Teraz możesz tylko umożliwić aby wytworzył tą ilość rozgałęzień i łuszczyn która ustalił sobie jesienią.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

tyle ze nie raz widzialem slabe rzepaki jesienia a pozniej sypaly bardzo dobrze i wlasnie mtz miala bardzo duzy wplyw na pozniejszy plon....warto probowac skoro juz jest na polu....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damii1    62

byłem w sobote na CZECHACH i tam sieja zboża i kurzy sie jak nie wiem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

tyle ze nie raz widzialem slabe rzepaki jesienia a pozniej sypaly bardzo dobrze i wlasnie mtz miala bardzo duzy wplyw na pozniejszy plon....warto probowac skoro juz jest na polu....

Słaby rzepak to pojęcie względne. Zasada jest prosta, im więcej liści, tym więcej może być rozgałęzień. Ale zawsze jest tak że błędów z jesieni już się nie naprawi.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzeskw75    118

Witam,chciałbym rozsiać na rzepak i pszenicę kizeryt tylko może ktoś podpowie w jakiej dawce i w jakim terminie go wysiać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

z własnego doświadczenia wiem ze jak rzepak jest słaby jesienią to rekordowych plonów nie będzie. Kilka lat pod rząd mieliśmy problemy z rzepakiem - albo za późno posiany ze względu na pogode lub awarie, albo poszedł w pęd bo nie został skrócony albo jeszcze coś. Kombinowaliśmy nawozenia dolistne i co no tylko. Plony 2,5-3 t/ha

Dopiero jak na jesieni udało się wszystko dobrze i na czas zrobić to i plony wzrosły. Teraz 4 t nie jest już takim problemem jak kiedyś. Rzepak jest rosliną wymagającą i nie lubi niedociągnięć.

Ale warto też zadać sobie pytanie czy skoro już zasiany i jest słaby to czy warto przyorywać czy jednak nie lepiej powalczyć o niego. Wiadomo, ponowny siew to też koszty.

Jednego roku po sąsiedzku z wujkiem przerabialiśmy taki przypadek. Po ruszeniu wegetacji rzepak masowo zaczął wypadać, wujek posiał pszenice jarą my zostawiliśmy rzepak. Osiagnęliśmy jakieś 2,5-2,7 t/ha, on jakieś 4-4,5 t pszenicy. I w tej sytuacji jednak warto było zostawić rzepak, bo przesiewając wcale lepiej bym nie wyszedł a tak dodatkowo pozostało mi zmianowanie.

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Witam,chciałbym rozsiać na rzepak i pszenicę kizeryt tylko może ktoś podpowie w jakiej dawce i w jakim terminie go wysiać?

ja dzisiaj posiałem 150 kg/ha, a jutro jadę właśnie na pszenicę 100 kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam do was pytanie dlaczego wybieracie saletrosan zamiast siarczanu amonu?

Przecież wersja z siarczanem jest tańsza bynajmniej jak dla mnie (jeżeli się mylę to wyprowadźcie mnie z błędu).

Planuje wysiać (pewnie za półtora tygodnia bo u nas w wlkp nie idzie na pole wejść jak narazie):

I dawka 200 siarczanu amonu + 200 saletry

II dawka 250 saletry

Rozważałem zamianę siarczanu na saletrosan ale jak dla mnie to się nie kalkuluje...

Co Wy o tym myślicie?

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

siałes kiedyś siarczan amonu?Jak posiejesz to przejdziesz na saletrosan.siarczan cieżko rozsiac na szerokość np sianej saletry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

saletrosan zawiera 19 % formy amonowej azotu i 7 formy azotanowej. Forma amonowa (tak jak w siarczanie) działa wolniej, nie jest wymywana, nie rozhartowuje gwałtownie roślin. Forma azotanowa działa szybciej, może być wymywana i szybko pobudza rosliny.

Dlaczego saletrosan? A dlatego że ma dobry stosunek obu form, nie jest to tak jak w saletrze 50/50 ale dominuje forma amonowa przez co nadaje się na wczesny wysiew bo nie rozhartowuje szybko roślin, a pewien % formy azotanowej zapewnia dobry start no i ma w swoim składzie siarke (tak jak siarczan)

A dlaczego nie saletra i siarczan? Zmieszanie tych nawozów jest niemozliwe - inna granulacja spowoduje nierównomierny wysiew, a dwa przejazdy to też koszty więc najlepiej kalkuluje się Saletrosan


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

jak kolega wyżej pisze i na dodatek siarczan bardzo zakwasza ziemie i nie nadaje się jak masz niskie ph.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

siarczan amonu z reguły jest krystaliczny ciężko osiągnąć im duże szerokości rozsiewu, a koszt azotu i siarki łatwo mozna obliczyc i porównać saletrosan z siarczanem amonu.

 

Ja osobiście narazie czekam z azotem, rzepak głoduje ale jeszcze wszystko sie może wydarzyć w pogodzie, za ok. miesiąc się okaże kto się przewiózł oby nikt.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buczek    9

Witam!

Mam do was pytanie dlaczego wybieracie saletrosan zamiast siarczanu amonu?

Przecież wersja z siarczanem jest tańsza bynajmniej jak dla mnie (jeżeli się mylę to wyprowadźcie mnie z błędu).

Planuje wysiać (pewnie za półtora tygodnia bo u nas w wlkp nie idzie na pole wejść jak narazie):

I dawka 200 siarczanu amonu + 200 saletry

II dawka 250 saletry

Rozważałem zamianę siarczanu na saletrosan ale jak dla mnie to się nie kalkuluje...

Co Wy o tym myślicie?

Pozdrawiam.

siarczan amonu bardzo mocno zakwasza glebę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

jak masz niskie ph to raczej rzepak sie nie uda

a teraz co mysle o siarczanie i saletrosanie a moze dlaczegoi stosuje tylko saletrosan

fajnie wygranulowany

super proporcja siarki do azotu

dobry wysiew wscieżki tech \

mniej zakwsza niz siarczan


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

Saletrosan też zakwasza.

 

siarczan amonu z reguły jest krystaliczny ciężko osiągnąć im duże szerokości rozsiewu, a koszt azotu i siarki łatwo mozna obliczyc i porównać saletrosan z siarczanem amonu.

 

Ja osobiście narazie czekam z azotem, rzepak głoduje ale jeszcze wszystko sie może wydarzyć w pogodzie, za ok. miesiąc się okaże kto się przewiózł oby nikt.

 

Miesiąc będziesz czekać z azotem?? To ci powiem że się przejedziesz niestety.

Parę lat temu śnieg spadł w maju i były przymrozki, także można i do maja czekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj