tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Kondziu1832    202

@e1leex tu Cię poprę bo ja właśnie przeholowałem leciutko z saletrzakiem w pszenicy ozimej. Później się przestraszyłem że może być nie wesoło Lecz po wstępnych oględzinach nie jest źle. Pszenica jest ciemno zielona ładnie rozkrzewiona itp.. no fakt że tam troszkę listki ma przepalone ale to norma. Tak się zastanawiam co tu dać po głowie.

 

Panowie wracając do tematu to mam takie pytanko : "Czy opłaca się siać rzepak jary"? Na jesień za sucho było i wyszło jak wyszło. Duża różnica wychodzi w porównaniu do ozimego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

krótko i na temat nie siej jarego nie opłaca sie

  • Like 1

Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

wiem że wiedze masz bo czytam twoje posty ale tutaj sie mylisz, napiszę Ci tak jestem rolnikiem ale pracuje też w jednej z najwiekszych firm obsługujcych rolnictwo w Polsce i powiem Ci tak byłem kilka razy w top farmsie nie jest to pgr a plony jakie maja to kolego można tylko pomarzyć.A czemu lali RSM bo mieliśly długą i ciepłą jesień rzepak był bardzo głodny azotu i trafili w dziesiątkę bo ich rzepaki są w idelanym stanie

 

TopFarms to nie jest czasami ta sama firma co zamiast zboża zbiera podkowy na polu i wyznacza nagrodę w wysokości 20tyś w wiadomościach w TVP.

Ja jestem tego samego zdanie co poosa21 i jak ktoś ma ładny rzepak jesienią to nie znaczy że mu nie wymarznie albo sarny go nie zjedzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja też jesienią lałem RSM pod rzepak w ilości 80 litrów, z powodu że miałem słaby rzepak, bardzo nie równo wschodził, i powiem że to była bardzo dobra decyzja. Sąsiad nic nie dawał i różnica bardzo duża, mój dużo ładniejszy.Sąsiad potem jeździł pryskał ale było za późno. Pierwszy raz tak dałem, a zawsze byłem przeciwnikiem dokarmiania azotem w jesieni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Ja dałem tylko mocznik dolistnie przy skracaniu i to niestety było za mało... Wszystko się okaże w kwietniu po zimie, kto miał szczęście co do tego wyboru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
16HDR008    0
Napisano (edytowany)

Witam

 

Czy ktoś z dolnośląskiego planuje w najbliższym czasie wysiew azotu na rzepak ? Pogoda jaka u nas jest każdy widzi, co będzie ...? Pronozy w większości źródeł nie zapowiadają powrotu zimy. Zastanawiam sie czy w połowie tygodnia nie ruszyć z saletrosanem, później znikam na prawie dwa tygodnie więc kolejny termin to "dopiero" przy tej aurze koniec lutego.

 

W galeri widziałem rzepak już zasilony ( z wyglądu nawozu chyba saletra 34%) przez jednego z forumowiczów. Pewnie osób które już wjechały lub mocno się zastanaiają jest więcej i forum jak w ubiegłym roku podzieli się na tych co są za i przeciw. Prawdopodobnie rozpocznie się dyskusja że za wcześnie, dopiero luty ale rzepak nie patrzy w kalendarz tylko rusza jak temperatura jest odpowiednia średnio 2-3 stopnie, u nas od tygodnia noc na plusie , dzień do 10 st, kolejne tygodnie tak samo.

 

Ostatnie pytanie saletrosan będę siał po raz pierwszy Amazone model zaf 603 lub 604 nie wiem. Rozsiewacz bardzo popularny więc może ktoś napisze jaką skalę ustawia na wysiew 350 kg/ha i przy jakiej prędkości, zawsze jakis punkt odniesienia. Mile widziane również tabele, informacje odnośnie ustawień saletry 32%.

 

Dzięki za wszelkie info.

Edytowano przez 16HDR008

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Różnica jest w taka, że rok temu byli zwolennicy wcześniejszego wysiewu i późniejszego, ale przypomnam że był to marzec, a teraz jest początek lutego. Masz za dużo pieniędzy, nie szkoda ci narobić kolein, albo więcej szkód niż pożytku bo zima może jeszcze wrócić, a to nie jest termin żeby nie móc usiedzieć na d*pie. Ja w pole czy to z solą czy saletrosanem nie wybieram się szybciej jak 1 marca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Dokładnie ja też ani myślę wyjeżdżać szybciej jak 1 marca ewentualnie koniec lutego jak będzie pewność, że zima nie wróci i nie będzie kolein robić, . Nie ma co się spieszyć szczególnie jak rzepak nie głodował przed zimą przetestowane w zeszłym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalhr    0

Witam

Ja wczoraj właśnie zasiliłem rzepak Polifoską 21 w ilości ok.50 kg/ha N. Kolein nie narobiłem rzepaku też nie mam "na głodzie". Czy zrobiłem dobrze będę wiedział w żniwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Polifoska 21 w dawce 50kg/ha? zastanwiam się czemu miało to służyć. Nie wiem czemu ludzie w tak gorącej wodzie są kompani. Jeszcze śmiało miesiąc zimy!!! Zapodać teraz nawóz azotowy to dość nieroztropna decyzja. Pierwsze to straty związane z wymyciem, drugie to pobudzenie roslin do wzrostu i ich rozchartowanie przed niewiadomym jutrem. Może i się myle, (nie znam warunków metorologicznych w całej polsce), jednak ja czekam spokojnie do początku marca i co by nie było wcześniej w pole nie wchodzę!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

tymi 50 kg to nwm co chcesz uzyskać... według mnie to aby marnowanie ropy i czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Potas głównie sól czy kornkali się rzuca parę tygodni przed azotem na zmarznietą glebę także śmiało czekajcie do marca :) chyba że stosujecie formę siarczanowa potasu to możecie czekać, czy się mylę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

50kg azotu napisał że wniósł z polifoski. Powiem że nie będzie trzeba czekać aż do żniw, zobaczysz wcześniej bankowo. Jeśli nie będzie mrozów a rośliny ruszą okej, ale jeśli dałeś azot i może być później nawrót zimy i nie będzie śniegu to dużo większe prawdopodobieństwo że przegrałeś. Ja jestem tego zdania że nadgorliwy 2razy traci i czekam do marca z azotem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

nie gadajcie wszyscy, że czakacie do marca, bo będą np pod koniec lutego zapowiadać, że zima już nie wróci to zaraz wyjedziecie na pole. Po prostu trzeba oglądać pogodę i jeszcze trochę poczekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

nie wierze zapowiedziom ze zima nie wróci. Miało być 30 stopni mrozu a jest +10 więc o czym mowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Witam

Ja jutro 100 kg corn cali a za tydzień jadę z azotem

Zachodniopomorskie- zima nie wróci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

zawsze oglądam pogodę na 2 tyg w tvn w niedzielę o 19.35, a tu wczoraj nie podawali-chyba pierwszy raz! Nie wiem, może boją się coś mówić, aby źle nie powiedzieć!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziel    115

Ludzie w środku zimy chcecie już zasilać rzepak. Przecież wegetacja nie ruszyła ani nie zapowiada sie by ruszyła w ciągu tego tygodnia. Nawóz pójdzie w "rów" a kasa do banku i nic to nie da lub bradzo mało da. Planuje na początku marca wyjechać z nawozami. Teraz go pobudzicie przyjdzie mróz i możecie rozglądać sie za nasionami rzepaku jarego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziel    115

Ja pogode sprawdzam na Twojapogoda.pl tam masz na 16 dni można powiedzieć ze sie sprawdza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Każdy portal pogodowy na 16 dni pokazuje ciepło, ten na kolejne 16 dni też zimy nie wskazuje choć różnie być może. To tyle bo zaraz moderatorzy mi napiszą że to nie forum o pogodzie

Edytowano przez magnum123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalhr    0

Kolego magnum dzięki za link z pogodą. Jeśli taka będzie to chyba źle nie zrobiłem;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

Nawet jak coś nie nadają dalszego ochłodzenia, aby wegetacja w pełni ruszyła całodobowo musi być tmp powyżej 5 stopni. Narazie jak widać tak nie będzie bo w nocy jest 0 albo nawet poniżej. Wysiewając teraz azot poprostu marnujecie pieniądze gdyż roslina nie przyswoi go w pełni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

no ale nie koniecznie mówimy wszyscy o azocie, aby nie pobudzać roślin można zastosować np kizeryt, korn-kali, sól potsową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj