tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jaco25    300

Przy tej cenie co był w tym roku to ostrożnie bym podchodził do takiego ładowania nawozu w plantacje. Oczywiście dla optymalnego rozwoju rzepaku trzeba pewne minimum wprowadzić to ile podaję BENNY82@ to trochę za mało i jak piszę eMWU@ można w bardzo szybki sposób wyjałowić glebę. Ja daję na jesień 24N-60P-90K i na wiosnę 150N w czystym składniku moim zdaniem to takie minimum do osiągnięcia plonu 3t/ha a jak pozwoli pogoda to może nawet 3,5t/ha.

 

wyjałowićto raczej nie wyjałowie od przeszło 6 sezonów z pól nie wyjechało ani żdzbło słomy a polifoska jest sypana regularnie w ilości 200kg i wiecej zależnie od uprawy. poza tym 150-160 tomaksymalna dawka N jaką sypie na swoje gleby i dostosowuje ja pod nawożenie PiK tzw racjonalne nawożenie z jego optymalnym wykorzystaniem.

 

widze że nie zrozumielismy sie 55N 45K 22P to dawki na hektar w czystym składniku + - pare kilogramów

 

BENNY wg. Ciebie 55kg N w czystym składniku to dużo :blink: ?? To jest raptem nieco ponad 200kg saletrzaku, ja daję po 150kg w czystym składniku i mam wrażenie, że jeszcze by się zmieściło z 15-20 kg w czystym składniku.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja w ubiegłym roku dałem pod korzeń 500 kg Amofoski 4-16-18 (nie był to najlepszy wybór nawozu), wiosna 300 saletry i później 200 mocznika + nawożenie dolistne (N P K S + mikro) - plon 4 t, i gdyby nieuregulowany odczyn to napewno plon byłby wyższy

w tym roku dałem pod korzeń 100 kg fosforanu amonu, 200 kg soli, wiosna pójdzie 300-350 saletrosanu i 300 saletry - zakładam plon 4-4,5 t


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

dużo to nie :) widząc nawożenie stosowane przez innych użytkowników forum. na dzień dzisiejszy na tyle mnie stać aby wydawac na nawozy i zbilansowac nawożenie na tyle aby teoretycznie uzyskać te 3 t a jesli w praktyce sie to potwierdza to mnie to satysfakcjonuje i wystarcza na 30 ha bez produkcji zwierzecej trzeba warzyc każdy grosz

 

ja w ubiegłym roku dałem pod korzeń 500 kg Amofoski 4-16-18 (nie był to najlepszy wybór nawozu), wiosna 300 saletry i później 200 mocznika + nawożenie dolistne (N P K S + mikro) - plon 4 t, i gdyby nieuregulowany odczyn to napewno plon byłby wyższy

w tym roku dałem pod korzeń 100 kg fosforanu amonu, 200 kg soli, wiosna pójdzie 300-350 saletrosanu i 300 saletry - zakładam plon 4-4,5 t

 

ja odchodze od wieloskładnikowych npk nie mówie że są złe ale sól i polidap albo superfosfat wzb są dostepne w moich okolicach od ręki i wychodzi mnie taniej ich stosowanie

losktos nie chciałbym ciebie urazic ale przelicz sobie ile wniosłeś a ile zabrałes z pola z takim plonem. wydaje mi się ze składnikowo to niemal to samo co u mnie a mi wytykasz wyjałowienie ziemi w przyszłości to sobie zrobiłeś to samo nawet tego nie wiedząc. podlicz i przemyśl ja stosowałem również nawożenie dolistne ale tego nie wypada wliczać jeśli chodzi o czynnik determinujący plon nie właczając boru oczywiście boto podstawa przy rzepaku.

 

aha saletrosan też stosuje przy rzepaku min 300kg choć wychodzi bardzo drogo jeśli chodzi o azot ale rekompensuje zawartością siarki.

Edytowano przez BENNY82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

To się zdecyduj czy dajesz 55kg N czy 55kg N + 300kg saletrosanu + odżywki... Nie będę dalej komentować. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

55kg N a czy ktoś tu pytał mnie w jakich formach azot podaje? generalnie to saletra 34 no i saltrosan od 2 sezonów bo to naprawde dobry nawóz choć drogi ale warto ze wzgledu na siarke choć wiadomo że ona w tym nawozie też musi kosztować. eMWu opanuj emocje i czytaj ze zrozumieniem. w tym roku na drugą dawke dam mocznik bo krucho z kasą

 

ja już tez poprzestaje dyskusji. chodziło mi tylko o to że gardzi sie tymi kto zbiera 3t rzepaku z hektara dla niektórych to dobry plon i zadawalający . nawożenie pokrywa zapotrzebowanie rośliny na taki plon + - pare kilogramów + zabiegi i cieszy mnie że poprowadze rosline tak aby mi to oddała plonem.

Edytowano przez BENNY82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

kolego albo nie umiesz przeliczać czystego składnika albo poprostu coś ściemniasz. Licząc ubiegły rok wyszło ok 190 kg N (nie licząc odżywek) 80 P i 90 K wiec gdzie gdzie tu masz podobną ilość w Twojej wersji. Gdzie 190 a gdzie 55 kg, nawożenie P i K również miałeś niższe. Mówisz saletra i saletrosan, to dajesz po 100 kg saletry i saletrosanu? A nawet nie całe po przy 100 kg obu nawozów wniósłbyś 61 kg N


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Jakie emocje? :) Pytam się, bo się zagubiłem w Twoich wypowiedziach. A te (mininimum - jak napisałeś) 300kg saletrosanu to dokładnie minimum 78kg N, ciutke więcej niż 55kg.

 

aha saletrosan też stosuje przy rzepaku min 300kg choć wychodzi bardzo drogo jeśli chodzi o azot ale rekompensuje zawartością siarki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

z tym ze te 78 kgN to napewno 1 dawka ale nie ostatnia


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

musiałbym bym ci całe nawożenie rozpisac ale tak w skrócie to 1 dawka 250 kg saletry 34 po tygodniu zdaje sie sypnełem 2 dawke 300kg saletrosan. saletra poszła pierwsza bo rzepak dostał w kosc zimą normalnie pierwszy idzie saletrosan. licz albo wracaj do szkoły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

To gdzie te 55kg N?

 

w skrócie to 1 dawka 250 kg saletry 34 po tygodniu zdaje sie sypnełem 2 dawke 300kg saletrosan

 

Bo liczę i mi nie wychodzi, widać muszę wrócić do szkoły. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Wiesz kolego trochę Cię rozczaruję posiałem rzepak bez nawozu jesienią wiosną dałem 10 kwietnia 400 kg saletry żadnych odżywek plon ważony 4 tony z ha gleba 4 i 5 klasa więc myślę że rok był wyjątkowo korzystny i tyle

Gratuluję.

Ale do rzeczy.

W swoich wypowiedziach pomijacie istotną kwestię, tj. od ilu lat na danej działce siejecie rzepak ozimy oraz z jaką częstotliwością on na niej występuje?

Bo osobiście w gwoli wyjaśnień mam na karku ponad 50 latek, a to myślę wiele wyjaśnia.

 

A co do eksperymentu to owszem poszło 500 kg/ha sezon soli.

Wysiany rzadziuchno bo 1,7 kg/ha (35 nasion na metr).

Toprex w 5-6 liściu dopiero, i nie z powodu przebiegu pogody.

Zbyt wczesne stosowanie środka (ogólnie regulatora) powoduje efekt tzw "fioletowego serca" co wiąże się z przychamowaniem wzrostu systemu korzeniowego. Korzeń wykształca dodatkowe boczne korzonki zamiast pomykać w głąb gleby by osiągnąć silną budowę palową.

I moim celem nie było wyhamowanie wzrostu a zabezpieczenie przed chorobami.

Plantacja w obsadzie do 35 roślin na metrze nie konkuruje o pokarm wilgoć i światłoi śmiem twierdzić że to jest optymalna ilość do uzyskania wysokiego plonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Tu się zgadzam, ale to tylko odnośnie hybryd i nie wszystkich. Rzadkie siewy niosą ze sobą ryzyko, że w razie złych warunków obsada będzie zbyt mała. W tym roku siałem 46 żywych nasion na metrze i wschody oceniam na ok. 50-60%, czyli jest dobrze, gdybym siał 20-30 to wtedy musiałbym się martwić finalną obsadą.

 

A co do tych bocznych korzeni - efektu regulatora wzrostu: warstwa próchnicza zazwyczaj wynosi ok. 30-40cm, na lepszych glebach więcej; moim zdaniem więcej dobrego przyniesie lepsze wykrorzystanie wody i składników pokarmowych z warstwy próchniczej, która ma lepsze zdolności magazynowania wody, niż te dodatkowe 5-10cm na 2m głębokości podglebia-martwicy np. piasku ilastego.

 

EDIT:

- tegoroczny efekt po caryxie 0,7l + 0,3l tebukonazolu: http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/464110-lekki-niedobor-boru-px104/

- zeszłoroczny efekt po toprexie 0,2l + tebu 0,2l: http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/391183-pioneer-d06-a-zakwaszenie/

Edytowano przez eMWu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Ze względu na możliwość występowania kiły rzepaku, staram się by na danej działce rzepak nie był częściej niż co 4-5lat, dla przykładu

rzepak ozimy-pszenica ozima-bobik-pszenica ozima-jęczmień jary-rzepak ozimy lub

rzepak ozimy-pszenica ozima-owies-pszenica ozima-rzepak ozimy.

Edytowano przez jaco25

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Zbyt wczesne stosowanie regulatora to jedno a drugie to forma, przykładowo Caryx zawiera chlorek mepikwatu i metkonazol a obie te substancje działaja silnie skracająco a gorzej jako fungicyd (a własciwie chlorek mepikwatu to typowy regulator), zwykły tebukonazol znowu działa odwrotnie słabiej skraca, bardziej chroni od grzyba.

 

u mnie efekt po 0,3 l Toprexu wyglada tak http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/467826-rzepak-ozimy-adriana/


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

eMWu

 

dawka 1 na 1 hektar 250 kg saletra 34 = 85 kgN czystego

2 dawka 300 kg saletrosanu 26N 13S = 78kgN czystego codaje

 

85+78=163kgN :3=54,999999999kg coś trzeba jasniej jeszcze rozpisać to służe. ::)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Teraz to się już wkurzyłem. Czytaj co wypisujesz i nie obrażaj tekstami typu "wróc do szkoły".

 

widze że nie zrozumielismy sie 55N 45K 22P to dawki na hektar w czystym składniku + - pare kilogramów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

milanreal1 z całym szacunkiem ale jeżeli uważasz że 3t rzepaku z hektara to mało to sie mylisz. czytając forum to w du*** sie przewraca jak co poniektórzy walą po 240 czystego N i wiecej i zbierają po 4 t z ha nie mówiąc już o nawożeniu pk po 400 kg soli i wiecej to mnie smiech bierze. pytanie czy nakłady sie zwracają? ja od roku stosuje nawozenie pod plon 3t czyli 55N 45K 22P plus bor i średni plon w tym roku 3,3t/hai dla mnie to sie kalkuluje.

Wiem że nie jest to tak mało biorąc pod uwagę że średni plon rzepaku w Polsce to chyba 2,7t.

Gratuluję.

Ale do rzeczy.

W swoich wypowiedziach pomijacie istotną kwestię, tj. od ilu lat na danej działce siejecie rzepak ozimy oraz z jaką częstotliwością on na niej występuje?

Bo osobiście w gwoli wyjaśnień mam na karku ponad 50 latek, a to myślę wiele wyjaśnia.

 

A co do eksperymentu to owszem poszło 500 kg/ha sezon soli.

Wysiany rzadziuchno bo 1,7 kg/ha (35 nasion na metr).

Toprex w 5-6 liściu dopiero, i nie z powodu przebiegu pogody.

Zbyt wczesne stosowanie środka (ogólnie regulatora) powoduje efekt tzw "fioletowego serca" co wiąże się z przychamowaniem wzrostu systemu korzeniowego. Korzeń wykształca dodatkowe boczne korzonki zamiast pomykać w głąb gleby by osiągnąć silną budowę palową.

I moim celem nie było wyhamowanie wzrostu a zabezpieczenie przed chorobami.

Plantacja w obsadzie do 35 roślin na metrze nie konkuruje o pokarm wilgoć i światłoi śmiem twierdzić że to jest optymalna ilość do uzyskania wysokiego plonu.

Zbyt wczesne stosowanie nawet toprexu przyhamuje wzrost systemu korzeniowego? Chyba nie, to tylko triazole, rzadko triazole działają negatywnie na rośliny. Co innego caryx która ma typowy regulator wzrostu w składzie.

Co do rzadkiego siewu, jak najbardziej na +. A próbowałeś może siewu w szerokie rzędy?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

eMWu

 

dawka 1 na 1 hektar 250 kg saletra 34 = 85 kgN czystego

2 dawka 300 kg saletrosanu 26N 13S = 78kgN czystego codaje

 

85+78=163kgN :3=54,999999999kg coś trzeba jasniej jeszcze rozpisać to służe. : :)

 

Nie trzeba było tak od razu napisać :P, że 55kg czystego składnika na 1t uzyskanego plonu rzepaku dajesz :)


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Przyjmuję przeprosiny. :) To jednak mi udało się uzyskać lepszy wynik od Ciebie, nawożenie 250kg polifoski 6 + 330kg saletry kędzierzyńskiej wydało 3,5t rzepaku z hektara. Zbiór 2012, nieźle go wtedy pomroziło, saletrę sypało się na łyse pole, odmiana pioneer D03, średnio 20 roślin/m2.. Czyli 30kg N włożonego N dało 1t ziarna, ale stanowisko pod rzepak było wybitne, po drugie pole przed siewem ostatnio gościło rzepak 20 lat wcześniej.

 

Ja próbowałem siewnikiem mechanicznym i mam takie doświadczenie, ze jeżeli nie sieje się punktowo to różnica jest raczej in minus. A siew punktowy w najszerzej 37cm, widziałem rzepak siany w szersze rzędy (było ok. 45-50cm), źle to wyglądało, mimo 2giej klasy gleby, rzepak nie utworzył jednorodnego łanu, co na pewno odbiło się na plonie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Jeżeli chodzi o siew punktowy w rozstawie 45cm rzędy i odstęp między roślinami 8cm żle to wygląda. ziemia 3ai3b plon 3,3t/ha. słabo rzepak sypał i łan był nie równy. ja osobiście sieję co 13cm za rok spróbuje co 26cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Ja siałem co 25cm i radzę, żeby taki wysiew zrobić tylko na małym areale na próbę. Wbrew pozorom żadnych plusów takiego siewu nie zauważyłem, rzepak gorzej sypał niz rok wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JackDaniels7    31

Od kilku lat siejemy w rozstawie powyżej 20cm, ostatnie 2 lata było w granicach 28cm, i w przypadku rzepaku mieszańcowego widać, różnicę poprzez lepsze rozkrzewienie, a co za tym idzie lepszy plon, jest również mniejsza presja roślin na pobór wody bo nie są tak zagęszczone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635

jak jest z tą częstotliwością siewu rzepaku na danej działce?

im rzadziej tym lepiej? pomijam tutaj ryzyko kiły-głównie chodzi mi o plon...

Planuję w tym roku zasiać rzepak na działce na której nigdy nie był uprawiany... czego mogę się spodziewać? Przedplonem będzie zasiany za 3 m-ce jęczmień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj