tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

milanreal1    319

Polifoska 6 bardzo dobry uniwersalny nawóz bo można ją nawozić bardzo wiele upraw. Co do nawożenia NPK nie muszę chyba przypominać że dawki zależą nie tylko od pobrania rośliny uprawnej ale też od zasobności gleby w P i K. Zaletą wieloskładnikowych jest brak mieszania i jeden przejazd rozsiewaczem, wadą zazwyczaj wyższa cena niż jednoskładnikowych. Jeżeli jednak wieloskładnikowy wychodzi taniej niż sól+fosforan to chyba nie ma nad czym się zastanawiać...


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emo87    5

no w miarę ciekawe rozwiązanie zawsze można na wiosnę uzupełnić potas w postaci soli. Jak zastosujesz jakiś zamiennik polifoski wyjdzie jeszcze trochę taniej no i nie trzeba dwa razy jeździć po polu.


aaabbb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Będę siał pierwszy raz rzepak. Pytanie czy takie nawożenie będzie ok? Jesień 240kg Polifoska 6, 35kg N; wiosna 90kg N; póżniej 3 dawka 60kg N. Gleba na bardzo wysoką zawartość P i MG i niską K, no i największy problem PH około 5. Na ściernisko pójdzie 4t wapna węglanowego i przed siewem pod agregat 500kg kredy granulowanej.

Jaki dać dobry oprysk na chwasty, głównie mam problem z miotłą na tym polu.

Edytowano przez majes

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emo87    5

Hmm za mało potasu, przy niskiej zawartości to potrzeba dać około 150 kg wiec do tych 240 kg polifoski 6 jakieś 50 kg soli potasowej na jesieni i 100 kg na wiosnę jak najwcześniej. Co do niskiego ph to jak nie masz toksycznego stężenia glinu to rzepak powschodzi( znam przypadki ze były duże place bez żadnej rosliny) i nie powinno być aż tak dużej tragedii, wiadomo najlepiej jakby ph było powyżej 6 ale to gdybanie..... chwasty najlepiej po wschodach navigator plus metazanex (sam tak stosuje bo mam problem z fiołkiem) a miotłę i inne jednoliścienne to albo lablador lub leopard tanio wychodziły ale to po dwuliściennych. jeszcze warto dodać jakiś fungicyd na jesieni np toprex


aaabbb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Będę siał pierwszy raz rzepak. Pytanie czy takie nawożenie będzie ok? Jesień 240kg Polifoska 6, 35kg N; wiosna 90kg N; póżniej 3 dawka 60kg N. Gleba na bardzo wysoką zawartość P i MG i niską K, no i największy problem PH około 5. Na ściernisko pójdzie 4t wapna węglanowego i przed siewem pod agregat 500kg kredy granulowanej.

Jaki dać dobry oprysk na chwasty, głównie mam problem z miotłą na tym polu.

Nie lepiej zastosować jakiś nawóz z wyższa zawartością potasu? Albo do polifoski dodać soli potasowej. Dobrze ze dajesz wapno. Dawki N wiosną trochę skromne, wystarczy na ok 3t.

Do odchwaszczania rzepaku jedna z najpopularniejszych mieszanin jest butisan+command. Jeżeli nie chcesz się bawić w mieszanie możesz dać colzor trio z 3 substancjami aktywnymi zwalczającymi najgroźniejsze chwasty w rzepaku. I jesienią jeszcze koniecznie fungicyd z funkcją regulatora jak toprex.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Korzystałem z kalkulatora ze strony polifoska.pl To może lepiej dać Polifoska 4 - wychodzi 400kg/ha? Doczytałem że rzepak potrzebuje dużo siarki. To może lepiej zastąpić polisoke Lubofoską pod rzepak? O ile zwiększyć N na wiosnę żeby celować w 4t?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emo87    5

Stosując 400kg Polifoski 4 wprowadza się 128kg potasu a to jest mało przy niskiej zawartości w w glebie, można to uzupełnić solą potasową. Rzepak pobiera sporo siarki ale jak sieje się go pierwszy raz na danym polu to jakiś zasób w glebie jest, ja proponowałbym zastosować saletrosan na wiosnę bo Lubofoski fajne nawozy ale drogo wychodzą. Z tego co piszesz to do tych 240 Polifoski 6 chciałeś dać jeszcze 35 kg azotu dodatkowo i 150 kg na wiosnę to w sumie daje około 200 kg. Rzepak na każdą tonę pobiera około 60 kg azotu czyli na 4 tony 240 kg ale trzeba uwzględnić mineralizacje i jakieś zapasy czyli wg różnych opracowań od 40-70 kg/ha czyli wystarczy od 170-200 na 4 t ale możesz dać te 20-30 kg/ha więcej na wypadek plonu około 4,5t. Co do zwalczania chwastów to stosując butisan+command wychodzi rozsądnie cenowo ale przebarwia i lekko hamuje początkowy wzrost rzepaku szczególnie gdy występują opady deszczu po zabiegu i jest wilgotno, poza tym nie zwalczy dobrze fiolka a mam z nim duży problem. Colzor trio nigdy nie stosowałem też zawiera chlomazon czyli może przebarwiać rzepak no i chyba wychodzi drożej. Wiem ze nie jestem obiektywny bo sam stosuje po wschodach Navigator+ metazanex (najczęściej zamiennik) ale na razie się sprawdza i co dla mnie ważne dobrze fiołka zwalcza, jak nie masz problemu z nim i siejesz ten rzepak nie na piachu to możesz zastosować butisan+command wyjdzie trochę taniej.


aaabbb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Jakie dawkowanie masz przy Navigator+Metazanex a Butisan+Command?? Planuje w tym roku pierwszy raz herbicyd jesienią bo Galera na wiosne zaczyna mnie juz denerwować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emo87    5

Navigator+metazanex stosowałem dopiero dwa razy w 2011 0,2 navigatora + 1,4 metazanexu na mały rzepak i efekt był super, a w 2012 zaspałem z opryskiem i sprzedawca mi powiedział ze w tej fazie rozwojowej rzepaku i chwastów (rzepak miał okolo 5 lisci) to 0,3 navigatora i 1 metazanexu i trafiłem za złą pogodę zaraz po oprysku (sucho i zimno) i chwasty długo ginęły ale na wiosnę jak chodziłem po polu to czysto było. Butisan+Comand stosowałem raz na części pól w mokrym i zimnym 2010(wcześniej tylko galera), rzepak był siany chyba już we wrześniu i jeszcze go Comand trzymał wiec był bardzo mały przed zimą i na wiosnę tragicznie wyglądał i plon też był słaby, a tam gdzie była stosowana galera na wiosnę 2011 rzepak trochę lepiej wyglądał po zimie ale galera w ogóle nie poradziła sobie z fiołkiem i tasznikiem, tobołkami tak ze rzepak prawie kwitł na biało.


aaabbb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Korzystałem z kalkulatora ze strony polifoska.pl To może lepiej dać Polifoska 4 - wychodzi 400kg/ha? Doczytałem że rzepak potrzebuje dużo siarki. To może lepiej zastąpić polisoke Lubofoską pod rzepak? O ile zwiększyć N na wiosnę żeby celować w 4t?

Lepiej będzie wypadać polifoska 4, tym bardziej na glebach mniej zasobnych w fosfor. Rzepak na 1t pobiera 45kg K2O co daje na 4tony 180kg, przy niskiej zasobnosci nalezy zwiększyć dawkę o 20%(jak dasz wiecej nie zaszkodzi :D) co daje prawie 220 kg K2O czyli 400 kg polifoski 4 może być ale na wiosnę jeszcze daj 150 kg soli potasowej. na 4t daj ok 220kgN, I dawka 400kg saletrosanu, II dawka 300-350kg saletry.

Stosując 400kg Polifoski 4 wprowadza się 128kg potasu a to jest mało przy niskiej zawartości w w glebie, można to uzupełnić solą potasową. Rzepak pobiera sporo siarki ale jak sieje się go pierwszy raz na danym polu to jakiś zasób w glebie jest, ja proponowałbym zastosować saletrosan na wiosnę bo Lubofoski fajne nawozy ale drogo wychodzą.

Colzor trio nigdy nie stosowałem też zawiera chlomazon czyli może przebarwiać rzepak no i chyba wychodzi drożej. Wiem ze nie jestem obiektywny bo sam stosuje po wschodach Navigator+ metazanex (najczęściej zamiennik) ale na razie się sprawdza i co dla mnie ważne dobrze fiołka zwalcza, jak nie masz problemu z nim i siejesz ten rzepak nie na piachu to możesz zastosować butisan+command wyjdzie trochę taniej.

Siarka jeszcze szybciej ulega wymyciu niż potas co powoduje że jego zapasy w glebie zazwyczaj są mizerne. Siarkę warto dać i jesienią i wiosna.

Colzor trio wychodzi drożej, zazwyczaj herbicydy kompleksowe, które nie wymagają mieszania z innymi wychodzą drożej, Colzor w porównaniu do butisan+command to 1 substancja aktywna więcej co dodatkowo sprawia że wychodzi drożej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Stosując 400kg Polifoski 4 wprowadza się 128kg potasu a to jest mało przy niskiej zawartości w w glebie, można to uzupełnić solą potasową. Rzepak pobiera sporo siarki ale jak sieje się go pierwszy raz na danym polu to jakiś zasób w glebie jest, ja proponowałbym zastosować saletrosan na wiosnę bo Lubofoski fajne nawozy ale drogo wychodzą. Z tego co piszesz to do tych 240 Polifoski 6 chciałeś dać jeszcze 35 kg azotu dodatkowo i 150 kg na wiosnę to w sumie daje około 200 kg. Rzepak na każdą tonę pobiera około 60 kg azotu czyli na 4 tony 240 kg ale trzeba uwzględnić mineralizacje i jakieś zapasy czyli wg różnych opracowań od 40-70 kg/ha czyli wystarczy od 170-200 na 4 t ale możesz dać te 20-30 kg/ha więcej na wypadek plonu około 4,5t. Co do zwalczania chwastów to stosując butisan+command wychodzi rozsądnie cenowo ale przebarwia i lekko hamuje początkowy wzrost rzepaku szczególnie gdy występują opady deszczu po zabiegu i jest wilgotno, poza tym nie zwalczy dobrze fiolka a mam z nim duży problem. Colzor trio nigdy nie stosowałem też zawiera chlomazon czyli może przebarwiać rzepak no i chyba wychodzi drożej. Wiem ze nie jestem obiektywny bo sam stosuje po wschodach Navigator+ metazanex (najczęściej zamiennik) ale na razie się sprawdza i co dla mnie ważne dobrze fiołka zwalcza, jak nie masz problemu z nim i siejesz ten rzepak nie na piachu to możesz zastosować butisan+command wyjdzie trochę taniej.

Lepiej będzie wypadać polifoska 4, tym bardziej na glebach mniej zasobnych w fosfor. Rzepak na 1t pobiera 45kg K2O co daje na 4tony 180kg, przy niskiej zasobnosci nalezy zwiększyć dawkę o 20%(jak dasz wiecej nie zaszkodzi :D) co daje prawie 220 kg K2O czyli 400 kg polifoski 4 może być ale na wiosnę jeszcze daj 150 kg soli potasowej. na 4t daj ok 220kgN, I dawka 400kg saletrosanu, II dawka 300-350kg saletry.

 

Siarka jeszcze szybciej ulega wymyciu niż potas co powoduje że jego zapasy w glebie zazwyczaj są mizerne. Siarkę warto dać i jesienią i wiosna.

Colzor trio wychodzi drożej, zazwyczaj herbicydy kompleksowe, które nie wymagają mieszania z innymi wychodzą drożej, Colzor w porównaniu do butisan+command to 1 substancja aktywna więcej co dodatkowo sprawia że wychodzi drożej.

 

Panowie a co z fosforem i magnezem? Tego pierwszego wychodzi że zapotrzebowanie przy 4t 100kg a z Polifoski dostanie tylko 50 i to samo z magnezem zapotrzebowanie 36kg a dostarczę 8kg.

 

I jeszcze jedno ten fungicyd Toprex w jakiej fazie stosować?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Jesienią gdy roślina ma 4-6 liści, a wiosną gdy rośliny mają tak 15 cm wysokości


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Ciekawa teoria. W oparciu o co stwierdzasz, że spadek plonu wynosi 10%. Jak sarny zjedzą wszystkie liście i stożek wzrostu w rzepaku to zostanie Ci z 30-40% plonu i to maks. Rzepak puści pędy boczne i wyrośnie gdzieś tak do kolan. Koło łowieckie powinno płacić za zjedzony rzepak, a jak twierdzą inaczej to jest to bujda na resorach. Ciągam się trochę po sądach w podobnych sprawach więc się w przepisach orientuję.

Jęśli mogę chciałbym wrócić do tematu szkód w rzepaku.

Czy spotkaliście się żeby łosie wyjadły rzepak wiosna?

U mnie sarny zjadły sporo rzepaku na wiosnę ale myśliwi stwierdzili ze były tez tropy łosi i żurawi więc za sarny chcą dać 30%. Różnica w plonie zbadana wspólnie to ok 930 kg/ha więc to nie mało biorąc pod uwagę uszkodzenie ok 10 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emo87    5

Panowie a co z fosforem i magnezem? Tego pierwszego wychodzi że zapotrzebowanie przy 4t 100kg a z Polifoski dostanie tylko 50 i to samo z magnezem zapotrzebowanie 36kg a dostarczę 8kg.

 

I jeszcze jedno ten fungicyd Toprex w jakiej fazie stosować?

 

Pobieranie składników na tonę plonu to nie to samo co nawożenie bo przecież jest jakaś zawartość tych składników w glebie. Przy bardzo wysokiej zawartości potasu i fosforu, i przy wysokiej magnezu wg. KWS można w ogóle nie nawozić tymi składnikami. Pisałeś że masz wysoką zawartość fosforu wiec tam zalecają dać tylko 35 kg, a jak masz niską zawartość potasu to tam zalecają dać od 140 do 175 zależnie od gleby.

 

Co do Toprexu to jak chyba ktoś pisał 4-6 liści na jesieni i w miarę wcześnie na wiosnę.


aaabbb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Panowie a co z fosforem i magnezem? Tego pierwszego wychodzi że zapotrzebowanie przy 4t 100kg a z Polifoski dostanie tylko 50 i to samo z magnezem zapotrzebowanie 36kg a dostarczę 8kg.

 

I jeszcze jedno ten fungicyd Toprex w jakiej fazie stosować?

Jak masz wysoka zasobność w fosfor to wystarczy tyle co wniesiesz z polifoską, z magnezem podobnie. Zresztą magnez warto dodawać dolistnie, choć przy wysokiej jego zawartości nie powinno być jego niedoborów.

 

Toprex jesienie w fazie 4-6 liści. Zastosowany zbyt późno nie skróci, podziała tylko jako fungicyd, wiosną podobnie gdzie warto stosować go wcześnie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@majes niepokoi mnie twoje ph 5. Mianowicie, z powodu niskiego ph fosfor mógł się uwstecznić do formy niedostępnej dla roślin - dlatego w badaniach wyszła wysoka zawartość P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emo87    5

m3 rzepaku waży około 635 kg, taką gęstość pokazał kiedyś wilgotnościomierz na skupie.


aaabbb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Runder    16

Jak tam nie martwicie się że tak niskie ceny rzepaku ? Zwróci się wam za nawozy ?


Sprzedam opryskiwacz polskiej produkcji pojemność 400 litrów......Sprzedam pług khun master 103..............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Hmm za mało potasu, przy niskiej zawartości to potrzeba dać około 150 kg wiec do tych 240 kg polifoski 6 jakieś 50 kg soli potasowej na jesieni i 100 kg na wiosnę jak najwcześniej. Co do niskiego ph to jak nie masz toksycznego stężenia glinu to rzepak powschodzi( znam przypadki ze były duże place bez żadnej rosliny) i nie powinno być aż tak dużej tragedii, wiadomo najlepiej jakby ph było powyżej 6 ale to gdybanie..... chwasty najlepiej po wschodach navigator plus metazanex (sam tak stosuje bo mam problem z fiołkiem) a miotłę i inne jednoliścienne to albo lablador lub leopard tanio wychodziły ale to po dwuliściennych. jeszcze warto dodać jakiś fungicyd na jesieni np toprex

 

Wrócę jeszcze do herbicydów. Tak jak mówiłem na polu mam problem z miotłą, z dwuliściennymi nie mam problemów. Labrador to na samosiewy zbóż a leopard u mnie nie do kupienia. Możecie polecić coś naprawdę skutecznego na miotłę?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETTI77    1

z tą ceną rzepaku to jest chore co godzine 20 zł w dół. A z nawozami to trzeba dobrze przeliczyć wszystko bo to podstawowe koszty i jak policzymy wszystko do końca aż do zbioru to bardzo łatwo jest się nie zmieścić w 4000 tys. a to już traci sens cała uprawa przy cenie żepaku 1300 zł., oby nawozy jeszcze ztaniały bo nie jest wesoło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emo87    5

 

Wrócę jeszcze do herbicydów. Tak jak mówiłem na polu mam problem z miotłą, z dwuliściennymi nie mam problemów. Labrador to na samosiewy zbóż a leopard u mnie nie do kupienia. Możecie polecić coś naprawdę skutecznego na miotłę?

 

No ja stosuje Labrador albo Leopard to jest to samo i one zwalczają miotłę nigdy nie było z tym problemu. W dawce 1,5l/ha to nawet nieźle perz na miedzy przypali, lepiej dać te 0,5l więcej to jest pewność ze nawet te chwasty które są częściowo zasłonięte bierze. Cena to około 40 zł/l, opakowanie 10 l kosztowało chyba 390 zł. Ja zawsze od jednoliściennych pryskam na końcu(jak nie ma dużo samosiewów bo jak jest las to trzeba wcześniej) żeby późna miotła powschodziła.


aaabbb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj