tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Fioletowy i niektóre liście żółkną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Czyli brakuje ci fosforu i trochę azotu. Możesz jechać,jak masz za dużo kasy. Nie ma sensu teraz bo już zima zaczyna się i rzepak nie pobierze składników. Ja jechałem z fosforem koło 20 października i ładnie podziałało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jakim środkiem wniosłeś fosfor? Pierwszy rok i mam, wiele niewiadomych. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

to co napisał kolega - brak fosforu i może azotu. Ale objawy niedoboru fosoru mogą być spowodowane niskimi temperaturami przez co rzepak nie może pobrać składnika i niekoniecznie jest to niedobór składnika. Jeżeli przez kilka dni będzie utrzymywać się temperatura powyżej 6 C i będą widoczne objawy niedoboru to wtedy masz do czynienia z brakiem fosforu. Żeby nawożenie dolistne zadziałało musiało być ciepło przez przynajmniej 4-6 dni po zabiegu. Obawiam się że na nawożenie jest już za późno.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

U mnie rzepak bardzo mocno zrobił się fioletowy i dałem po 6 kg/ha krystalicznego z Intermagu psyhio on ma 53 fosforu. Po tygodniu zrobił się ładny zielony, po niedoborach tylko złe wspomnienia zostało.

Zdziwiłem się że aż tak ładnie podziałał.

Lepiej wczesną wiosną pojechać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie, czy można mieszać dolistne nawozy fosforowe z mocznikiem i siarczanem magnezu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

chyba tak, ale pewny nie jestem.. wiem że mocznik z siarczanem magnezu mieszają


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

W jakim nawozie wiosną dostarczacie siarkę rzepakowi. Jakieś propozycje ? Tyko siarczan magnezu zostawmy na boku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Można spokojnie mieszać, a nawet trzeba.

Z potasem może wystąpić problem.

 

Saletrosan, siarczan amonu. Do oprysku może być czysta siarka. Sam zastanawiam się nad siarką allegro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pietras892    945

Jakim środkiem wniosłeś fosfor? Pierwszy rok i mam, wiele niewiadomych. :)

w ubiegłym roku miałem to samo,fioletowy się zrobił na jednym kawałku że hej, na zasilanie już za pózno... z wiosny trzeba tylko zadbać jeżeli przezimuje i będzie dobrze...ja na najgorszym się w tym roku tak skupiłem że wydał prawie najlepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pietras892    945

moim zdaniem jak uzupełnać w orysku siarkę to tylko siarczan magnezu z dodatkiem mocznika zeby na pusto nie latać opryskiwaczem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Waszym zdaniem 85kg SO3 wniesione jesienią wystarczy, na zapotrzebowanie rzepaku, czy wiosną zastosować jeszcze coś z siarką np. saletrosan, jeśli tak to ile. Siarki u mnie w glebie nie ma za wiele, a co do azotu to mam już przewidziane na rzepak 400kg saletry/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

A w nawozach sypkich lepiej?

Ja dawałem po 300kg, siarczanu amonu wiosną i różnicy specjalnie nie widziałem Nawet w badaniach różnych patrzałem to różnica był bardzo niewielka. Dałem sobie spokój już z 3 lata. tylko przed siewnie, z NPK dobieram. z siarką.

Po co polifoskę na wiosnę?

Lepiej jaszcze 200 saletry.

 

Co do siarczanu magnezu to skłaniam się w przyszłym roku do zaniechania jego stosowania. Według mnie za mało efektywny.

Wynalazłem taki środek że 2kg= 10 kg siarczanu magnezu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To jednak zrezygnuję z tej siarki wiosną, bo nie jesteś pierwszą osobą która mi tak doradza. Co do wypowiedzi @jack83, który radził polifoskę 21, która ma w składzie N(MgS) 21-(4-35), ku zdziwieniu wielu osób nie zawiera NPK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Ja osobiście gdy zaopserwuje antycyjanowe przebarwienia na jesieni wiosną stosuję w pierwszej dawce część dawki N w postaci fosforanu amonu+ 60 kg K2O. Co do siarki wiosną faktycznie można dać z 200 kg polifoski 21, ale moim zdaniem taniej wyjdzie zastosować siarkopol w dawce 200kg reszte azotu w pierwszej dawce zapodaje w postaci NH4NO3. Z reguły SO3 dobrze stosować zarówno pod zboża i innne rosliny więc po paru latach regularnego stosowania można darować sobie nawożenie tym składnikiem. Siarczan strasznie zakwasza ziemię więc przy niskim pH jest tym bardziej nie wskazany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Fosforan nie warto, nawóz drogi, a przyswajalośc P zastosowana pogłównie będzie równa 0.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiju221    17

@tomek73 podziel się informacja co to za środek.


Sprzedam Claas Variant 360 na części!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
u1212    5

Traktowałbym ten nawóz jako zwykły siarczan magnezu. Przy dawce 5 kg/ha podajesz roślinom jeśli dobrze policzyłem ok. 2,5g/ha boru co przy zapotrzebowaniu rzepaku rzędu 200g jest dawką symboliczną. Nie orientuję się czy cena jest atrakcyjna jak na siarczan magnezu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

mikrokompleks jest to głownie siarczan magnezu + mikro elemnty nie patrz tylko na bor bo ten dodajesz w postaci innych preparatów w czystym skłądniku np bormax. Ja stosowałem mikrokompleks w ubiegłym roku i w tym roku na jesieni tez go zastosowałem. cena worka 25 około 90zł. Ja stosuje 10-12kg/ha do tego zazwyczaj mocznik w podobnej ilosci


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Kiju221 chodzi ci zamiast siarczanu.

MAGnum SUPER ma go Agra z Wrześni.

Niedaleko mnie jest rolnik, dystrybutor tej firmy.

Chyba 8 zł/kg do 1,5-2 kg/ha w rzepaku. 20% Mgo. 41%SO3, 0,42%.Fe

1kg zastępuję 5kg siarczanu. Minimalnie mniejsze stężenie składników jest w roślinie po jego zastosowaniu niż po siarczanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

Siarczan ma 16% MgO i 30% SO3, a ten magnum super 20 i 41 a cena nieporównywalna jak czytam. Siarczan 25kg około 30zł


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj