rutek22kret

ziarno kuku w odchodach

Polecane posty

milanreal1    319

No to nie jest zbyt wiele. W chowie wysokowydajnych krów nawet krowy są w stanie pochłonąć w granicach 40kg kiszonki z qq albo i więcej. U mnie też dostają w granicach 25kg i nieraz mam wrażenie że chętnie by zjadły więcej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Co do sieczki to ja tnę tak 1,3 -1,6 cm

Warunek jest prosty dobry gniotownik-dłuższa sieczka

 

W tamtym roku miałem średnio 9200 litrów mleka z laktacji

 

Nikt u mnie nie che kosić bo wymagam jakości

Jest tylko jedna firma z którą współpracuję

Nie marudzą ze trzeba zmienić długość sieczki

że karze im noże naostrzyć

 

A co do dłuższej sieczki to ja polecał bym ja bardziej do obór gdzie nie ma tmr

tam wystąpienie kwasicy jest o wiele bardziej prawdopodobne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rutek22kret    0

Dokładnie my z kolegą w tym roku zwiększaliśmy 3 razy sieczkę, od tego co było ustawione na początku a wydaje mi się że jak dwa lata temu kosiliśmy u kolegi @viper to sieczka była jeszcze większa, a on to już jest oblatany w te sprawy żywieniowe bo ma bardzo duże stado i wysoką wydajność, dodam jeszcze że u nas kosimy claasem jaguarem 690sl i noże zakładane były nowe oryginalne claas 2 lata temu i są regularnie ostrzone, co do jakości sieczki i rozdrobnienia ziaren nie mam żadnych zastrzeżeń mimo to problem istnieje ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

A to są ziarka czy tylko ta łuska z wierzchu?? Patrzyłeś dokładnie??


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rutek22kret    0

Sprawdzałem dokładnie są to polówki ziaren i inne drobinki a nie same łuski, zastosowałem teraz jakieś inne drożdże z jakimiś aktywnymi kulturami i chyba jest troszkę lepiej powiem coś więcej za tydzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

Tak jak kolega wyżej napisał prosto do koryta zwiększ białko albo 0,7 kg rzepakowej albo 0,4 sojowej na pewno się poprawi poza tym mogłeś mieć kukurydzę w późnej fazie zebraną ba nawet w bardzo późnej, jeśli chcesz ale to podraża koszt wprowadź też drożdże piwne dla stymulacji żwacza i kwaśny węglan


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

Ja zauważyłem ze nawet jak kuku jest cięta sieczkarnia z gniotownikiem to i tak można w odchodach znaleźć niestrawione ziarno. Czemu tak się dzieje to nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Krowy wysokowydajne rasy HF mają to to siebie że mają bardzo szybki metabolizm (krótki czas przebywania paszy w układzie pokarmowym). Moja rada jeśli kosisz sieczkarnią bez gniotownika walcowego to kuku max w dojrzałości ciastowej. Jeśli z gniotownikem to możesz później, ale w 1 litrze skoszonej zielonki nie może być więcej niż 1 całe lub pół ziarna inaczej trzeba wyregulować gniotownik(skręcić ją mocniej).


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zootechnik    4

Wszyscy skupili się na maszynach a nikt nie podjął tematu "rolstudent"-a i kolegi " slaw17". Niestety przyczyną mimo że ziarniaki macie zgniecione może być niewystarczająca ilość mikroflory i szybki pasaż treści z żwacza, czyli np. kwasica subkliniczna. Żołądek krowy nie trawi, wogóle niczego. W żołądku jest mikroflora i ona trawi to co dacie krowie. Jeżeli pH w żwaczu spadnie z np. 5,8 do 5,5 o niecełe 0,3 to już jest kłopot i niestety nie trawione są ziarniaki nawet zgniecione, bo mikroflory jest za mało. Poza tym sama kukurydza zbyt mocno rozdrobniona powoduje zakwaszenie żwacza, mało struktury w dawce włókna itp. to powody że w kale widzicie niestrawione resztki. Jeszcze jak ktoś zauważy całe części włókien oraz ziarno i zauważy że jego krowy przestępują z nogi na nogę to macie kwasicę że aż głowa boli. Poza tym w taki mprzypadku powinniście mieć problemy z racicami czyli powyżej racicy tzw. koronka zaczerwieniona. Ale to już przypadki kliniczne.

Poza tym wstarczy że tylko raz dacie krowie za dużo mieszanki i już macie problem z pH w żwaczu i zaraz w odchodach to widać. A może zweryfikujcie kiedy widać te różnice w odchodach bo zdarza się często że rano idzie dziadek zadawać paszę w wieczorem Wy. Dziadek daje od serca jak się dawniej dawało a Wy wieczorem prawidłowo. Mam nadzieję że nikt przypadkiem nie daje rano kk w wieczorem sk i myśli że jest bilans ? Bo takie przypadki też miałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

@zootechnik masz świętą rację tylko zapomniałeś dodać o że przyczyną występowania niestrawionej kuku w kale może być również za niska podaż białka w żwaczu(nadmiar energii oraz niedobór białka jednocześnie) .


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj