Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
center    8

Kto stosował herbicyd granstar i jakie są efekty? mieszaliście go z przylepiaczami chwastoxami itp? Kiedy najlepiej wykonać nim zabieg a może jest coś lepszego w tej cenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    47

Granstar to typowy sulfonylomocznik na rynku od ok.30 lat ,ma swoje wady (potrzebuje ciepłej pogody ,słabo niszczy przytulię , może pojawić się wtórne zachwaszczenie np. komosa, może truć roślinę następczą)i zalety ( kat na ostrożenia ).Czysty w owsie ,mieszance zbożowej .W zbożach towarowych do mieszanek z innymi herbicydami (starane i generyki,MCPA i inne z grupy regulatorów wzrostu ).W zależności od gatunków chwastów jakie mamy na polu dobieramy drugi komponent (warto obejrzeć chwasty przed zakupem konkretnych preparatów).Warto dołożyć parę zł i zrobić solidne odchwaszczanie ,bo wiadomo że nasiona chwastów to problem ze zbożem i problemy na wiele lat z zachwaszczeniem pola .Piszę z własnych doświadczeń .Dawki zależą od fazy rozwojowej chwastów i składu mieszanki ,jest jeszcze kwestia prawna zarejestrowanych mieszanek ale to inny temat. Pozdrawiam .Jak masz pytania to pytaj .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal7010    0

Moim zdaniem b dobry środek do mieszanin,ze Starane lub Grodylem.Zwalcza większość uciążliwych dwulisciennych chwastów,środek do stosowania wiosennego dla zbóż ozimych,szczególnie pszenicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

center    8

Do tej pory stosowałem chwastoxy itp ale one nie za dobrze działają ponieważ to badyle jakby nadal było w spodzie zbóż. Zawsze czekam aż wyjdzie ostrozen w oziminach i dopiero lecę a badyle przez ten czas fruwa pięknie, jak popryskam wcześniej to wtórne... hmm Poza tym chwastoxy też potrzebują ciepła.

 

Ceny Granstaru są dość dobre porównywalne i nie mam problemu z uprawą okopowych więc mi pasuje. Te mieszaniny ze starane to jakie dawki obydwu herbicydów? i jak to cenowo wychodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    47

Granstar 15-20gram + starane (tomigan ) 0,3-0,4l .Jest też pakiet Granstar Strong (granstar +starane) na ok.6ha .Co do cen to zależy gdzie się zaopatrujesz ,w małym sklepie będzie drogo bo nie może być inaczej (towar przechodzi przez kilku pośredników).Moim zdaniem najlepiej kupować w średnich hurtowniach , potrafią mieć dobre ceny , zależy ile kupujesz i czy masz już u nich jakąś historię(zawsze warto prosić o upust ).Różnice w cenach mogą dochodzić do kilkudziesięciu %.Dawki lepiej dać te wyższe ,myślę że koszt to ok.60zł/ha.Są też inne ciekawe herbicydy np.Mustang , Lintur (na dwuliścienne ).Jeśli w oziminach zwalczasz miotłę zbożową (najlepiej jesienią ale nie zawsze się da) to polecam Rubin ,stosowałem wiosną 2010 (pogoda była niekorzystna a presja chwastów duża) ,wyszło bardzo dobrze ,koszt ok.80zł/ha .Z odchwaszczeniem ozimin nie możemy długo czekać gdyż chwasty zjedzą nam azot z 1 dawki (rozpoczynają wegetacje przy niższych temperaturach)i im starsze tym bardziej odporne . W 2011 ceny pewnie pójdą w górę za chemię .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
center    8

hmm no tak ale czy ten granstar strong już poradzi sobie z większością chwastów? dodzwoniłem 100g granstaru 218zł ale nie wiem czy to strong.. kurcze A miotłę mam zwalczoną jesienią także problem z głowy. 218zł/5 = cena chwastoxu wiec co lepiej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    47

Granstar strong to pudełko a w nim 90gr granstaru i 1.8l starane co przy dawce 15g+0,3l daje 6ha ,ma to wyjść taniej niż kupowanie tych składników osobno , ale różnie z tym bywa .Starane tanie nie jest (od 100 paru w górę za1 litr).Cenę dostałeś na sam czysty granstar .Jeśli odchwaszczałeś zboże jesienią to przy okazji walki z miotłą mogłeś zniszczyć niektóre dwuliścienne , to wiosną mamy zabieg poprawkowy na dwuliścienne(jaki środek stosowałeś , jaki masz gatunek zboża i czy zboże sprzedaż, czy na paszę ?)Co do wyboru chwastox czy granstar (lub granstar+ starane)to nie jest problem ceny zabiegu lecz efektu po nim.Zakładam że na danym polu przez ostatnie kilka lat zboża były odchwaszczane tym samym preparatem (substancją aktywną),niektóre gatunki chwastów mogły się częściowo już uodpornić inne nie były w ogóle zwalczone.Warto zastosować inną substancję (inny preparat)a najlepiej mieszaninę 2 .Chwastoxy nie są złe ,sam zaczynam do nich wracać po długiej przerwie (dodaję jako składnik mieszaniny ).Wiosną warto przyjrzeć się jakie gatunki chwastów są na polu i wtedy dobrać preparat i dawki ,nie ma sensu opryskiwać w ciemno za dużo to kosztuje .W 2010 stosowałem w pszenicy jarej Granstar Ultra SX, ma 2 substancje aktywne ,ale cenowo to półka wyżej niż zwykły .Dodatek starane może nie być konieczny możesz dać np.25gr samego granstaru , ale jak masz przytulię to starane załatwi sprawę .Alternatywą może być Mustang 0,5l/ha ok.50zł/ha .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
center    8

Na jesieni stosowałem Tolurex 500sc 2l/h przed zimą tak jakieś 2 tygodnie. A moje zboże sprzedaję jako jakościowe. Tak to prawda nie gra roli 10-20zł na h w tą czy w tamtą ale chciał bym jakieś rozsądne pieniądze zainwestować do tamtego zabiegu i mieć czysto na polu. Trudno powiedzieć co mam w oziminach ale ostrożeń, komosy, rumianki, przytulia raczej tego typu chwasty więcej powiem na wiosnę. Tylko chciałbym wydatki już jakoś przygotować i zaczerpnąć odpowiedniej wiedzy. A pola faktycznie były traktowane chwastoxami goldami, chloproturonem itp. A co do Mustangu zawiodłem się kilka lat temu była zimna wiosna dałem go razem z attributem i na polu była tragedia chwasty stały takie zielsko na full nie zdał egzaminu kompletnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    47

Jak widać nie ma prostych i uniwersalnych rozwiązań , zbyt wiele czynników wpływa na końcowy efekt .Instrukcje podają wymagania co do pogody na kilka lub kilkanaście dni do przodu , wiosną po ociepleniu gdy zrobimy zabieg może przyjść przymrozek (nawet w maju)i jesteśmy załatwieni .Ja na mustang nie narzekam . Sporo ludzi chwali grodyl u mnie się nie sprawdził kiedyś w pszenżycie miałem chabry ,wiosna była sucha i po grodylu kosiłem niebieski łan .w innym roku w pszenicy ozimej po jesiennym odchwaszczeniu na miotłę wiosną było tak czysto,że zrezygnowałem z zabiegu wiosennego ,ale przed kłoszeniem w dołkach wyskoczyła przytulia , musiałem się ratować .Zadzwoniłem żeby mi przywieźli staranne, a przedstawiciel się uparł żeby mi sprzedać grodyl.Tłumaczę gościowi że jest sucho i późno na zabieg grodylem a on swoje grodyl i tylko grodyl.Zdenerwował mnie i mówię dawaj staranne a on że nie ma .Kupiłem w innej firmie , zastosowałem i przy zbiorze nie było nasion przytuli .Sprawdziłem w 2010 za Granstar Ultra SX płaciłem 208 zł netto za 240 gr (dawka w oziminach 48-60gr)lepiej dać 60 gr.Myślę że cena jest dobra .Jeśli masz kilka pól , może warto zastosować na jednym ten Ultra , są też opakowania na 1 ha .Zwykły granstar może nie dać rady przytuli, sam wiesz czym to grozi .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
center    8

Tak cena tego granstaru jest dość dobra tylko w opisie jakoś mało jest tych chwastów wrażliwych hmm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Koledzy

W moim rejonie stosuje się często preparaty oparte Granstar 75WG, Granstar Ultra SX. Preparaty są sprzedawane z adjuwantem trend w pakiecie. Granstar jast w miarę bezpiecznym sulfonylomocznikiem dla upraw następczych. Jedną z wad jest słaba skuteczność na przytulię czepną. Nowy Ultra SX niby producent twierdzi że lepiej na nią działa ale nie jest tak do końca czasami słyszy się opinię że nowy Granstar jest gorszy od starego itp.Trzeba zawsze pamiętać że podregulowanie skuteczności w czystych sulfonylomocznikach można robić adjuwantem.Polega to na obniżeniu dawki preparatu (oczywiście w granicach rozsądku i zwiększeniu ilości adjuwanta w cieczy użytkowej. Z doświadczenia wiem że ludzie dawali przy Granstarze 1,5 do 2 razy więcej trendu. Jeżeli nie możemy go dostać trendu to zamieniamy go na inny adiumant najlepiej organosilikonowy i postępujemy podobnie zaczynając od najniższej dawki adjuwanta mnożąc przez współczynnik który wcześniej podałem. Podobnie postępuje się zwiększając dawkę adjuwanta ale pozostawiając rejestracyjną dawkę preparatu jezeli są utrudnione warunki pobierania przez chawsty herbicydu lub chwasty są przerośnięte.W przypadku Granstaru 75 WG jak doczytacie się na instrukcji po zastosowaniu z adjuwantem może zrobić się biały owies dlatego trzeba czytać instrukcje i wyciągać wnioski- w przypadku tego zboża nic nie kombinujemy i jestesmy max ostrożni. W przypadku owsa rolnicy stosują kombinację 15 g/ha Ganstaru 75 WG i dodają ok 300g czystego MCPA/ha koniecznie w formulacji SL (Chwastox EX,Agritox)bo w formulacji EC (Chwastox AS) która ma w sobie nośniki olejowe może być jak po trendzie- zbyt mocne pobranie i uszkodzenie. Mieszanka ta sprawdza się w owsie bo jest siany na słabych ziemiach i nie występuje tam przytulia czepna. Kombinacją jaką widziałem na polu i najbardziej mi się podobała w nawiązaniu do tematu to 15 g/ha Granstaru 75 wg + 15 g/ha Aurora 40 WG -(czytaj niżej przy linturze) preparaty idelanie uzupełniają się skutecznością i ceną bo przy tej kombinacji koszt wyniesie poniżej 40 zł netto. W kobinacji tej Aurora działa jak adjuwant. Dlatego trzeba pamiętać że nie wolno dodawać do niej trendu i żadnych produktów typu siarczany inne adjuwanty lub srodki ochrony roślin w formulacjach olejowych.W skrajnym przypadku może plantacja wyglądać jak po glifosacie (po zamieszaniu z siarczanem magnezu). W najlepszym przypadku może wystąpić trochę więcej uszkodzeń w postaci nekrotycznych plam na liściach które będą się dłużej regenerować.Aha jeżeli ktoś się obawia że 15 g Granstaru w kombinacji to za mało to widziałem plantacje z 20 g Granstaru i też było ok. Po prostu tribenuron jest bezpieczny. Mają być w tym roku jeszcze dwa preparary na tribenronie jeden z nich to Trimmer który jest produkowany przez Du Pont dla firmy Makhteshim-Agan.Może będzie tańszy. Ale uwaga bo ma być stężęnie 50% a nie jak w starym Granstarze 75%.

 

Odnośnie innych preparatów:

Lintur: przyzwoity preparat dwuskładnikowy. Ma swoje wady polegające na tym że w okresach suszy może nie zwalczać w zbożach jarych komosy (w ozimych ne ma problemu bo nie ma komosy)oraz wąski zakres stosowania do końca krzewienia(możliwość uszkodzeń przez zawartą w preparacie dikambę w wyższych fazach rozwojowych). Po prostu chwast dostaje powłoki woskowej na liściach i nie pobiera substancji. Firma znalazła metodę na to zalecając dodawanie 300 g MCPA/ha do cieczy użytkowej lub w drugiej kolejności adjuwant. W tym roku podobno będzie do Linturu dodawany gratis Trend w pakiecie. W niemczech jest zarejestrowany preparat o zbliżonym składzie do Linturu (minimalne różnice wagowe w składzie i dawce o nazwie ZOOM) który jest zarejestrowany do stosowania w mieszance i chyba sprzedawany w pakiecie z preparatem Oratio który jest odpowiednikiem Aurory o której pisałem wcześniej dawka tego odpowiednika dochodzi w mieszance do 40-50 gram/ha. Z tego można wnioskować że Aurora która jest solo zarejestrowana w dawce 50g/ha to już mniej niż połowę dawki czyli poniżej 25 gram w przemyślanych mieszankach jest bezpieczne.Mimo że aurora pochodzi z grupy preparatów laserowych tj. dawny solar nie zawsze lubianych. Chciałem zwrócić uwagę że w tym roku po sezonie pewne partie Linturu były wycofywane z hurtowni i sklepów przez inspekcję na wniosek producenta ze względu na problemy jakościowe produktu. Tak więc od wiosny żadnego słabszego Linturu w obrocie nie będzie.

 

Mocarz: jakby sprawdzić skład substancji to różni się głównie lterówkami i niuansami gramowymi. Jak można zauważyć jest to preparat podobny do Linturu są tam dwie takie same grupy chemiczne jak w Linturze. Nie oszałamia ale znalazł swoich fanów głównie w kukurydzy. W zbożach na długo nie zaistniał. Informacja ważna to taka że producent zaleca stosowanie w kukrydzy z adjuwantem prawdopodobnie o ile dobrze pamiętam olejem mineralnym. Trzeba zastanowić się czy przy stosowanu mocarza nie wprowadzić podobnego schematu postępowania.

 

Mustang: preparat który od tego roku zastąpi Mustang Forte. Jeszcze lepsza skuteczność i bezpieczeństwo preparatu. Na podstawie materiałów reklamowych widać że ma zdecydoawnie mniej luk chwastowych. Jeżeli tak będzie to preparat wart polecenia również ze względu na szeroki okres stosowania i bezpieczeństwo dla rośliny uprawnej. Ważne większe chwasty- mniej wrażlwy na trochę bardziej zaawansowane w granicach rozsądku fazy rozwojowe.

 

Chwastoxy i aminopieliki to odrębny temat bo to preparaty znane i jeżeli chodzi o następstwo dla rośliny następczej stosunkowo bezpieczne a niekoniecznie dla rośliny uprawnej dla której sa regulatorem wzrostu i przy ich wykorzystywaniu trzeba pewne rozwiązania przemyśleć w jaki sposób obniżyć ich dawkę i połączyć z sulfonylomocznikami w celu poszeżenia spektrum zwalczanych chwastów.

 

Faktor (formulacja olejowa)to dawny preparat Kompal brat Mustanga- stosunkowo mocny preparat trochę było zastrzeżeń do fitotoksyczności dla rośliny uprawnej.Pamiętam że niektórzy rolnicy stosowali dawkę o 20% niższą od zalecanej i byli zadowoleni lub po obniżenu dawki dodawali kilka gram granstaru. Preparat chyba podobny do "niemieckich proszków do prania". Czyli efekt przy niższej dawce.

 

Sekator (formulacja olejowa)- bardzo dobry preparat. Substancja w nim zawarta w większych dawkach zwalcza miotłę zbożową. Idealny do mieszanek herbicydowych. Jako jeden z nielicznych zwalcza złocień polny i to przekonuje niektórych ludzi do tego produktu.

 

Gold(formulacja olejowa): 2,4+fluroksypyr-ciekawe skuteczne rozwiązanie herbicydowe do pierwszego kolanka zbóż o dosyć szerokim spektrum.

 

Tomigan/Starane (formulacje olejowe)- typowe preparaty specjalistyczne na przytulię. Niemcy twierdzą że najlepszy efekt na przytulię daje zabieg 0,3 Starane/tomigan + olej w środku dnia przy dużej transpiracji słonecznej.

 

Grodyl- typowo specjalistyczny preparat przytuliowy idealny do mieszanek i bezpieczny ale drogi. Potrafi zwalczyć przytulię przerastającą łan.

 

Dragon- dobry preparat który nie lubi przerośniętych chwastów. W zbozach jarych zalecane dodanie adjuwanta pod kątem komosy. Preparat dosyć bezpieczny. Słyszałem o podobnym podejsciu w wykorzystywaniu (mieszankach)tego preparatu jak przy Granstarze i bardzo pozytywnych opiniach.

 

Starane super (formlacja olejowa)- ciekawy preparat do mieszanek który ma swoich fanów.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
center    8

Witam co powiecie o domieszce do 25g na h Granstaru 75WG Grodylu ok 5g na h ? podobno wystarczy? że 2g na 1 okółek przytulii ?

 

Co powiecie o domieszce do granstaru 75wg 25g/h około 5g grodylu? podobno 2g na 1 okółek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blazek    2

Ja mam troszke inny problem bo jakiś czas temu pryskałem na miotłe gleanem ale zostało pare chwastów i nieszczesny chaber i mam z tamtego roku lintur ile czasu musi upłynąć od oprysku gleanem i czy można zastosować lintur po glenie ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    5

Na jednym polu w pszenicy muszelka sianej po bobiku jest mnustwo mleczu polnego i sporo przytuli.Czym to zwalczyć, mam granstar,pumę i lontrel.Przymierzam 25 g granstaru 150ml lontrel i 0,8l pumy bez adiuwanta. Czy taka mieszanina jest bezpieczna dla pszenicy i zwalczy mlecz w fazie 6 lisci i przytulia 5 okółek miotły bardzo mało trudno spotkać,a może całkiem zrezygnować z pumy?Proszę o poradę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maromaro    9

co do pumy to przedstawiciel Bayernu mówił mi żeby jej nie mieszać z żadnymi innymi środkami ze względu na jej formulacje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    5

Od zawsze z chwilą jego wyprodukowania,ponad 4000 postów na Agrofoto więc nie małolat a zadaje takie pytanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    186

Nie wiedziałem o tym i dlatego się zdziwiłem że stosuję się go w zbożach. Stosowałem go 2 razy w burakach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TegoNic    1

pryskałem 4 tygodnie temy apyros + granstar ULTRA (miałbyc granstar WG a ja nie zauważyłem) i strasznie zboze choruje czy to może byż powód czy może bardziej ze po oprysku był przymrozek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×