dralo5

Kopanie buraków kombajnem Kleine lub Neptun

Polecane posty

dralo5    27

Witajcie

 

Chciałbym się dowiedzieć od użytkowników wyżej wymienionych kombajnów jak zaczynają kopać buraki. Chodzi mi o to że ja do tej pory obsiewałem środek pola zbożem i miałem gotowy. Czy są jakieś sposoby żeby to robić inaczej bo nie zawsze mi pasuje szerokość tego paska na środku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matix19    0

My zawsze przekopywaliśmy środek pola i poprzeczniaki kombajnem Bolko, a resztę Kleinem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Możesz obsiać brzegi a jak pole w środku swojego to problem rozwiązany. My na poprzeczniakach kiedyś sadziliśmy ziemniaki.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edpawel    0

Brat miał kleine to zaczynając kopac od srodka pola kopał mf 255 (rozstaw osi 135cm) nie miał zadnych problemów...(niewycinał lisci recznie), teraz ma v202 do zetora 12145 to jak mu trzeba wykopać srodek to pożycza kleine od sąsiada i zaczyna środek mf255 :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Ja orkanuję liście z buraków na poprzeczkach i środek 6 lub 8 rzędów. I wykopuję teraz neptunem. Albo mf255 lub 360. Później Kleine KR2. Pod niego starczy 6 rządków na środku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Na upartego to i 5 wystarczy. No właśnie tak robiliśmy że sialiśmy środki zbożem lub właśnie ziemniakami ale to pole polu nie równe i w jednym miejscy zostaje 2m w w innym 4m. A czy kopiąc buraki normalnie środek kombajnem buraczanym i liście lecą na inne rządki to nie będzie się zapychać lub iść dużo śmieci do zbiornika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Davido    28

Neptunem to ja tylko obkopuję, mam przy nim założony orkan to liście nie stanowią problemu. B) Ziemniaki to tylko sadzimy tam gdzie pola maja małą powierzchnie i głównie od rowów.

Przy polach wąskich to obkopujemy po brzegach a przy szerokich to przez środek, po bokach no i poprzeczniaki.

Resztą zajmuje się już JD 5080M i MTZ 82TS z stollem V202 :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

@Davido ja nie mam sieczkarni i właśnie myślę że to bez sieczkarni może być źle. A dużo idzie zanieczyszczeń Tobie później z tych rządków co rzuca na nie posiekane liście?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Davido    28

My wcześniej tez nie mieliśmy tej sieczkarni i obkopywaliśmy tak samo. Zanieczyszczeń prawie nie ma, bo sieczkarnia wyrzuca w pierwszym przejeździe na rządek obok i przy okazji przycina go z liści, później to już wyrzuca liście na wykopany rządek. Do obkopywania mamy z prawej strony założoną wąską oponę, i nie ma problemu z zmieszczeniem się miedzy rządkami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Czyli przed założeniem sieczkarni nie było też zanieczyszczeń? Tylko ja mam doczyszczarkę wzdłużną bo mam Kleine 5003 i tam może liście rzucać na koło czy nie powinno być problemu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Davido    28

Wcześniej nie było problemów. W neptunie mam doczyszczarkę poprzeczną to te liście mi wywala na boki. A jak będzie to za bardzo nie wiem bo nie miałem wcześniej odczynienia z Kleine, jedynie mam od niego sieczkarnię założoną.

Edytowano przez Davido

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

No dzięki za odp. Sam się zastanawiam co zrobić. Do siania sporo czasu i wtedy się pomyśli jak posiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
center    11

Jeśli chodzi o maszynę typu neptun i kleine wszystko zależy czy masz taśmę od liści czy nie bo jeśli masz taśmę to lipa nic nie rozkopiesz nawet po sąsiada polu jadąc to miedza przeszkadza i ogólnie to nie polecam. Ale gdy jej nie masz:D to sprawa jest prosta ja to robię tak odkopuje rogi pól tak po 6m w każdą stronę a następnie poprzeczniaki jak i wzdłuż odkopuje MF255 na kołach do międzyrzędzi:D i idzie super:D tam tylko trzeba tylne koło przy zadkach na 45cm troszkę rozszerzyć jakieś 4-5cm bynajmniej w moim od położenia standardowego. A co do MF to przód też nie pasuje na nastawach standardowych ale to każdy dziury nowe sobie potrafi wywiercić mój deptał duże buraki w standardzie a teraz mam centralnie w środeczku. Odkopywanie zaczynam od miedzy ze względu że tam są zazwyczaj troszkę gorsze buraki lepiej maszyny się mieszczą a zanieczyszczeń w zbiorniku nie mam wcale fajnie to naprawdę idzie:D pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

A od jakiej przyczepy pasuje felga na szpilki od kombajnu żeby na rozkopywanie założyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edpawel    0

Brat mf255 (rozstaw 135, czyli zwężony na min.) rozkopuje od środka kleine 50XX (nie pamiętam jaki dokładnie model) nieposiada orkana, ma tylko taśmę do zbierania liści w kombajnie są fabryczne koła :blink:

 

Normalnie tym zestawem wbija na środek pola zbiera liście tylko ze środka, czyli tyle ile musi odkopać, potem dalej kopie zetorem 12145 +stoll v202 :P

 

Ps: Z tego co wiem to niema problemów z odkopywaniem środka oczywiście jak da się wjechać, bo bywało ze niemógł wjechać bo było za mokro... :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlkpmder    6

U mnie kopie Holmer i sąsiedzi zatrudniają go do odkopania poprzeczniaków boków ewentualnie przez środek jak komu pasuje a potem kopią neptunami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

@edpawel Czyli mówisz że jak jest taśma to nie ma problemu z tym. No u mnie jak co roku nie ma problemów z wjazdem.

 

No u nas w promieniu 15 km nikt nie kopie samojezdnymi wiec chyba nie bardzo mi się opłaca ściągać go na odkopywanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
center    11

Moim zdaniem kopanie kombajnem samojezdnym na małych areałach jest w ogóle nie opłacalne 700-900zł brali za h to dużo za dużo, przy mało wymiernym zysku z wcześniejszego wykopania buraków polaryzacja jest jednakowa sprawdziłem na własnej skórze nawet jak poleżą te 3 tyg to im się nic nie dzieje najwyżej parę procent z masy ale co to jest przy całości w porównaniu do ceny usługi. A jak by nie kradli na procencie i polaryzacji to było by super:D pozdrawiam;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Też jak dla mnie jest nie opłacalne najmować na 6 ha samojezdny. 3p + Kleine jak się uprę to i 5 dni nie całe wykopię. I e tym roku poszło mi ok.200 l po 4,2zł czyli 840 zł. A tak za jeden hektar bym musiał tyle zapłacić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edpawel    0

@dralo5- Tak z odkopywaniem z taśmą niema żadnych problemów... ale zaznaczam, że gdy odkopuje te parę rządków to zbiera liście do zbiornika.... resztę kopie stollem to tam niema zbiornika i liście zostają rozdrobnione... :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

@edpawel no dzięki za odp. Ciekawe jak by to szło z sieczkarnią bo znajomi kupili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez prometeusz
      witam :rolleyes:
      proszę o porady użytkowników sortowników, który sortownik będzie lepszy, wydajniejszy, oraz będzie miał mniejsze straty, tj będzie mniej kaleczył ziemniaki
      rolkowy, coś takiego
      http://www.iagro.pl/sortownik-do-okopowych,at-20993.html
      czy może sitowy, coś takiego
      http://www.krukowiak.com.pl/kfmr/index.php?option=com_content&view=article&id=69&Itemid=190&lang=pl
    • Przez BELLAAGRO
      Witam wszystkich
      czy posiada ktoś z was instrukcje obsługi do sadzarki s211 na taśmie? Potrzebuje zmienić szerokość na 75 i sprawdzić gęstość siewu i chciał bym to zrobić zgodnie z instrukcja.
    • Przez SanchoPansa24
      Witam, musze kupic kombajn do ziemniakow i chcialbym abyscie doradzili mi jaki wybrac, i wyjasnili kilka niewiadomych. A wiec tak posiadam 10ha ziemniakow pierwszy rok. Przed posadseniem zostaly wybrane kamienie odkamieniaczem stone system nastepnie uformowane redliny radlem oraz zasadzone ziemniaki sadzarka grimme 32b. Nastal czas wykopu wiec jaki kombajn kupic? Budzet w tym.roku to jakies.20/25 tys, kombajn raczej jednorzedowy ze zbiornikiem i separatorem kamieni zastanawialem.sie nad grimme sl 750 ? Drugie pytanie : czy wykopie normalnie rzadek tym Kombajnem ? najpierw chcialem kupic kombajn anne ale podobno rzadki po.sadzarkach grimme w tym.systemie uprawy sa zbyt szerokie aby je wykopac anna.
      Tak jak mowie nie mialem.nigdy stycznosci z uprawa ziemniaka i zbiorem wiec za.kazda cenna rade bede bardzo wdzieczny pozdrawiam.
    • Przez Tomek12
      Czekam na wskazówki
    • Przez MlodyRolnikWLKP
      Witam!!!
      Interesuje mnie czy są jeszcze produkowane gdzieś nowe Kombajny buraczane (tak jak kiedyś NEPTUN czy POSEJDON)
      Może wiecie coś na ten temat bo ja nic nie mogę znaleść. Pozdrowienia
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj