Zaloguj się, aby obserwować  
rafczyk

Obora - modernizacja

Polecane posty

rafczyk    1

Witam. Otóż planuje modernizacje drugiej strony obory. Mają tam być stanowiska (11szt.) i kanał z kratą. I tu moje pytanie. Jak najlepiej wykonać kanał z jakim spadkiem i w którą stronę, a także czy zastosować na końcu kanału próg czy jakąś zasuwę, aby zimą nie było problemu ze spływem gnojowicy. Szambo ma zostać wybudowane tuż za oborą i około ile pojemności powinno mieć żeby wystarczyło dla tych 11 krów na okres od 6 miesięcy.

Z góry dziękuje za jakieś rozwiązania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor1111    2

Witam ja mam kilka stanowisk zrobione na rusztach i powiem ci że gęste to i tak ci nie spłynie z tego kanału trzeba będzie woda wypłukać to a spadek to jak największy ale ja nie mam problemu ze spływaniem szamba bo szambo mam pod rusztami tylko z 4 stanowisk jest kanał a spadek na tych 4 stanowiskach wynosi gdzieś z 40cm więc ty powinieneś z 1 metr spadku zrobić mi się zdaje. U mnie na rusztach stoją jałoszki pow 1 roku ponieważ one nie staja na kanale i nie wdeptują przez kratownice swoich odchodów do środka szamba bo są małe tylko leży to na rusztach i zbieram to co 2 dni. Ogólnie dobra sprawa z tymi rusztami ale trzeba je wymieniać co jakieś 10 lat moje już tyle leżą i już kwalifikują się do wymiany ale trochę nakładek się zrobiło i stoją. Niech się wypowiedzą jeszcze inni bo ja opowiedziałem tylko jak u mnie jest to rozwiązane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafczyk    1

Pod oborą nie mam możliwości zrobienia odpowiednio dużego szamba. Bo nawet jeśli zrobię ten kanał pod kratą 15 metrów długi i 2 metry głęboki i metr szerokości to daje mi razem tylko 30 m sześciennych. A to stanowczo za mało na tyle sztuk. A jak to u Ciebie jest rozwiązane? Ile sztuk stoi na tym szambie? Jakim mieszadłem to mieszasz i w jaki sposób są wykonane kanały pod krata i szambo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wildagro12    6

W kanałach gnojowych nie rób żadnego spadku. Cechą gnojowicy jest to, że woda w niej zawarta ( gdy zmywasz kratę) "osiada" na dno, a ona sama pływa na tej wodzie. Próg przy spuście z kanału do szamba musi mieć około 50 cm - zależnie od głębokości kanału.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafczyk    1

aha. tzn gdybym robił kanał głębokości np 1,5m to próg wysokości 0,5 m nie będzie za wysoki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wildagro12    6

Jeżeli dobrze pamiętam to u mnie przy głębokości kanału ok. 1,5 mam próg ok. 40cm i gnojowica "idzie" bez żadnych problemów do szamba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

hej

Ja mam spore doświadczenie z kanałami

Po pierwsze wszystkie spadki robisz odwrotnie w stosunku do tego jak ma spływać gnojowica

próg minimum 20 cm

Na każde 10 metrów powinien być zrobiona kaskada a za progiem kanał głębszy o wysokość progu + 20-30cm

 

Jeżeli zrobisz spodki kanałów tak jak do zwykłej wody będziesz musiał łopatować kał przyklei się do dna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj