momek

jaki dach zrobić na garaz

Polecane posty

Mateo1    0

hmm a moze zamiast tego po prostu zamowic w jakiejs firmie garaz blaszany? I tyle, nie martwic sie wiecej o nic? Firma dowozi garaz na nasza dzialke i montuje 'od reki' praktycznie. Wiem, bo sam mam taki wlasnie garaz: http://www.garaze-baliczek.pl/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck1807    1

Odnowie temat. Mam zamiar przerobić stodołę na magazyn zbożowy i będę robił nowy dach jednospadowy od 0. budynek ma wymiary 20x8. Czy drewniane krokwie 25x8 co metr wytrzymają. zależy mi na braku podpór bo ciągnik musi tam jeździć. jakie macie inne wymiary i pomysły. ma być tanio, a taki dach będzie raczej najtańszy. Aha będzie kryty trapezem18

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darpol    18

Sama krokiew nie wytrzyma ,raczej się nie złamie ale na pewno wygnie nawet takiej głębokości ,więc musisz ją podeprzeć np. stolcem lub zamiast krokwi drewnianej stalowa podbindrowana lub dźwigar z desek tzw. bindra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck1807    1

Belka podbierająca krokwie mógł bym ewentualnie podeprzeć dwoma słupami ,czyli w 4 miejscach miałaby podparcie. a czy dając taką belkę mogę zmniejszyć rozmiar krokwi lub ich rozstaw?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

U teścia jest podobny dach, prawie 8 metrów bez podparcia, krokwie 25x10 co metr albo co 90 cm, i nic się nie dzieję z 10 lat. Specjalnie śniegu nie zwalają.

U nie jedna belka 15x30 i 930 cm długa trzyma na środku dachu, a dach 9x9m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck1807    1

Dzięki za odpowiedź. tak myślałem że powinny wytrzymać. przy zamawianiu drewna rozważę jeszcze belkę podpierającą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Przypomniało mi się że teściu ma krokwie co 110 cm, bo łączył z stodołą i tam tak było. A dach to między binami a stodołą robił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Krokwie daj co 80-100 cm i będzie trzymać. Powiedz jeszcze jaki gatunek drewna planujesz tam dać? Krokiew tak czy inaczej ma dość duży przekrój. Z kąd jesteś? To Ci sprawdzę w normie strefę śniegową i coś na szybko policze.

Edytowano przez master20002

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck1807    1

jestem z pogranicza kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. słyszałem że najlepsze jest sosnowe.ale na starym dachu miałem sosnę i spruchniała, a szczyty były z desek topolowych i brak jakiś kolwiek znaków pruchnicy-wykorzystałem je na ogrodzenie. W mojej okolicy jest tartak i oni mają właśnie topolę w ofercie. Czy ta topola się nada-dodam że ludzie zakładają z tego dachy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Ja słyszałem że w Wielkopolsce stosuję się topolę bo jest tania, nie wiem jaka jest w tym prawda, ale górale nie zbyt chcą jej. U nas wycinają topolę przy drogach i do Wielkopolski wywożą. Nikt tego nie chce.

Ja mam z świerka i sobie chwalę, z topoli mam parę desek, to miękka jest, ale i fakt że tato kiedyś miał burty w przyczepie z topoli to wytrzymały dłużej niż z sosny.

Ogólnie sosna nie podoba mi się lepszy świerk i górale na dachy też mówią że świerk najlepszy. U mnie akurat świerka tartak tnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

jestem z pogranicza kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. słyszałem że najlepsze jest sosnowe.ale na starym dachu miałem sosnę i spruchniała, a szczyty były z desek topolowych i brak jakiś kolwiek znaków pruchnicy-wykorzystałem je na ogrodzenie. W mojej okolicy jest tartak i oni mają właśnie topolę w ofercie. Czy ta topola się nada-dodam że ludzie zakładają z tego dachy.

 

 

Kolego przeliczyłem szybko i wychodzi, że nie możesz bardziej tego rozsunąć niż 100 cm mierząc w osiach krokwi (środku). Ja dałbym co 90 cm. U mnie na jednym budynku jest topola, na drugim osika. Osikę lubi kręcić jak się mokrą zastosuje. Topola jest dość dobrym materiałem, tanim i stosunkowo lekkim, a przy tym wytrzymałym jeżeli jest wycinana z twardzielu czyli wewnetrznej części klocka. Bo w bielu siedzą robaki i grzyby.

 

Co do drzew iglastych to górale je w większości stosują bo występuje on na większych wysokościach i napewno mają go więcej. Pomijając tu oczywiście zalety drzew iglastych.

Edytowano przez master20002

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

jakie krokwie i łaty, jaki rozstaw... zastosować na garaż 26x10 dwuspadowy? przy takiej szerokosci chyba w grę wchodzi tylko wiązar kratowy? czy można by cos kombinować z konstrukcją krokwiowo - jętkową? <_<

blacha trapezowa będzie zastosowana jako pokrycie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Myślę, że konstrukcja krokwiowo-jętkowa wystarczy, a przy tym jest nie skomplikowana w wykonaniu. Można ją wykonywać do 12 metrów rozpiętości, większe stają się nie ekonomiczne przez zwiększanie przekrojów elementów dachu. Zacznijmy od krokwi. Stosując te o wymiarach standardowych czyli 8x16 rozsuń je na jakieś 80, a 90 cm to max, ale w wymiarze osiowym krokwi, a nie w świetle. Jętka tak dla spokoju ducha w takim samym przekroju jak krokwie połączone w 1/3 ich wysokości. Łaty 4x6 i wystarczy. Możesz jeszcze przybić wiatrownice od spodu, żeby to wszystko usztywnić, a napewno 3-4 skrajne krokwie powinny być dodatkowo tak właśnie połączone. Rozpisałem się, a nie zapytałem o najważniejsze, jaki spadek będzie miał ten dach? Wtedy coś pomyślimy więcej.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

dzięki @master20002, też bym wolał krokwiowo- jętkowy, bo możliwe, że w częsci kiedys będzie słoma i zawsze trochę wyżej można ułożyć. mam jeszcze kilka pytań

no własnie... jeszcze nie zapadła decyzja co do kąta nachylenia dachu, bo wiadomo... jak kratownica to dużo mniejszy, a jak krokwie musi być większy,

na pewno taka konstrukcja wytrzyma przy szerokosci 10 metrów? no i jaki rozstaw między łatami?

aha... i to ma być takie typowe ''A'' czy jeszcze połaczone w 2\3 wysokosci do srodka jętki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Zalecane nachylenia dla takiego dachu to 35 stopni, widełki wachają się od 25 do 67 stopni. Rozpiętość maksymalna to 12 metrów. Tyle z wiedzy podręcznikowej. Warto się zastanowić nad dość dużym nachyleniem, min te 35-40 stopni, tymbardziej, że chcesz później użytkować ten strych. Rozstaw dla łat przyjąłbym jakieś 40-50 cm. Nie ma sensu mocno tego zagęszczać jak np pod dachówkę. Blacha jest tzw. lekkim pokryciem. Konstrukcja krokwiowo-jętkowa to właśnie typowe "A", źle Ci napisałem wcześniej że w wysokości 1/3. Ma być w wysokości 2/3. Co do rozstawu krokwi to przyjmuje się, że im większy kąt nachylenia, tym rzadziej rozstawia się krokwie. Ale zalecam dać co 80 cm. Nic nie powinno się dziać. Ciężkie zimy u Ciebie występują? Albo mocno wieje?


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Teściu ma wiązary 12 metrowe, 24 sztuki chce chyba 9 tyś, jeszcze komunistyczne. jakby ktoś chciał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

jestem z Kuj-pom. , ostatnie zimy raczej mało śnieżne, ale nigdy nie wiadomo jak będzie w przyszlosci,

nie wiem dlaczego ale zawsze miałem tendencję, żeby zmniejszać szerokosc krokwi a zwiększyć jej wysokosc (nie wiem czy słusznie),

a cos takiego było by złe?

kat nachylenia - 35*

krokwie 7-18 albo nawet 7x20 i wtedy co metr

łaty 4x6, troszkę rzadziej... co jakies 80-90cm, co oprócz nieco większej sztywnosci daje takie ''gęste'' rozmieszczeni łat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228
Napisano (edytowany)

Daje oprócz sztywności to, że możesz pewniej chodzić po tej blasze. Powiedz jaki gatunek drewna masz przeznaczony na ten dach? Owszem, wysokością krokwi sporo nadrobisz i może być te 7 cm o ile nie będziesz jej podciosywał dla jętki. Trzymałbym się jednak tych 80 cm rozstawu. Jednym czy dwoma wiązarami nie zaoszczędzisz majątku, a będziesz spokojniej spał.

 

Przypomniała mi się jeszcze jedna zasada w konstruowaniu takiego dachu. Mierząc od ściany na której opierasz do jętki może być max 4,5 metra, a od jętki do góry 2,7. Przy większych wartościach trzeba robić stolec bo ugięcia mogą się zrobić widoczne. U Ciebie rozwiązanie ze stolcem odpada z uwagi na chęć użytkowania tego strychu.

Edytowano przez master20002

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

prawdopodobnie będzie to z drzewa sosnowego, ale jeszcze nie byłem na tartaku... chcę mieć wszystko wyliczone i dopiero będę się dowiadywał o ceny itd.

 

u mnie jętka wychodzi na dł.krokwi - 4 m od dołu, a do wierzchołka zostaje jeszcze 2 metry - przy kącie nachylenia 35*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

Dlaczego w każdym problemie z jakim się zwracasz na forum występuje pytanie o produkty firmy Das Company? Czyżby jakaś reklama?

Tak w temacie, jeśli to ma być chociaż by na samochód to ja swojego do "namiotu" bym go nie wstawił...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

w ramach podziękowania za pomoc wrzuciłem do mojej galerii zdjęcia konstrukcji dachu tuż przed kładzeniem blachy trapezowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1991Mateusz    0

Witam wszystkich. Posiadam chlew 11 długi i 8 szeroki dach jest dwuspadowy, planuje zwalić dach , podnieść ściany przód o 1,5m i tył o 1m . Dach chce zrobić jednospadowy na krokwiach bez podpór , lokalizacja Proszowice małopolskie . Prosze o opinie jakie krokwie zastosować ? , jaki rozstaw oraz z jakiego drzewa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kamilek2000
      Cześć wszystkim! Mamy w planach budowę płyty drugiej płyty obornikowej w gospodarstwie. Chciałbym Was zapytać jak wygląda prawnie budowa takiej oraz czy mój pomysł z płytami ma sens. Płyta ma mieć wymiary 6m;4.5m;1.5m, pomysł jaki się narodził to zrobienie jej z płyt drogowych (1.5m w ziemi i 1.5m nad ziemią, (płyty mają wymiar 3;1.5) Około 40m3. Chciałem na początku wykopać "L" usadzić płyty, a na końcu wybrać ziemię i pod spadem wylać płytę. 1.Jakie dokumenty i pozwolenia będę musiał załatwić? 2.Od czego zacząć biurokrację? 3. Czy taka płyta spełni wymagania co do szczelności płyty? 4. Czy przy płycie obornikowej musi być zrobione szambo? Szambo posiadamy przy starej płycie oraz osobne przy chlewie, ale czy w przypadku nowej płyty muszę mieć osobne szabo. 5. Czy musi być robiony projekt czy można to zrobić na zgłoszenie np. zmniejszając na początek wielkość płyty, a później dodając elementy do "L" Nie wiem jak się za to zabrać dlatego pytam, pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź :)
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Przez 5714mf255
      witam wszystkich mam takie pytanie czym ogrzewacie domy zima stoję przed wymiana kotła i szukam wydajnego a zarazem w miarę taniego rozwiązania.
    • Przez Marcin133
      Witam. W związku z bardzo drogim opałem myślę nad ogrzewaniem domu pompa ciepła. Proszę użytkowników którzy już posiadają lub myślą o założeniu o wypowiedzenie się w temacie. Jakie pompy polecacie itd. 
    • Przez pawelxx
      witam, planuje utwardzi. podworko betonem b25 który będzie zatarty na gładko jak myślicie czy warstwa 15 cm wystarczy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj