Polecane posty

rolstudent    182

Wielkie Dziki za schemacik

jak teraz patrze na ten schemat to to wydaje się takie proste,

ale mam kilka pytań z jakim zakresem nastaw powinien być PRI 51 do silnika 0,25kw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Masz rację, wydaje Ci się. To jest tylko schemat układu zmiany obrotów. Do tego należy dodać jeszcze odpowiednie zabezpieczenie przeciwzwarciowe, czujnik zaniku fazy i wyłącznik. Co do prądu, to na tabliczce znamionowej silnika masz napisane jaki prąd pobiera. Dokładnych ustawień należy dokonać pdczas prób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati4116    0

Zazwyczaj ustawia się 10% większą wartość prądową niż podaje się na tabliczce znamionowej silnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

po testujemy zobaczmy

dziś kupiłem przekaźnik bistabilny i zamówiłem ten PRI 51

 

styczniki mam w domu

 

jak dobrze pójdzie w weekend po testuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

No to odmów ten pri-51 bo tak się go nie podłącza - to jest do układów jedno fazowych i producent nie przewidział podłączenia między fazowego, do 3-fazowych układów służy COS-1 100zl droższy ,

karty katalogowe

http://www.elkoep.pl/data/sheets/PL_datasheets/PRI-51_datasheet.pdf

http://www.elkoep.pl/data/sheets/PL_datasheets/COS-1_datasheet.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Ale można go podłączyć tak aby badał prąd tylko na 1 fazie i do sterowania to powinno wystarczyć.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Widzę, że oprócz mnie nikt tu żadnego sensownego rozwiązania nie podał, a niektórzy się mocno udzielają.

@szarywilk tego nikt nie będzie podłączał międzyfazowo (bo nawet się nie da). Układ ten mierzy prąd, więc napięcie nie ma tu większego znaczenia. Silnik jest odbiornikiem symetrycznym i wystarczy pomiar prądu w jednej fazie.

@mati4116 jaki prąd trzeba ustawić okaże się po zmontowaniu prototypu. To nie jest typowe zabezpieczenie nadmiaroprądowe (np. typu termicznego). Doświadczalnie trzeba będzie też dobrać opóźnienie zadziałania PRI-51.

@rolstudent w moim rozwiązaniu wykorzystałem styk NC styczników, żeby mieć dodatkowe zabezpieczenie przed załączeniem obu styczników (na wypadek "sklejenia" się styków przekaźnika sterującego). Nie jest to konieczne, ale bezpieczniej jest zastosować takie rozwiązanie. Tym bardziej, że nic to nie kosztuje ( no może trochę dodatkowego przewodu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati4116    0

@Elektrotechnik ale osoba która się na tym nie zna nie zmontuje takiego układu. Prawdę mówiąc to ja też miałbym chyba problemy chociaż chodzę do technikum elektrycznego więc w takich rzeczach jestem obcykany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

właśnie zauważył ze użyłeś NC takie rozwiązanie też mi się podoba

 

myślę ze powinienem dać radę z założeniem tego układu grunt to myśleć logicznie i nie robić nic pochopnie, mam schemat wskazówki z kart technologicznych produktów, i troszkę praktyki praktyki. ju nie jeden układ matowałem,Układ zabezpieczenia przed zanikiem faz tez już podłączyłem wiec ten układ nawrotowy wepnę przed, muszę tylko większa skrzynkę kupić,

 

jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@Elektrotechnik ale osoba która się na tym nie zna nie zmontuje takiego układu. Prawdę mówiąc to ja też miałbym chyba problemy chociaż chodzę do technikum elektrycznego więc w takich rzeczach jestem obcykany.

 

Coś słabo Was w tym technikum uczą... Po drugie: "obcykany" to będziesz po 25 latach pracy z takimi układami. Nikogo nie chcę tu obrazić, ale teraz to znasz troszeczkę teorii. Wnioskuję to po tym czego mnie nauczyli w technikum, a czego nauczyłem się sam, chociaż moja specjalizacja jest trochę inna (elektronika cyfrowa). To nie jest aż tak bardzo trudny układ, tym bardziej, że @rolstudent umie czytać schematy i wie o co w nich chodzi. Mi dłużej zajęło narysowanie tego schematu w paincie, niż zmontowanie gotowego układu.

@rolstudent czujnik zaniku fazy powinien być włączony przed układem zmiany kierunku obrotów. Jego zestyki będą załączać całą aparaturę, czyli przekaźnik bistabilny i PRI-51. W przypadku braku którejkolwiek fazy układy te nie będą miały zasilania i nie włączą silnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

tak właśnie myślałem.

no nic czekam na wszystkie elementy i może w piątek wieczorem będę składał wszystko ładnie,

w sobotę to praca w polu, ale jak będę miał czas to postaram sie porobic fotki jak to już bedzie wszystko dobrze działać

 

już znalazłem kolejne zastosowanie tego układu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Coś słabo Was w tym technikum uczą... Po drugie: "obcykany" to będziesz po 25 latach pracy z takimi układami. Nikogo nie chcę tu obrazić, ale teraz to znasz troszeczkę teorii. Wnioskuję to po tym czego mnie nauczyli w technikum, a czego nauczyłem się sam, chociaż moja specjalizacja jest trochę inna (elektronika cyfrowa). To nie jest aż tak bardzo trudny układ, tym bardziej, że @rolstudent umie czytać schematy i wie o co w nich chodzi. Mi dłużej zajęło narysowanie tego schematu w paincie, niż zmontowanie gotowego układu.

@rolstudent czujnik zaniku fazy powinien być włączony przed układem zmiany kierunku obrotów. Jego zestyki będą załączać całą aparaturę, czyli przekaźnik bistabilny i PRI-51. W przypadku braku którejkolwiek fazy układy te nie będą miały zasilania i nie włączą silnika.

 

 

Powiem tak, też jestem po technikum elektrycznym i układ uważam za wykonalny tak jak podał kolega (nie chwaląc się podawałem podobny układ tzn. wykaz elementów wcześniej).

 

Odnośnie nauczania to jest tak że na 30 chłopa w technikum prosty układ włącz/wyłącz potrafiło zbudować 10 a rozbudować do układu lewo/prawo 5. Pozostali kończyli technikum elektryczne na poziomie podłączenia łącznika świecznikowego (a o schodowym lub krzyżowym lepiej im nie wspominać).

 

A na poziomie technikum użyć słowa "obcykany" to lekka przesada, tak jak kolega powiedział po 25 latach to może ale nieraz naprawdę są dziwne przypadki(np. nowy przewód położony w ziemi ok 30 mb i po podłączeniu ginie 1 faza przyczyna brak jednej żyły na 2/3 cm).


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

tak właśnie myślałem.

no nic czekam na wszystkie elementy i może w piątek wieczorem będę składał wszystko ładnie,

w sobotę to praca w polu, ale jak będę miał czas to postaram sie porobic fotki jak to już bedzie wszystko dobrze działać

 

już znalazłem kolejne zastosowanie tego układu smile.gif

i jak udało Ci się zbudować to czochradło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Czochradlo działa do dziś. automatyka działała ale została dołączona bo zużyty szczotka trochę dziwnie się zachowuje. Obecnie kręci cały czas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebo1986    229

Podepnę sie do tematu:)

 

Na pewno na forum jest wiele znawców elektryki;)

 

Chce zrobić sterowanie do przecinarki do metalu, silnik 2,2 kw 5,1 A, wyłącznik, m611(6,3-10A) już mam, pytanie jaki dobry stycznik zastosować? przyciski wł,wył mam tylko właśnie chodzi mi o stycznik, proszę o rady porady ewentualne inne rozwiązania :)


..kooperacja na mocy paktu, mocy płynącej z kontaktu..

Zakaz klikania zielonych strzałek przy moich postach i polecania moich komentarzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Ten  wyłącznik  to  do  czego  potrzebny?  chcesz nim  załączać przecinarkę?  to po  co  Ci  przyciski i  stycznik? 

Ten  wyłącznik  będzie  za  duży  dla  tego  silnika , ma  za  duży  zakres  prądowy 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebo1986    229

Ogólnie to chciałem zabezpieczyć silnik przed przeciążeniem i zwarciem,(przykładowo tarcza się zaklinuje itp i m 611 wyłączy zasilanie), nie chce nim załączać piły, bo on nie jest od tego,  dlatego chciałem załączać przez stycznik(też dla bezpieczeństwa) zakres na m 611 ma być ustawiony na 5.1 A x 1.1 tak? =5.6A. mam też taki z mniejszym zakresem :)

Iść na łatwiznę  to mógłbym zwykły wyłącznik zamontować i by było, jak to mi niektórzy podpowiadali,  Ale ogólnie to moja koncepcja jest zła?

 

 

Dodam że specjalnie nie jestem uzdolniony co do elektryki ;)


..kooperacja na mocy paktu, mocy płynącej z kontaktu..

Zakaz klikania zielonych strzałek przy moich postach i polecania moich komentarzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Jeśli zastosujesz ten  wyłącznik  z  odpowiednim  zabezpieczeniem , to  możesz  podłączyć  zespolony  stycznik  olejowy  typu  np  MOL  28 .

Przyciski  i  cały  mechanizm  jest  w jednej  szczelnej  obudowie 

 

Ma  on  co prawda  też  zabezpieczenie  , ale  na  większy  zakres . Przynajmniej  ja  nie  spotkałem  nigdy  z  takim  małym  zakresem 

 

280408043_1_644x461_stycznik-olejowy-mol

Edytowano przez mariuszd93

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ale po co się upierać na stycznik? Zwykły wyłącznik starczy. Chyba, że chcesz mieć zabezpieczenie przed samoczynnym włączeniem silnika po zaniku i powrocie napięcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebo1986    229

Elektrotechnik właśnie o tym myślałem, przesadzam z tymi zabezpieczeniami?  A cenowo jak to wygląda ? pytałem o wyłącznik trójfazowy 16A to taki z wyglądu konkretny kosztuje ok 60 zł a jak ze stycznikiem? tylko właśnie nie wiem jaki można by podłączyć ?

 

I jeszcze pytanie odnośnie 611, mam 2,jeden z zakresem 6,3-10A a drugi 2,5-4 A któryś się nada? bo mi wychodzi że powinien być ustawiony na 5,6A. 


..kooperacja na mocy paktu, mocy płynącej z kontaktu..

Zakaz klikania zielonych strzałek przy moich postach i polecania moich komentarzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez emtecc
      Witam Mam agregat AV22. Nie jestem pewien czy nikt tam nie kombinował przy kabelkach. RDC jest nie podłączone i nie działa miernik F-BC na panelu. Nie wyświetla żadnych informacji. Ktoś poratuje jakimś zdjęciem wnętrza skrzynki ze środka, schematem tego miernika
    • Gość
      Przez Gość
      Witam serdecznie zakupiłem silnik SIEMENS 4KW chciałbym go zamontować do krejzagi. ale jak go podłączyć? czy będzie on działał na 400V
      czy w takim silniku stosuje sie wyłącznik gwiazda trójkąt? + zabezpieczenie termiczne,? prosił bym o poradę w załączniku wysyłam zdjęcia tego silnika wraz z tabliczka znamionowa



    • Przez DrJoint
      Zepsuł mi sie silnik od sterowania daszkiem rury sieczkarni, zamontowalem silownik dwustronnego dzialania przy zamianie + z - i teraz nie wiem jak to podlaczyc i co dokupić. 
      Z pilota sterowania mam 3 kable, w jednym jest stały minus, gdy wcisnę przycisk Góra to w drugim pojawia sie plus, gdy wcisne Dół to plus pojawia sie w trzecim. Od siłownika wychodzą tylko 2 kable. Jak to podłączyć??
    • Przez kuba123456
      Witam jakie oświetlenie ledowe polecacie do ciągnika ? 
    • Przez Hygdys12
      Witam mam problem ze śrutownikiem ssąco tłoczącym  mam silnik 5,5kw 2900obr i jak wezmę odsunę na maxa zasów to śrutownik zaczyna się zapychać i nie daje rade wrzucić sruty do mieszalnika co jest przyczyną za słaby silnik?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj