Gość Profil usunięty

Uprawa pod ziemniaki

Polecane posty

limusine    9

Ja mam jelly rok po centrali około 10 ton ;d sadze jej jak dobrze pojdzie z 3 ha to pewnie troche mi zostanie ale juz mam kupcow ;d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

A skąd jesteś jeśli można wiedzieć??? Może chociaż tonę lub dwie byś odstąpił....


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

okolice Sieradza. mi to troche gnija i po dzisiejszych ogledzinach mam watpliwosci czy bede sprzedawal czy jeszcze dokupował ;D <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

mi też gniją. Ciekawe jak tam w kopcu się trzymają. A masz jakąś przechowalnie czy w piwnicy??


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Ja mam przechowalnie ale bez agregatow. Marek są lepsze od Satiny. Taka Vineta albo jelly rowniez Tajfuna i ostanio pozałem Sante. polecam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

No Tajfun w moich sklepach najbardziej rozchwytywane pyry :D no bardzo plenna niektorzy nawet do 60t/ha jak dobrze mi sie wydaje poniewaz przy odpowiedniej uprawie rosnie bardzo gruby. wiele rolnikow go reglonuje bo ludzie nie chca az tak grubych kartofli. Żólty sypki kartofel, nie sinieje po ugotowaniu ;) ogolnie polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Santa była plenna ( sadziłem ją z 8 lat temu), niestety długo się gotuje, co nie podobało się klientom.

Tajfun nie jest taki smaczny jak Vineta, ale to jest moje odczucie.

Polecam Vinetę, szczególnie na słabe stanowiska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Ja mam przechowalnie ale bez agregatow. Marek są lepsze od Satiny. Taka Vineta albo jelly rowniez Tajfuna i ostanio pozałem Sante. polecam

 

Posiadasz fotki swojej przechowalni w środku i z zwenątrz??


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

Bellarosa jest bardzo dobra, podobnie jak Vineta, zresztą to siostry różniące się tylko kolorem skórki, Tajfun jak najbardziej godny polecenia, lux w smaku no i na frytki jest lepszy, wydaje mi się że zawiera więcej skrobi niż standardowe ziemniaki w/w. Osobiśie mam do Was takie pytanie jak zwalczyć chwasty w uprawie pod włókniną. Mam takie pole na które wiosną można wchodzić jak tylko śnieg stopnieje, ziemia w miare lekka szybko nagrzewająca się, wydaje mi się że jest to idealne stanowisko pod tego typu uprawe, tylko poprzedni gospodarz, który obrabiał to pole "lekko" je zachwaścił, głównie komosa biała, chwastnica jednostronna i rdest. Czy oprysk po sadzeniu na lekko zbronowane redliny wystarczy? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Nie wiem po co wy bronujecie ziemniaki. Ja bym Ci proponował zainwestowac troche i tak odrazu po obsypaniu redlin przyłozyc czyms przedwschodowym np Linurex, Afalon a pozniej jeszcze jak beda mialy 15-20 cm poprawic Titus +mistral. Moze beda to drogie zabiegi ale wedlug mnie powinno pole byc czyste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

sadzeniaka jelly juz prawie nie mamy, zostało chyba 1-2 tony, reszta sprzedane, nie sadzimy jej w przyszłym roku - gnije i nie mam kupców tu na tę odmianę.

 

bellarose przykrywalismy już wielokrotnie, nadaje sie pod włóknine. Uzyskanie w takim samym czasie podobnego plonu porównywalne jest z Lordem, więc dość wcześnie. (bella do obejrzenia w mojej galerii). nawóz standardowo jak kazde wczesne, więcej azotu niz na pozne ok 400kg saletry i jakas poli 4/6, do tego oczywiscie obornik jesienią.

 

ktos tu mowil ze vineta nadaje sie ZWŁASZCZA na słabsze stanowiska. Nie podzielam tej opinii. Wręcz przeciwnie, zawsze Vineta u nas dawał więcej na polach o lepszej kulturze i lepszym płodozmianie. Być może na innych ziemiach w innych czesciach kraju jest inaczej.

 

generalnie trzeba coś zrobić z redlinami, aby ułatwic przedostanie sie ciepła do kiełkującej bulwy. Wszystko zalezy od tego jaką dysponujemy sadzarką, czy robi gotowe redliny, głębokie, wysokie, czy płytkie. Bronowanie jest jedną z takich metod gdzie uzyskuje się efekt szybszego nagrzewania ziemi wokół kiełkującej rośliny.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

chodzi mi o to, żeby nie nafaszerować zbytnio ziemniaków bo chciałbym je sprzedawać jak najwcześniej. Myśle tylko o odchwaszczaniu przed wschodowym, i tu prosiłbym o sugestie afalon wystarczy?? @limusine nie tyle bronuje co lekko strącam szczytową część redliny, żeby ziemniaki szybciej powschodziły. Później przed zejściem rzędów obredlam i chwasty wtedy już nie mają nic do powiedzenia, jeśli pole jest do tego momentu czyste, bo nać je zagłuszy. Mówie tutaj cały czas o technologii produkcji ziemniaka wczesnego pod przykryciem, ziemniaków na późniejsze terminy nie bronuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

 

 

 

 

ktos tu mowil ze vineta nadaje sie ZWŁASZCZA na słabsze stanowiska. Nie podzielam tej opinii. Wręcz przeciwnie, zawsze Vineta u nas dawał więcej na polach o lepszej kulturze i lepszym płodozmianie. Być może na innych ziemiach w innych czesciach kraju jest inaczej.

 

 

U mnie na szczerych piachach V klasy Vineta wydaje lepszy plon jak na glinie III klasy( zasobność składników i płodozmian taki sam). Inne odmiany, np Augusta bardziej wolą mocniejszy grunt.

V klasa V klasie nie równa, dożo zależy od podglebia.

 

Co do odchwaszczania przed wschodowego proponuję zastosować mieszaninę Afalon + Command.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

No wedłóg mnie to ziemniak ma wiecej miejsca i jezeli jest plon okolo 40t/ha to sie mieszcza w redlinach i nie brakuje ziemi a tak to pekaja redliny i moga zieleniec lub przez ulewne deszcze. a co dopiero jakby bylo wiecej ;o :P my sadzimy na 75cm

Edytowano przez krzysiek16m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Oczywiste jak dla mnie się wydaje że musisz mieć sadzarkę i pielniko-obsypnik o takim samym rozstawie. A jaki problem zmienić szerokość w obsypniku jak to jest kilka śrubek. A jaką masz sadzarkę i z jakim ciągnikiem współpracuje??


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@bolid20, współpracuje z c360, ale mam też możliwość pożyczenia c330. Do szerszych redlin potrzeba coś zmieniać w rozstawie kół? Bo pierwszy rok chciałbym zasadzić w szersze.

Edytowano przez marekpieg1234

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

No moja też z c-360 współpracuje i na 70cm sadzę. Zmierz sobie rozstaw kół tylnych i jak masz 140cm to jest ok.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj