Gość Profil usunięty

Uprawa pod ziemniaki

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Witam . Jest taki problem w ziemniakach jest co roku takie zielsko że szok . Jak proponujecie uprawić ziemię ? Jaki Nawóz i jaki oprysk . Odmiana ziemniaków to ,,Irga" Ziemia to prawie wszędzie glina itp więc ciężkie ziemie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

ale jakie zielsko? oprócz roundup-a i jemu podobnych nie ma herbicydu uniwersalnego. musisz napisać jakie chwasty masz na polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

dokladnie, titus jest od jednolisciennych, a ten drugi ma byc od dwulisc. jesli nie sencor, to moze byc mistral.

 

Titus+sencor/mistral daje w 99% czyste pole.

równie ważny jest termin oprysku oraz to aby ziemniaki nie przekraczaly 15-20cm wysokosci podczas zabiegu.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tez stosuje Titus z Sencorem ale nie każda odmiana toleruje metrybuzynę. Przyjmuję że ziemniaki redli wtedy doglebowo odpada a więc zostaje titus powschodowo bo innych srodków brak(może chodzi założycielowi tematu tylko o jednoliścienne- tego nie sprecyzował).

Pawelec a ty w Vinecie stosujesz Sencor, bo jedni piszą że można stosować, inni że jest obnizka plonów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

stosowalismy i sencor i mistral.

oba troszke przyhamowują intensywny rozwoj roslin (mowie o vinecie, na innych nie bylo zadnych objawów) w fazie zabiegu (żółkniejące liście). trwalo to okolo 3-5 dni.

pozniej wszystko wraca do normy, pelna zielen.

nie odnotowalismy spadku plonu, wrecz przeciwnie, w tym roku bylo rekordowo dobrze :lol:


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Ja stosowałem titus + sencor powschodowo w odmianach: Owacja, Lord, Tajfun, Satina i żadnych skutków ubocznych nie zauważyłem a pryskałem już dość późno bo padało cały czas więc rośliny miały już ponad 20cm. Pole do samych wykopków było czyściutkie.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

ja w tym roku stosowałem w jelly (za***iste łęciny) przedwschodowo linurex a po wschodach fusilade (czy jakos tak) pole czyste do konca tylko kopałem jeszcze zielone ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Ja tam jestem zadowolony z Jelly. Jak kupilem sadzeniaki w tamtym roku na jesien 2 tony to mi zgnilo moze z 5 kg. a kupilem od rolnika. W tym roku zgodze sie ze u mnie gniją dośc ale to pewnie dlatego ze kopałem zielone. w przyszlym roku bede je reglonował przed kopaniem i powinno byc dobrze. rowniez zwieksze ilosc opryskow na zaraze. Plon bardzo przyzwoity jak na ten rok z okolo pol hektar +-25 ton ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

ja sadze na 75cm i gleboko tak jak kazde inne. redliny spękały ale tylko troche nie niosło to zagrozenia dla kartofli ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

marek, mam obie odmiany od jakiegos czasu, skocz sobie do mojej galerii, obadasz wygląd oraz tam pod zdjeciami masz co nieco o nich ;)


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    840

stosowalismy i sencor i mistral.

oba troszke przyhamowują intensywny rozwoj roslin (mowie o vinecie, na innych nie bylo zadnych objawów) w fazie zabiegu (żółkniejące liście). trwalo to okolo 3-5 dni.

pozniej wszystko wraca do normy, pelna zielen.

nie odnotowalismy spadku plonu, wrecz przeciwnie, w tym roku bylo rekordowo dobrze ;)

w zeszłym roku zastosowałem na kilka rządków w winecie mistral (generyk senkoru) i plon był niższy o około 8t/ha niz w przypadku zastosowania titusa 50g. W tym roku dałem titius 50g + 0,5l chwastoxu extra i lebiody na polu nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

na zdjeciach jest jeszcze 67.5cm, od przyszlego sezonu 75.

wszystko zalezy od pogody i ziemi jaka wystepuje na danym kawalku.

generalnie b.rzadko mamy zielone bulwy, chyba ze sa ulewne deszcze i pozniej juz nie da rady podsypac.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Tak owacja warta sadzenia bardzo ładny plon przynajmniej jak na ten rok. Ale denerwowało mnie to że strasznie trzymały się łęcin i jak kopałem to przelatywały razem z trawą.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

marek, chcemy zmienic sadzarke :mellow:

 

to prawda, owacja, jak rowniz jelly, mocno trzyma się łęcin, nawet po uschnięciu. Trzeba wtedy zadbac aby tylna taśma byla mozliwie jak najbardziej zblizona do pionu, oraz ustawic sensownie zgarniacze - wtedy ziemniaki nie mają prawa sie przedostac. Zreszta nawet podczas kopania młodych na poczatku czerwca nic nie wypada z tylu, choc wtedy krzaki są w pełni wegetacji. Kwestia dobrego ustawienia :lol:


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

tak właśnie zrobiłem, a brakowało mi paru zgarniaczy i je dokupiłem to już było lepiej. w następnym sezonie posadze właśnie Jelly bo widzę że dobrze o nich piszecie. Może ma ktoś do sprzedania??


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

@pawelec a może mógłbyś uchylić tajemnicy i opisać co nie co, chodzi mi o to co robisz po sadzeniu, kiedy formujesz redliny i jakie nawozy stosujesz??? a i jeszcze jedno sadziłeś może Bellarose pod włóknine?? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj