franec

Rasa Czerwona Norweska (NRF)

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
atomik    148

nie wątpię w Twoje krowy jednak tak jak napisałem a nie ZROZUMIAŁEŚ masz manie chwalenia dnia przed zachodem słońca. ja nie mam czym się chwalić bo nie kupuje zwierząt z zewnątrz tylko od 2000 roku powiększam stado z własnego materiału a dalszy rozwój blokuje mi stary budynek i ot cała filozofia, mam dużo dobrych krów które regularnie doją między 40 a 50 litrów ale mam też takie których szczyt to 26-28 litrów przez krótki okres laktacji i zjazd do 20 litrów. Nie kupuje jałówek ale sam rozmnażam dobierając buhaje. Mam stary budynek uwięziowy i doję 2 razy dziennie, nie mam TMR ani robota do udoju. Stado liczy 20 dojnych krów ale niczego mi nie brakuje, inwestuję i łapie doświadczenie ucząc się na błędach. Mogę dyskutować na argumenty a nie na zaczepki. Trochę już zyję i wiem jakie przypadki trafiają się z bydłem i byłbym powściągliwy w tego typu komentarzach. Życzę Ci samych takich "setek".


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8
Napisano (edytowany)

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

myślę że dożyje więcej


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8
Napisano (edytowany)

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

ocieliły mi się 3 jałówki zacielane buhajem oslo(srb) cielaki bardzo duże na szczęście 2 jałóweczki. Rosną bardzo ładnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tycha    2

Mi się ostatnio wycieliły 2 krówki pokryte hostonem i kurde znów same byczki co z tego że są biało czerwone ale jak dla mnie to coś jest do niczego 8/8 byczki.Albo mam strasznego pecha albo nie w tych godzinach może kyje co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon17    1

Mi się ocieliły dwie krowy po NRF, same jałóweczki w tym bliźniaki. Mała masa cielaków - tyle mogę na razie powiedzieć.

W tym roku jeszcze jednego będę miał po NRF.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebek1981    9

Piszecie że macie mniejsze od NRFek wydajności ja wręcz przeciwnie mam podobne do Hf i do tego mają wyższe białko i mniej zapaleń :) gorąco polecam taką krzyżówke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebek1981    9

Braut ,Skienaust i test z konrada :) jako jałówki dają mi po 36-38 litrów ciekawe jak będzię w drugiej laktacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz5312    0

ja mam 4 sztuki po nrf 2 jałoszki po Sandzie i 2 byczki (bliźniaki) po hostonie, niestety nie moge o nich nic powiedziec bo mają dopiero rok, jedyne co powiem to to, że są dosyć drobne, mniejsze od innych cieląt w ich wieku :) myślę jednak, że pomimo wzrostu bedą dobrze doiły :)

Edytowano przez Mateusz5312

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tech-wet93    2

U nas mamy już 5 sztuk 50% i 1 sztukę 75% dwie 50% są krowami i dawały średnio po 30 litrów na dzień w 1 laktacji .

co ciekawe jedna nrf x hf czerwono biały po matce o max wydajności 5600l dała w 1laktacji 7600l . Cielaki żywotne w przewadze jałoszki o ciekawym umaszczeniu mamy zamiar pójść częściowo w 100% nrfy . Zdrowtność też na wysokim poziomie widziały lekarza odczs badania na cielność . Z płodnością też dobrze jedna słomka wystarczy na skuteczne pokrycje . co najważniejsze w porównaniu do krzyżuwek hf x mo jedzą 3/4 dawki pokarmowej . Byk opas w wieku 18 m-cy ważył 620 kg i ładne widoczne mięśnie pośladków . Polecam innym tą rasę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dabaz    98

Nie załamujcie mnie. Mi handlarz wcisnął jedną nrf x hf za tańszą kasę i ma ona być z innymi (LM) na mamki. Jak ta nrf tyle mleka da to się załamie. Nie chce jej doić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

jak będzie z innymi mamkami to większe cielaki wyczują sprawę że jej cielak nie wypija do końca to będą ja poddajać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariox    4

Witam; co myślicie o tych nowych buhajach w konradzie a chodzi mi dokładnie o BOSNESA, RAVN, SKEI, którego byście polecili? Doi może już ktoś po MOTROENIE? bo mam 4 sztuki pokryte nim, mam nadzieje że bedą jałóweczki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalar    7

Według danych w PFHBIPM rasa norweska i szwedzka czerwona to jedne z najmniej dlugowiecznych ras. Zdziwiłem się bo przecież tak chwalą ich zdrowotność. Jak widać jedno z drugim nie gra w parze. Hf o wiele lepiej od nich wypadł.

Wiem że późno odpowiadam na post sprzed prawie roku ale widzę że kolega ciągle aktywny a ja akurat przedwczoraj się dowiedziałem czym to jest spowodowane: w Norwegii po prostu większość krów po 3 - 4 laktacji idzie na rzeź nawet gdy są zdrowe gdyż mają oni (Norwegowie) bardzo dużo młodzieży na remonty. Dlatego też NRF mają również określaną wydajność rzeźną i dlatego ich długowieczność jest na papierze niska. Ja na swoim terenie mam Norwegi już od ok 5 lat i jedyne na co zwracają uwagę hodowcy to duży temperament i ruchliwość widoczne już od pierwszych dni życia cielaka.


"Naród wspaniały, tylko ludzie ch*je" - Józef Piłsudski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ale tu nie norwegia nikt bez powodu nie sprzedaje sztuk a dane przytoczone byly z z polskiej federacji ale narazie mamy malo sztuk w kraju wiec nie jest to miarodajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalar    7

Ups nie dopatrzyłem się tej federacji... moja wina, zwracam honor...


"Naród wspaniały, tylko ludzie ch*je" - Józef Piłsudski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Buhaj Vibeasen NO 10412 ma ktoś po nim jakąś dojąca już sztukę. Bo mamy 14 miesięczną jałówkę po nim (matka HF) i bardzo średnio wygląda, niska, drobna w porównaniu do innym jałówek w tym samym wieku, ale HFach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no ja czuje ze bede mial wyjatek po SRB Arbelundzie po sexowanym urodzila sie jaloszka 47kg i rosnie narazie pieknie takze zapowiada sie na piekna sztuke dluga,szczupla i wysoka na nogach i ten bysk siersci ale jaka bedzie sie okaze za jakis czas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rolnik~99
      Dzień dobry. Nawiąże stałą współpracę z hodowcą krów rasy ZB czyli polska czarno biała na odbiór małych byczków do dalszej hodowli na opasy.
    • Przez tycha
      Jakie najlepiej buhaje polecacie? Interesują mnie szczególnie HF czerwony.Piszcie jakimi buhajami zacielacie swoje hf .Wiem ,że każdy ma swojego już sprawdzonego i zaciela wszystkie nim.Dodawajcie fotki swoich nowo narodzonych eksperymentów.
    • Gość
      Przez Gość
      Jaką rasę wybrać do chowu ekstensywnego caly rok na pastwisku (pod wiatą) ??? Jak wasze doświadczenia ??? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam. Chciałbym zasięgnąć porady co do rasy cielaka, został zakupiony od handlarza ktory twierdzi że to pochodzenia mięsnego, cielak pochodzi z Austrii.

    • Przez Gregor94
      Witam. Chciałbym zasięgnąć porady co do rasy cielaka, został zakupiony od handlarza ktory twierdzi że to pochodzenia mięsnego, cielak pochodzi z Austrii.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj