franec

Rasa Czerwona Norweska (NRF)

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
damian40000    86

no właśnie o to chodzi że jest to buhaj który podobno ma dawać małe cielaki i jest polecany na jałówki i się zastanawiam czy to przypadek czy te skandynawskie buhaje dają takie duże cielaki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Montifan    0
Napisano (edytowany)

te łatki ładnie sie prezentują hehe... ja obecnie kryje hostonem, skye-m(srb) mam tez sztuki pokryte brautem vibeasenem mybergetem. nie ma 100% lekkich porodow zawsze trafi sie kilka ciezszych. buhaj huseby daje lekkie porody na 6 wycielen przy zadnym nie mialem problemow

Edytowano przez Montifan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tycha    2

mi się jak narazie nic ciężkiego nie trafiło.A jałówki nie inseminuje NRF'ami.Ja też pół roku temu strasznie sie na nie napalilem na te norwegi a teraz jak wszystko byczki wychodzą od nich to troche odbiegam od tej rasy.Pierw muszę podnieśc wydajność z obory bo mam bardzo nisko wiec kryje teraz HF czerwonymi z Holenderskiej genetyki jak osiągne wydajnośc z 7-8tys to mogę sobie pozwolić na ''zabiegi kosmetyczne stada''(NRF,SRD,danish red)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Montifan    0

jesli masz niska wydajnosc to uzywajac tych ras powinna tez sie poprawic ja chyba pojde w czysta rase.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tycha    2

kolego Montifan nie słuchaj się ich bo oni piszą ładnie pieknie ,że w norwegi oni qq nie widzieli a rekordzistki osiągają wydajnośc po 15-17tys w laktacji to są bzdury.Ja nie znam lepszej rasy na poprawienie wydajności jak HF.Trzeba latać koło niego witaminki to tamto ale oni potrafią i mleko lać.Tylko cześciowo nastaw się na NRF bo jak pójdziesz całym stadem w tym kierunku i się okaże ze to klapa to co wtedy?Zawsze zostaw kilka dobrych sztuk.Genetyke strasznie łatwo zepsuć ale odbudować to już cieżej.Ja się na tym przekonałem kiedyś ojciec inseminował sztuki HF po 25zł bo co tam aby sztuczny jak to mówią.A teraz to krów przybywa a mleka nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrxKris    7

No to jednak sprawdziliscie juz kilku przedstawicieli tej rasy( NRF).Chyba ten Storremma jeden z bardziej popularnych buhajów w kraju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tycha    2

hmm jest jednym z najtańszych.Ale dlaczego wszystko bysie wychodzą? Kto miał cieliczkę ? bo ja 5/5bysie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

te łatki ładnie sie prezentują hehe... ja obecnie kryje hostonem, skye-m(srb) mam tez sztuki pokryte brautem vibeasenem mybergetem. nie ma 100% lekkich porodow zawsze trafi sie kilka ciezszych. buhaj huseby daje lekkie porody na 6 wycielen przy zadnym nie mialem problemow

o ile dobrze pamietam hoston ma dość wysoki odsetek martwych cieląt ja miałem po nim nieżywa cieliczkę nie wiem czmu cielę normalnie wykształcone a obumarło przed porodem około dobę :/ zobaczymy dalej


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

moze sie zdarzyc ale nie musi :) Jak tak bym myslał i zamowiłem sexowane to moze u mnie bedzie akurat te 10 procent i te 5 porcji same byczki :) ale bedzie dobrze panowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

spokojnie będzie ok taki przypadek miałem tylko może


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Coś temat zamarł?

 

Od stycznia mam wóz paszowy i udało mnie się podnieść wydajność do 29 kg z moich NRF-ów. Jak jeszcze dobrze zgram dawkę to może rok zakończę z przeciętną wydajnością obory na poziomie 9000kg.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tycha    2

Wstaw fotki tych swoich NRF'ów czekam na nie z pół roku .Ja też mam 15 zacielonych norwegami zobaczymy co to z tego bedzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hoke77    3

Wstaw fotki tych swoich NRF'ów czekam na nie z pół roku .Ja też mam 15 zacielonych norwegami zobaczymy co to z tego bedzie

NRF wg PFHBiPM ma prawo mieć 25% JE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8
Napisano (edytowany)

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61
Napisano (edytowany)

Związek już nie raz pokazał, że jest mało obiektywny, zdrowotność i żywotność jest dużo lepsza niż HFów u nas pokolei ludzie się na szwedki przestawiają bo wolą mieć 500l mniej mleka rocznie ale zaoszczędzić na lekach, dodatkowo mleko ma lepsze parametry białko i tłuszcz, znajomy ma po setce hf i szwedek to twierdzi, że hf musi dawać ponad 1000l więcej mleka aby finansowo dorównać szwedce

Edytowano przez Lukasz1987

Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8
Napisano (edytowany)

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ming    3

A montbeliarde dużo odstaje od hf-ów pod względem mleczności?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Ja mam 3 takie krzyżówki po bardzo dobrych krowach i za 305 dni wynik wyszedł o 2500 l słabszy niż matki. Wszyscy w firmach mówią że są zdrowotne. Może i są bo lepiej się zacielają i nie ma problemu z somatyką ale nikt nie mówi że są dlugowieczne. Jedna u mnie raz skaleczyła nogę. Nie dało się wyleczyć i jest przeznaczona na rzeź. Nie słyszałem też o krowie srb czy nrf która dała 100 tys. Takie Hf są wszędzie. U mnie jest jedna a będą jeszcze 2. Taka krowa jest najbardziej opłacalna a może dać tyle mleka tylko Hf lub jego większościowa krzyżówka ale to już rzadsze przypadki. Chyba że dożyje 15 laktacji. Te dane są sprawdzone i najbardziej długowieczna według nich jest rasa montbeliarde. Hf wypadł całkiem nieźle i lepiej niż srb i nrf.

u ciebie to wszystko jest dziwne, wystarczy poczytać twoje posty, qq nie opłaciło ci się siać jednym siewnikiem to chcesz kupić dwa większe, pola drogie a kupujesz ponad 40ha na raz tego samego roku co ciągniki krowy itp, po prostu mamy z tobą dobry kabaret


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

dokładnie, kabaret dobry a co do nrf miałem zacielone 15 sztuk jednak pech chciał że jałówki urodziły mi się 3 póki co, rosną bardzo dobrze apetyt im dopisuje, cieleta mają małą masę urodzeniową ale są nadzwyczaj żywotne. jeszcze nie są zacielone. Jeśli chodzi o montbeliarde ja mam mieszane uczucia bo miałem i mam kilka sztuk zdrowotność dobra ale z zacieleniami zależy od sztuki jak u hf. @rmiecz ile użytkujesz średnio krowę, tylko obiektywnie - 3 laktacje ? na 150 krów masz 1 co dała Ci 100 tys. kg mleka - wyjątki są wszędzie, a to czy będziesz miał 2 kolejne to tylko domysły bo nie życzę nikomu źle, ale z bydłem jest wsio możliwe. masz manię chwalenia dnia przed zachodem


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8
Napisano (edytowany)

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

@rmiecz8 Co do długowieczności NRF to wyniki PFHBIPM są prawidłowe ale należy wziąć pod uwagę że ich nasienie jest dostępne od 2004r. W wynikach oceny są brane pod uwagę II pokolenie w z wyż, tak więc wyciąganie wniosków na temat długowieczności na podstawie OWUB jest błędne.

 

"Jedna u mnie raz skaleczyła nogę. Nie dało się wyleczyć i jest przeznaczona na rzeź."

 

Jednemu z okolicznych rolników piorun uderzył w oborę. 12 HF padło. Czy to świadczy o słabej zdrowotności HF-ów ?

 

HF, NRF lub inne rasy trzeba rozsądnie dobierać do swoich celów w oborze. Tak jak Tobie NRF nie sprawdziły się w oborze tak w innych HF są niewypałem bo dają po 4,5-6 tyś kg. Nie każdy jest Elżbietą Kandulską aby na oborze uwięziowej osiągnąć 13 tyś. od krowy.

 

Dla mnie NRF-y są dobrym kompromisem między wydajnością a zdrowiem. W tym roku planuję mieć przeciętną na poziomie 8,8tyś a docelowo 9-10tyś.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rolnik~99
      Dzień dobry. Nawiąże stałą współpracę z hodowcą krów rasy ZB czyli polska czarno biała na odbiór małych byczków do dalszej hodowli na opasy.
    • Przez tycha
      Jakie najlepiej buhaje polecacie? Interesują mnie szczególnie HF czerwony.Piszcie jakimi buhajami zacielacie swoje hf .Wiem ,że każdy ma swojego już sprawdzonego i zaciela wszystkie nim.Dodawajcie fotki swoich nowo narodzonych eksperymentów.
    • Gość
      Przez Gość
      Jaką rasę wybrać do chowu ekstensywnego caly rok na pastwisku (pod wiatą) ??? Jak wasze doświadczenia ??? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam. Chciałbym zasięgnąć porady co do rasy cielaka, został zakupiony od handlarza ktory twierdzi że to pochodzenia mięsnego, cielak pochodzi z Austrii.

    • Przez Gregor94
      Witam. Chciałbym zasięgnąć porady co do rasy cielaka, został zakupiony od handlarza ktory twierdzi że to pochodzenia mięsnego, cielak pochodzi z Austrii.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj