franec

Rasa Czerwona Norweska (NRF)

Polecane posty

tycha    2

Ostatnie wycielenie po norwegach i byczek już chyba za prędko nimi nie bede krył :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matt93    49

sorry, że tutaj, ale wcześniej @Chudy miał podobne pytanie, ale do rzeczy panowie. Mam krowę cielną 5,5 miesiąca i jest dość gruba, zeby nie powiedzieć, że jest potężna i tutaj rodzi się moje pytanie czy badanie usg wykryje ciążę bliźniaczą, ew. trojaczki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wróżki na Af szukasz, jak ktoś może ci na to odpowiedzieć ? :D miałem taki przypadek ze krowa była nieprzeciętnienie gruba i porzuciła cielaka taki finał był tego, nikt racjonalnie ci na to nie odpowie zbadaj będziesz wiedział

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matt93    49

Jakbyś przeczytał uważnie moje pytanie, to byś wiedział czego dotyczy, nie szukam wróżki, pytałem czy ktoś wykrył przez badanie usg ciążę bliźniaczą ? Bo potwierdzenie cielności mi nie potrzebna, chce wiedzieć czy badanie usg wykrywa ciąże bliźniacze.....i tyle. pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Wykryje. Jak dobry wet to nawet Ci powie czy chłopczyk czy dziewczynka...

Edytowano przez konrad82

kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymek1288    2

Na stronie geno Lie ma indeks produkcyjny 113 czyli dosyć wysoki. a skąd brane nasienie?

Edytowano przez KRISTOFORn
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

spoko matt zrozumiałem twoje pytanie tak jak je z formułowałeś, to chyba logiczne iż wet sprawdzi jaka to ciąża, umów weta będziesz wszystko wiedział sam osobiście by ci to powiedział wyjaśnił. Co do tej rasy kryłem parę sztuk wszystkie bysie i bysie jałówki sie nie mogłem dochować a te cielaki malutkie były, zrezygnowałem z zacielania tą rasą na moje warunki trochę za delikatne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Kilka sztuk zacieliłem norwegami i doję aktualnie już to niepolecam poprawy w mleczności nie ma i delikatne były biegunka często się unich była

Edytowano przez mammut1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymek1288    2

Kilka sztuk zacieliłem norwegami i doję aktualnie już to niepolecam poprawy w mleczności nie ma i delikatne były biegunka często się unich była

a jakimi buhajami kryłeś? bo jesli poszedł na suchą mase to oczywiste ze wydajność dużo nie wzrośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Wydajność nie wzrośnie, to nie HF. Ja dzisiaj i wczoraj miałem przyjemnośc przez parę godzin przebywać z jałówkami (przenosiny) i muszę przyznać, że dużo lepiej wyglądaja jałówki po davidzie (duńska czerwona) niz braucie (NRF). Do tego spokojniejsze, bardziej zaradne, lepiej zbudowane. Ale zobaczę przy dojeniu, jeszcze z 6-7 miesięcy mają najstarsze sztuki do cielenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

...

Edytowano przez Profil usunięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Maritime (niewypałowy buhaj - konrad trochę kombinuje z wyceną w katalogu, inne dane na stronie o buhaju, całkiem inne na końcu katalogu - szczególnie SCR i DPR), Surefire, niedawno na jedną poszedł tez digger, ale nie pamiętam, czy była po braucie, czy po davidzie; mam jeszcze superstition, ale go nie używałem, trzymam 3 porcje na 2 jałówki, jedną HFke - wnuczkę planeta i jedną duńkę po bardzo dobrej krowie. Aha, wszystko seksowane.

 

Powoli wracam do HF-ów, tym bardziej że w chwili obecnej za bardzo nie ma w czym wybierać (jeżeli NRF/RE nie ma indeksu temperamentu powyżej 110 to go nie kupuję, oczywiście patrzę też na inne parametry - w rasie duńskiej david i fastrup byli idealni, w NRF - braut, obecnie - bieda). A HF-y mające kłopoty z płodnością (jest u mnie linia po jednej krowie, całe jej potomstwo, do praprawnucząt włącznie, ma mniejsze lub większe kłopoty z zacielaniem) są kryte normandem - orkneyem, pierwsze wycielenia za 8 miesięcy.

 

EDIT: teraz przeglądnąłem nowa ofertę konrada i buhaj rasy czerwonej duńskiej haslev jest całkiem ciekawy, bardzo poprawia nogi, ma dobry temperament, gorzej z mlekiem, ale nie mozna miec wszystkiego, a raczej można było, teraz już nie - RIP david i fastrup.

Edytowano przez eMWu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

....

Edytowano przez Profil usunięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zootechnik7    0

Witam, zajmuje się zagadnieniem krzyżowania bydła jeśli jest ktoś zainteresowany tym zagadnieniem i ma już takie krowy zapraszam do kontaktu ze mną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Panowie dacie jakieś aktualizację jak się sprawuje ta rasa czysta i w waszych krzyżówkach? Też planuję coś z tą rasą jak poczytałem na stronie PH Konrad o niej to się bardzo zaciekawiłem

I jak jest z zacielaniem jałówek rasą NRF i SRB jak porody już długi czas jałówki zacielane są jerseyami żeby poród był bezproblemowy jak to jest przy NRF'ie i SRB?

Edytowano przez PolskiRolnikt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zulugula13    5

też bym prosił o wznowienie tematu, zastanawiam się nad kryciem nrf'em, mam w stadzie problemy z zacieleniami,polecicie jakiegoś buhaja nrf który to poprawi??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeden facet zaciela norweską HFy, ale on zostawia te mieszane jałówki, i ma mniej problemów zdrowotnych np. z cycami /mastitis/ i racicami.


I jak jest z zacielaniem jałówek rasą NRF i SRB jak porody już długi czas jałówki zacielane są jerseyami żeby poród był bezproblemowy jak to jest przy NRF'ie i SRB?

 

Ja słyszałem że porody są cięższe, może zależy od krowy, jałówki czy pierwiastka czy zaprawiona w boju, ale nie wiem tego z własnego doświadczenia.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    109

Było parę sztuk mieszanych z HF u mnie i została mi tylko jedna, nie sprawdziły się kompletnie,mniej mleka ,gorszy wzrost,znacznie gorsze wymiona ,a  co do zdrowotności to dziwna sprawa tak się złożyło ze cieliły się wraz z jałówkami HF i HF po porodzie bezproblemowo a mieszńce z norweską np. ketoza nerwowa albo przemieszczenie trawieńca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
podjadacz    18

rasa dobra na średnie jałówki sam mam porobionych 7sztuk i sobie czekam jak to wyjdzie..

2 jałówki rok temu mi się ocieliły i problemu z cielakami nie mam przyrosty w miarę normalne mam byczka i 2 jałówki to byk niski ale okrągły może ma z 260kg a w maju będzie miał rok ale nie powiem bo apetyt ma za 2 sztuki

jałówki rosną trochę lepiej na wysokość głównie brzuchy też mają wagę szacuję na +- 200kg rocznikowo to jakoś 8-9 miesięcy mają

 

więc jak ktoś ma średnie jałówki i nie chce mieć problemów przy wycielaniu to niech sobie robi taką rasą a później można kombinować na pierwsze nie radzę :)


bla bla bla :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rolnik~99
      Dzień dobry. Nawiąże stałą współpracę z hodowcą krów rasy ZB czyli polska czarno biała na odbiór małych byczków do dalszej hodowli na opasy.
    • Przez tycha
      Jakie najlepiej buhaje polecacie? Interesują mnie szczególnie HF czerwony.Piszcie jakimi buhajami zacielacie swoje hf .Wiem ,że każdy ma swojego już sprawdzonego i zaciela wszystkie nim.Dodawajcie fotki swoich nowo narodzonych eksperymentów.
    • Gość
      Przez Gość
      Jaką rasę wybrać do chowu ekstensywnego caly rok na pastwisku (pod wiatą) ??? Jak wasze doświadczenia ??? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam. Chciałbym zasięgnąć porady co do rasy cielaka, został zakupiony od handlarza ktory twierdzi że to pochodzenia mięsnego, cielak pochodzi z Austrii.

    • Przez Gregor94
      Witam. Chciałbym zasięgnąć porady co do rasy cielaka, został zakupiony od handlarza ktory twierdzi że to pochodzenia mięsnego, cielak pochodzi z Austrii.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj