hopper5

Topola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
hopper5    85

Witam. Wiem że topola to nie najlepszy materiał na więźbę dachową ale mam trochę tego drzewa i może udało by się wykorzystać. Planuje je ściąć na wiosnę i odrazu na tartak a później na dach. Chciałbym przykryć garaż dł 17m ogólnie 170 m kw. i chce przykryć blachodachówka. Da rade? Nie powygina się?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Topól ok ale sucha.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hopper5    85

Ciężko będzie ją wysuszyć żeby się nie powyginała. Myślałem zrobić tak że mokrą pozbijam, poskręcam i może się nie powykręca.Chyba że w całości zostawić aż wyschnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

Nic z tego nie będzie-kręcoce się bale gdubosci 2 cali rwą śruby M18 -zrobiliśmy tak kiedyś stół warsztatowy z mokrej topoli i po tygodniu sam się rozebrał więc nie polecam;p;p


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zenas    11
:o ja mam na paru budynkach gospodarczych więźbe z topoli, powiem tak,żeby było tak dobrze, to trzeba trochę zachodu, Belki z topoli na budynku jeżeli nie ma dostępu wilgoci są tak twarde po paru latach, że gwoździa trudno wbić, no szkodniki się tego nie imają, wystarczy tylko pomalować preparatem przeciw palnym to wtedy się tylko tli, a nie pali płomieniem. Ja po ścięciu zimą (najlepiej nie mają soków) latem na tartak, a później dosuszanie. Tylko musi być poukładane na równym przekładki pomiędzy kozłami i na kozłach to wszystko później ściągnięte linkami metalowymi, czekało aż wyschnie. Opłacało się :)

Ciągnik powinien być jak koń-prosty w budowie i nie zawodny w pracy.
www.youtube.com/watch?v=N--TWYKpbYM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LOST    7

Niewysuszone deski topolowe są jak plastelina, zrób sobie krótki odcinek z plasteliny i połóż na 2 wykałaczki w odstępie ok 5cm, a zobaczysz co się stanie z topolą, wiem bo sam mam mini tartak. Wysuszenie nie jest trudne, wystarczy pocięte deski układać pod dachem, z niedużymi odstępami między przekładkami a powinna być w miarę prosta. Topola ze względu na swoje właściwości łatwego wyginania ma zastosowanie do robienia łódek(takich ,,made in stdola'').


KPK Kumurun Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal7010    1

Zenas ma rację, po ścięciu topoli należy w miarę krótkim czasie przetrzeć ją na traku i przełożyć w miejscu wypoziomowanym i z dość gęstymi przekładkami bo lubi się powyginać. Kiedyś było przekonanie ze drewno topolowe nie nadaje się na więźbę dachową, od jakiegoś czasu okazuje się że jest inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

Ja topole ścinałem w tamtym roku zimą i po krótkim czasie na tartak poszły na przetarcie kąpiel w impregnacie i były układane w rónych odstępach i przekładki żeby był dopływ powietrza i są ładne prościutkie...


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Drzewo na więźbę to się powinno ścinać zimą, żeby soków nie było dużo. Nie wiem jak z topolą ale więźbę to się powinno robić z mokrego drzewa. Później pod dachem sama wyschnie i się ułoży. U mnie tak robili na nowym domu górale, ale to był świerk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro30    11

Mam więźbę z topoli na garażu ale była sucha. Nie rób z mokrego bo szkoda blachy w lato wstanie ci dach. Miałem drzwi zrobione z mokrych desek to latem zrobiły się jak banan i trzeba było rozebrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Topola na dach nie najlepsza lecz jeśli już to po ścince na tartak i na bale grube wysokości kozłów, następnie bale przełożyć z góry przykryć i docisnąć na końcach pustakami lub czymś jak będą schły żeby się nie kręciły, końce bali można zasłonić lub zamalować żeby nie pękały, przekładki układać gęsto, następnie ok roku i jak budowa już będzie to tartak na miejsce przejezdny i z balików wycinać na gotowe, taka jest moja opinia lecz sam na dach kładłem sosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darkos795    4

Ja w tym roku zrobiłem z topoli wiatę, słupy mają 4.5m wysokości, kozły są długie na 8m. faktycznie bardzo istotne jest żeby drzewo ściąć zanim najdą do niego soki, każdy cieśla Ci to powie. Parę kozłów lekko się wygięło, ale

na więźbę poszły brzuchami do góry i siła ciężkości oraz dobre dobicie gwoździami sprawiło że się wyprostowały i jest gitara. Uważałbym tylko na łaty, bo są za lekkie, żeby same z siebie się dociążyły. Zależy jeszcze jak gęsto

będziesz kładł kozły. Jak nie dalej niż metr od siebie i dobrze te łaty zbijesz, to będzie ok. Powodzenia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamieniak89    31

Ja też mam do ścięcia parę topoli, i jak się uda do końca lutego je ściąć, później niech trochę poleżą, następnie przetarcie, dalej złożenie na równym, z przekładkami, przyciśnięcie. Taki system stosuje gościu który ma taki mały tartak, brat jak mu przywoził topolę w zeszłą zimę to do dzisiaj ona leży, a jak będzie potrzebna to przetrze. Ja chcę teraz je spuścić, tak aby do lata je przetrzeć, bo być może na jesieni będzie materiał potrzebny, na wiatę, stół paszowy, i inne pierdoły ;)


Nareszcie mam nowy aparat :)

Moje filmiki na YT http://pl.youtube.com/user/michalh89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tanco96    10

topola po ścięciu musi długo leżeć bo inaczej się powygina na sąsiedniej wsi gościu dach na stodole tak zrobił ze świeżej topoli to teraz łata po trochu bo mu eternit pęka


Autor niniejszych postów, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść,a co za tym idzie w przyszłości nie mogą być one wykorzystywane przeciwko niemu...udzielanych wskazówek proszę nie traktować jako WYROCZNI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

tak tak tak-półóż kloce topoli bez pocięcia na dworze na jakiś miesiąc-potrzaska przez środek na 2-3 metry wgłab kloca-sami tak zmarnowaliśmy jakieś 15 kubików.

parafrazując znajomego speca od tarcicy-topola to tylko na palety;)


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Słuchajcie jaka wartość maja deski z topoli obkorowane nieobzymowane? Mam kilka metrów takich desek i część bym odsprzedał ale nie znam jaką to może mieć wartość. A wiadomo jak się nie orientuje w cenach to jakieś tartaki itp oszukają na cenie itd. Deski maja rok, są suche.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darkos795    4

Deski z drzewa mieszanego iglastego nie wysuszone ale obzymowane 400 pln za metr.Jest to cena z marca.Ceny

topolowych nie znam,ale masz jakiś odnośnik.A najlepiej idz do tartaku powiedz że chcesz kupić to poznasz cene.

Dopiszę pytanko,sprzedawał ktoś z Was całe topole? Koleżka spuścił 3 sztuki i pytał się o cenę.

Edytowano przez Darkos795

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SeverusSnape
      Dzień dobry,
      Szanowni forumowicze, posiadam przyczepę Autosan D-45. Niestety, przedni siłownik strasznie leci. Przymierzam się do remontu tej przyczepy i myślę nad wymianą siłownika, jednak niestety nie umiem go nigdzie znaleźć. Czy posiada ktoś może katalog do tej przyczepy? Ewentualnie mógłby pomóc w zlokalizowaniu takiego siłownika? 
      Z góry dziękuję za pomoc
    • Przez Dominikw52
      Witam,
      mam problem z uruchomieniem silnika w  ładowarce Manitou MLT 634 LSU Turbo rok 2003. Myślę ze pompa hydrauliczna przestawiona jest na pełna moc, co wytworzyło bardzo duże ciśnienie w instalacji hydraulicznej. Ładowarka ta nie posiada potencjometru przy pompie wtryskowej. Co może być przyczyną tak wysokiego ciśnienia w instalacji hydraulicznej ? Dodam że silnik jest w 100% sprawny. Proszę o rady. Z góry dziękuje.
    • Przez dominikl95
      czy ktoś posiada tego typu kosiarkę czy jest ona czegoś warta i czy nadaje się na łąki torfowe?
    • Przez Macieks
      Witam was mam do was jedno pytanie ktoś może wie co to za marka obsypnika ? niestety nie posiadam tabliczki znamino wej 


    • Przez raven18
      Przyczepa skorupowa z własną hydrauliką, siłownik po wymianie uszczelniaczy gdyż tłoczysko jest w dobrym stanie. Cieknie. Chyba nawet bardziej niż przed wymianą uszczelnień, tylko cały problem jest w tym że nie cieknie podczas podnoszenia czy opuszczania ale już po opuszczeniu, złożeniu, dodam że wcześniej było to samo dlatego poszedł do regeneracji... 😒 Dopiero jak daje dźwignię przy pompie od opuszczania na tzw wolny spływ przestaje, co to może być, tam się jakieś ciśnienie tworzy czy jak. Normalnie paka podniesiona nic nie cieknie, nie opada a jak złożę to zaczyna ciec ... 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj