minor15

sadzeniaki

Polecane posty

mikad    1136

W praktyce u mnie wygląda to tak że kalibrażem 28-35 sadzę co 17cm. Są to plantacje nasienne wysadzane wysokimi stopniami. Ceny sadzeniaków bazowych są znacznie wyższe niż kwalifikowanych więc naprawdę opłaca się mały kalibraż.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

"z sadzeniaków małych wyrasta więcej bulw dużych, natomiast z sadzeniaków dużych więcej bulw małych i średnich" K. Jabłoński, a obsada zależy od kierunku produkcji, czyli również implikuje wielkość bulw, jak zauważył mikad, małego sadzeniaka opłaca się wykorzystać tylko wtedy, gdy jest drogi

 

@mikad jakie uprawiasz odmiany i czym uzasadnisz popularność vinety, denara itd czy jest to uzasadnione modelem konsumenta, który w Polsce nie kupuje jeszcze oczami czy też wygodą producentów (największy udział w produkcji nasiennej)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaje już kilka lat na targu ziemniaki jadalne. Ze swojego doświadczenia powiem, że polski konsument kupuje tylko znane odmiany. niezwykle ciężko jest przekonać typowego, polskiego pana Kowalskiego do czegoś nowego. Starzy ludzie chcą tylko bryzy, natomiast inne odmiany, które sprzedają się to denar, lord, vineta i satina. Odmiany tj tajfun czy jelly nie są kupowane bo ludzie nie mają do nich przekonania. O owacji to nawet nikt nie słyszał w moim rejonie. Sam wiem jak kilka lat temu wprowadzałem satine do sprzedaży to był z nią duży problem mimo, że jest smaczna i dobrze się przechowuje i jest żółta bo w mojej okolicy tylko takich ziemniaków chcą. Co do producentów to produkują takie odmiany, które najlepiej się im sprzedaję, a są to właśnie ww odmiany.

 

A teraz pytanie z innej beczki. Znacie jakąś smaczną i żółtą odmianęm która jest bardzo wczesna ? Mam denara, ale on jest wczesny, a ja chce czegoś bardzo, bardzo wczesnego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

Sukces Vinety to po prosu jej wydajność. Obojętnie czy masz dobrą klasę gleby czy byle jaką czy niski poziom agrotechniczny czy nawozisz czy tylko gnoisz czy pryskasz czy nie i tak plon będzie zawsze większy niż odmiany posadzonej obok. Pamiętam jak posadziłem Vinetę w połowie lat 90 ubiegłego stulecia, trochę nielegalnie bo nie była jeszcze zarejestrowana potem nie mogłem jej sprzedać bo nikt nie chciał takich ziemniaków. Wtedy sprzedawało się głównie ziemniaki w typie konsumpcyjnym C i trochę B-C a Vineta to typowy B a niektórych warunkach nawet A-B i nikomu nie smakowały bo się w garze po ugotowaniu nie rozsypały.

@poprostumateo Nie sprzedają się bo, przykro to mówić, ale mamy durnych konsumentów co kierują się nazwą odmiany i tym co gdzieś usłyszeli a nie jakością. Poniekąd jest to wina handlarzy bo wszystko gonią za Vinetę albo Lorda. Potem przychodzi taki mondraliński klient do mnie po worek i mówi że on chce Vinetę bo te szorstkie ziemniaki to nie Vineta.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jaki masz rozstaw redlin i jaką osiągasz wydajność na vinecie oraz jelly? oraz jak scharakteryzowałbyś jelly, bardzo ciekawa jest to, iż produkujesz głównie 2 odmiany i to jeszcze bardzo popularne, jakoś nie pasują mi one do paczkowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

Rozstaw 75, wydajność Vinety w tym roku 38 Jelly 42. Jelly grubokłębowa więc trzeba zagęszczać przechowuje się gorzej od Vinety. Wybór odmian to kompromis między przydatnością do pakowania a wydajnością w moich warunkach - 80 % ziemi V klasa. Co roku sprawdzam jakieś nowe, stąd te doświadczenia z odmianami o których pisałem wcześniej. Vineta jest brzydka i do pakowania się praktycznie nie nadaje ale jak już pisałem kiedyś można poprawić jej wygląd choćby przez polerowanie. Vineta do paczki chyba już ostatni rok. Natomiast Jelly bardzo ładna do pakowania, widać lekką siatkę na powierzchni ale po polerce jest ok.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

byłem przekonane, że tak popularne odmiany są pakowane tylko i wyłącznie ze względu na ich dużą podaż, czyli zasadniczo popularność vinety i denara wynika z dobrego dopasowania jej potrzeb do polskich warunków glebowych (albo odwrotnie), właśnie przeglądam nowoczesną uprawę z października, gdzie kilka stron poświęcono nasiennictwu ziemniaka i udział vinety stanowi 11,4%, a denar 4,5% (Lord 4,8%) to pierwsza trójka w jadalnych, ale co najciekawsze odnośnie do zdrowotności na stronie 37 w tabeli przedstawiono jakość sadzeniaków w obrocie i na 19 ocenionych prób denara 16 było porażonych powyżej normy (udział wirusów powyżej 10%) dla vinety stwierdzono 1 powyżej normy dla 17 a dla jelly 3 powyżej na 11 zbadanych; dodatkowo przedstawiono wykres obrazujący udział prób porażonych powyżej normy dla poszczególnych stopni kwalifikacyjnych i wynosił on dla B/I 0%, B/II 9%, C/A 20% i C/B 52%; sam nie wiem czy jest to naturalne czy też jest to wynik chałtury uprawianej przez producentów sadzeniaka; ja u siebie skasowałem w tym sezonie lorda przez czarną nóżkę ale zasadził go znajomy (ze sporym opóźnieniem) i był zaskakująco zdrowy, a z vinetą przeprosiłem się pierwszy raz po 9 latach od kiedy to zostałem uraczony bakteriozą właśnie w vinecie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

Tym samym potwierdzasz to o czym pisałem wcześniej w innym temacie ale matoły które nie wiedzą nic o zdrowotności sadzeniaka mnie wyśmiały bo przecież z "centrali" najlepszy. Dodam że te próby są robione na wiosnę tylko i wyłącznie w celach porównawczych i nie mają wpływu na wstrzymanie sprzedaży trefnej partii sadzeniaków. 90 % pośredników leje ciepłym moczem na to co sprzedaje, ważna jest ilość a nie jakość tym bardziej że durny chłop i tak nie będzie umiał zareklamować porażonych sadzeniaków bo po pierwsze nie zna procedury a po drugie nie zna objawów chorób wirusowych a efekt będzie taki że goowno mu urośnie i stwierdzi że ta odmiana jest mało wydajna. Odnośnie bakteriozy to jesteś pewien że dostałeś ją w spadku z sadzeniakami?


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ziemniak to jest bardzo trudny temat i wymagający dużej wiedzy i jeszcze większego doświadczenia, a jakie znasz inne źródła bakteriozy niż sadzeniak? samodzielnie chyba trudno to ustrojstwo wyhodować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

bakterioza przenosi się na wszystkim. Sadzarka, kombajn, worek, skrzynka, gable a nawet stonka.

Brałem sadzeniaka mirandę w zeszłym roku z niemiec to miał takiego takiego parcha że z75% było porażonych. Chociaż ziemniak parchaty nie wyszedł. Ale widać że tam samych idealnych też nie sprzedają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

Najbardziej wrażliwym miejscem jest sadzarka. Wskazana dezynfekcja przed każdym sadzeniem. Co z tego że sadzeniak wolny od bakteriozy jak w sadzarce są bakterie. Po takim sadzeniu bakterioza pięknie rozciągnięta na całą działkę.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiersz    3

Witam mam prośbę o namiary na sadzeniaki ARIELLE i MIŁEK z woj małopolskiego jakaś centrala chyba że ktos z forum ma do sprzedaży sadzeniaki chciałem pod agrowłókninę na wczesne ziemniaki pozatym pozdrawiam. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

podejrzenie to mam prawie co roku (dlatego ograniczyłem częstotliwość zakupu sadzeniaków do dwóch lat), bakterioza owszem przenosi się na wszystkim, ale musi mieć jakieś źródło, nie świadczę żadnych usług, nie wypożyczam i nie pożyczam maszyn, jedyne zagrożenie poza sadzeniakiem to fakt, iż możliwe jest jej przeniesienie przez owady, chociaż jak twierdzą wszyscy jest to choroba polityczna i dopóki każdy będzie mógł sobie uprawiać ziemniaki na własne potrzeby dopóty nie uda się jej wyeliminować, pomijając już uczciwość hodowców i producentów sadzeniaka, mój ojciec przez wiele lat produkował sadzeniaka, więc przeczuleni jesteśmy od lat; czym i z jaką częstotliwością dezynfekujecie maszyny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

Bo z bakeriozą - to troszkę jak z bezwypadkowymi samochodami - i jednorożcami często się mówi - ale nikt nie widział - Mi wrypali kwarantanne z 10 lat temu na podstawie podejrzenia. A w badaniach cholera nie chciała wyjść - podobnie w przechwalni nie zauważyłem śladów. A oczywiście podejrzenie na podstawie zakupu sadzeniaków z określonej partii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

w związku z podejrzeniem nie ma kwarantanny, a niektóre odmiany są tylko nosicielami - brak objawów, poza pozytywnym wynikiem badań w laboratorium , u mnie też nie było żadnych objawów, ale i kwarantannę da się obejść, więc cała walka z chorobą wydaje się być bezcelowa, spotkałem się z wieloma przypadkami, gdy po wykryciu bakteriozy rolnik wysadził swoje sadzonki oraz zakupił kwalifikat i to w kwalifikacie stwierdzono w kolejnym roku bakteriozę, także ciężko stwierdzić jak to z tą choroba jest i jak powinno być, ale wszyscy wiemy jaki ma ona wpływ na eksport

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Witam mam prośbę o namiary na sadzeniaki ARIELLE i MIŁEK z woj małopolskiego jakaś centrala chyba że ktos z forum ma do sprzedaży sadzeniaki chciałem pod agrowłókninę na wczesne ziemniaki pozatym pozdrawiam. ;)

 

 

Miłka na pewno kupisz w Miechowie a dokładnie w Biskupicach prosto u producenta.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Tak, tylko w jakiej klasie. :lol: :lol: , kto wie czy kupiony na targu nie był by lepszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

proponuję abyście przeszli się do tesco i zobaczyli, które odmiany są najbardziej popularne w Bydgoszczy wymiecione zostały vineta i augusta a zastało najwięcej gali (chociaż ona ładnie wygląda umyta), jelly oraz agaty, ciężko mi wskazać z czego to wynika, ale ceny ziemniaków zaczynają przyjmować poziomy sprzed dwóch lat (w sieciówkach oczywiście)

 

i coś o bakteriozie http://www.agrofoto.pl/komentarze/artykuly,39509.html

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
avens    14

po ile można kupic u was sadzeniaki Vinety w CB/CA?

Mam narazie oferte w CA po 1200 nie wiem czy kupowac czy raczej sie jeszcze wstrzymac...

Edytowano przez avens

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

CA-od rolnika(pominiecie centrali) 800zl/t


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

A po ile sadzeniak Bellarosy?? :D W całym kraju szuka się tej odmiany niczym trufli. Sadzeniaka idzie każda ilość...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

Lord BII 800zł

Bellarosa CA 700zł

Vineta CA 700zł


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofsb    22

A gdzie w lubelskim mozna dostac ta Bellarose w CA i jeszcze jestem ciekaw tej Owacji i Red Lady moze byc rowniez w CB najlepiej gdzies w rejonach Bialej Podlaskiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj