dzik82lysy

Wasze udoskonalenia MTZ

Polecane posty

JacoVR6    1

W jutro albo w środe czeka mnie nocna orka to postram sie zrobić jak swiecą u mnie lampy led z tyłu 6 diodowe barwy zimnej. Alternator wogle nie odczówa kedy świecą a moc coś 18 W  zakupione w zaprzyjaznionym sklepie rolniczym.

  Podejzewam jak była by barwa ciepła ledow to było by mniej menczonce dla oczów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Najbardziej menczonca dla oczów jest Twoja pisownia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7958

własnie czym bielsze swiatlo to mniej męczące dla wzroku. Zobaczysz jaki komfort jest na ledach , pod warunkiem ze beda to dobre lampy.

Edytowano przez Uziu92

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacoVR6    1

Najbardziej menczonca dla oczów jest Twoja pisownia.

 

Faktycznie masz racje.

A tak z innej beczki co może być ze jak włącze przednie lampy led 9 diodowe halogenowe to w radiu słysze alternator a jak swiecą te tylne 6 diodowe to radio odbiera poprawnie.

 

Dodam że te tylne na przewodzie ma wlutowaną kostkę tak jak na tej aukcji

http://allegro.pl/lampa-5-led-halogen-roboczy-15w-12-32v-dioda-i4597260373.html

 

a przednie tej kostki nie mają.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To nie alternator, tylko sieje przetwornica i przenosi się przez zasilanie na radio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacoVR6    1

A o jakiej przetwornicy piszesz? O tej co jest w tej lampie diodowej? I jak to można podłonczyć żeby nie przenosiło na radio

Edytowano przez JacoVR6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Na kablu jest tylko dławik ferromagnetyczny, wyłapujący impulsy wyższej częstotliwości na zasadzie prądów wirowych. Widać w tym przypadku działa. Taki dławik można kupić w każdym sklepie elektronicznym czy na allegro i zamontować samemu. Piszczenie radia po podłączeniu ledów świadczy o słabej jakości przetwornicy w reflektorze, sieje po instalacji. Przyczyną moze być też wadliwie wykonane podłączenie radia czy anteny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Że jak? Od kiedy dławik "wyłapuje" impulsy? I co z nimi dalej robi? I gdzie tam masz prądy wirowe, skoro ferryt jest spiekiem z proszku o odizolowanych ziarnach?

@JacoVR6: zamontuj na zasilaniu radia dużą indukcyjność i pozbędziesz się problemu zakłóceń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie podawaj linków z wikipedii, bo tam są jeszcze większe bzdury od tych, które napisałeś. Myślisz, że w przypadku przetwornicy w lampie LED i jej częstotliwości pracy pomoże założenie ferrytu na przewód? Jaką on będzie miał impedancję przy jednym zwoju?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Za średnią lampę roboczą led trzeba dać najmniej 150 zeta a i ona szału nie robi.  Mam w nosie taki interes. Za kwotę trochę większą założyłem 6 halogenów, nowe reflektory przednie, przerobiłem instalację w dachu, założyłem altka boscha, w tym tygodniu poprawie po ruskach jego podłączenie. 

http://zapodaj.net/84d4037c1307d.jpg.html

Wszystko za cenę 3 może średniej jakości lamp roboczych led.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Wiesz, każdy robi jak mu wygodniej, pożyjemy zobaczymy jak te lampy będą się sprawować, ale tak jak piszesz, za tą cenę rewelacji nie ma. Niedługo zaczną się posty typu: w lampie LED uszkodziły się diody, jak to naprawić? Od razu daję odpowiedź: iść do sklepu po nowe lampy. 

Co do Twojego alternatora, to postaraj się załatwić koła pasowe na pasek wieloklinowy, co najmniej 5PK, bo na tym jednym daleko nie zajedziesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    185

Nie bez powodu u mnie w pronarze jest na dwa paski klinowe a ma tylko 1000W. Tu jest około 1,5 raza większy, ale przecież jego moc raczej nie będzie nigdy w pełni wykorzystana, chyba że po ciężkim rozruchu włączy wszystkie halogeny, to pasek może "kwiczeć"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Zwykłe halogeny mają dwa felery. W ciągniku trochę częściej siadają żarówki i drugi przeciętna lampa robocza nie grzeszy szczelnością. Z czasem koroduje i nie jest to jakiś długi okres. Ledy pewnie kiedyś kupie ale poczekam aż rynek się trochę nasyci i spadną ceny. A stanie się tak na bank. Na razie zarabiają na nowinkach.

Co do paska bardzo możliwe że szlag go szybciej trafi, pięciorowkowy w nim był. Na razie zostanie, zobaczymy co się będzie działo. Na wszystkim na raz się nie jeździ jest nadzieja że nie będzie tak źle. 

Ogólnie główny powód wymiany ruskiego to niemożliwe na nim do osiągnięcia większe napięcie ładowania niż 13,6 V, prawie zerowe ładowanie na wolnych obrotach i niestety mała moc. Już przy włączonym ogrzewaniu, światłach, kogucie i radiu kończyły się jego możliwości a odbiorniki przy około 1500 obr. silnika ciągły z akumulatora.

 


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie jeździłeś na wszystkim, bo mocy brakowało. Teraz jak jest pod dostatkiem to włączysz wszystko, w końcu po to jest. Wystarczyło poszukać jakiegoś koła 5 PK od samochodu i zamontować na kole pasowym silnika. Gwarantuję, że w 50zł byś się zmieścił. A tak to nie zarobisz na paski i łożyska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

ja tam od 20 lat jeżdzę na prądnicy ze zmiennym nastawieniem prądu i nie narzekam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

No widzisz a ja narzekam. Bo ruski alternator jest słaby i mało wydajny. Na wolnych obrotach nie ładuje i szału można dostać jak skazówka amperomierza leci prawie 20A w lewo a kabel od akumulatora zaczyna się grzać. Tak nie powinno być. 

 

Elektrotechnik na razie muszę to skleić do kupy tak jak jest bo ciągnik potrzebuje ale przyjrzę się temu bliżej i coś pomyślę.

Jako tako nie ma potrzeby za bardzo jeździć na wszystkim. Jedna para halogenów używana jest często do oświetlenia przestrzeni wokół ciągnika tej której nie obejmują światła mijania. Drugie "dalekosiężne" na dosłownie cztery odcinku przez pola. Jak zawieje nie widać drogi i trzeba jechać na azymut. Normalnie oświetlanie nimi dróg między budynkami często z lampami jadąc 20-30km/h na 80 metrów do przodu jest kompletnie zbędne. I trzecia para z tyłu tylko w czasie cofania.  Nie jest tak źle. Ważne że ładowanie jest na poziomie 14-14,6 v bez względu na obroty silnika i obciążenie jakie jest przeważnie a nie spadające nawet poniżej 12 V na wolnych obrotach jak to miało miejsce przy ruskim.

  • Like 1

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Może prościej zmienić pasek z "A" na "B". Ma 2x większą moc jednostkową przenoszoną. Nie pamiętam dokładnie, ale przy 1000 obr coś koło 8KM na pasek. W zupełności wystarczy na alternator, który razem z mocą strat ma około 3KM na max. Ja mam własnie pasek "B" i nie mam problemu z ładowaniem na rusko-chińskim alternatorze o wydajnosci 95A. 

Wskazania tego "amperomierza" ruskiego nie są miarodajne, u mnie skakał na -20A przy włączonym kierunkowskazie w rytm przerywacza. W deskę mi się nie mieścił, potrzebowałem o średnicy 50mm i wybór padł na polski do C-385. Ten jest mniej podatny , nie drga tak jak szalony i bardziej pokazuje "tendencje" w ładowaniu niż jakieś chwilowe zmiany typu wciśnięcie STOP czy kierunkowskaz. U mnie zazwyczaj wskazówka stoi na 0 w czasie pracy, nawet na wolnych obrotach. Po włączeniu całej "choinki" lamp na wolnych lekko idzie w kierunku minusa, na 1000obr się równoważy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Zobaczę może kupie koła pasowe na dwa paski i będzie po problemie.

U mnie amperomierz idzie na plus po odpaleniu ciągnika. Po dłuższej pracy spada na zero. Objaw prawidłowy. Po odpaleniu ciągnika ładuje akumulatory.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Może prościej zmienić pasek z "A" na "B". Ma 2x większą moc jednostkową przenoszoną. 

Nieprawda. Pasek typu B może przenieść o 20-30% większą moc od typu A w zależności od średnicy kół pasowych i przełożenia przekładni. Dane firmy Stomil Sanok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Tu przyznam ci rację, różnica jest 30%, sprawdziłem w tabelach Stomila. Ale przy 1600 obr/min to oznacza ponad 1kW więcej dla paska B niż dla A. To prawie połowa mocy potrzebnej dla alternatora. Problem z paskiem wielorowkowym tkwi w znalezieniu koła na wał silnika, trzeba by dorabiać. A koła na pasek B i na 2 paski są dostępne w handlu standardowo do MTZ-ta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Junkers    44

Mozna kupic kolo na wal korbowy na pasek wieloklinowy od Belarusow 4 cylindrowych ".4". Nie wiem czy bedzie pasowac do MTZ 82.


KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Koła na wielokliny można znaleźć na każdy auto złomie w jakim tylko się chce rozmiarze. Najlepiej od jakiegoś diesla wtedy nie będzie problemu z przełożeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andr3w    49

Coprawda nie w MTZ ale w innym ciagniku miałem założone 2 halogeny na żarówki H3 i problem tkwił w tym że po włączeniu swiateł i halogenów  instalacja troch e się grzała i ładował okolo  20A non stop- wdłg wskaznika. Doszedlem do wniosku że lepiej załozyc 4 halogeny z tyłu, 2 z przodu do tego zarówki z allegro led za + - 10 zł sztuka plus halogen 35 zł i  jak narazie chodzi bez problemu i co najlepsze przewody sie nie grzeją a jakos to tam swieci i wystarcza.  Wszystko na oryginalnym ruskim alternatorze i akumulatorze 12v 140 Ah

Edytowano przez Andr3w

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Znajdź mi takie koło od diesla na wieloklin http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSlJCvyJZxDUMT3q9LoDMKzPwRXl4BNqyFV_KPZNMOtkaTkc2ubctfq_gA

 

A przerabianie wszystkich kół na wieloklin tak, aby:

miało to ręce i nogi

wytrzymało wiele lat bezawaryjnej pracy

 

może być trudne, chociac, dla chcącego ?

 Poza tym po co wyważać otwarte drzwi ?

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRA2YnN6_qxuoeiYwxclnoWD69-zNwzC-oRiV_nQyE2saVRs0bbgesCyp8

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez salas89
      witam mam pytanie o rade w sprawie zakupu białoruski . Uzywana była by do ladowania obornika i wapna  , co rocznego odkopania rowu , wykopania fundamentow pod budowe domu i wielu prac porzadkowych w gospoarstwie . Znajomy chce mi sprzedac 2 białoruski rolnicze w kwadratowej budzie ze wszystkimi łyzkami , widłami , itp posiadaja papiery na jego babcie , chce za to 9500zł ale jedna ma uszkodzony silnik ( brak glowicy) a druga niby sprawna ale nie odpalana od 5 lat , opony troszke kiepskie z tyłu maja (chyba jeszcze orginalne od nowosci). Cena troszke przewyzsza cene złomu wiec duzej straty by nie bylo , tylko czy jest sens sie w to pakowac ? Czy taki jumz moze cos w polu porobic czy juz tylko zlomowisko go czeka ? 
    • Przez Bostorn
      Witam
      Od niedawna jestem posiadaczem stety bądź niestety Jumza wersji rolniczej Koparko spycharki. Masa kasy w niego poszła i idzie dalej, gdyż nie lubię, jak mój sprzęt przypomina szajs. Porobiłem silnik, teraz czas na hydraulike. Dużo przewodów jest powymienianych, niektóre są dużo za długie, czepiają, haczą. Przewod od obrotu czepia o łapę, Jutro porobię zdjęcia i wstawię jak to u mnie wygląda. (wszystkie te operacje robił, robili poprzedni właściciele) 
      Moje pytania oraz problemy są zastępujące :
      - Czy mógłby mi ktoś pomóc z odpowiednim ułożeniem przewodów i ich podłączeniem tak, aby wszystko było tak jak należy? Może ktoś coś źle podłączył, złą stroną poprowadził? 
      - Podczas pracy masztem potrafi dziwnie działać, tzn chcę do góry coś unieść, siłownik idzie do dołu, a po chwili idzie do góry. , czasami bywa tak, że silnie i szybko podnosi, bądź obraca się w 1 stronę, a w 2gą bardzo bardzo powoli i z oporem wraca.  Ostatni z siłowników (od wideł) mocno ciekł, więc go wyjąłem, oczywiście był prawie cały schowany, podczas odkręcania przewodów, w górnym było ciśnienie i powietrze, tryskało i pluło konkretnie. Czego to może być wina? Układ jest zapowietrzony? Jak go odpowietrzyć? 

    • Przez ilovemtz
      Prosze aby w tym temacie wypowiadali sie posiadacze mtz[nie pronarów].
      My mamy mtz-a z 1983r i ojciec nic złego na silnik nie moze powiedziec wał jeszcze nie byl robiony. Ciagnik zrobil okolo 15000mth nie wiem czy to duzo czy mało. Co prawda ceiknie ale one juz takie sa. Co do awaryjnosci to moge powiedziec ze wiekszosc czesc zaczynamy dopiero teraz wymieniac tj. po 24latach wczesnije nie było potzreby. Co do spalania to jest małe w orce okolo 14l/ha napewno mniej niz ursus czy zetor z tych rocznikow nie mowie o nowych forterrach. Jest mały problrm z czesciami bo nie mozna ich dostac musimy po nie jezdzc do oddalonego o 50km żmigrodu bo nigdzie w poblizu ich nie dostaniemy .Powiedzcie co na ich temat mowia wasi ojcowie czy wy sami. Sami wiecie ze nie taki rusek straszny jak go piszą.
    • Przez Maksol
      Witam chciałbym zapytać posiadaczy ciągników mtz Pronar 82 w wersji sa i tsa o opinie o tych ciągnikach i o tym co należy sprawdzić przy zakupie tych ciągników.
    • Przez iridium3000
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć w jakim zakresie obrotów najlepiej się poruszać w celu ekonomicznego spalania 952.3 w czasie transportu i prac polowych.
      W orce trzymam 1800obr w transporcie 1600obr 
      Myślicie że można by zejść w pracach polowych do 1600obr a w transporcie 1400obr czy to za mało?
      Z tego co widziałem nowy  Fendt  120koni w orce latał na 1550obr. Dla tego jestem ciekawy czy w MTZ również można zejść z obrotów w celu redukcji spalania.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj