Zaloguj się, aby obserwować  
StasiekS

Czy Polskę czeka to co Grecję?

Polecane posty

StasiekS    73

Ceny paliw idą drastycznie w górę i końca tego trendu jeszcze nie widać. Na drugi rok czeka nas podwyżka Vat-u co z połączeniem z drogimi paliwami da nam dość dużą podwyżkę cen usług i towarów. A wynagrodzenia jak nie rosną tak i nie rosną. Czeka nas także reforma finansów publicznych. Czy myślicie że w Polsce może być taka sama sytuacja jak w Grecji czyli protesty, niszczenie miast itd.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

To temat dośc złożony ceny paliw idą do góry z powodu drogiego dolara i drożejącej ropy naftowej. Reforma finansów publiczynych ma na celu zapobieżeniu temu co stało się w grecji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Ale ja mówię o Polsce a nie przyczynach wzrostu cen paliw(podwyżka vatu obejmie też paliwa). A Grecy protestują właśnie z powodu reformy finansów która i dla nas może być drastyczna ale także i z powodu wzrostu podatków i cen towarów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

Według mnie Polska jeszcze "utrzyma" się przez kilka lat. Większy kryzys raczej nam nie straszny, gdyż nie jesteśmy krajem eksporterem. Ale obecna prywatyzacja, sprzedawanie wszystkiego co państwowe (zakłady, ziemia, lasy itd) nie wróży dobrze na przyszłość... Kraj z podatków się nie utrzyma.

Dla mnie ciekawy jest fakt, dlaczego żaden Polak nie protestuje (ach brakuje jakieś charyzmatycznej osoby w stylu A.Leppera, który postawiłby w końcu stanowcze veto...)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
binek    374

Myślę że nie, bo jesteśmy tak zmęczonym i skłóconym narodem że nikt nie wyjdzie na ulice. Władza doskonale o tym wie i nieustannie podwyższa istniejące podatki i wymyśla co chwile nowe bardziej głupawe i tak się to toczy z dnia na dzień, z roku na rok. Profilaktycznie codziennie dostajemy solidną dawkę propogandy w postaci bajek o zielonej wyspie i innych super wskaźnikach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Po pierwsze grecy protestują z powodu koniczności oszczędzania zamrożenia płac itd. Jeśli Ich rząd by tego nie zrobił krajowi groziło by bankructwo. I tak dostali kase od niemców więc muszą na wszystkim oszczędzać. Generalnie bez urazy ale grecy tyo niezbyt pracowity naród w południe siesta wieczorkiem winko w kafejce a problemy rosną. Błąd popełniono już przyjmując grecję do strefy euro, przymknięto oko na niespełnienie niektórych kryterjów i teraz to się zemściło.

Prywatyzacja według mnie oprócz kilku dziedzin powinna być przeprowadzona jak najszybciej macie przykład w pkp państwowa spółka nikt za nic nie odpowiada. Gdyby nie media nikt by żadnej kary nie poniósł za to co się działo. U nas państwowe jest nadal traktowane jak niczyje i nikt za to nie odpowiada.

Jeśli chodzi o Leppera co on takiego zrobił? Głosić populistyczne hasła każdy może. Na czym miało by polegac te stanowcze veto - wojna domowa rewolucja?

Rząd po jest dla mnie zbyt mało liberalny więc go nie popieram ale myślę, że to co w grecji nam nie grozi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

To co w Grecji to może nie ale protesty mogą być. Zamożność społeczeństwa coraz bardziej jest mniejsza. Już teraz są wysokie ceny a co będzie za pół roku? Podwyżki cen są większe niż inflacja, wynagrodzenia też za szybko nie rosną. Bardzo duża dziura budżetowa i dług publiczny. Kryzys to już chyba zaczyna pomału pukać do naszych drzwi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Protesty jakieś będą zawsze. Co do dziury budżetowej no cóż reformy pozwalające wprowadzić oszczędności trzeba zrobić jak najszybciej, aby uniknąc losów grecji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Tam mnóstwo ludzi żyło na kredyt. Albo znajomy opowiadał że nie tyle kredyt co: mieszkanie wynajęte, samochód w leasing itp i jak ktoś taki straci prace to traci wszystko i to sie ciągnie. Mysle że w polsce tak nie będzie. polak jest ostrożniejszy. Bardziej oszczędny. A przynajmniej lepiej kombinuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samex69    34

Raczej nie grozi nam to co Grecji.Po pierwsze; tak się kończy jeśli się oszukuje , Grecja nigdy nie spełniała warunków do wejścia do strefy "EURO" a jednak weszli i takie tego są efekty.Dopłaty do hektara mają najwyższe w całej Unii a jak sprawdzili rolników ile który posiada zwierząt to okazało się że w naturze jest 40% tego co na papierze a płatności zwierzęce brali od ilości zwierząt zgłoszonych czyli tych na papierze- bo wiadomo - papier cierpliwy , wszystko przyjmie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Zbyt długo żyję żeby wierzyć w gruszki na wierzbie-od X lat słyszę tylko o konieczności reform i zaciskaniu pasa-dziurki mi się kiedyś w tym pasku skończą :D -ile już było tych reform ?-i co-ano guzik.Nie można takiej reformy zrobić raz a dobrze ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3017

czasami pokazuja w telewizji licznik balcerowicza -cyferki leca az milo,tak jak za gierka a co bylo potem to paru z nas pamieta a reszta na historii sie uczyla.

to nie tylko grecka choroba cala europa jedzie na dlugach -na swiecie tylko 3 panstwa nie maja deficytu.najlepsza jest japonia ponad 200% pkb i 10 tys samobojst rocznie.

niedlugo komornicy zaczna krazyc po kraju,prow sie skonczy i doplaty pewnie niedlugo tez . allegro bedzie zawalone ofertami prawie nowych,bardzo malo uzywanych maszyn znanych swiatowych marek za pol ceny.

 

tylko jeszcze jedne wybory do sejmu i pod koniec przyszlego roku sie zacznie powtorka z rozrywki. :D


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie coś się stanie zawsze, jeśli ktoś bierze kredyt, a nie do końca jest w stanie go zabezpieczyć. Więc wszystkie te gospodarstwa, które nabrały sprzętu a tak naprawdę nie wiedzą kiedy on się wróci, to powinny się jak najszybciej zabrać za wypracowywanie tym sprzętem maksymalnych zysków. Ale i tak większość podchodzi do tego w sposób lekceważący: "Unia da, a potem to jakoś będzie...", takie osoby niestety czeka druga Grecja, a miała być druga Irlandia :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Irlandia też w podobnej sytuacji co Grecja. Ale będzie niedługo ziemia tanieć. I nieruchomości także. Trzeba zbierać oszczędności i szykować się na zakupy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

może to pytanie zadane w temacie jest trochę nie trafione bo moim zdaniem powinno brzmieć : "czy Grecję czeka to co Polskę".

Po podwyżkach podatków które miały miejsce w Grecji w pierwszym kwartale tego roku stawki np VAT zbliżyły się do stawek jakie polska obecnie posiada a mniejsze niż te co będziemy posiadali od nowego roku http://podatki.gazet...a_kontrole.html,

podatki dochodowe w Grecji :

12.000 € - wolne od podatku

12.001 € do 16.000 € - 18%

16.001 € do 22.000 € - 24%

22.001 € do 26.000 € - 26%

26.001 € do 32.000 € - 32%

32.001 € do 40.000 € - 36%

40.001 € do 60.000 € - 38%

przed zmianami jeżeli pracownik wychowywał 3 dzieci dochód zwolniony z podatku wynosił "zaledwie" 22 000 euro ( po dzisiejszym kursie ok 88 000 zł)

podatki w Polsce,

kwota wolna od podatku 3091zł

do 85 528 zł - 18%

od 85 258 zł - 14 839 zł 02 gr + 32% nadwyżki ponad 85 528zł

 

więc chyba korzystniejsze dla większości pracujących w Polsce byłyby stawki właśnie jak z Grecji bo zarabiający do ok 4000zł miesięcznie nie płacili by podatku dochodowego

PŁACE

minimalne w Polsce - 1317zł brutto

minimalne w Grecji 863 euro =ok 3425 zł (przy kursie 1 EUR = 4 PLN)

średnia płaca w Polsce netto (na rękę) ok 2500zł

średnia płaca w Grecji netto ok 1355 euro = ok 5420 zł ( kurs jak poprzednio 1 EUR = 4 PLN)

więc sami sobie odpowiedzcie gdzie jest gorzej czy w Polsce czy w Grecji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Chyba Grecja chciałaby aby było jak w Polsce. Grecja jest na skraju bankructwa, obcięto i zamrożono płace w budżetówce o do tego jeszcze się zapożyczyła żeby wyjść z tego cało. Gospodarka także spowalnia a rząd podwyższa podatki i to jeszcze nie koniec. Chcesz aby tak było w Polsce?

 

Dlaczego ma nie tanieć? Może nie wszędzie ale jak banki nie będą udzielać kredytów to za co kupisz ziemię? Komornik także będzie sprzedawał bo jakoś rolnik musi zaspokoić banki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

ale i tak nawet po podwyżkach podatków mają je niższe jak w Polsce, a płace wyższe,

co do kryzysu w Polsce, aby mógł być kryzys u nas najpierw musi być dobrobyt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Ale życie tam jest droższe niż u nas. Patrz na siłę nabywczą pieniądza a nie zarobki. A nie ma dobrobytu u nas? Bo ja biedy nie widzę. Chyba że ktoś na własne życzenie jest w takim stanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

zależy jeszcze kto jak interpretuje pojecie dobrobyt, bla jednego to 100tys dochodu rocznie a dla innego 200tys a dla trzeciego jeszcze inaczej

 

co do cen to ile są tam wyższe jak u nas 2- 3 krotnie tak jak u nas ( czyli prawie taka proporcja jak zarobki)

np ceny paliw u nas 95 kosztowała 4,8 a w Grecji 6,12 zł czyli tylko ok 1.3 raza wiecej

ON Polska 4,6zł Grecja 5,34 / ok 1,16 raza wiecej

 

http://www.e-petrol.pl/index.php/notowania/rynki-zagraniczne/stacje-paliw-europa

 

co do cen art spożywczych to niestety nie znam aktualnych, ale mogą być spokojnie 2x wyższe jak u nas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Wątpię żeby w Grecji było aż tak dobrze. Dlaczego jest to jeden z najbiedniejszych krajów UE?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

yyyy byles kiedys w grecji?

 

tam nie widac biedy takiej jak u nas, ludzie sa leniwi i duzo zarabiaja, szli na emeryture w wieku 50 lat, ile lat mozna pociagnac na samej turystyce?

niestety inne kraje zaczely byc bardziej konkurencyjne, bogactw tam nie ma az tak duzo, przemysl slabo, spolecznosc leniwa i zrobil sie ramzes - brat kryzysa :D

 

polska i grecja rozni sie chyba pod kazdym wzgledem, wiec nie widze najmniejszego sensu w porownywaniu gospodarek obu krajow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Nie byłem ale statystyki coś innego mówią(wiem że nie trzeba wierzyć statystykom).

W Polsce gospodarka nie będzie w takim stanie jak w Grecji(chociaż nie wiadomo co przed nami ukrywa rząd) ale strajki mogą być. Ludzie jakoś swoje niezadowolenie będą chcieli pokazać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

a we francji czy wloszech masz mniej strajkow? tam nawet rolnicy strajkuja i to duzo wiecej niz w polsce, a ja chetnie bym gospodarzyl na ich warunkach :D

 

uczepiles sie jednej rzeczy i przez tylko jej pryzmat chcesz oceniac caly swiat.

 

btw. w samej ameryce poludniowej jest z 5 krajow, ktore nie sa zadluzone, ba sa potegami swiatowymi pod wzgledem gospodarczym :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez jahooo
      Kontynuacja tematu z 2023 roku
       
    • Przez dunda92
      Proponuję uporządkować rozmowę. Byłem na Dorohusku, byłem na strajku w swojej okolicy. Czas i obowiązki większości ludzi nie pozwalają stać na granicy 24/7, a myślę że chcieliby jak i ja dowiedzieć się o aktualnej sytuacji na wszystkich granicach. Tym bardziej w związku z wczorajszym posunięciem Tuska o włączeniu granic do infrastruktury krytycznej.
    • Gość
      Przez Gość
      Podejrzewam ogromny kryzys w rolnictwie. Nie zaskoczy mnie gdy mleko będzie po 0,70 zł, trzoda po 3,50 A byki po 5,50.😥😥
    • Przez debrzyna
      Powinniśmy podjąć sie informowania rolników i nie tylko ,kto w poszczególnych województwach organizuje wyjazd na następny protest Brak takiej informacji to mniej ludzi na proteście
      Macie informacje wpisujcie w tym temacie Tylko informacje kto i tp bez zbędnej polityki 
    • Gość
      Przez Gość
      Zapraszam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj