Skocz do zawartości
łukasz

Pszczelarstwo

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
dentka17    3

Niektórzy kombinują, my sie nie bawimy w takie rzeczy bo to nie przynosi efektu jak widac-ludzie nie sa głupi, jeśli chcecie zobaczyć jak u nas się pozyskuje miód to zapraszam :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

olimp72    0

Jak idzie?? Mi się nie udało wziąć rzepaku do końca niestety pszczoły dolewają jakimś innym miodem. ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam Forumowiczów

;)

Na początek może coś o Sobie bo jestem nowy na tutejszym forum.Szymon (23), pszczelarz-rolnik . Prowadzę 60 pniową pasiekę i małe gospodarstwo 5 ha na których uprawiam facelię na nasiona i przy okazji wykorzystuję jako pożytek, rzepak i zboża. Kujawsko Pomorskie, powiat nakielski .

 

Jak u Was tegoroczne zbiory miodu rzepakowego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olimp72    0

dentka no to ja mam 400 ale tylko 50 uli na rzepaku było ;p reszta zbiera akacje bo mioduje jak nwm ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robertkujawy    66

Za ul trzeba dac pk 350 400 zł mialem kiedyś pasiekę i po 15 latach zaczynam od nowa z synem mamy 20 rodzin jak ktos nie lubi pracować od maja do sierpnia w upały to niech da sobie spokój Zima to praca w pracowni i szkolenia bo inaczej się nie da Proponuje kupić 16 uli i pużniej zarejestrować w związku pszczelarskim i korzystać z dofinansowania do uli i odkładów Pozdrowienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vitara    0

proponuję zrobić ule ze styroduru, wtedy ul kosztuje 20-30 zł pusty oczywiście , pszczoły lepiej się przechowują w takim ulu,

jak mam 50 uli i nic w zimie nie robię w pracowni , ramki kupuję gotowe po 1 zł zbite, żadnych innych elementów drewnianych nie robie.

Trzeba sie wzorowac na duzych pasiekach , nie na ludziach którzy mają dwa trzy ule i robią mnóstwo rzeczy zbędnych.

Ja nie mam wcale odstępników, ani powałek tylko gruby koc i tyle, to ma być przemysł a nie grzebalnictwo.

Edytowano przez vitara

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olimp72    0

50 uli to jest mało, nie można mówić o żadnym przemyśle ;P. Należy pamiętać o dobrze pszczół i prawdziwym miodzie a nie tak jak 99% pszczelarzy daje cukier albo mieszają miód za pomocą maszyny do kremowania i mówią , że miód im zalega przez zime, to jest głupota i tyle. Ja ule robię sam, ramki też w przyszłym roku prawdopodobnie zakupie walce do węzy na własny użytek. I nie przesadzajacie z tą pracą latem ja mam w tej chwili 130 rodzin i jakoś nie mam ciągłej pracy, a szkolenia hmmm wolę się nie wypowiadać na ten temat. wszystko trzeba opierać na własnej pratyce. A zimą jest dużo pracy, czyszczenie plastrów, uli, wytopy, konserwacja korpusów dennic a także zakupy ;p.

Edytowano przez olimp72

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robertkujawy    66

Doświadczenie ok ale starym przysłowiem ( Nigdy nie zawadzi jak głupi mądremu doradzi) nieraz coś madrego się dowiesz Jeszcze się nie urodził taki żeby pszczoły opanował w 100 % Każdy rok jest inny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olimp72    0

W 100 % nie ale np. w okolicy pszczelarz zawodowy bo się tylko tym zajmuje nie umiał zapanować nad rojeniem, jakoś u mnie uciekły mi tylko jedne ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek7725    0

Witam, jak wspomniałem kilkanaście postów wcześniej, jestem początkującym pszczelarzem, teraz zacząłem gospodarować na ulach wielkopolskich styrodurowych, i zachęcam do robienia tego typu uli, u mnie koszt ula wielkopolskiego to koszt dennicy prostej z płyty OSB jakieś 6zł, 2 lub 3 korpusów styrodurowych koszt jakieś 10-12zl za korpus i daszku który robię z odpadu styroduru którego już na korpusy zużyć nie mogę pokryty plandeką a sam daszek wzmocniony w moim przypadku płytą pilśniową którą akurat miałem pod ręka koszt jakieś 6-7zł za całość, wiem że płyta pilśniowa może źle reagować na wilgoć ale jest odizolowana plandeką i jeszcze zobaczę jak to się sprawdzi. Zamiast beleczek czy powałek kładę zwyczajny worek jutowy taki jak na zboże. Więc szacując tak "na oko" to koszt ula 3 korpusowego wielkopolskiego to jakieś 50zł. Do tego oczywiście trzeba doliczyć ramki i węzę a to w przypadku 3 korpusów koszt około 100-120zł. Ja ramki robię sam, ponieważ gotowe ramki w sprzedaży i tak są raczej do samodzielnego złożenia a najwięcej czasu przy przygotowywaniu ramek wg. mnie zajmuje drutowanie.

Jeśli ktoś miał by zamiar robić ule styrodurowe to należy pamiętać żeby zabezpieczyć je od środka przed zgryzaniem, ja maluję je klejem polimerowym który wcześniej rozcieńczam w denaturacie aby się wygodnie malowało.wręgi również robię sam z drewna z tym że trzeba wziąć pod uwagę aby miejsca gdzie pszczoły zakitują ( czyli głównie chodzi mi o wręgi na ramki muszą być z drewna styrodur może się kruszyć jak zakitują a my będziemy chcieli odkleić. Styrodur może być grubości 3cm może być i grubszy tylko po co, w Polsce wiele osób stosuje ule jedno ścienne i jest w porządku a tutaj należy pamiętać że sam styrodur jest dobrym izolatorem. Nie można styroduru porównywać do poliuretanu bo to całkiem 2 skrajne tematy, styrodur jest od niego słabszy, ale chyba nikt korpusami rzucać nie będzie.

Około miesiąc temu osadziłem w takim ulu dwie rójki i nie widać śladów zgryzania wczoraj osadziłem tak 8 odkładów i zobaczymy co będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olimp72    0

Ja nie jestem zwolennikiem uli ze styroduru, styropianu i poliuretanu chyba że mają to być uliki weselne, po użytkowaniu przez 3 lata zauważyłem że pszczoły które przechowują się w drewnie mają inny start wiosenny i lepiej zimują. No ale każdy robi jak chce:) Teraz pracuje nad ulami jednościenymi ale to chyba dopiero jesienią bo teraz przebudowa a raczej rozbudowa pracowni :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robertkujawy    66

Człowiek zawsze chce poprawić naturę . Nikt mi nie powie najlepiej pszczoła trzyma się w drewnie. Byłem w tym roku w Niemczech u pszczelarza ma 900 uli i 100 % w drewnie i nawet nie chce słyszeć o jakiś wynalazkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wizacja    0

We wszystkich ulach wykonanych ze szczelnych i nienasiąkliwych materiałów są problemy są problemy z odprowadzeniem wilgoci podczas zimowania pszczół . Pamiętam ze pierwsze w Polsce ule styropianowe produkcji Apipolu miały w daszkach kominki wentylacyjne ; )) , " wynalazek " dennicy osiatkowanej to tez nic innego jak próba walki z tym problemem : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robertkujawy    66

Dziś podglądałem po niedzieli 3 wirowanie Aż dusza się śmieje z facelii ładnie nanosiły :)post-25459-0-01803700-1403706170_thumb.jpg

post-25459-0-27886100-1403706366_thumb.jpg

Edytowano przez Robertkujawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BomV    111

u mnie niestety padło 7 uli :( miałem znaczy mój tata posiadał 9 rodzin, nie przezimowały i padło 7 rodzin :( mój tata stwierdził że to nie choroba tylko pszczoły po prostu i też to że były straszne anomalia pogodowe pszczoły się pobudziły i przyszło znowu zimno i padły. 2 pozostałe trzymają się ale coś kiepsko, dostałem od sąsiada 2 roje i się chowają :D Ja mu kiedyś dałem roja na początek jak zaczynał przygodę to teraz się odwdzięcza, on posiada 8 rodzin i nie chce narazie powiększać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


  • Podobna zawartość

    • Przez pawlo621
      Witam, szukam osób które posiadają  pewną wiedzę na temat sprzedaży królików bądź tuszy do masarni. Szczególnie jestem ciekawy wymogów i opłacalności związanych z owym interesem. Zaznaczam że nie chce prowadzić sprzedaży na dużą skalę. Na razie pytam z czystej ciekawości. 
      Zapraszam do dyskusji.
      Pozdrawiam. 
    • Przez burtek
      Witam serdecznie,
      w swoim nabytym nie dawno gospodarstwie posiadam 3 duże psy (dwa bernardyny i jeden owczarek niemiecki). Psiaki karmie resztkami z jedzenia, chlebem oraz kupuje im kości z mięsem z masarni. Chciałbym jeszcze kupić im karmę, aby poprawić ich wygląd. Jaką dobrą i tanią karmę polecacie dla psiaków? Jak Wy karmicie swoje psy?
    • Przez Ferdek07
      czy ma ktoś takie urządzenie czy jest dokładne i czy można zwykłym krawieckim centymetrem zmierzyć i obliczyć masę bydlęcia
    • Przez Lupek
      Czy ktoś zajmował się tym, co o tym sądzicie?
    • Przez Rozwojowiec
      Witam, chciałbym poruszyć temat hodowli która nie wymaga dużo czasu i jest opłacalna. Myślę nad kurkami na wolnym wybiegu oczywiście pod produkcję jaj.. chciałbym mieć od 200-400 kur mam działkę, budynek to nie problem. Chciałbym się dowiedzieć czy to dobry pomysł i jakie są nakłady jakie zyski. Mam jeszcze jeden pomysł taki jak świniodziki.. czytałem że są z tego dobre pieniądze tylko ile zwierząt trzeba było by hodować żeby zarobić a nie dokładać i dokładać jak to w rolnictwie bywa. Wiem że hodowla ich jest nielegalna, ale rozmawiałem z wujkiem leśniczym i mówi że nikomu to nie przeszkadza i nikt tego u nas nie sprawdza. Mógłbym odrodzić Las i trzymać swiniodziki właśnie tam.. skoro mieszkały by w swoim naturalnym środowisku to czy dużo paszy było by im tam potrzeba ? A może kury i świniodziki na jednym wybiegu widziałem takie rozwiązanie. Jeśli macie lepsze pomysły na hodowlę innych zwierząt (bardziej opłacalnych) to proszę o propozycje. Zapraszam do dyskusji. Łódzkie.
×