łukasz

Pszczelarstwo

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Pszczelarstwo może być pasją!

daro510    0

Ja też mam ,,Bucfasta" , ,,Krainkę" gospodaruję na ulach leżakach "Dadant" rodziny zakarmiam syropem 1:1 ,dobrze mi zimują .Warrozę zwalczam Apiwarolem 2-3 razy odymiam jesienią w odstępach 5-6dni , potem wkładam nasączone tekturowe podstawki pod kufle do piwa nasączone Tactic+olej jadalny ,/stosuję rzepakowy w proporcjach 1:8 1cm3Tacticu na 8cm3oleju/.Pszczoły zimuję na 6-8 ramkach z beleczkami od góry  przykryte poduszką wypełnioną suszoną paprocią leśną ,nie stosuję folii.Pasieka stoi w nasłonecznionym miejscu. Kilka lat temu próbowałem zwalczać warrozę kwasem mrówkowym i na wiosnę z 20 rodzin przezimowało mi tylko kilka, być może źle zastosowałem kwas mrówkowy ,lub zbyt późno zacząłem karmić pszczoły miałem na wrzosie do 20 września.Była to dla mnie nauczka .Tej feralnej zimy bardzo wielu pszczelarzy w moim rejonie straciło całe swoje pasieki. A w ubiegłym roku przyjechał do mnie pszczelarz  z około 40 letnim doświadczeniem i pytał się mnie o Tactic oraz jak go stosować .Wszystko mu powiedziałem i dostał ode mnie trochę Tacticu . On gospodaruje na 200 rodzinach.Jak się z nim spotkam  i dowiem jak przezimowały pszczoły to napiszę. 

Pozdrawiam Pszczelarzy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

Wytwarza ktoś miod na nostrzyku białym jednorocznym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro510    0

Przepraszam ale napisałem złą nazwę powinno być ''TAKTIC'' a nie ''TACTIC''.Kupić można u weterynarza cena około 80zł za 250ml . Jak wyżej  napisałem wkładam na uliczkę międzyramkową podstawkę tekturową nasączoną roztworem. Podstawkę nasączam przez około 8 sekund w roztworze TAKTIC+ olej jadalny.

Edytowano przez daro510

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro510    0

Tak bardzo dokładnie to trudno wyliczyć ponieważ trochę roztworu zostaje w naczyniu w którym, namaczamy tekturowe podstawki. Ale obliczjąc proporcję 250ml oleju jadalnego razy 8= 2litry + 250ml Takticu =2,25litra roztworu /bardzo dużo/ .Spokojnie wystarczy na około 110-120 rodzin pszczelich .Pszczelarze stosują też wyższą dawkę Takticu w proporcjach 1:6 .Ja stosuję tą słabszą  bo warroza się ciągle uodparnia   na stosowane środki i trzeba je co kilka lat mieniać ,stosować umiarkowanie moim zdaniem.

Pozdrawiam  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robertkujawy    67

Nie jestem złośliwy lecz tu czytają ludzie którzy mają po 2-3 ule i szukają wiedzy od pszczelarzy z doświadczeniem. To jest forum aptekarskie ?? A jak ktoś coś pomyli ???  No panowie ale altylerje wytoczyliście :) :) Do warozy z działa . Jak w średniowieczu pszczoły otruć i miód wybrać .. Srodki trzeba zmieniać lecz nie stosować mniejszych dawek :ph34r:.. Osiem sekund to po zanurzeniu podkładki czy jak dotknie rostworu ? Jak czytam o tych wynalazkach dyfuzorach ? To mnie krew zalewa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

To nie stać was na oryginalne leki.??????? Przecież zamawia się i dają dofinansowanie w kołach. Miód kosztuje 30 zł za słoik Cukier 1,78 na podkarmienie . Nie dziwie się jak ktoś ma 500 pni  kwasi i cuduje . Widziałem pszczoły jak przesadził z proporcją ? Jak da się większą dawkę TAKTIC to pszczoły zaczynają otulać matkę i po bólu.. A póżniej co się stało trutówka lub matka na wlotku

MŁODZI PSZCZELARZE NIE WIERZCIE WE WSZYSTKO CO TU PISZĄ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!   Chyba, że macie kogoś bardzo doświadczonego co was poprowadzą. Czytałem na forum jak podali proporcje środka. Po miesiącu przepraszał że się pomylił

Pozdrawiam wszystkich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olimp72    0

Ja się zapytałem z ciekawości od lat stosuje paski i Apiwarol :) I to polecam bo działa:) Baiwarol jest trochę słaby ale Biowar500 jest ok i tu uwaga środek w paskach jest przez około  10 lat jeśli o ne nie są wystawione na utlenianie i promienie słoneczne

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robertkujawy    67

To jest tak - paski stosuje ilość w zależności od siły rodziny 2-3 szt na ul zgodnie a instukcją koniec sierpnia   Matke ograniczam w czerwieniu.  Ważne jest żeby było jak najwięcej czerwiu odkrytegolub wcale . Wymiana plastrów ciemnych starych  i zabieranie trutowych. W naszej pasiece jest zawsze 1 ramka pracy na 1 ul W ramce pracy uwielbia być Warroza- pozbywając się czerwiu trutowego naturalnie niszczymy warrozę To w sezonie. Początek pażdziernika odymiamy Apiwarol 12,5 mg dwu krotnie Ważne jest żeby matki były wychamowane w czerwieniu Jak w momęcie odymiania będzie w ulu czerw zakryty warroza jest w środku i nic jej nie zrobimy

Oczywiście środki stosuje się przemiennie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro510    0

 

Nie jestem złośliwy lecz tu czytają ludzie którzy mają po 2-3 ule i szukają wiedzy od pszczelarzy z doświadczeniem. To jest forum aptekarskie ?? A jak ktoś coś pomyli ???  No panowie ale altylerje wytoczyliście  :)  :) Do warozy z działa . Jak w średniowieczu pszczoły otruć i miód wybrać .. Srodki trzeba zmieniać lecz nie stosować mniejszych dawek  :ph34r:.. Osiem sekund to po zanurzeniu podkładki czy jak dotknie rostworu ? Jak czytam o tych wynalazkach dyfuzorach ? To mnie krew zalewa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

To nie stać was na oryginalne leki.??????? Przecież zamawia się i dają dofinansowanie w kołach. Miód kosztuje 30 zł za słoik Cukier 1,78 na podkarmienie . Nie dziwie się jak ktoś ma 500 pni  kwasi i cuduje . Widziałem pszczoły jak przesadził z proporcją ? Jak da się większą dawkę TAKTIC to pszczoły zaczynają otulać matkę i po bólu.. A póżniej co się stało trutówka lub matka na wlotku

MŁODZI PSZCZELARZE NIE WIERZCIE WE WSZYSTKO CO TU PISZĄ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!   Chyba, że macie kogoś bardzo doświadczonego co was poprowadzą. Czytałem na forum jak podali proporcje środka. Po miesiącu przepraszał że się pomylił

Pozdrawiam wszystkich

 

To jest tak - paski stosuje ilość w zależności od siły rodziny 2-3 szt na ul zgodnie a instukcją koniec sierpnia   Matke ograniczam w czerwieniu.  Ważne jest żeby było jak najwięcej czerwiu odkrytegolub wcale . Wymiana plastrów ciemnych starych  i zabieranie trutowych. W naszej pasiece jest zawsze 1 ramka pracy na 1 ul W ramce pracy uwielbia być Warroza- pozbywając się czerwiu trutowego naturalnie niszczymy warrozę To w sezonie. Początek pażdziernika odymiamy Apiwarol 12,5 mg dwu krotnie Ważne jest żeby matki były wychamowane w czerwieniu Jak w momęcie odymiania będzie w ulu czerw zakryty warroza jest w środku i nic jej nie zrobimy

Oczywiście środki stosuje się przemiennie.

W nawiązaniu do tego co jest napisane wyżej ,to chcę to wszystko troszeczkę sprostować .

Po pierwsze korzystam z dofinansowania i kupuję leki na spotkaniach Koła Pszczelarskiego/ Apiwarol, Biowar, itp/.

Po drugie to głównym składnikiem Takticu jest  tak jak w Apiwarolu  AMITRAZA.

Po trzecie posiadam 30 rodzin pszczelich /tylko 30 ponieważ  jest to pasieka wędrowna ,ponadto pracuję zawodowo i na więcej nie mam czasu/ .

Po czwarte to mieszkam niedaleko takiej miejscowości jak Pszczela Wola ,w której to znajduje się jedyne w Europie Technikum Pszczelarskie i o stosowaniu Takticu

dowiedziałem się od  Pszczelarzy co mają 50 letni staż w prowadzeniu pasiek /50 lat to chyba trochę praktyki ?/.

A to co piszę w swoich postach to jest prawdą ponieważ mam taką naturę ,chętnie dzielę się swoją wiedzą  i spostrzeżeniami ,nie cieszę się z powodu ,że pszczelarzom padają całe pasieki z powodu różnych chorób ,których głównym ,,nośnikiem" jest Warroza.

Wymiana  rzetelnych informacji między Pszczelarzami to podstawa prowadzenia zdrowych pasiek .

Pozdrawiam wszystkich Pszczelarzy. :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robertkujawy    67

Za tą twoją prawdę ludzie mogą nieć kłopoty .Zile mnie zrozumiałeś ?? . Byłem na pasiece ktoś przesadził z Amitrazą i poleciało mu 30% pni Oskarżył pobliskiego rolnika .Po analizie co stosował okazało się że sam sobie jest winien . A chciał do sądu leceć .Nie wiem czy wiesz że nie wolno stosować środków nie dopuszczonych nawed w swej pasiece a tym bardziej doradzać na głównym forum może to być uznane za naruszenie prawa .Mimo że pszczelarze w ue mogą stosować ..I jeszcze piszesz skąd masz tą wiedzę ! Jestem blisko związany z TP pszczela i znam ludzi.Nigdy się nie powoływałem na kogoś .Jak już coś piszesz to pisz na priw .Mamy się wymieniać doświadczeniem. Ja staram się pomagać a jak piszę coś poważnego to na priw itp . Jeszcze każę weryfikować .
Mam nadzieje że kumasz i nie bądz złośliwy bo ja wszystkiego nie wiem a pszczoły miałem !! i mam od 25 lat
Pozdrawiam

Ps. Też lubię pomagać i doradzać podsyłać strony jak każdy pszczelarz.. Pomagam pszczołom żeby ludzie je nie męczyli

 -  Pszczelarzy co mają 50 letni staż w prowadzeniu pasiek /50 lat to chyba trochę praktyki ?/   Profesorowie mają po 45-50 lat kiedy  taką praktykę zdobyli ? A dziadków 80 lat bym do Konica  nie słuchał ?????

 

Dobry artykuł wart uwagi 

http://pasieka24.pl/wszystkie-nr-pasieki/32-pasieka-32011/286-sposob-na-warroz.html

Edytowano przez Robertkujawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olimp72    0

Witam ponownie, ja powiem tyle byłem w sobotę na szkoleniu i jak porozmawiałem z kilkoma osoabmi to aż mi się słabo zrobiło od tych głupot co wygadywali. Jeśli ktoś chce się czegoś dowiedzieć to do mnie można pisać też na priv ile wiem tyle pomogę, Jeśli chodzi o leki ja stosuje paski Biowar 500 i apivarolem sprawdzam i jak na razie przez tyle lat nie miałem problemów tyle na ten temat. Opowiadajcie jak tam pszczoły po pierwszych oblotach, u mnie hmm można powiedzieć że super 90 % uli mam bardzo mocne jak na tą porę i mam nadzieję że w tym roku będzie jakoś lepiej z miodem po pszczoły na pewno będę miał w porządku :) Jeśli ktoś byłby chętny na matki to pisać na priv będę miał do zaoferowania matki rasy Buckfast i Car M (Marynke) z Puław :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszekMysz    0

Witam . Jestem nowy na tym forum ,mam pszczoły i wiem że nawet profesorowie nie zawsze mają rację . Obecna gospodarka pszczelarska jest zupełnie inna niż 10 lat temu . Wcześniej , 10 l miodu z ula było ok , pszczoły się roiły to tak ma być , 800 do 1500 jaj na dobą to szczyt. Obecnie 50l miodu ,pszczoły się nie roją ( chyba że pszczelarz gapa ) i1800 do nawet 3000 jaj na dobę. Wszystko się zmienia . Osobiście w tym roku zrobię tylko jeden zabieg przeciwko warozie ,i,zamknę matkę by przerwać czerwienie aż do kwietnia. pozdrawiam zbigniew

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robertkujawy    67

Panowie  - i po matce :mellow:  Znalazłem przed ulem   . Jak się ociepli będę łączył z inną rodziną. Może inne propozycje ? Rodzinka silna zdrowa. Tak jeszcze nie miałem.Krainka . Reszta ok .

Edytowano przez Robertkujawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olimp72    0

Nie musi być ciepło żeby połączyć postaw rodzinę bez matki na jakąś z matką i ją przyjmią :) potem jak się zrobi ciepło to trzeba będzie uważać żeby nie ścieły matki wdrugim ulu i siebie na wzajem:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robertkujawy    67

Tak tylko że w każdym ulu mam czerw i nie chcę robić zadymy .Matkę znalazłem lecz pszczoły pracują jak gdyby nic Noszą pyłek. Podglądałem jest czerw zamknięty. Mogły na zimę być dwie matki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olimp72    0

Tak mogły mieć ja tak miałem w tamtym roku :) popatrz czy są jajka, trochę dziwne jak noszą pyłek bo to świadczy o tym że wszystko jest ok, najlepiej sprawdzić czy są jajka jak są to były 2 matki:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robertkujawy    67

więc muszę czekać . Nie będę rozgrzebywał gnizda Panowie sprawdzcie stan pokarmu Dziś dałem po ramce bo w dóch rodzinach było cięko Zawsze dobrze mieć pare ramek w zapasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olimp72    0

i jak tam u was pszczółki?? u mnie przy wczorajszym przeglądzie wyszło że spadły jeszcze 4 ulegam :( no ale nic w polowie mają będą zasiedlone znowu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro510    0

U mnie 30/30 -100% przezimowało sprawdzałem dwa tygodnie temu i dzisiaj wszystkie rodziny .  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BomV    190

W tym roku niestety straszna kicha. z 10 tylko bodajże 1 został. Ten pierwszy jaki miał mój tata oczywiście ja się tylko przyglądam. Nie jest za mocny ale juz 4 rok siedzi i nic mu nie jest. Ww tym roku masakra ale, może uda się odbudować coś w tym roku pasiekę i trzeba działać dalej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olimp72    0

Bez przyczyny tyle rodzin nie spadło :) Może były za mało dokarmione albo padły matki bo poprostu były stare.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robertkujawy    67
BomV  Spadły z głodu- pokarm miały. Czy były na dennicy?czy puste ule ?? Coś więcej

 

U mnie ok  :)    

Diś trochę latały pomiędzy deszczem a słóńcem

post-25459-0-03471300-1428168744_thumb.jpg

Edytowano przez Robertkujawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Karol12
      Czy zastanawialiście się kiedyś nad hodowlą tego typu zwierząt??
      Ja myśle że może być to nasza przyszłość co wy na to??
      Z moich obliczeń do mojej obory wejdzie taki kózek ok. 25sztuk :rolleyes:
      Co dawać kozom??
      Jak użądzić dla nich obore?? i miejsce do dojenia??
       
       
      Pozdrawiam Karol12!!!
    • Przez LukasSch
      Witam mam pytanie około 5 dni temu kupiłem kury nioski wszystko z nimi ok tylko niechcą wyjść z kurnika na wybieg i tu pytanie czy dać im czas czy wyciągnąć je samemu na zewnątrz ? 
    • Przez Szejmuś
      Ma ktoś namiary na handlarza końmi na mięso?
      I przy okazji ile za kilogram. Ogierki, klacze, ale dorosłe nie źrebaki.
    • Przez Lupek
      Czy ktoś zajmował się tym, co o tym sądzicie?
    • Przez elektrotech
      Ciekawe czy u kogoś pracuje jeszcze koń....tak tak u mnie dziadek ma i śmiga bronami ) takie drobne prace
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj