łukasz

Pszczelarstwo

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Zamów murarki do swojego ogrodu

POL1    28

Panowie mam 6 uli ale w tym roku spadzi nie było.

A jak tam u was?

U nas litr miodu 25-30 zł , wybrałem bardzo mało.

Kolega mieszka przy lesie i spadzi wybrał bardzo mało .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianO1996    2

Spadzi w tym roku ogólnie było bardzo mało, lecz mój kolega z Bieszczad mówił mi, że u nich to z jodły lała się wiadrami, tak z początkiem września.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

a podpowiecie panowie co posiać dla pszczółek?

 

Sytuacja jest taka, mam taką niby łąkę, w ewidencji gruntów jest to pastwisko, uprawiać tego nie będę bo wiecznie jest tam wilgotno i każdy kto próbował to uprawić zakleił sprzęt. Jak się domyślacie ziemia jest ciężka. Kończymy walkę z krzakociami, jeszcze raz przekopię rów aby już ładne skarpy były i będzie git. Teren się wyrówna ale co posiać bo łąki ani pastwiska nie potrzebuję.

 

Z racji że wyczytałem w temacie o dopłatach że mogę posiać roślinę miododajną aby dostać dopłatę JPO a UPO mi niepotrzebne bo to tylko 0,5ha myślę posiać tam coś dla pszczółek bo obok jest pasieka.

 

Co byście polecili?

Ziemia bardzo cieżka, wilgoci jest bo obok jest rów, ma to nie kolidować z dopłatami czyli mam dostać JPO, bankowo 1-2 razy w roku będzie to pocięte talerzówką aby mi krzaki nie odrastały.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Jak jest mokro to należało by wstawić tam roślinę której nie będziesz siał co chwila. Jak dla mnie to się nadaje nostrzyk biały. Roślina motylkowa drobno nasienna (mogą być jakieś ekstra dopłaty ale nie jestem pewien) jest to roślina wieloletnia i miododajna. Uprawa na nasiona może być, a jak nie to jak przekwitnie (a potrafi kwitnąć nawet 3 - 4 mcy) i jakiś mulczer aby rozdrobnić część nadziemną. Rośnie jak głupie.

A jeśli chcesz inną roślinę sianą co roku to możesz zabawić się w facelię na nasiona lub na zielonkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

@sokan

Dzięki - facelia tam wypadła, taka ciężka ziemia i mokra była, teraz rów wyczyszczony to będę próbował coś ale nie facelię.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianO1996    2

Ja sieję w tym roku dla pszczół nostrzyk w mieszance z facelią. facelia będzie kwitła w pierwszym roku, a w drugim będzie nostrzyk biały. Po nostrzyku dobre stanowisko pod pszenicę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

a jak z dopłatami?

JPO/UPO

Pytam bo ja sieję pod dopłaty raczej i aby chwasty nie rosły a jak znajomy skorzysta to dobrze.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Czy są jakieś dopłaty do rodzin pszczelich? Jak tak to ile ich minimum trzeba mieć?


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kadman    0

O ile mi wiadomo to nie ma żadnych dopłat do rodzin pszczelich, jedynie dopłaty unijne na zakup sprzętu pszczelarskiego, matek i odkładów, aby skorzystać z tego to należy posiadać 20 rodzin pszczelich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kmx125    0

Witam chciałbym zacząć przygodę z pszczołami czy miał by ktoś do dodania kilka uli z pszczołami jestem z wojewudztwa lubelskiego posiadam średni sad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Gdyby ktoś miał na sprzedarz rodziny pszczele lub odklady w obrębie powiatów Ciechanów, Maków Maz., Pszasnysz lub Pułtusk z chęcio podejmę wspólpracę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek7725    0

Witam, ja w tym roku zaczynam się bawić w pszczelarstwo, cała zimę czytałem różna literaturę, oglądałem filmiki na YT jest tam kilka fajnych kanałów, rozmawiałem z kilkoma pszczelarzami, oglądałem pasieki choć w sumie to zima nie było raczej czego oglądać bo tylko ule z zewnątrz i sprzęt pszczelarski itp.

 

Myślę że jestem już w miarę przygotowany na poprowadzenie mojej malutkiej dwu-pniowej pasieki. Na początek będę pracować na 2 ulach warszawskich zwykłych, po oblocie będę mieć do odebrania pierwszą rodzinę nieco później będę mieć do odbioru ul z odkładem na 6 ramkach WZ. Rasy jakie będę mieć to Alpejka i Minesota. Jakieś 500m odemnie jest pasieka około 15-20 pni tam będę zdobywać doświadczenie, bo właściciel pasieki pracuje na WZ i wlkp, a ja właśnie mam zamiar później zacząć pracę na ulach korpusowych typu wlkp. Ule wlkp. mam zamiar zrobić samemu korpusy z deski 3,5cm bez żadnego ocieplenia na dennicach osiatkowanych. Mam takie pytanie co do 10 ramkowych uli wielkopolskich, jak wiadomo szerokość od środka ramki do środka drugiej ramki powinna mieć 37,5mm a więc w ulu wlkp 10-ramkowym szerokość korpusu powinna być równa 37,5cm i tutaj pytanie czy nie zostawić z 2-3 mm dodatkowego "luzu" aby nie wciskać i nie wyjmować ostatniej ramki "na chama." Co prawda ule będę robić dopiero w maju albo jeszcze trochę później jak tylko pszczelarz od którego teraz będę brać pszczoły będzie w stanie robić odkłady :)

 

Co do ilości miodu jaka można pozyskać to słyszałem nawet o 120L w ulu wlkp. rasa Elgon, z tym że to pojedynczy przypadek przy bardzo silnej rodzinie i maksymalnym wykorzystaniu każdego pożytku.

 

Na początek będę mieć pasiekę stacjonarną, ale w przyszłości mam zamiar też wywozić na różne pożytki. I tutaj pytanie do kogoś doświadczonego, mam 2km od mojej pasieki rzepak kolegi zresztą jak wiadomo lot na 2km jest nieopłacalny z drugiej strony jeśli je wywiozę 2km od pasieki to będą wracać na stare miejsce. Czy ktoś stosował taką metodę przy wywozie na tak odległy pożytek że wywoził w przeciwnym kierunku pasiekę na jakieś 5km trzymał tam pasiekę przez 1-2 dni a później wiózł na pożytek w moim przypadku był by to rzepak. Ile czasu pszczoły musiały by być na tymczasowym miejscu aby zapomniały o starym i po wywiezieniu na pożytek odległy o 2km nie wracały w macierzyste miejsce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wizacja    0

A czy nie lepiej od razu zacząć od uli wielkopolskich ?

To znacznie nowocześniejsza konstrukcja , można w nich prowadzić gospodarkę wielokorpusową w trzech korpusach, opisaną przez prof Ostrowską ew pracować jak w typowym stojaku wielkopolskim z przewieszaniem ramek w dwóch korpusach z nadstawką 1/2 lub bez , albo zostawić jeden korpus jako gniazdo ,a do tego dorobić kilka nadstawek 1/2 jako miodnie , jednym słowem prowadzić gospodarkę wielonadstawkową .

Wszystkie te metody są doskonale opisane w literaturze pszczelarskiej ,można je u siebie w pasiece przetestować i wybrać "najlepszą" metodę gospodarki pasiecznej ; )))

Nie wiem czy budowa uli jednościennych to dobry pomysł , taki ul nie będzie lepszy dla pszczół ani tańszy dla pszczelarza , budowa takich uli wymaga b. dobrego drewna i profesjonalnych maszyn stolarskich .

Pszczelarze często budują korpusy uli wielkopolskich na 11 , lub 12 ramek nie trzeba wtedy 10 tej ramki upychać na siłę ,można obok niej wstawić matę lub zatwór i mieć pewien luz manipulacyjny .

Jeśli masz możliwość to zamiast odkładów kup roje naturalne , pszczoły rojowe znacznie szybciej zabudują węzę .

Edytowano przez wizacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateuszx96    0

piotrek7725

Witam myślę że jeśli chcesz zacząć przygodę z pszczelarstwem to powinieneś od początku gospodarzyć na ramce wielkopolskiej. Moim zdaniem zabawa na początku w warszawskie zwykłe a później przejście na wielkopolską to głupota. Od początku przystosuj sobie miodarkę na wielkopolske i ucz i zdobywaj wiedzę na tej ramce. pytaj pszczelarzy o różnego typu porady jak i na forum możesz poradzić się. Gospodarka w ulu wielkopolskim na 10 ramkach jest niesprawdzalna. Od 10-ciu ramek odejmij w sezonie 2 ramki ( obie osłonowe z przodu i na końcu tam ci matka nie będzie czerwić) i zostaje ci 8 ramek na którym matka czerwi i na których pszczoły gromadzą miód i pierzgę. w 12-stu ramkowym natomiast zostaje ci 10-sięć ramek dla matki jest dużo więcej w sezonie to dużo robi, mam kilka uli 10 ramkowych i dużo 12 i powiem szczerze że jak najszybciej muszę się pozbyć tych 10. Moja gospodarka w 12 ramkowym wygląda tak : Gniazdo tylko dla matki, nadstawka do miadu nie bawię się w 1/2 (strata czasu i pieniędzy) w sezonie jak już rodzina jest silna zakładając nadstawkę daje ramke dwie czerwiu krytego na wygryzieniu do nadstawki ( u mnie jest to przed lub w czasie rzepaku) pszczoły wtedy pilnują nadstawki znosząc tak miód. Czerw ich zmusza do pilnowania nadstawki i przeciwnym razie będą znosić i upychać po gnieździe gdzie ograniczą matke z czerwieniem. czas od czasu podrywam czerw do nadstawki.

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytanie pytaj.

w odpowiedzi do kolegi twix123.

U mnie bardzo dobrze w jednym ulu jest większy osyp ale to pewnie stare pszczoły z września/ października. A u reszty ok. zapas miodu jest jeszcze spory. U ojca w pasiece też jest nie gorzej jeden ul jest słabszy dle da robie radę na wiosnę dostanie ramke czerwiu i będzie się równał z resztą.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek7725    0

Cześć Panowie, dziękuję za odpowiedzi, i przepraszam że pojawiam się po tak długim czasie, ale na agro-foto wchodzę rzadko raczej.

Koncepcja pojawiła mi się nowa w budowie wlkp. teraz mam pomysł aby robić je ze styroduru koszt jednego korpusu 3cm to około 10zł.

U mnie pożytki raczej są marne chyba tylko mniszek i lipa bo nie wiem co jeszcze by było w miarę przyzwoitym pożytkiem na konkretny miód towarowy. Pszczółki będę przywozić za około 2tyg. te WZ to też teraz żałuję że je zamówiłem jesienią, ale teraz już nie będę odmawiać temu pszczelarzowi bo by było mi głupio. Trochę wiedzy liznąłem na forum pszczelarskim, pooglądałem zdjęcia pasiek i mam dwie koncepcje korpusy wlkp. 10 ramkowe ramka standard 26, a drugą koncepcją są korpusy 10 ramkowe wlkp. ramka 18cm. Fakt że ramka 18cm to nie standardowa ramka i tutaj wszystko trzeba było by robić samemu do niej, ale raczej zdecyduję się z moimi pożytkami na standardowe korpusy.układ dam 1 korpus na rodnię i 1 lub 2 korpusy na miodnie to jeszcze wyjdzie w praktyce, zobaczę co pszczółki będą potrafić na moich pożytkach. Zdecydowałem się na 10 ramkowe korpusy i wiem ze czerw trzeba będzie przekładać do tego jeszcze pół ramki w rodni przeznaczę na ramkę pracy. Więc 9,5 ramki będzie na czerw, pierzgę i jakiś pokarm. Udało mi się załatwić praktykę pszczelarską więc myślę że coś mi się uda nauczyć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
twix123    0

I jak ruszacie już z nadstawkami?? Ja jadę jutro pierwsze sztuki zakładać. A u was jak sie sytuacja rozwija.??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
twix123    0

@aro1975 no szkoda ze mieszkasz tak daleko bo ja mam pszczoły w pomorskim i u nas rzepaku pod dostatkiem. A masz w twojej okolicy jeszcze jakieś ciekawe pożytki dla pszczół.??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olimp72    0

A jak tam pszczólki u was pracują na rzepaku ?? U mnie nie zapeszając bardzo dobrze nie mogę nastarczyć z nadstawkami bo w tamtym roku przesadziłem z ulami, ale jakoś da się radę :) Próbował już ktoś chodować matki?? Ja dzisiaj załozyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olimp72    0

Witam ponownie, może ktoś byłby zainteresowany kupnem matek Buckfast po matce reprodukcyjnej z hodowli Bienenland van den Bongard Johann van den Bongard:) Będą też dostepne po matce rep. "Marynka" ale czekam narazie aż przyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
twix123    0

Mimo deszczowej pogody pszczoły pracują, u mnie też już wszystkie nadstawki założone, częsc uli ma podwójne nadstawki. My też matki hodujemy na własne potrzeby, w końcu podstawa zdrowej i wydajnej pasieki to młode matki. Widać po ogłoszeniach ze strasznie dużo ludzi zaczęło hodować matki i ogłasza sprzedaż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Karol12
      Czy zastanawialiście się kiedyś nad hodowlą tego typu zwierząt??
      Ja myśle że może być to nasza przyszłość co wy na to??
      Z moich obliczeń do mojej obory wejdzie taki kózek ok. 25sztuk :rolleyes:
      Co dawać kozom??
      Jak użądzić dla nich obore?? i miejsce do dojenia??
       
       
      Pozdrawiam Karol12!!!
    • Przez LukasSch
      Witam mam pytanie około 5 dni temu kupiłem kury nioski wszystko z nimi ok tylko niechcą wyjść z kurnika na wybieg i tu pytanie czy dać im czas czy wyciągnąć je samemu na zewnątrz ? 
    • Przez Szejmuś
      Ma ktoś namiary na handlarza końmi na mięso?
      I przy okazji ile za kilogram. Ogierki, klacze, ale dorosłe nie źrebaki.
    • Przez Lupek
      Czy ktoś zajmował się tym, co o tym sądzicie?
    • Przez elektrotech
      Ciekawe czy u kogoś pracuje jeszcze koń....tak tak u mnie dziadek ma i śmiga bronami ) takie drobne prace
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj