Skocz do zawartości
yacenty

PROW 2007-13 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

Polecane posty

katopo    4

Koledzy informacja dla tych co liczą że lada dzień będzie rozdysponowane te dodatkowe 200mln euro.

Dostałem oficjalną odpowiedz (pytałem o dodatkowe środki na modernizację) z agencji w której zmieściło się następujące stwierdzenie:

"Szanowny Panie,

W nawiązaniu do zapytania przesłanego pocztą elektroniczną 25 marca br. uprzejmie informuję, iż wnioski o przyznanie pomocy w ramach działania 121 Modernizacja gospodarstw rolnych są weryfikowane zgodnie z obowiązującą w danym województwie kolejnością przysługiwania pomocy. Listy (odrębne dla każdego z województw) informujące o ww. kolejności, zamieszczone na stronie internetowej Agencji, są aktualizowane nie rzadziej, niż co 10 dni z uwagi na fakt, iż:

• część wnioskodawców, mieszczących się pierwotnie w dostępnym limicie finansowym, otrzymuje odmowę przyznania pomocy w związku z negatywną oceną ich wniosków,
  • pomoc może być przyznana w kwocie niższej od wnioskowanej,
  • zdarzają się przypadki rezygnacji wnioskodawców.

Konsekwencją powyższego jest zwalnianie się zajętych wcześniej kwot w ramach obowiązującego limitu finansowego dla danego województwa. W tej sytuacji na miejsca objęte dostępnym limitem wchodzą - zgodnie z obowiązującą kolejnością - następni na liście wnioskodawcy, którzy wcześniej znajdowali się poza „zielonym polem”.

Wnioski znajdujące się poza ww. limitem podlegać będą – stosownie do zajmowanego miejsca na zaktualizowanych listach kolejności przysługiwania pomocy - ocenie, zgodnie z obowiązującymi procedurami, do momentu zakończenia kontraktacji w ramach dostępnych limitów finansowych, Jeśli przyznanie pomocy finansowej w ramach dostępnego limitu środków nie będzie możliwe Agencja poinformuje wnioskodawcę w formie pisemnej o odmowie przyznania pomocy finansowej, podając przyczyny odmowy.

Należy podkreślić, iż budżet omawianego działania już kilkakrotnie podlegał zwiększeniu w ramach realokacji środków pomiędzy działaniami PROW 2007-2013. Ostatnio, na posiedzeniu w dniu 11 kwietnia br., Komitet Monitorujący Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 podjął uchwałę nr 89 dotyczącą m.in. zwiększenia - poprzez realokację z innych działań PROW 2007-2013 – budżetu działania Modernizacja gospodarstw rolnych o dalsze 200 mln euro w skali kraju (ok. 835 mln zł). Powyższe zwiększenie budżetu wymaga jednak jeszcze akceptacji ze strony Komisji Europejskiej, a przypadku jej uzyskania - stosownej nowelizacji rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie podziału środków PROW 2007-2103.

Dodatkowo informuję, iż obecnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020). Jego projekt w wersji z 7 kwietnia br. jest dostępny na stronie internetowej MRiRW, pod linkiem:

http://www.minrol.gov.pl/pol/Wsparcie-rolnictwa-i-rybolowstwa/PROW-2014-2020

Projekt obejmuje m.in.:

• działanie 7.5 Inwestycje w środki trwałe, na które składają się trzy poddziałania, w tym 7.5.1 Pomoc na inwestycje w gospodarstwach rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych),

• działanie 7.7 Rozwój gospodarstw i działalności gospodarczej, obejmujące m.in. poddziałania 7.7.1 Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników (Premie dla młodych rolników).

Obecnie trudno jest jeszcze ocenić, kiedy rozpocznie się realizacja działań objętych PROW 2014-2020. Jest to bowiem uzależnione od terminów zatwierdzenia przez Komisję Europejską ostatecznej wersji Programu, jak również wydania stosownych krajowych aktów prawnych.

Z poważaniem,

Tadeusz Kmieciński

Departament Działań Inwestycyjnych ARiMR"

TheFuner    0

jezeli mialeś we wniosku wpisany przedział mocy 110-130 kM to w żadnym przypadku nie możesz zmienic na więcej niż 130 kM, a tak swoją drogą nie dostałes jeszcze poprawek?

Żadnych poprawek jeszcze

sebaskorpio    2

Witam, korzystałem z modernizacji gospodarstw rolnych i chciałbym teraz zrezygnować z prowadzenia gospodarstwa czy jest taka możliwość przed upływem 5 lat od wypłaty pomocy? Może ktoś miał podobną sytuację?

Wiadomość z agroFakt.pl

darek91    0

Kiedy kolego podpisywałeś umowę i jaka wartość dotacji?

Absolutnie odradzam, bo musisz zwrócić całą dotacje niezależnie czy został Ci rok czy 3 lata.

Nie jestem pewien, ale 90% jeszcze odsetki od dotacji będziesz musiał zapłacić a ARiMR raczej 20 proc. za każdy rok Ci policzy.

Jeszcze raz odradzam Ci rezygnacje z gospodarzenia. Generalnie lepiej szacować siły na zamiary i się kilka razy zastanowić,

bo MGR fajny program ale ludzie biorą sprzęt ponad swoje możliwości finansowe i nawet go nie wykorzystują, a nowe ciągniki robią po 100 mth.

balandos    0

4 hetarami dzierżawy sasianymi zbożęm i rzepakiem ile to esu nie mogę przekraczać 4 jak to obliczyc nie wychodzi mi

falcon83p    0

Witam, korzystałem z modernizacji gospodarstw rolnych i chciałbym teraz zrezygnować z prowadzenia gospodarstwa czy jest taka możliwość przed upływem 5 lat od wypłaty pomocy? Może ktoś miał podobną sytuację?

Istnieje taka możliwość pod warunkiem zbycia gospodarstwa na rzecz podmiot podmiotu który spełnia wymagania MGR i przejmie zobowiazania z niego wynikające.

Może to nastąpić za zgodą ARIMR na pisemny wniosek beneficjenta MGR.

Art 34 i 35 rozporządzenia w sprawie MGR, (w szczególności art 34 ustęp 1, punkt 6 powyższego)

http://www.arimr.gov...yb_przyznaw.pdf

Nie ma za co :)

Edytowano przez falcon83p

nomyzs21    0

Dzisiaj jadę podpisać umowę. Wielkopolska

Kolego jak długo czekałes? ja tez wielkopolska 71* i czekam...

witt25    2

nomyzs21 ja też wielkopolska nr 57x umowa w przyszłym tygodniu ,czyli Ty też już niedługo pewnie ;)

Dominix    0

Ja w wielkoplsce miejsce 6xx. To z tego co widzę niedługo i ja się doczekam.

PATr    238

W mazowieckim miejsce 580X, umowa podpisana 29 kwietnia

witt25    2

to ja miałem już trzy poprawki ale ostatnia miesiąc temu

a u nas w zachpom to juz po prowie jest ,u wiekszosci graty stoja juz od mies lub duzej u kazdego, mowie o wielu rolnikach

baszmak    0

Witam. Mam pytanie, czy ktoś z Was kupił sprzęt wymieniony we wniosku przed podpisaniem umowy? Czy nie wynikały z tego potem jakies problemy przy wniosku o płatność?

łódzkie, miejsce 3xx i w tym tygodniu pismo z zaproszeniem na podpisanie umowy .

łukasz    29

Maszyny można kupować ale na własna odpowiedzialność po ogłoszeniu pierwszej listy rankingowej :)

PATr    238

Maszyny muszą być kupione później niż w marcu 2011r, jedyne ryzyko to takie że nie uznają ci maszyn, ale z mojego doświadczenia wiem, że jak są kupione to inaczej patrzą

Fendt312v    0

Wiadomo coś może o tych dodatkowych 200 mln e , pieniądze te będą dzielone na województwa czy będzie to rozwiązane w inny sposób ?

lukeczl    1

Maszyny muszą być kupione później niż w marcu 2011r, jedyne ryzyko to takie że nie uznają ci maszyn, ale z mojego doświadczenia wiem, że jak są kupione to inaczej patrzą

kolego sprecyzuj o co chodzi z tym ich innym patrzeniem bo ja kupiłem właśnie sprzęt przed podpisaniem umowy bo jestem daleko na liście a nie mogłem dłużej czekać bo sezon idzie, więc własną gotówkę wyłożyłem, a ze strony agencji jak narazie żadnych poprawek ani innych. ciekaw jestem co przez to chciałes powiedzieć

PATr    238

To, że jak masz już kupiony sprzęt to nie patrzą tak rygorystycznie, że za duża maszyna lub coś w tym stylu, a wniosku to ci tym nie przyśpieszy jeśli tak to zrozumiałeś

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się